Ухвала суду № 63368823, 12.12.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.12.2016
Номер справи
460/3692/14-а
Номер документу
63368823
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2016 року Справа № 876/3935/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

головуючого-судді Довга О.І.,

судді Ліщинський А.М.,

судді Запотічний І.І.

секретар судового засідання Гнатик А.З.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Яворівського районного суду Львівської області від 10.05.2016 року по справі № 460/3692/14-а за позовом ОСОБА_1 до Новояворівської міської ради, третя особа ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_3 (позивач) звернулась з позовною заявою до Новояворівської міської ради Яворівського району Львівської області (відповідач), третя особа - ОСОБА_2, в якій просить: постановити рішення про визнання незаконним та скасувати рішення ХІІ сесії (шостого скликання) Новояворівської міської ради Яворівського району Львівської області за № 317 від 23 вересня 2011 року «Про надання дозволу ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки для передачі безоплатно у власність, площею 0,0686 га. в селі Стені для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за рахунок земель житлової та громадської забудови села Стені»; зобовязати Новояворівську міську раду Яворівського району Львівської області закріпити за нею частину земельної ділянки, площею 0,06836 га. в селі Стені Яворівського району Львівської області. Окрім зазначеного позивач просила суд поновити строк на звернення до суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в с. Стені Яворівського району Львівської області , в будинку № 9 по провулку Дачний проживав її чоловік - ОСОБА_4, який помер 28.08.2008 року. Крім житлового будинку та допоміжних будівель і споруд, її чоловік мав у користуванні земельну ділянку, площею 0,565 га., яка була йому надана для обслуговування житлового будинку та ведення особистого селянського господарства.

Як зазначає позивач, на земельній ділянці, яка знаходиться біля зазначеного вище будинку, треті особи розпочали будівництво, що на її думку порушує права та охоронювані законом інтереси позивача.

В червні 2014 року, ОСОБА_3 стало відомо про те, що згідно рішення сесії Новояворівської міської ради Яворівського району Львівської області від 23 вересня 2011 року, на зазначену спірну частку земельної ділянки в селі Стені Яворівського району Львівської області, надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд ОСОБА_2, тобто іншій особі, яка до цієї частки земельної ділянки не мала і не має жодного відношення.

Постановою Яворівського районного суду Львівської області від 10.05.2016 року у справі № 460/3692/14-а позов задоволено частково. Поновлено ОСОБА_3 строк звернення до суду. В задоволенні позову ОСОБА_1 до Новояворівської міської ради Яворівського району Львівської області про визнання незаконним та скасування рішення ХІІ сесії (шостого скликання) Новояворівської міської ради Яворівського району Львівської області за №317 від 23 вересня 2011 року «Про надання дозволу ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки для передачі безоплатно у власність, площею 0,0686 га. в селі Стені для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за рахунок земель житлової та громадської забудови села Стені» та зобовязання Новояворівську міську раду Яворівського району Львівської області закріпити за ОСОБА_3 частки земельної ділянки, площею 0,06836 га. в селі Стені Яворівського району Львівської області, відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач звернулась з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити її адміністративний позов у повному обсязі. Апеляційна скарга мотивована, фактично, доводами позовної заяви.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання апеляційного суду не зявилися, а відтак на підставі ч. 1 ст. 41 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи у відкритому судовому засіданні, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Особи, які беруть участь у справі в судове засідання не прибули, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується наявними у справі повідомленнями про вручення повісток, а тому у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України їх неприбуття не перешкоджає розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

ОСОБА_3 з 07 вересня 2010 року, зареєстрована і проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1.

Згідно свідоцтва про смерть, її чоловік ОСОБА_4, який проживав за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, помер 28.08.2008 року, про що у Книзі реєстрації смертей у Новояворівській міській раді Яворівського району Львівської області зроблено відповідний актовий запис за №100.

Судом першої інстанції встановлено, що ще за життя, ОСОБА_4 проживав і був зареєстрований в індивідуальному житловому будинку селі Стені Яворівського району Львівської області, мав в користуванні земельні ділянки, надані для обслуговування житлового будинку та ведення особистого селянського господарства, а після його смерті, між спадкоємцями були вирішені всі спірні питання щодо спадкового майна ОСОБА_4

Позивачем не доведено належними та допустимими доказам порушення свого права при прийнятті відповідачем рішення, яке є предметом оскарження з наступного.

Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Частиною 2 ст.77 Закону № 280/97-ВР передбачено, що спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Згідно ст.122 ч.1 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Стаття 59 Закону України «Про землеустрій» визначає, що облік приватних інтересів при проведенні землеустрою на місцевому рівні, полягає у забезпеченні фізичним та юридичним особам рівних можливостей придбання у власність або користування, в тому числі на умовах оренди, земельних ділянок.

Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Пунктом «г» частини 1 статті 121 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в містах у розмірі не більше 0,10 га.

Разом з тим, за приписами ч. 2 ст. 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених, статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_5 АРК, ОСОБА_5 міністрів АРК, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали і документи, не передбачені цією статтею.

Частиною 6 ст.118 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Колегія суддів зазначає, що цією нормою ЗК України встановлений вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Рішенням № 317 ХІІ сесії шостого скликання Новояворівської міської ради Яворівського району Львівської області від 23 вересня 2011 року, вирішено надати дозвіл ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки для передачі безоплатно у власність, площею 0,0686 га. в селі Стені для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за рахунок земель житлової та громадської забудови села Стені», з урахуванням того, що ОСОБА_2 дотримано вимог щодо звернення до органу місцевого самоврядування з переліком документів, які передбачені чинним законодавством. .

Починаючи з 06 червня 2014 року позивач так само зверталась з письмовими заявами до Новояворівської міської ради Яворівського району Львівської області щодо виділення їй земельної ділянки у власність в селі Стені Яворівського району Львівської області. Як вбачається з письмового повідомлення заступника міського голови Новояворівської міської ради Яворівського району Львівської області від 03 жовтня 2014 року, позивачку повідомлено про те, що її заяви від 06 червня 2014 року та від 05 вересня 2014 року, щодо виділення їй земельної ділянки в селі Стені, були розглянуті на виїзному засіданні депутатської комісії з використання земель, благоустрою територій і захисту навколишнього середовища. ОСОБА_3 повідомлено, що до заяви нею не надано документів, які передбачені Законом для можливості таку розглянути на засіданні сесії міської ради.

Щодо вимоги позивачки про зобовязання Новояворівську міську раду Яворівського району Львівської області закріпити за нею частку земельної ділянки, площею 0,06836 га. в селі Стені Яворівського району Львівської області, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що в задоволені такої слід відмовити, оскільки тільки до виключної компетенції міських рад належить вирішення питань регулювання земельних відносин.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду першої інстанції є законним та не підлягає скасуванню, оскільки суд першої інстанції, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи апеляційної скарги їх не спростовують.

Керуючись ст. 160, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч.1 ст. 205, ст.ст. 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Яворівського районного суду Львівської області від 10.05.2016 року по справі № 460/3692/14-а без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення. На ухвалу протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Довга О.І.

Судді Ліщинський А.М.

ОСОБА_6