Справа № 686/23998/16-а
ПОСТАНОВА
8 грудня 2016 року
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Мазурок О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження в залі суду в місті Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинення дій та просить суд визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у
м. Хмельницькому щодо проведення перерахунку її пенсії з 01.12.2015 року та зобовязати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому з 01.12.2015 року здійснити перерахунок призначеної її пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у редакції чинній на час призначення пенсії в розмірі 90% із суми заробітної плати, зазначеної в довідці №246 від 09.11.2016 року, виданій Чемеровецькою районною державною адміністрацією Хмельницької області, на яку працюючому державному службовцю нараховується і сплачується єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
На обґрунтування своїх вимог вона зазначила, що перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому з 24.12.2010 року та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
Згідно довідки Чемеровецької районної державної адміністрації Хмельницької області №246 від 09.11.2016 року визначено розмір заробітної плати заступника голови Чемеровецької районної державної адміністрації Хмельницької області, з якої сплачувався єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування станом на грудень 2015 року.
29.11.2016 року вона звернулася із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії та 01.12.2016 року їй було надано відповідь, згідно якої їй було відмовлено у перерахунку пенсії.
Дії управління Пенсійного фонду у м. Хмельницькому вона вважає протиправними.
Ухвалою судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 5 грудня 2016 року відкрито скорочене провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинення дій
Позов підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав: судом обєктивно встановлено, що з 24.12.2010 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» із розрахунку 90% заробітної плати державного службовця.
29.11.2016 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії та 01.12.2016 року їй було надано відповідь, згідно якої позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 № 3723-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення позивачеві пенсії, було встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Отже, позивач є таким, що набув за Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям.
Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 1 грудня 2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Відповідно до статей 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню, а тому, згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади зобов'язані діяти на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законом.
У п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 №9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» передбачено, що оскільки Конституція України, як зазначено в її ст.8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.
Таким чином, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, у тому числі Законом України «Про державну службу», є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
З огляду на вищенаведені обставини та правові норми, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір та порядок перерахунку пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Оскільки, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 9 грудня 2015 року, відбулася зміна у розмірі заробітної плати державних службовців, перерахунок розміру призначеної пенсії позивачу необхідно провести, виходячи із приписів ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії).
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 2 березня 2015 року передбачено, що з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії /щомісячне довічне грошове утримання/ призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України.
Наведена норма свідчить про те, що з 1 червня 2015 року не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства, зокрема, Закону України «Про державну службу», оскільки норми, які регулюють питання пенсійного забезпечення тієї категорії осіб, на яку поширюється дія цих законів, скасовані.
Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, суд приходить до висновку, що зазначені положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VIII від 2 березня 2015 року стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про державну службу».
Частиною1 статті 58 Конституції України передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Положеннями ч. 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У відповідності до норми ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Таким чином, приймаючи до уваги дату подачі позивачем до пенсійного органу заяви про перерахунок пенсії, а саме 29.11. 2016 року суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивачу повинен бути здійснений з врахуванням дати подачі ним відповідної заяви.
З огляду на зазначене, оцінюючи наведені докази у їх сукупності, суд приходить до висновку , що слід визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому у проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії як державному службовцю, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» з 01.12.2016 року та зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому з 01.12.2016 року перерахувати Чемеровецької районної державної адміністрації Хмельницької області пенсію в розмірі 90% відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у звязку з збільшенням заробітної плати працюючого державного службовця на підставі довідки № 246 від 09.11.2016 року, виданої Чемеровецькою районною державною адміністрацією Хмельницької області
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 22, 58 Конституції України, ст. ст. 2, 9, 11,70, 159-163, 256 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про державну службу», Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задоволити частково.
Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у
м. Хмельницькому у проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії як державному службовцю, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» з 01.12.2016 року.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому з 01.12.2016 року перерахувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі 90% відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у звязку з збільшенням заробітної плати працюючого державного службовця на підставі довідки № 246 від 09.11.2016 року, виданої Чемеровецькою районною державною адміністрацією Хмельницької області
В іншій частині позовних вимог відмовити.
На постанову через суд першої інстанції, який її ухвалив, може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Суддя: