ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 грудня 2016 року ЧернігівСправа № 825/2112/16
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Клопот С.Л.
за участю секретаря Роговець М.О.,
прокурора Єреп В.В.,
представників позивача ОСОБА_1 ДСНС України у
Чернігівській області ОСОБА_2, ОСОБА_3,
представника відповідача ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом керівника Менської місцевої прокуратури в інтересах ОСОБА_1 ДСНС України у Чернігівській області, Департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської обласної державної адміністрації до Городнянської районної ради Чернігівської області, третя особа на стороні відповідача: Городнянська районна державна адміністрація Чернігівської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії ,
В С Т А Н О В И В:
Керівник Менської місцевої прокуратури звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 ДСНС України у Чернігівській області, Департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської обласної державної адміністрації з позовом до Городнянської районної ради Чернігівської області, третя особа на стороні відповідача: Городнянська районна державна адміністрація Чернігівської області та просить:
1.Визнати протиправною бездіяльність Городнянської районної ради Чернігівської області щодо не приведення протирадіаційного укриття № 92601, розташованого у м. Городня по вул. Троїцькій, 10 у належний для експлуатації стан.
2. Зобовязати Городнянську районну раду вжити організаційних заходів щодо приведення протирадіаційного укриття № 92601, яке знаходиться у підвалі Городянської районної ради за адресою: вул. Троїцька, 10 м. Городня у придатний стан для використання за цільовим призначенням.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідач, у порушення вимог чинного законодавства, не утримує протирадіаційне укриття № 92601, яке знаходиться у нього на балансі, у придатному стані для використання за цільовим призначенням.
Прокурор та представники позивача ОСОБА_1 ДСНС України у Чернігівській області, в судовому засіданні позов підтримали та просили його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник Департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської обласної державної адміністрації в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. До суду надійшло клопотання від позивача, в якому він просить розглядати справу за відсутності його представника.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав. Проти їх задоволення не заперечував.
Представник третьої особи на стороні відповідача: Городнянська районна державна адміністрація Чернігівської області в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов підлягає задоволенню.
Згідно ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Реалізуючи надані Законом повноваження та з метою виявлення підстав для представництва інтересів держави у суді, прокурором вивчено стан додержання вимог законодавства про цивільний захист населення, за результатами якого установлено факт бездіяльності органу місцевого самоврядування щодо забезпечення захисту населення від наслідків надзвичайних ситуацій.
Згідно ст. 60 КАС України прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Порушення інтересів держави полягає у загрозі обороноздатності держави, насамперед щодо забезпечення захисту цивільного (мирного) населення, особливо у питаннях підтримання колективних засобів захисту якими є захисні споруди та інші місця можливого перебування людей для збереження їх життя та здоровя у разі військової агресії.
В особі держави виступає ОСОБА_1 Державної служби з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області, яке є органом, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню. Також ним здійснюється державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах цивільного захисту на відповідній території.
ОСОБА_1, відповідно до покладених на нього завдань, на відповідній території здійснює заходи щодо створення, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту, ведення їх обліку, здійснює контроль за їх станом, бере участь у прийнятті в експлуатацію закінчених будівництвом захисних споруд та у розгляді питань будівництва та реконструкції захисних споруд та їх пристосування для використання у господарських, культурних і побутових потребах.
Другим позивачем є Департамент з питань цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської обласної державної адміністрації, основними завданнями якого є забезпечення державної політики у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру на території області та виконання завдань у галузі оборонної роботи органами виконавчої влади.
Ведення АТО на сході держави та загроза військової агресії з боку Російської Федерації зумовили Указ Президента України від 14.01.2015, яким введено в дію рішення ОСОБА_5 національної безпеки та оборони України Про деякі оборонно-мобілізаційні питання, де визначено ряд першочергових заходів з цих питань.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.01.2015 №47-р на території Донецької та Луганської областей запроваджено режим надзвичайної ситуації, а на всій території України - режим підвищеної готовності згідно Кодексу цивільного захисту України. Одночасно створено Державну комісію з надзвичайних ситуацій та регіональні (у кожній області) координаційні центри, одним з основних завдань яких є інвентаризація всіх обєктів цивільного захисту. Тобто інженерних споруд, призначених для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.
Кабінетом Міністрів України розпорядженням № 48р від 26.01.2015 надано дозвіл Державній службі з надзвичайних ситуацій (ДСНС) та її територіальним органам разом з місцевими органами виконавчої влади на проведення перевірок стану готовності пунктів управління, захисних споруд, наявності планів цивільного захисту на особливий період і планів реагування на надзвичайні ситуації.
Виконуючи розпорядження Уряду від 26.01.2015 № 48р, територіальними органами ДСНС спільно з місцевими органами виконавчої влади проведено перевірку стану готовності захисних споруд, якою виявлено ряд порушень щодо утримання протирадіаційного укриття, що перебуває на балансі Городянської районної ради та не може залишатися без відповідного реагування представницького характеру.
Статтею 19 Кодексу цивільного захисту України визначено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту, серед інших, належить організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту, планування та організація роботи з дообладнання або спорудження в особливий період підвальних та інших заглиблених приміщень для укриття населення, організація обліку фонду захисних споруд, здійснення контролю за утриманням та станом їх готовності, проведення їх технічної інвентаризації, тощо.
Згідно ч. 8 ст. 32 цього Кодексу утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється за рахунок власних коштів субєктами господарювання, на балансі яких вони перебувають.
Протирадіаційне укриття (1\о 92601), розташоване по вул. Троїцькій, 10 в м. Городня Чернігівської області, у підвальному приміщенні, перебуває на балансі Городянської районної ради, що підтверджується довідкою вказаного органу місцевого самоврядування № 05-17/200 від 27.10.2016.
У першому розділі Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час, затвердженої наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 09.10.2006№ 653 зазначено, що протирадіаційні укриття (далі - ПРУ) призначені для захисту осіб, що укриваються, від впливу іонізуючого випромінювання при радіоактивному забрудненні місцевості і допускають безперервне перебування у них розрахункової кількості осіб, що укриваються, до двох діб.
Керівники підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності та господарювання, на балансі яких знаходяться захисні споруди, забезпечують їх належний технічний стан і готовність до укриття населення.
Цим же розділом визначено, що статус захисної споруди, її основні технічні характеристики визначаються паспортом сховища (протирадіаційного укриття), підписаним керівником експлуатуючої організації і представником управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту міста району).
Проте, остання перевірка протирадіаційного укриття, яка проводилась у лютому 2015 року комісією у складі: начальника сектору н.с. Городянської РДА ОСОБА_6, провідного фахівця Городнянського РС УДСНС ОСОБА_5, головного інспектора РС УДСНС ОСОБА_7 виявила, що технічний стан укриття оцінюється як «обмежено готове» до використання для прийняття осіб, що укриваються. Та відповідно до вимог Інструкції з утримання захисних споруд цивільного захисту у мирний час оцінюється як не готове.
Вказане підтверджується актом комплексної перевірки захисної споруди цивільного захисту (цивільної оборони) (ПРУ № 92601) від 16.02.2015 з якого вбачається, що в укритті відсутні фільтри-поглиначі, клапани надмірного тиску, герметичні клапани, регенеративні патрони, противибухові пристрої, прилади виявлення радіоактивного забруднення, прилади виявлення відсоткового вмісту углекислого газу, електроручні вентилятори, зв'язок (телефон, радіо) та інше.
З метою приведення протирадіаційного укриття № 92601 у готовність до використання за призначенням рекомендовано:
1. усунути порушення вимог пожежної безпеки встановлених Інструкцією щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час, яка затверджена наказом МНС України № 653 від 09.10.2006 року та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 02.11.2006 року за № 1180/13054;
2. місця розташування первинних засобів пожежогасіння та план евакуації із захисної споруди позначити та забезпечити їх освітлення відповідно то вимог Інструкції;
3. відремонтувати вентиляцію сховища відповідно до вимог Інструкції.
Проте, як вбачається із акту комплексної перевірки проведеної 17 березня 2016 року комісією у складі: начальника сектору н.с. Городнянської РДА ОСОБА_8, провідного фахівця Городнянського РС УДСНС ОСОБА_5, провідного інспектора Городнянського РС УДСНС ОСОБА_7, зазначені у попередньому акті комплексної перевірки порушення не було усунуто.
Відповідно до вказаного акту перевірки захисної споруди цивільного захисту (цивільної оборони) (ПРУ № 92601) в укритті відсутні фільтри- поглиначі, клапани надмірного тиску, герметичні клапани, регенеративні патрони, противибухові пристрої, прилади виявлення радіоактивного забруднення, прилади виявлення відсоткового вмісту вуглекислого газу, електроручні вентилятори, зв'язок (телефон, радіо) та інше. Згідно висновку, що міститься у зазначеному акті, протирадіаційне укриття оцінюється як обмежено готове до прийняття осіб, що укриваються, а загалом згідно до вимог Інструкції з утримання захисних споруд цивільного захисту у мирний час, як не готове.
Таким чином, виходячи з аналізу змісту положень Кодексу цивільного захисту України, Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, порядку використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб, затвердженого постановою Уряду від 25.03.2009 № 253, наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 09.10.2006 № 653, можна дійти висновку про бездіяльність Городнянської районної ради щодо утримання ПРУ у належному стані, що в реаліях сьогодення не може бути залишено без відповідного реагування, оскільки у звязку з незадовільним експлуатаційним станом готовності захисної споруди цивільного захисту, через напружену військово- політичну ситуацію в країні, створюється загроза для життя та здоровя цивільного (мирного) населення через неможливість їх укриття у разі військової (терористичної) небезпеки.
Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов публічному акціонерному товариству "Чернігівський завод радіоприладів" необхідно задовольнити.
Керуючись ст., ст. 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Городнянської районної ради Чернігівської області щодо не приведення протирадіаційного укриття № 92601, розташованого у м. Городня по вул. Троїцькій, 10 у належний для експлуатації стан.
Зобовязати Городнянську районну раду вжити організаційних заходів щодо приведення протирадіаційного укриття № 92601, яке знаходиться у підвалі Городянської районної ради за адресою: вул. Троїцька, 10 м. Городня у придатний стан для використання за цільовим призначенням.
Стягнути з Городнянської районної ради Чернігівської області судові витрати у сумі 1378 грн. на користь прокуратури Чернігівської області (код ЄДРПОУ 02910114, р/р 35215093006008 ГУ ДКСУ в м. Києві, МФО 820172) за рахунок бюджетних асигнувань.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя С.Л. Клопот