ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" грудня 2016 р. Справа № 917/2692/15
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Медуниця О.Є., суддя Білецька А.М., суддя Гребенюк Н.В.
при секретарі Бєлкіній О.М.
за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_1 (довіреність б/н від 23.08.2016 року),
відповідача ОСОБА_2 (довіреність №10-1040/д від 23.12.2015 року),
розглянувши апеляційну скаргу відповідача (вх. №3021 П/1-38) на рішення господарського суду Полтавської області від 15.03.16 у справі № 917/2692/15
за позовом Лубенської міської ради, м.Лубни
до ПАТ "Укрнафта", м.Київ
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд внести зміни до договору оренди земельної ділянки, загальною площею 0,1728 га, що розташована за адресою м. Лубни, вул. Драгоманова, 30-а кадастровий номер 5310700000:07:021:0004, укладений між Лубенською міською радою та ПАТ "Укрнафта", який визнаний укладеним рішенням господарського суду Полтавської області від 04.12.2014р., в наступній редакції:
- абзац 2 розділу 2 "Об'єкт оренди": "нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 1371876,48 грн."
- абзац 1 та 2 розділу 4 "орендна плата" : орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі 10% нормативної грошової оцінки. Щомісячна орендна плата складатиме 11432,30 грн. та вноситься з 20.02.2015 на рахунок орендодавця: банк одержувача ГУДКС України в Полтавській області, м. Полтава, р/р 33216812700011 місцевий бюджет м. Лубни, призначення платежу код 13050200 ЗКПО - 37710415, МФО 831019".
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на рішення Лубенської міської ради від 06.06.2014 року "Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель міста Лубни" та рішення Лубенської міської ради від 08.08.2014 року "Про затвердження Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі в м. Лубни в новій редакції".
Рішенням господарського суду Полтавської області від 15.03.2016 р. (суддя Погрібна С.В.) позов задоволено частково. Внесено зміни до договору оренди земельної ділянки, загальною площею 0,1728 га, що розташована за адресою м.Лубни, вул. Драгоманова, 30-а кадастровий номер 5310700000:07:021:0004, укладений між Лубенською міською радою та ПАТ "Укрнафта", який визнаний укладеним рішенням господарського суду Полтавської області від 04.12.2014р., виклавши спірні положення в наступній редакції:
- абзац 2 розділу 2 "Об'єкт оренди": "Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 1371876,48 грн."
- абзац 1 та 2 розділу 4 "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі 10% нормативно грошової оцінки. Щомісячна орендна плата складатиме 11432,30 грн. та вноситься з 28.03.2016 на рахунок орендодавця: банк одержувача ГУДКС України в Полтавській області, м. Полтава, р/р 33216812700011 місцевий бюджет м. Лубни, призначення платежу код 13050200 ЗКПО - 37710415, МФО 831019". Стягнуто з ПАТ "Укрнафта" (код ЄДРПОУ 00135390) на користь Лубенської міської ради (код 21053182) 609,00 грн. судового збору.
Відповідач - ПАТ "Укрнафта" не погодився з прийнятим у справі рішенням та звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилається на неповне дослідження обставин справи, не надання правової оцінки доказам та неправильне застосування норм матеріального і процесуального права, зокрема статей 179,187 ГК України, ст. 648 ЦК України, ст. ст. 1, 4, 33, 34, 35, 43 ГПК України. Просив скасувати оскаржуване рішення повністю та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В апеляційній скарзі відповідач зазначав, що чинний договір оренди землі не передбачає можливості перегляду розміру орендної плати у разі встановлення нової грошової оцінки та/або ставки для визначення орендної плати; крім того, встановлений договором розмір орендної плати повністю відповідає вимогам діючого законодавства України, зокрема, ст.288 Податкового кодексу України. Апелянт вказує, що рішення Лубенської міської ради від 08.08.2014 року, 20.02.2015 року не набрали чинності, а отже, не породжують та не змінюють прав та обовязків сторін, що встановлено постановою Лубенського міськрайонного суду від 24.04.2015 року у справі 3539/406/15-а.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 22.06.2016 року у справі №917/2692/15 апеляційну скаргу ПАТ "Укрнафта" задоволено. Рішення господарського суду Полтавської області від 15.03.16 у справі №917/2692/15 скасовано. Прийнято нове рішення. В позові відмовлено.
Постановою Вищого господарського суду України від 13.10.2016 року у даній справі касаційну скаргу Лубенської міської ради задоволено частково. Постанову від 22.06.2016 р. Харківського апеляційного господарського суду у справі №917/2692/15 господарського суду Полтавської області в частині відмови в позові про внесення змін до розділу 2 договору оренди земельної ділянки, укладеного сторонами на підставі рішення господарського суду Полтавської області від 04.12.2014 р., скасовано та направлено на новий розгляд до Харківського апеляційного господарського суду. В іншій частині постанову від 22.06.2016 Харківського апеляційного господарського суду залишити без змін.
Позивач надав суду відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначив, що рішенням Лубенської міської ради від 06.06.2014 року затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки землі міста Лубни, пунктом 3 якого визначено термін введення її в дію з 01.01.2015 року. Позивач, посилаючись на статтю 144 Конституції України, статті 59, 73 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», статтю 289 Податкового кодексу України, зазначає про наявність підстав для внесення змін в абзац 2 розділу 2 спірного договору оренди земельної ділянки, виклавши його в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1371876,48 грн.».
Відповідач надав суду додаткові письмові пояснення, в яких вказав, що спірним договором оренди, а також чинним законодавством не передбачено такої підстави для зміни умов договору як зміна нормативної грошової оцінки землі. Також відповідач зазначає, що рішення Лубенської міської ради про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Лубни вже існувало на час розгляду господарським судом Полтавської області справи №917/395/13-г та прийняття рішення від 04.12.2014 року, яким визнано укладеним договір оренди земельної ділянки та визначено його умови (зокрема, встановлено розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки у розмірі 858781,44 грн.). Таким чином, на думку відповідача, умови спірного договору оренди, в тому числі стосовно нормативної грошової оцінки, вже погоджені сторонами, у звязку з чим відсутні підстави для внесення змін в абзац 2 розділу 2 договору оренди.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду встановила наступне.
Рішенням господарського суду Полтавської області від 04.12.2014 року у справі № 917/395/13-г визнано укладеним договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,1728 га, що розташована за адресою: м. Лубни, по вул. Драгоманова, 30-а для обслуговування автозаправної станції, між сторонами Лубенської міської ради та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта", з урахуванням протоколу розбіжностей ПАТ "Укрнафта" з 15.06.2012 року (далі-договір) (а.с.11 т.1).
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 02.04.2015 року у справі №917/395/13-г рішення суду першої інстанції залишено без змін (а.с.19 т.1).
04.09.2015 року відповідач здійснив державну реєстрацію свого речового права на вказану земельну ділянку, що підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №45952603 від 20.10.2015 року (а.с.23 т.1 )
Відповідно до розділу 2 договору (із урахуванням ухвали господарського суду Полтавської області від 26.12.2014 року у справі №917/395/13-г, а.с.18 т.1), в оренду передається земельна ділянка несільськогосподарського призначення, загальною площею 0,1728га, згідно з планом, що додається. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна - приміщення та споруди АЗС.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 858 781,44 грн.
Земельна ділянка, яка передається в оренду, має такі недоліки, що можуть перешкоджати її ефективному використанню не виявлено.
Інші особливості обєкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини - немає.
Згідно розділу 4 договору, орендна плата вноситься орендарем з 29.08.2011 року у грошовій формі у розмірі 42 939,07 грн. на рік, що становить 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Щомісячна орендна плата становить 3578,26 грн. та перераховується на рахунок орендодавця.
Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної форми власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Розрахунки проводяться згідно п.3 ст. 287 Податкового кодексу України.
Розділом 4 передбачено підстави для перегляду розміру орендної плати.
Як визначено в розділі 13 договору, зміна його умов здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору, спір розвязується у судовому порядку.
Рішенням Лубенської міської ради від 06.06.2014 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Лубни (а.с.31 т.1).
Відповідно до п.2 даного рішення, базова вартість одного квадратного метра земель м. Лубни в розмірі 135 грн. 82 коп. за 1 кв.м.
Термін введення в дію грошової оцінки земель в м. Лубни - з 01.01.2015 року (п.3 вказаного рішення).
Рішенням Лубенської міської ради від 08.08.2014 року затверджено Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі в м.Лубни в новій редакції (а.с.32 т.1).
В п. 2.4. вказаного Положення встановлено розмір річної орендної плати для земельних ділянок, на яких розміщені АЗС на рівні 12% від нормативної грошової оцінки.
Рішенням Лубенської міської ради 20.02.2015 року "Про внесення змін до Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі в м. Лубни" внесено зміни в пункт 2.4. Положення, затвердженого рішенням від 08.08.2014 року, зокрема, ставку річної орендної плати для земельних ділянок на яких розміщені АЗС змінено на 10% (а.с.35 т.1).
Позивач зазначає, що 12.11.2015 року направив відповідачу проект додаткової угоди про внесення змін та доповнень в вказаний договір, якою позивач пропонував абзац 2 розділу 2 "Об'єкт оренди" викласти в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 371 876,48 грн.";
Абзац 1 та 2 розділу 4 "Орендна плата" пропонував викласти в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі 10% нормативної грошової оцінки. Щомісячна орендна плата складатиме 11432 грн. 30 коп. та вноситься з 20.02.2015 року на рахунок орендодавця".
У відповідь, відповідач надіслав позивачу лист від 04.12.2015 року №08.1.22/1008, в якому відмовив у внесенні змін у договір оренди землі та повернув позивачу примірники додаткової угоди від 12.11.2015 року про зміни та доповнення до договору оренди землі (а.с.27 т.1).
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду із позовом про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, загальною площею 0,1728 га, що розташована за адресою м. Лубни, вул. Драгоманова, 30-а кадастровий номер 5310700000:07:021:0004, укладений між Лубенською міською радою та ПАТ "Укрнафта", який визнаний укладеним рішенням господарського суду Полтавської області від 04.12.2014р., в наступній редакції:
- абзац 2 розділу 2 "Об'єкт оренди": "Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 1371876,48 грн."
- абзац 1 та 2 розділу 4 "орендна плата" : орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі 10% нормативної грошової оцінки. Щомісячна орендна плата складатиме 11432,30 грн. та вноситься з 20.02.2015 на рахунок орендодавця: банк одержувача ГУДКС України в Полтавській області, м. Полтава, р/р 33216812700011 місцевий бюджет м. Лубни, призначення платежу код 13050200 ЗКПО - 37710415, МФО 831019".
Рішенням господарського суду Полтавської області від 15.03.2016 (суддя Погрібна С.В.) позов задоволено частково. Внесено зміни до договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,1728 га, що розташована за адресою м. Лубни, вул. Драгоманова, 30-а кадастровий номер 5310700000:07:021:0004, укладений між Лубенською міською радою та ПАТ "Укрнафта", який визнаний укладеним рішенням господарського суду Полтавської області від 04.12.2014р., виклавши спірні положення в наступній редакції:
- абзац 2 розділу 2 "Об'єкт оренди": "Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 1371876,48 грн."
- абзац 1 та 2 розділу 4 "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі 10% нормативно грошової оцінки. Щомісячна орендна плата складатиме 11432,30 грн. та вноситься з 28.03.2016 на рахунок орендодавця: банк одержувача ГУДКС України в Полтавській області, м. Полтава, р/р 33216812700011 місцевий бюджет м. Лубни, призначення платежу код 13050200 ЗКПО - 37710415, МФО 831019" (а.с.144 т.1).
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 22.06.2016 року у справі №917/2692/15 рішення господарського суду Полтавської області від 15.03.16 у справі №917/2692/15 скасовано та прийнято нове рішення, яким в позові відмовлено (а.с.230 т.1).
Вказана постанова суду апеляційної інстанції обґрунтована тим, що позивачем (Лубенською міською радою Полтавської області) не надано доказів офіційного оприлюднення спірних рішень, на підставі яких позивач просить внести зміни до договору оренди, відповідно до вимог закону. При цьому, суд послався на постанову Лубенського міськрайонного суду від 24.04.2015 року у справі №539/406/15-а, якою встановлено, що оскаржувані рішення Лубенської міської ради, як і саме Положення, не породжують ніяких прав та обовязків, оскільки рішення Лубенської міської ради від 08.08.2014 р., 20.02.2015 р. і саме Положення не набрало чинності, бо не були належним чином офіційно оприлюднені.
Постановою Вищого господарського суду України від 13.10.2016 року у даній справі касаційну скаргу Лубенської міської ради задоволено частково. Постанову від 22.06.2016 Харківського апеляційного господарського суду у справі №917/2692/15 та рішення господарського суду Полтавської області в частині відмови в позові про внесення змін до розділу 2 договору оренди земельної ділянки, укладеного сторонами на підставі рішення господарського суду Полтавської області від 04.12.2014, скасовано та направлено на новий розгляд до Харківського апеляційного господарського суду. В іншій частині постанову від 22.06.2016 Харківського апеляційного господарського суду залишити без змін (а.с.37 т.2).
У вказаній постанові суд касаційної інстанції погодився з висновками апеляційної інстанції щодо відмови в позові про внесення змін до розділу 4 спірного договору: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі 10% нормативно грошової оцінки. Щомісячна орендна плата складатиме 11432,30 грн...", зазначивши, що позовна вимога в цій частині ґрунтується на рішеннях Лубенської міської ради від 08.08.2014 р. та 20.02.2015 р., які всупереч вимог статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" станом на день прийняття рішення господарським судом першої інстанції (15.03.2016) не були оприлюднені, тобто не набрали чинності (а.с.32,35 т.1).
Разом із тим, суд касаційної інстанції вказав, що позов в частині внесення змін до розділу 2 договору "Об'єкт оренди": "нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 1371876,48 грн.", апеляційною інстанцією не розглянутий взагалі, як і не дано оцінку рішенню Лубенської міської ради від 06.06.2014 р., яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Лубни, на якому ґрунтується ця частина позову.
Як зазначено в постанові суду касаційної інстанції, постанова апеляційної інстанції щодо відмови в позові в частині внесення змін до розділу 4 договору відповідає нормам чинного законодавства і має бути залишена без змін, а в частині відмови в позові про внесення змін до розділу 2 договору підлягає направленню на новий розгляд до апеляційного господарського суду.
Враховуючи, що судом касаційної інстанції постанову Харківського апеляційного господарського суду від 22.06.2016 року скасовано лише в частині відмови в позові про внесення змін до розділу 2 договору, колегія суддів досліджує обставини справи та здійснює розгляд позовних вимог лише в цій частині.
Колегія суддів враховує наступне.
Відповідно до ст. 188 Господарського кодексу, визначено, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
У разі, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Проведення нормативної грошової оцінки землі здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про оцінку земель".
Статтею 13 ЗУ «Про оцінку земель» визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки
державної та комунальної власності;
Згідно із ст. 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення здійснюється не рідше одного разу на 5- 7 років, як це передбачено ст. 18 Закону України "Про оцінку земель".
Як передбачено ст. 20, 21, 23 Закону України "Про оцінку земель", за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, яка підлягає державній експертизі, після чого затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою (в разі проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів) або районними радами (в разі проведення нормативної грошової оцінки земель, розташованих за межами населених пунктів).
Таким чином, рішенням ради затверджується нормативна грошова оцінка не окремих земельних ділянок, а цілого масиву земель на території населених пунктів. В подальшому, на підставі такої затвердженої радою грошової оцінки, розраховується нормативна грошова оцінка кожної окремої земельної ділянки.
Попередня нормативна грошова оцінка земель міста Лубни проводилась у 2007 році (а.с.105-107 т.1), а нова нормативна грошова оцінка земель міста Лубни затверджена рішенням Лубенської міської ради 06.06.2014 року.
Отже, Лубенською міською радою виконано вимоги статті 18 ЗУ «Про оцінку земель».
Згідно з частиною 1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до ч.5 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
За приписами частини 12 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Кожен проект регуляторного акта оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань. Проект регуляторного акта разом із відповідним аналізом регуляторного впливу оприлюднюється у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону, не пізніше п'яти робочих днів з дня оприлюднення повідомлення про оприлюднення цього проекту регуляторного акта (ч.1 ст.9 ЗУ "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності").
Частиною 2 статті 13 ЗУ "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" передбачено, що повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет.
Згідно статті 12 ЗУ "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Відповідно до статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
З матеріалів справи вбачається, що в газеті «Лубенщина» від 12 березня 2014 року опубліковано повідомлення про оприлюднення проекту рішення Лубенської міської ради «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки міста Лубни», відповідно до якого проект вказаного регуляторного акту та аналіз регуляторного впливу відповідно до ЗУ "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" оприлюднюється на офіційному веб сайті Лубенської міської ради, www.hptt://lubny-rada.com.ua на сторінці «Регуляторна політика» (а.с.29 т.1).
06.06.2014 року Лубенською міською радою Полтавської області прийнято рішення «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Лубни» (а.с.31 т.1).
Відповідно до п.2 даного рішення, затверджено базову вартість одного квадратного метра земель м. Лубни в розмірі 135 грн. 82 коп. за 1 кв.м.
Термін введення в дію грошової оцінки земель в м. Лубни - з 01.01.2015 року (п.3 вказаного рішення).
Пунктом 5 вказаного рішення зобовязано землекористувачів м.Лубни, юридичних та фізичних осіб отримати витяги по розрахунках грошової оцінки земельних ділянок для подачі у відповідності до п.3 ст.287 Податкового кодексу України, розрахунків сплати земельного податку або орендної плати до Лубенської ОДПІ.
Вказане рішення Лубенської міської ради від 06.06.2014 року, відповідно до вимог статті 12 ЗУ "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", оприлюднено в друкованому засобі інформації газеті «Лубенщина» за №68 від 14.06.2014 року (а.с.30).
Термін введення в дію грошової оцінки визначено в п.2 рішення з 01 січня 2015 року.
Таким чином, рішення Лубенської міської ради від 06.06.2014 року, яким змінено нормативну грошову оцінку земель міста Лубни, є чинним й у встановленому законом порядку недійсним не визнавалося, а тому воно є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
В матеріалах справи міститься витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданий Управлінням Держгеокадастру у Лубенському районі, відповідно до якого станом на 01.01.2015 року нормативно грошова оцінка земельної ділянки по вул.Драгоманова, буд.30-А, м.Лубни, що знаходиться в користуванні ПАТ «Укрнафта», складає 1371876,48 грн. (а.с.84 т.1).
Вказаний витяг є належним та допустимим доказом факту проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка є предметом спірного договору.
Таким чином, умови спірного договору оренди в частині розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки не відповідають чинній нормативній грошовій оцінці.
Враховуючи наведені вище норми законодавства, а також те, що рішення Лубенської міської ради від 06.06.2014 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Лубни» прийнято відповідно до повноважень органу місцевого самоврядування, набрало чинності, у встановленому законом порядку скасовано не було, позовні вимоги в частині внесення змін та викладення в новій редакції абзацу 2 розділу 2 договору оренди земельної ділянки, укладеного на підставі рішення господарського суду Полтавської області від 04.12.2014 року у справі №917/395/13-г, є законними та обґрунтованими.
Відповідач в усних та письмових поясненнях суду апеляційної інстанції зазначає, що рішення Лубенської міської ради про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Лубни вже існувало на час розгляду господарським судом Полтавської області справи №917/395/13-г та прийняття судом рішення від 04.12.2014 року, яким визнано укладеним договір оренди земельної ділянки та визначено його умови (зокрема, встановлено розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки у розмірі 858781,44 грн.) Таким чином, на думку відповідача, умови спірного договору оренди, в тому числі стосовно нормативної грошової оцінки, вже погоджені сторонами, у звязку з чим відсутні підстави для внесення змін в абзац 2 розділу 2 договору оренди.
Колегія суддів зазначає, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Лубни затверджена рішенням Лубенської міської ради 06.06.2014 року та термін введення її в дію, як визначено в п.3 рішення, з 01.01.2015 року.
Водночас, як пояснив в судовому засіданні 07.12.2016 року представник позивача, спір, за результатами розгляду якого 04.12.2014 року господарським судом Полтавської області прийнято рішення у справі №917/395/13-г, яким визнано укладеним договір оренди земельної ділянки, виник ще у 2013 році, коли була чинна попередня нормативна грошова оцінка земельної ділянки, затверджена ще у 2007 році.
Таким чином, на момент виникнення спору між сторонами щодо укладення договору оренди земельної ділянки та прийняття господарським судом рішення у справі №917/395/13-г, технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Лубни, затверджена рішенням Лубенської міської ради від 06.06.2014 року не набрала чинності, а отже, не застосована сторонами в спірному договорі.
Враховуючи наведене, доводи відповідача є безпідставними та необґрунтованими.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що висновки господарського суду Полтавської області від 15.03.2016 року в частині наявності підстав для внесення змін в абзац 2 розділу 2 договору оренди земельної ділянки відповідають обставинам справи та їм надана правильна юридична оцінка, прийняте рішення в цій частині відповідає нормам чинного законодавства та підстав для його скасування не вбачається, у звязку з чим апеляційна скарга відповідача підлягає частковому задоволенню.
Як розяснено в п.4.4. постанови пленуму Вищого господарського суду №7 від 21.02.2013 року «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України», у випадках скасування рішення господарського суду і передачі справи на новий розгляд, розподіл судового збору у справі, в тому числі й сплаченого за подання апеляційної та/або касаційної скарги, здійснює господарський суд, який приймає рішення за результатами нового розгляду справи, керуючись загальними правилами розподілу судових витрат.
В п.4.1 вказаної постанови зазначено, що судовий збір у справах зі спорів, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, покладається на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття обґрунтованих пропозицій другої сторони. Якщо розбіжності між сторонами вирішено частково на користь однієї із сторін і частково на користь другої сторони, то витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, розподіляються між обома сторонами з урахуванням кількості та змісту прийнятих господарським судом пропозицій кожної із сторін (зокрема, у залежності від кількості пунктів спірного договору, прийнятих судом у редакції позивача і відповідача).
Таким чином, враховуючи, що абзац 2 пункту 2 договору прийнято судом в редакції позивача, а в задоволенні позову в частині внесення змін в абзац 1 та 2 розділу 4 договору в позові відмовлено, розбіжності між сторонами у даній справі вирішено частково на користь позивача і частково на користь відповідача, а отже, витрати зі сплати судового збору у даній справі за подання позову, апеляційної та касаційної скарг, покладаються на обидві сторони порівну.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 49, 99, 101, п.1 ст.103, 105, Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду,
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу відповідача задовольнити частково.
Рішення господарського суду Полтавської області від 15.03.2016 року у справі №917/2692/15 в частині задоволення позовних вимог про внесення змін до розділу 2 договору оренди земельної ділянки, укладеного на підставі рішення господарського суду Полтавської області від 04.12.2014 року у справі №917/395/13-г залишити без змін.
Стягнути з ПАТ "Укрнафта" (Несторівський провулок, 3-5, м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 00135390) на користь Лубенської міської ради (вул. Я.Мудрого, 33, м. Лубни, Полтавська область, 37500, ідентифікаційний код 21053182) витрати зі сплати судового збору за подання позову в розмірі 609 грн.
Стягнути з Лубенської міської ради (вул. Я.Мудрого, 33, м. Лубни, Полтавська область, 37500, ідентифікаційний код 21053182) на користь ПАТ "Укрнафта" (Несторівський провулок, 3-5, м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 00135390) витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги в розмірі 757,90 грн.
Стягнути з ПАТ "Укрнафта" (Несторівський провулок, 3-5, м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 00135390) на користь Лубенської міської ради (вул. Я.Мудрого, 33, м. Лубни, Полтавська область, 37500, ідентифікаційний код 21053182) витрати зі сплати судового збору за подання касаційної скарги в розмірі 730,80 грн.
Дана постанова набирає законної сили з дня її підписання і може бути оскаржена протягом 20 днів до Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови підписано 12.12.2016 року
Головуючий суддя Медуниця О.Є.
Суддя Білецька А.М.
Суддя Гребенюк Н.В.