Постанова № 63385149, 06.12.2016, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.12.2016
Номер справи
755/13156/16-а
Номер документу
63385149
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 755/13156/16-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" грудня 2016 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді Арапіної Н.Є.

з секретарями Рудь Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

позивач звернувся з позовом до відповідача про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що з серпня 2005 року позивач перебував на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». У зв'язку зі зміною місця проживання у березні 2015 року пенсійну справу було передано до Управлінні Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва. 25 липня 2016 року він звернувся до Лівобережного об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахування пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати. Листом від 10 серпня 2016 року № 5532/13 Лівобережним об'єднанням управління Пенсійного фонду України в м. Києві йому було відмовлено в здійсненні перерахунку. Проте, він не згодний з такими діями відповідача та вважає їх протиправними, та такими, що порушують її конституційне право на пенсійне забезпечення. Просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років з 01 січня 2016 року; зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 20 липня 2016 року № 18-1106зп з 01 січня 2016 року на підставі довідки у розмірі 90% заробітної плати без обмеження граничного розміру з урахуванням раніше здійснених виплат.

Позивач в судове засідання не з»явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. До суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача Лівобережного об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві в судове засідання не з»явилася, хоча про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. До суду надійшли письмові заперечення, в яких зазначено, що позивач перебуває на обліку та отримує пенсію за вислугою років, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 84 % від розміру заробітної плати. Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії лише 25 липня 2016 року, а довідку про заробітну плату отримав лише 20 липня 2016 року, тому в діях відповідача відсутня протиправність. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015р. № 213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, зокрема, «Про прокуратуру». Оскільки Прикінцеві положення цього Закону станом на час звернення позивача не скасовані, тому підстави для проведення перерахунку пенсії за нормами Закону України «Про прокуратуру» відсутні. На теперішній час діє редакція Закону України «Про прокуратуру» № 1697-18 від 28 лютого 2016 року. Посилаючись на норми законів України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", "Про прокуратуру", вважає, що відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог. Перерахунок пенсії було проведено із дотриманням норм законодавства , просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі (а.с. 90-95).

Суд, перевіривши матеріали справи, встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.

Позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Лівобережному об'єднанні управління Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує з 22 серпня 2005 року пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (а.с.109).

25 липня 2016 року позивач звернувся до Лівобережного об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахування пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати, згідно довідки Генеральної прокуратури України від 20 липня 2016 року № 18-1106зп. (а.с. 112).

10 серпня 2016 року Управлінням Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії згідно довідки Генеральної прокуратури України від 20 липня 2016 року № 18-1106зп та роз'яснено, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України (а.с.13).

Пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено позивача, встановлено приписами ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Згідно з ч.ч.1,2,3 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом всього періоду на даній роботі.

Згідно ч. 12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

08 липня 2011 року Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали.

Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Позивачу пенсія була призначена 22 серпня 2005 року, тобто до набрання чинності вказаним законом.

З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

При цьому, суд вважає твердження відповідача, про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015р. № 213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», необґрунтованими тому, що ним застосовано нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності.

Разом з цим, таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Відповідно до ч.13 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію на підставі довідки Генеральної прокуратури України № 18-1106зп від 20 липня 2016 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, з розрахунку 90% від суми місячного (чинного) заробітку (а.с.12).

Крім того, Конституційний Суд України сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав на необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідач протиправно відмовив у проведенні позивачу перерахунку пенсії за вислугу років з 01 серпня 2016 року на підставі довідки Генеральної прокуратури України від № 18-1106зп від 20 липня 2016 року.

Позивач просив зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності до Закону України «Про прокуратуру» з 01 січня 2016 року на підставі довідки Генеральної прокуратури України від № 18-1106зп від 20 липня 2016 року у розмірі 90% заробітної плати за відповідною посадою без обмеження граничного розміру з урахуванням раніше здійснений виплат.

Згідно п. 1.7 Постанови № 22-1 від 25 листопада 2005 року «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Згідно з положеннями частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Тобто дана норма цього Закону надає можливість здійснити перерахунок пенсії з першого числа місяця, в якому позивач звернувся за перерахунком, або з першого числа наступного місяця, в якому позивач звернувся за перерахунком пенсії, і визначення дати перерахунку пенсії залежить від дати звернення особи за таким перерахунком.

Наказом Генеральної прокуратури України № 1226-ц від 01 липня 2014 року позивач звільнений з посади старшого прокурора відділу запобігання та протидії корупції в територіальних прокуратурах управління внутрішньої безпеки Генеральної прокуратури України за власним бажанням у зав'язку з виходом на пенсію за вислугу років, відповідно до ст. 38 КЗпП України (а.с.11), 25 липня 2016 року позивач звернувся до Лівобережного об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахування пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати, тому суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з першого числа наступного за зверненням до відповідача місяця, тобто з 01 серпня 2016 року. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Отже, виходячи із вищенаведеного, суд приходить до висновку про те, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково: визнати дії Лівобережного об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років з 01 серпня 2016 року на підставі довідки Генеральної прокуратури України від № 18-1106зп від 20 липня 2016 року протиправними. Зобов'язати Лівобережне об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 з 01 серпня 2016 року перерахунок пенсії за вислугу років на підставі довідки Генеральної прокуратури України від № 18-1106зп від 20 липня 2016 року у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з 90% заробітної плати за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та здійснити відповідні виплати з врахуванням виплачених сум пенсії. В іншій частині позовних вимог відмовити.

При поданні адміністративного позову позивачем сплачено судовий збір в сумі 1102 грн. 40 коп.(а.с.9,82).

Згідно ч.1, ч.3 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Відповідно до ч. 3 ст.94 КАС України на користь позивача за рахунок коштів Державного бюджету підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1102 грн. 40 коп.

На підставі викладеного, керуючись ч.2 ст.19, 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", Законом України «Про прокуратуру», Рішенням Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99, ст.ст. 2, 9, 69-72, 94, 104, 158-163, 183-2, 186 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати дії Лівобережного об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років з 01 серпня 2016 року на підставі довідки Генеральної прокуратури України від № 18-1106зп від 20 липня 2016 року протиправними.

Зобов'язати Лівобережне об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 з 01 серпня 2016 року перерахунок пенсії за вислугу років на підставі довідки Генеральної прокуратури України від № 18-1106зп від 20 липня 2016 року у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з 90% заробітної плати за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та здійснити відповідні виплати з врахуванням виплачених сум пенсії.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1102 (одна тисяча сто два) грн. 40 коп.

Повний текст постанови виготовлено 09 грудня 2016 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд міста Києва шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а в разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Н.Є.Арапіна