Постанова № 63401286, 01.12.2016, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2016
Номер справи
807/1626/16
Номер документу
63401286
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

01 грудня 2016 рокум. Ужгород№ 807/1626/16

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Луцович М.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовною заявою Державної екологічної інспекції у Закарпатській області до державного підприємства «Воловецьке лісове господарство» про тимчасову заборону (зупинення) виконання робіт, -

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Закарпатській області (далі позивач, Держекоіснпекція у Закарпатській області), в особі представника згідно довіреності ОСОБА_1, звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до державного підприємства «Воловецьке лісове господарство» (далі відповідач, ДП «Воловецьке ЛГ»), яким просить тимчасово заборонити (зупинити) виконання робіт щодо трелювання деревини гусеничним трактором ДТ - 75 з лісосіки головного користування рівномірно поступової рубки І прийому гусеничним трактором ДТ - 75 в ДП «Воловецьке ЛГ» - юридична адреса: (Закарпатська область, смт. Воловець, вул. Фабрична, 2, ідентифікаційний код: 22114566), а саме в Нижньоворітському лісництві в кварталі 17 виділі 33.1 на площі 4,1 га до усунення порушень вимог природоохоронного законодавства.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що проведеною перевіркою дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів встановлено, що ДП «Воловецьке ЛГ» здійснює трелювання деревини з лісосіки головного користування рівномірно поступової рубки І прийому гусеничним трактором ДТ 75, а саме в Нижньоворітському лісництві в кварталі 17 виділі 33.1 на площі 4,1 га, що є порушенням вимог ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 9 Закону України «Про мораторій на проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону» та ст. 19 Лісового кодексу України, що є підставою для застосування заходів реагування, передбачених статтею 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у вигляді тимчасової заборони (зупинення) діяльності, в звязку з чим Держекоіснпекція у Закарпатській області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ДП «Воловецьке ЛГ», яким просить тимчасово заборонити (зупинити) виконання ДП «Воловецьке ЛГ» робіт щодо трелювання деревини.

Ухвалою суду від 22 листопада 2016 року відкрито провадження у справі, якою розяснено відповідачеві, що у відповідності до ст. 183-2 КАС України, у разі неподання відповідачем заперечення проти позову - суд розглядає справу в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідач письмові заперечення проти позову у строк, встановлений ч.3 ст. 183-2 КАС України до суду не подав, хоча повідомлявся належним чином про відкриття провадження у адміністративній справі, про що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення про вручення ДП «Воловецьке ЛГ» рекомендованого поштового відправлення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного:

Згідно направлення для проведення планового заходу державного нагляду (контролю) дотримання вимог природоохоронного законодавства від 11.10.2016 року № 2661/04, на підставі плану заходів покладених на Держекоінспекцію у Закарпатській області на ІV квартал 2016 року та наказу Державної екологічної інспекції у Закарпатській області №551 від 11.10.2016 року, Держекоінспекцією у Закарпатській області проведено планову перевірку ДП «Воловецьке ЛГ» (юридична адреса: Закарпатська область, смт. Воловець, вул. Фабрична, 2).

Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів від 27 жовтня 2016 року встановлено, що ДП «Воловецьке ЛГ» здійснює трелювання деревини з лісосіки головного користування рівномірно поступової рубки І прийому гусеничним трактором ДТ 75, а саме в Нижньоворітському лісництві в кварталі 17 виділі 33.1 на площі 4,1 га, що є порушенням вимог ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 9 Закону України «Про мораторій на проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону» та ст. 19 Лісового кодексу України.

Відтак, Держекоіснпекція у Закарпатській області звернулася до суду із адміністративним позовом, яким просить тимчасово заборонити (зупинити) виконання робіт щодо трелювання деревини гусеничним трактором ДТ - 75 з лісосіки головного користування рівномірно поступової рубки І прийому гусеничним трактором ДТ - 75 в ДП «Воловецьке ЛГ» - юридична адреса: (Закарпатська область, смт. Воловець, вул. Фабрична, 2, ідентифікаційний код: 22114566), а саме в Нижньоворітському лісництві в кварталі 17 виділі 33.1 на площі 4,1 га до усунення порушень вимог природоохоронного законодавства.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року №877-V передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства субєктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом пяти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до субєкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг субєктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

Пунктом 4.2 Положення про територіальні органи Держекоінспекції України, затвердженого наказом Міністерство екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 року № 429 (далі - Положення) встановлено, що Державна екологічна інспекція у Закарпатській області відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог, зокрема, законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів щодо: наявності та дотримання умов виданих дозволів, установлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води та скидання забруднюючих речовин.

Відповідно до пп. «ґ» п. 4.2 Держекоінспекція у Закарпатській області для виконання покладених на неї завдань проводить перевірки законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів.

Пунктом 6.14 Положення передбачено право територіальних органів Держекоінспекції приймати рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і обєктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин, за винятком субєктів підприємницької діяльності (інвесторів), що провадять свою діяльність відповідно до законодавства про угоди щодо розподілу продукції.

Згідно ст. 3 Лісового кодексу України, лісові відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», цим Кодексом, іншими законодавчими актами України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Статтею 19 Лісового кодексу України встановлено обовязок лісокористувачів забезпечувати охорону типових та унікальних природних комплексів і обєктів, рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, рослинних угруповань, сприяти формуванню екологічної мережі відповідно до природоохоронного законодавства.

Згідно преамбули Закону України «Про мораторій на проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону» від 10.02.2000 року за № 1436-III - цей Закон встановлює мораторій на проведення суцільних рубок в ялицево-букових деревостанах, рубок головного користування у високогірних лісах, в лісах в лавинонебезпечних та селенебезпечних басейнах та в берегозахисних ділянках лісу в Карпатському регіоні України.

Відповідно до ст. 9 вказаного закону заготівля та вивезення деревини в гірських лісах Карпатського регіону починаючи з 2005 року проводяться тільки використанням колісних та гужових засобів, повітряно-трелювальних установок, а також з відновленням системи вузькоколійок та оптимізацією мережі лісових доріг.

Проведеною Держекоінспекцією у Закарпатській області перевіркою встановлено факт трелювання деревини з лісосіки головного користування рівномірно поступової рубки І прийому гусеничним трактором ДТ 75, що є порушенням ст. 9 Закону України «Про мораторій на проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону» та ст. 19 Лісового кодексу України.

З наведених норм законодавства та обставин справи суд приходить до висновку, що недотримання ДП «Воловецьке ЛГ» природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів щодо трелювання деревини гусеничним трактором ДТ - 75 з лісосіки головного користування рівномірно поступової рубки І прийому є підставою для звернення Держекоінспекції у Закарпатській області до адміністративного суду з позовом щодо застосування заходів реагування у вигляді заборони (зупинення) виконання робіт щодо трелювання деревини гусеничним трактором ДТ - 75 з лісосіки головного користування рівномірно поступової рубки І прийому гусеничним трактором ДТ - 75 в ДП «Воловецьке ЛГ» - юридична адреса: (Закарпатська область, смт. Воловець, вул. Фабрична, 2, ідентифікаційний код: 22114566), а саме в Нижньоворітському лісництві в кварталі 17 виділі 33.1 на площі 4,1 га.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами у справі є будь - які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

При цьому, враховуючи принципи адміністративного судочинства щодо захисту інтересів осіб від порушень з боку органів державної влади та з огляду на положення ст. ст. 71, 72 КАС України, обовязок доказування покладається в даному випадку на позивача. Держекоінспекцією у Закарпатській області доведено правомірність звернення з позовом до суду та наявність підстав для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), позовні вимоги відповідають вимогам законодавства та встановленим судом обставинам справи, що підтверджені належними та допустимими доказами, відповідачем не спростовані (заперечення проти позову ДП «Воловецьке ЛГ» суду не надано, як і не надано доказів усунення виявлених перевіркою порушень станом на час прийняття судом рішення по суті спору), в звязку з чим адміністративний позов Держекоінспекції у Закарпатській області належить до задоволення.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, обєктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоровю людей.

Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.

За приписами частини 12 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Згідно ч. 4 ст. 94 КАС України, понесені Держекоінспекцією у Закарпатській області як субєктом владних повноважень при зверненні до суду судові витрати у справі, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 17, 71, 86, 94, 160, 163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Закарпатській області до державного підприємства «Воловецьке лісове господарство» про тимчасову заборону (зупинення) виконання робіт - задовольнити повністю.

2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді тимчасової заборони (зупинення) виконання робіт щодо трелювання деревини гусеничним трактором ДТ - 75 з лісосіки головного користування рівномірно поступової рубки І прийому гусеничним трактором ДТ - 75 в ДП «Воловецьке ЛГ» - юридична адреса: (Закарпатська область, смт. Воловець, вул. Фабрична, 2, ідентифікаційний код: 22114566), а саме в Нижньоворітському лісництві в кварталі 17 виділі 33.1 на площі 4,1 га.

3. Постанову звернути до негайного виконання.

4. Обовязок щодо забезпечення виконання рішення суду покласти на Державну екологічну інспекцію у Закарпатській області.

5. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст.186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).

СуддяОСОБА_2