Копія
Справа № 822/2491/16
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
12 грудня 2016 рокум. ХмельницькийСуддя Хмельницького окружного адміністративного суду Данилюк У.Т., ознайомившись з позовною заявою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до кредитної спілки "ХМЕЛЬНИЦЬКА ОЩАДНА КРЕДИТНА СПІЛКА" про стягнення штрафу,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся в суд з позовом до кредитної спілки "ХМЕЛЬНИЦЬКА ОЩАДНА КРЕДИТНА СПІЛКА" про стягнення штрафу в розмірі 3400 грн.
Позовна заява не відповідає вимогам статті 106 КАС України, а тому її слід залишити без руху, враховуючи наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Предметом позову, з яким звернувся позивач, є вимога майнового характеру (стягнення штрафу у розмірі 3400 грн.).
Відповідно до пп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який поданий субєктом владних повноважень, ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.
Судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати на 1.01.2016 - 1378 грн.
Отже, позивач, звертаючись до суду з таким позовом, повинен був сплатити судовий збір в розмірі 1378 грн., однак доказів сплати судового збору ним не надано.
Разом з позовною заявою позивачем було заявлене клопотання про звільнення його від сплати судового збору, в обґрунтування якого він посилається на відсутність коштів по сплаті судового збору.
Надаючи правову оцінку такому клопотанню, суд враховує наступне.
Так, відповідно до ст. 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Однак позивач не надав суду будь-яких доказів, що його майновий стан унеможливлює сплату судового збору.
Крім того, пленум Вищого адміністративного суду України у постанові від 23 січня 2015 року № 2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" зазначив - якщо бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
В зв'язку з цим обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у них коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатись достатньою підставою для звільнення суб'єкта владних повноважень від такої сплати. В той же час позивач не позбавлений можливості ініціювати перед розпорядниками бюджетних коштів вищого рівня питання про виділення асигнувань для сплати судового збору.
Отже, наведені в клопотанні позивача (який діє в якості суб'єкта владних повноважень) аргументи не є підставою для звільнення від сплати судового збору, тому таке клопотання задоволенню не підлягає.
Крім того, як зазначив Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 19 червня 2001 року у справі "Креуз проти Польщі" (п.п.59,60), він ніколи не виключав можливості того, що інтереси справедливого здійснення правосуддя можуть виправдовувати накладення фінансових обмежень на доступ особи до суду. Більше того, суд вважає, що положення п. 1 ст. 6 Конвенції про виконання зобов'язання забезпечити ефективне право доступу до суду не означає надання права на безкоштовні провадження у цивільних справах.
Таким чином, Європейський суд постановив, що вимога сплати зборів цивільними судами у зв'язку з поданням позовів не може вважатися обмеженням права доступу до суду, яке є саме по собі таким, що суперечить п. 1 ст. 6 Конвенції.
При подачі позовної заяви в Хмельницький окружний адміністративний суд судовий збір належить перераховувати за наступними реквізитами: отримувач коштів - УК у м.Хмельницькому/м.Хмельницький/22030001; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38045529; рахунок отримувача - 31217206784002; банк отримувача - ГУ ДКСУ у Хмельницькій області; код банку отримувача - 815013; призначення платежу - *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб); Судовий збір, за позовом ______ (назва установи, організації позивача), Хмельницький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа); пункт ставок судового збору - 3.1.
Також, відповідно до ч.3 ст.106 КАС України, суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Належним доказом надіслання субєктом владних повноважень відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів може бути опис вкладення разом з розрахунковим документом. Крім того, будь-яким іншим доказом може бути письмове підтвердження відповідача (розписка, штамп про отримання, тощо) про отримання позовної заяви та доданих до неї документів.
Однак позивачем не надано доказів надіслання відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Враховуючи зазначене, позивачу необхідно усунути недоліки, а саме надати суду:
1) оригінал документу про сплату судового збору в розмірі 1378 грн. за реквізитами для сплати судового збору Хмельницького окружного адміністративного суду;
2) докази надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів, або будь-який інший доказ отримання ним таких матеріалів.
Керуючись ст. 106, 108 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
В задоволенні клопотання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про звільнення від сплати судового збору відмовити.
Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до кредитної спілки "ХМЕЛЬНИЦЬКА ОЩАДНА КРЕДИТНА СПІЛКА" про стягнення штрафу, залишити без руху.
Надати позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви до 21 грудня 2016 року.
Ухвала суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/ОСОБА_1"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1