Постанова № 63387856, 09.12.2016, Свалявський районний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
09.12.2016
Номер справи
308/7886/16-а
Номер документу
63387856
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СВАЛЯВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №308/7886/16-а

Провадження №2-а/306/248/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 грудня 2016 року м.Свалява

Свалявський районний суд Закарпатської області в особі: головуючого - судді Вінер Е.А.

при секретарі Фалес Л.І.

з участю представника відповідача Мацалик Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Свалява адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Свалявському районі Закарпатської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії та проведення виплати пенсії за минулий час

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Свалявському районі Закарпатської області про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії та проведення виплати пенсії за минулий час посилаючись на те, що він в 2011 році набув право на пенсію за вислугу років на підставі ч.1 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру"в редакції, яка діяла на той час, в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. 21 червня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку йому пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури та просив провести перерахунок призначеної пенсії відповідно до нового посадового окладу згідно доданої довідки, так як пенсія була призначена і виплачувалась на підставі ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру". Однак, відповідач листом повідомив позивача, що підстав для перерахунку розміру пенсії відповідно до наданої довідки про заробітну плату немає, оскільки згідно пункту 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213 від 02 березня 2015 року з 01 червня 2016 року норми щодо пенсійного забезпечення осіб, які набули право на призначення пенсії відповідно до Закону україни "Про прокуратуру" скасовано, а тому пенсії в порядку та на умовах визначених вищезазначеним законом не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Позивач вважає, що зазначені відповідачем підстави для відмови у перерахуванні пенсії є незаконними, оскільки суперечать вимогам Конституції України та чинному законодавству. В зв"язку з вищевикладеним позивач просить визнати дії управління Пенсійного фонду фонду України в Свалявському районі Закарпатської області щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Закарпатської області №18-148 вих.16 від 17 червня 2016 року неправомірними, зобов'язати управління Пенсійного фонду фонду України в Свалявському районі Закарпатської області здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Закарпатської області №18-148 вих.16 від 17 червня 2016 року про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії) в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати починаючи з 01 квітня 2016 року без обмежень граничного розміру пенсії та здійснювати відповідні виплати та виплатити різницю в пенсії за минулий час з 01 квітня 2015 року.

Згідно поданих письмових заперечень відповідачем позов не визнають, оскільки суперечить нормам діючого законодавства, а саме пункту 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213 від 02 березня 2015 року, ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1. Просять відмовити в задоволенні позову в повному обсязі (а.с. 49-52). Позивач в судове засідання не з"явився, проте надав суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.42 ). Представник управління Пенсійного фонду України в Свалявському районі Закарпатської області в судовому засіданні позов не визнала, заперечила проти його задоволення, просить відмовити в його задоволенні в повному обсязі. Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку. Судом встановлено та підтверджується належними у справі доказами, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Свалявському районі Закарпатської області з 2011 року.

21 червня 2016 року ОСОБА_2 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Свалявському районі Закарпатської області із заявою про проведення перерахунку пенсії (а.с.10-12).

Згідно довідки № 18-148 вих.16 від 17 червня 2016 року прокуратури Закарпатської області, виданої ОСОБА_2 в тому, що він працював в прокуратурі Закарпатської області на посаді заступника прокурора області та його заробітна плата станом на 01 грудня 2015 року становила б - 19354,29 гривень (а.с.15).

Управління Пенсійного фонду України в Свалявському районі Закарпатської області листом № Х-10 від 06 липня 2016 року повідомило, що відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачу (а.с.13-14). Відповідно до вимог ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Так, відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

ЗУ "Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи від 08.07.2011 року", який набрав чинності 01.10.2011 року, внесено зміни до ст.50-1 ЗУ "Про прокуратуру", згідно з якими при виході на пенсію працівникам прокуратури пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми місячної зарплати.

Частиною 18 ст.50-1 "Про прокуратуру", передбачено право на перерахунок вже призначеної пенсії при наявності зазначених у ч.17 підстав, а саме - призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії,

Згідно з ч.1 ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч.17 ст.50-1 ЗУ"Про прокуратуру" від 05.11.1991 року, перерахунок має бути проведено виходячи з розміру раніше призначеної позивачеві пенсії, тобто, 90 відсотків від суми місячного заробітку з урахуванням підвищення заробітної плати та з урахуванням вже проведених виплат.

Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом №3668-V1 зміни до статті 50-1 ЗУ "Про прокуратуру", щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.13 та 18 ЗУ "Про прокуратуру".

Положеннями ст.22 Конституції України, передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

В рішеннях Конституційного Суду України №8-рп/99 від 06 липня 1999 року (у справі щодо права на пільги) та № 5-рп/2002 від 20.03.2002 (у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України, перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, поліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10.12.2013(справа №21-348а1), від 17.12.2013 (справа №21-445а13), від 06.10.2015 (провадження №127/11720/14-а).

У рішенні Конституційного Суду України №1-9/2015 від 13.05.2015 зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права.Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 1, частини перша, друга статті 8, частина друга статті 19 Конституції України. Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша статті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої ст.92 Конституції України).

За Конституцією України Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції та законів України, в тому числі у сфері соціального захисту (пункт 1,3 статті 116 Конституції України).

Конституційний суд України у рішенні №8-рп/2005 від 11.10.2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.

Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" встановлено обмеження виплати пенсії максимальним її розміром.

Відповідно до ст.2 цього Закону максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про прокуратуру", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Разом з цим, п. 2 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону встановлено,обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" зміни до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Відповідно до вимог ст. 84 "Про пенсійне забезпечення" перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву подано після 15-го числа.

Згідно з ч.1 та 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення, а саме необхідно зобов'язати управління Пенсійного фонду фонду України в Свалявському районі Закарпатської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки прокуратури Закарпатської області №18-148 вих.16 від 17 червня 2016 року про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру"в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії) в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати починаючи з 21 червня 2016 року без обмежень граничного розміру пенсії .В решті вимог необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст. 58, 116 Конституції України, статтями 2, 6-14,17, 71,94,158-163,167,183-2, 254 КАС України, ЗУ "Про пенсійне забезпечення", ЗУ "Про прокуратуру", суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Свалявському районі Закарпатської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії та проведення виплати пенсії за минулий час задовольнити частково.

Визнати дії управління Пенсійного фонду фонду України в Свалявському районі Закарпатської області щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Закарпатської області №18-148 вих.16 від 17 червня 2016 року неправомірними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду фонду України в Свалявському районі Закарпатської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки прокуратури Закарпатської області №18-148 вих.16 від 17 червня 2016 року про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру"в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії) в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати починаючи з 21 червня 2016 року без обмежень граничного розміру пенсії . В решті вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Свалявський районний суд Закарпатської області.

ГОЛОВУЮЧИЙ Е.А.ВІНЕР