Постанова № 63367559, 12.12.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.12.2016
Номер справи
815/2109/16
Номер документу
63367559
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/2109/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2016 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіВовченко O.A.,

секретаря судового засіданняСоколової М.С.

за участі:

представника позивача - ОСОБА_1 (за довіреністю),

представника відповідача - ОСОБА_2 (за довіреністю),

розглядаючи у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до комунального підприємства Житлово-комунальний сервіс Хмельницький про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Держпраці в Одеській області звернулось до суду із адміністративним позовом до підприємства Житлово-комунальний сервіс Хмельницький в якому, з урахуванням уточнень (а.с.229-231), позивач просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зобовязання комунального підприємства Житлово-комунальний сервіс Хмельницький повністю зупинити виконання робіт по експлуатації: ліфтів: №№ 2540, 2541, 2542, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Комітетська, буд. 17/19; ліфту реєс. № 2045, який розташований за адресою: м. Одеса, вул. Мельницька, буд. 10; ліфтів реєс. №№ 5244, 5245, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Бугаївська, буд. 46/3; ліфту реєс. № 4025, який розташований за адресою: м. Одеса, вул. Бугаївська, 46а; ліфтів реєс. №№ 5587, 5588, 5589, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Скісна, буд. 78; ліфту реєс. № 5651, який розташований за адресою: м. Одеса, вул. Б.Хмельницького, буд. 36; ліфтів реєс. №№ 1041, 1043, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Головковського, буд. 62; ліфтів реєс. №№ 1637, 1638, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Середня, буд. 61; ліфтів реєс. №№ 1998, 1999, які розташовані за адресою: м. Одеса, пров. Банний, буд. 3; ліфтів реєс. №№ 3905, 3906, 3907, 3908, які розташовані за адресою:- м. Одеса, вул. Банківська, буд. 143; ліфту реєс. № 6833, який розташований за адресою: м. Одеса, вул. Запорізька, буд. 30; ліфту реєс. №№ 6559, який розташований за адресою:м. Одеса, вул. Михайлівська, буд. 46а, у звязку із загрозою життю та здоровю людей.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне. Відповідно до наказу Головного управління Держпраці в Одеській області від 18.03.2016 року №278 у період з 05.04.2016 року по 20.04.2016 року посадовими особами Головного управління проведено планову перевірку виробничих обєктів комунального підприємства Житлово-комунальний сервіс Хмельницький на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

Під час проведення планової перевірки КП «ЖКС «Хмельницький» було виявлено всього 46 порушень нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з яких 4 створюють загрозу життю та здоровю людей.

Так, згідно розділу V акту перевірки субєкта господарювання (виробничого обєкта) від 20.04.2016 року №339, зафіксовані наступні порушення, які створюють загрозу життю та здоровю людей: 1) п. 6 ПКМУ №1107 від 26.10.2011 року ст. 21 ЗУ № 2694, а саме: не отримано дозвіл територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охороні праці на експлуатацію ліфтів; 2) п. 6.1.22 п. 9.5.1. НПАОП 0.00-1.02-08, а саме: закінчився термін служби ліфтів реєс. №№ 2540, 2541, 2045, 4025, 5242, 5244, 5245, 5587, 5588, 5589, 5651 (11 од). Експертне обстеження та позачерговий технічний огляд, силами уповноваженої організації, відповідно до НПАОП 0.00-6.18-2004 не проведено; 4) п. 9.4.1. НПАОП 0.00-1.02-08, а саме: Ліфтам реєс. №№ 6559, 6833 не виконано періодичні технічні огляди; 5) п. 9.5.1. НПАОП 0.00-1.02-08, а саме: закінчився термін служби ліфтів реєс. №№ 1041-1044, 1636-1639; 3905-3908; 1998-2001, позачерговий технічний огляд, силами уповноваженої організації, відповідно до НПАОП 0.00-6.18-2004 не проведено.

Позивач стверджує, що порушення, які створюють загрозу життю та здоровю людей, а саме: зазначені у пункті №№ 1, 2, 4, 5 розділу V акту перевірки субєкта господарювання (виробничого обєкта) від 26 лютого 2016 року № 153 відповідачем не усунені.

Під час перевірки було встановлено, що відповідачем не отримано дозвіл територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охороні праці на експлуатацію ліфтів, про що зазначено у пункті 1 акту перевірки. Доказів усунення порушення відповідачем не було надано. У наданих відповідачем копіях паспортів на підтвердження проведення позачергових технічних оглядів, відсутня відповідна печатка експертної організації. Позивач вказує, що позачергові технічні огляди ліфтів № 2540, 2541, 2542, 2045 виконано не уповноваженою організацією. З дозволів, виданих ВАТ «Одесліфт», позивач дійшов висновку, що зазначена організація не є уповноваженою проводити позачерговий технічний огляд, про що окремо зазначено у дозволах № 1691.12.30, № 1689.12.30- 45.31.0, № 1177.08.30-45.31.0, № 1550.12.30. В свою чергу, вказує позивач, що Перелік уповноважених організацій наведено на офіційному сайті Державної служби України з питань праці. На підтвердження виконання періодичних технічних оглядів ліфтів реєстр. № 6559, 6833 відповідачем надано копії актів періодичного технічного огляду, однак результати їх проведення оформлені не належним чином.

КП «ЖКС «Хмельницький» утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну і іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління майном і несе відповідальність за його експлуатацію відповідно до закону. Саме відповідач як балансоутримувач забезпечує відповідне утримання, несе відповідальність за безпечну експлуатацію та технічне обслуговування ліфтів згідно чинного законодавства, вживає заходи з метою своєчасного ремонту та огляду. Таким чином, на думку Головного управління Держпраці в Одеській області, відповідачем грубо порушуються норми чинного законодавства з безпечної експлуатації ліфтів, що несе за собою пряму загрозу життю та здоровю людей.

З урахуванням вищевикладеного та з посиланням на п.1, пп.16 п.4, п.7 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 11.02.2015 року №96, п.1 Положення про Головне управління Держпраці в Одеській області, затверджене наказом Державної служби України з питань праці від 04.02.2016 року №8, ст.ст. 1, 4, п.5 ст. 4, 38 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 4, 21 Закону України «Про охорону праці», п.2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року №826, п.6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107, п. 2, 10, 23, 32, 36 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 687 від 26.05.2004 року,9.7.15, п.9.5.1, п.9.5.4, п.9.6.2, п.9.6.3 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів (НПАОП 0.00-1.02-08), зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 року за №937/15628, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

У судовому засіданні представника позивача підтримала заявлений адміністративний позов посилаючись на доводи, викладені у позові, поясненнях та уточненому адміністративному позові.

Відповідач надав до суду заперечення до адміністративного позову (а.с.52-54), в яких зазначив, що відповідно до Статуту, затвердженого рішенням Одеської міської ради № 4173-У від 09.04.2009 року, КП «ЖКС «Хмельницький» створено для забезпечення тільки поточного утримання, ремонту благоустрою житлового фонду Малиновського району м. Одеси, а фінансування капітального ремонту покладено на Департамент міського господарства Одеської міської ради, який є головним розпорядником бюджетних коштів в рамках фінансування галузі житлово-комунального господарства, паливно-енергетичного комплексу. Підставою для застосування заходів реагування до відповідача шляхом зупинення робіт по експлуатації ліфтів, стверджує відповідач, може бути саме фактична наявність порушень, які унеможливлюють експлуатацію ліфтів.

Після отримання акту перевірки субєкта господарювання, а саме КП «ЖКС «Хмельницький», велика кількість зауважень, стверджує відповідач, були виправлені та доведені до позивача. За адресою: м. Одеса, вул. Комітетська, 17/19 ліфти №№ 2540, 2541, 2542 позивач зазначив, що закінчився термін служби ліфтів, експертне обстеження та позачерговий технічний огляд, силами уповноваженої організації не проведено, але 30.05.2007 року був зроблений капітальний ремонт та термін служби ліфтів подовжений до 2017 року. Також, звертає увагу відповідач, що у акті перевірки розділ V позивач ліфт № 2542 не зазначає, а вимоги його зупинити вказав. За адресою: м. Одеса, вул. Мельницька, 10 ліфт №№ 2045 позивач зазначив, що закінчився термін служби ліфта, експертне обстеження та позачерговий технічний огляд, силами уповноваженої організації не проведено, але 26.08.2008 року відповідною організацією була проведена модернізація та термін експлуатації ліфта подовжено до 09.09.2020 року. За адресою: м. Одеса, вул. Косвена, 78 ліфти №№ 5587, 5588, 5589 позивач зазначив, що закінчився термін служби ліфта, експертне обстеження та позачерговий технічний огляд, силами уповноваженої організації не проведено, але дані ліфти були введені в експлуатацію у 1993 році. На даний час їм 23 роки, тому граничний термін експлуатації ліфтів не закінчився. За адресою: м. Одеса, вул. Б.Хмельницького, 36 ліфт № 5651 позивач зазначив, що закінчився термін служби ліфта, експертне обстеження та позачерговий технічний огляд, силами уповноваженої організації не проведено, але дані ліфти були введені в експлуатацію у 1993 році. На даний час їм 23 роки, тому граничний термін експлуатації ліфта не закінчився; за адресою: м. Одеса, вул. Запорізька, 30 ліфт № 6833 було проведено періодичний технічний огляд 27.04.2016 року. Результати технічного огляду задовільні та експлуатація подовжена до 27.04.2018 року. За адресою: м. Одеса, вул. Михайлівська, 46а ліфт № 6559 було проведено періодичний технічний огляд 27.04.2016 року. Результати технічного огляду задовільні та експлуатація подовжена до 27.04.2018 року. Також відповідач посилається на те, що як вбачається з протоколу № 1/94 по вул. Запорізька, 30 ліфт № 6833, стану ізоляції електрообладнання і електричних мереж ліфта було зроблено 01.02.2016 року, а за адресою: м. Одеса, вул. Михайлівська, 46а ліфт № 6559 згідно протоколу № 1/100 перевірка стану ізоляції електрообладнання і електричних мереж ліфта було зроблено 03.02.2016 року.

З урахуванням вищевикладеного, відповідач просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову у звязку із тим, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, які не підлягають задоволенню.

У судовому засіданні представник відповідача просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог в уточненій редакції у повному обсязі.

Вивчивши матеріали справи, а також дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги та заперечення, перевіривши їх доказами, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

У відповідності до п.1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. N 96 (далі Положення N 96) державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Згідно п. 7 Положення № 96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

В силу ст. 4 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності від 5 квітня 2007 року N 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

У відповідності до ст. 38 Закону України Про охорону праці від 14 жовтня 1992 року N 2694-XII державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Підпунктом 16 п. 4 Положення №96 передбачено, що Держпраці здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Як зясовано судом, відповідно до Наказу Головного управління Держпраці в Одеській області від 18.03.2016 № 267 (а.с.10), графіку проведення планових перевірок субєктів господарювання (виробничих обєктів) відділу нагляду в енергетиці, машинобудуванні та житлово-комунальному господарстві на квітень 2016 року (а.с.11-14), направлення на проведення перевірки від 18.03.2016 року № 15/01-29-780 (а.с.16) та повідомлення про проведення планової перевірки виробничих обєктів від 16.03.2016 року № 15/01-28-364 (а.с.15) у період з 05.04.2016 року по 20.04.2016 року головним державним інспектором відділу нагляду в енергетиці, машинобудуванні та житлово-комунальному господарстві ОСОБА_3, головним державним інспектором відділу нагляду в будівництві та котлонагляді ОСОБА_4, головним державним інспектором відділу нагляду на виробництві і на обєктах підвищеної небезпеки ОСОБА_5 проведено планову перевірку виробничих обєктів комунального підприємства Житлово-комунальний сервіс Хмельницький (код за ЄДРПОУ 32190579, юридична адреса 65091, м.Одеса, Серединський сквер, а саме: СУОП, виробничих ділянок, організації експлуатації та стану ліфтового господарства на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообовязкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення за результатами якої складено акт перевірки від 20.04.2016 року №339 (а.с.17-21).

Як посилався представник позивача в адміністративному позові під час проведення планової перевірки КП Житлово-комунальний сервіс Хмельницький, серед інших, встановлено 5 порушень нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоровю людей.

Так, згідно розділу V акту перевірки субєкта господарювання (виробничого обєкта) від 20.04.2016 року № 339 зафіксовані, зокрема, наступні порушення:

1) п. 6 ПКМУ №1107 від 26.10.2011 року ст. 21 ЗУ № 2694, а саме: не отримано дозвіл територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охороні праці на експлуатацію ліфтів;

2) п. 6.1.22, п. 9.5.1. НПАОП 0.00-1.02-08, а саме: закінчився термін служби ліфтів реєс. №№ 2540, 2541, 2045, 4025, 5242, 5244, 5245, 5587, 5588, 5589, 5651 (11 од). Експертне обстеження та позачерговий технічний огляд, силами уповноваженої організації, відповідно до НПАОП 0.00-6.18-2004 не проведено;

3) п.1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98, а саме: не проведені профілактичні випробування вимірювання електрообладнання ліфтів реєс.№№ 6559,6833;

4) п. 9.4.1. НПАОП 0.00-1.02-08, а саме: Ліфтам реєс. №№ 6559, 6833 не виконано періодичні технічні огляди;

5) п. 9.5.1. НПАОП 0.00-1.02-08, а саме: закінчився термін служби ліфтів реєс. №№ 1041-1044, 1636-1639; 3905-3908; 1998-2001, позачерговий технічний огляд, силами уповноваженої організації, відповідно до НПАОП 0.00-6.18-2004 не проведено.

У своєму уточненому адміністративному позові позивач вказує, що порушення, які встановлені у п.№3 розділу №V акту перевірки субєкта господарювання (виробничого обєкта) від 20.04.2016 року № 339 відповідачем усунено.

Зважаючи на що, суд не надає оцінку у вказаному рішенні порушенням, які встановлені у п.№3 акту №V акту перевірки субєкта господарювання (виробничого обєкта) від 20.04.2016 року № 339.

Як вже встановлено судом вище, п.№1 розділу №V акту перевірки субєкта господарювання (виробничого обєкта) від 20.04.2016 року № 339 встановлено порушення п. 6 ПКМУ №1107 від 26.10.2011 року ст. 21 ЗУ № 2694, а саме: не отримано дозвіл територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охороні праці на експлуатацію ліфтів.

Постановою Кабінету міністрів України від 26.10.2011 року №1107 затверджено Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, який визначає процедуру видачі або відмови у видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання Держпраці та його територіальними органами дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - дозвіл).

Пунктом 6 Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 26.10.2011 року №1107 визначено, що дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається: роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3; виробникові або постачальникові машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки(далі - виробник або постачальник) - на застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3. У разі коли дозвіл на застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки отримано виробником або постачальником до прийняття зобов'язань щодо їх постачання, роботодавець може застосовувати зазначені машини, механізми, устатковання на підставі завіреної в установленому законодавством порядку копії дозволу, одержаної від такого виробника або постачальника.

Як встановлено судом з пояснень представника відповідача та з копії статуту комунального підприємства Житлово-комунальний сервіс Хмельницький, підприємство відповідача створено для забезпечення поточного утримання, ремонту благоустрою житлового фонду Малиновського району м. Одеси, а фінансування капітального ремонту покладено на Департамент міського господарства Одеської міської ради, який є головним розпорядником бюджетних коштів в рамках фінансування галузі житлово-комунального господарства, паливно-енергетичного комплексу.

При цьому п.п.1,2 Додатком 2 «Перелік видів робіт підвищеної небезпеки» до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 26.10.2011 року №1107, до робіт підвищеної небезпеки відносяться, в тому числі, технічний огляд, випробування, експертне обстеження, технічне діагностування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки та пункті 1 додатку 7 до такого Порядку, монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки.

Пунктом 19 Додатку 3 «Перелік машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки» Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 26.10.2011 року №1107, до машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки віднесено, в тому числі вантажопідіймальні крани і машини, с, ескалатори, траволатори, канатні дороги, підйомники, зокрема будівельні, та фунікулери.

Таким чином, суд дійшов висновку, що до робіт підвищеної небезпеки відносяться, в тому числі, технічний огляд, випробування, експертне обстеження, технічне діагностування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, в тому числі ліфтів.

З урахуванням вищевикладеного, оскільки Статутом комунального підприємства Житлово-комунальний сервіс Хмельницький (а.с.91-96) визначено, що предметом діяльності відповідача є організаційне забезпечення, зокрема, ремонту житлового фонду, нежитлових споруд, їх інженерного обладнання та прилеглих територій, організація надання різного виду послуг, повязаних з експлуатацією, утриманням та ремонтом житлового та нежитлового фонду і одержання прибутку в інтересах Замовника (п.2.2.1) та те, що підприємство здійснює функції замовника на виконання вищевказаних робіт, суд дійшов висновку, що дозвіл територіального на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки повинен бути у підприємства, яке фактично буде виконувати такі роботи, а не у замовника, яким в даному випадку виступає відповідач.

Зважаючи на вищевказаний висновок, суд вважає, що у комунального підприємства Житлово-комунальний сервіс Хмельницький порушення, встановлене у п.1 розділу V акту перевірки субєкта господарювання (виробничого обєкта) від 20.04.2016 року №339 відсутні.

Пунктом №3 розділу №V акту перевірки субєкта господарювання (виробничого обєкта) від 20.04.2016 року № 339 встановлено порушення п.1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98, а саме: не проведені профілактичні випробування вимірювання електрообладнання ліфтів реєс.№№ 6559,6833.

Пунктом №4 розділу №V акту перевірки субєкта господарювання (виробничого обєкта) від 20.04.2016 року № 339 встановлено порушення п. 9.4.1. НПАОП 0.00-1.02-08, а саме: Ліфтам реєс. №№ 6559, 6833 не виконано періодичні технічні огляди;

З копії паспорта ліфта №6559, що знаходиться за адресою: м.Одеса, Михайлівська дорога, 46А (а.с.56-27), судом встановлено, що 27.04.2016 року ТОВ «Сервіс-Менеджмент» проведено періодичний технічний огляд згідно вимог діючого законодавства України. Результати технічного огляду задовільні. Експлуатація дозволяється з вантажопідіймальністю 500 кг. Також вказаним товариством встановлено дату наступного періодичного огляду 27.04.2018 рік.

Згідно протоколу №1/100 (а.с.58), 03.02.2016 року філіалом «Одесаліфт» ПАТ «ПО Стальканат-Силур» проведено перевірку стану ізоляції електрообладнання і електричних мереж ліфта (обєкт: ліфт реєстр. №6559, м.Одеса, вул. Михайлівська, 46А). За результатом вказаної перевірки філіал «Одесаліфт» ПАТ «ПО Стальканат-Силур» дійшов висновку, що ізоляція кабелів та проводів відповідає нормам ПТЕ (дод. 1 табл.42).

З копії паспорта ліфта №6833, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Запорізька, б.30 (а.с.60-61), судом встановлено, що 27.04.2016 року ТОВ «Сервіс-Менеджмент» проведено періодичних технічних огляд згідно вимог діючого законодавства України. Результати технічного огляду задовільні. Експлуатація дозволяється з вантажопідіймальністю 400 кг. Також вказаним товариством встановлено дату наступного періодичного огляду 27.04.2018 рік.

Згідно протоколу №1/94 (а.с.62), 01.02.2016 року філіалом «Одесаліфт» ПАТ «ПО Стальканат-Силур» проведено перевірку стану ізоляції електрообладнання і електричних мереж ліфта (обєкт: ліфт реєстр. №6833, м.Одеса, вул. Запорожська, 30). За результатом вказаної перевірки філіал «Одесаліфт» ПАТ «ПО Стальканат-Силур» дійшов висновку, що ізоляція кабелів та проводів відповідає нормам ПТЕ (дод. 1 табл.42).

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року №687 затверджено порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі- Порядок №687) пунктом 1 якого визначено, що дія цього Порядку поширюється на всіх суб'єктів господарювання, які проводять огляд, випробування та/або експертне обстеження (технічне діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі устатковання), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України, а також на підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, виду діяльності і господарювання та фізичних осіб, що використовують найману працю, які мають намір розпочати або здійснюють експлуатацію такого устатковання (далі - підприємства).

Абзацом 11 пункту 2 Порядку №687 визначено, що технічний огляд - комплекс робіт з контролю технічного стану, що здійснюється переважно з використанням органолептичних методів і засобів вимірювальної техніки, номенклатуру яких встановлено організаційно-методичними документами, та випробування устатковання (повний технічний огляд) або тільки з огляду (частковий технічний огляд), що проводяться у строк, у випадках та в обсязі, визначених нормативно-правовими актами з охорони праці, організаційно-методичними та експлуатаційними документами;

Пунктами 7 та 8 Порядку №687 визначено, що технічний огляд проводиться з метою визначення якості виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції і модернізації, умов та строку подальшої безпечної експлуатації устатковання, оцінки технічного стану складових частин, деталей або їх елементів, перевірки їх на відповідність технічним вимогам тощо. Проводиться первинний, періодичний (черговий) і позачерговий технічний огляд. Первинному технічному огляду підлягає устатковання перед введенням в експлуатацію. Періодичний (черговий) і позачерговий технічний огляд проводиться у строки, що встановлені нормативно-правовими актами з охорони праці та експлуатаційними документами виробника.

Згідно пункту 10 Порядку №687 технічний огляд устатковання проводить спеціалізована організація (крім первинного та позачергового, який проводить уповноважена організація у разі закінчення граничного строку експлуатації, виникнення аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру).

Відповідно до п.17 Порядку №687 після закінчення технічного огляду фахівець, який його провів, робить відповідний запис у паспорті устатковання про результати технічного огляду, дозволені параметри експлуатації і строк наступного технічного огляду, скріплюючи запис підписом і печаткою.

З матеріалів справи судом встановлено, що Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України ТОВ «Одесаліфт», ВАТ «Одесаліфт» видавались дозволи (які діяли в період складання протоколів №1/100 та №1/94) на виконання робіт з підвищеної небезпеки за переліком, в тому числі, технічний огляд (крім первинного та позачергового у разі закінчення граничного строку експлуатації, виникнення аварії), випробування, монтаж, ремонт, реконструкція підіймальних споруд та їх елементів, а саме: ліфтів пасажирських, вантажних, лікарняних вітчизняного та закордонного виробництва (а..с.217-223).

Таким чином, враховуючи вищевикладені обставини, оскільки суд дійшов висновку, що відповідачем до суду надано докази проведення періодичного технічного огляду ліфтів реєс.№№ 6559,6833, фахівець, який його провів, зробив відповідний запис у паспорті устатковання про результати технічного огляду, про дозволені параметри експлуатації і строк наступного технічного огляду, скріпивши все запис підписом і печаткою, позовні вимоги позивача в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобовязання комунального підприємства Житлово-комунальний сервіс Хмельницький повністю зупинити виконання робіт по експлуатації: ліфтів реєс.№№ 6559,6833 не підлягають задоволенню.

Пунктами 2 та 5 розділу №V акту перевірки встановлено порушення п. 6.1.22, п. 9.5.1. НПАОП 0.00-1.02-08, а саме: закінчився термін служби ліфтів реєс. №№ 2540, 2541, 2045, 4025, 5242, 5244, 5245, 5587, 5588, 5589, 5651 (11 од). Експертне обстеження та позачерговий технічний огляд, силами уповноваженої організації, відповідно до НПАОП 0.00-6.18-2004 не проведено; п. 9.5.1. НПАОП 0.00-1.02-08, а саме: закінчився термін служби ліфтів реєс. №№ 1041-1044, 1636-1639; 3905-3908; 1998-2001, позачерговий технічний огляд, силами уповноваженої організації, відповідно до НПАОП 0.00-6.18-2004 не проведено.

Як встановлено судом з наданих з боку відповідача паспортів ліфтів :

- №2540 (м. Одеса, вул. Комітетська, буд. 17/19), 30.05.2007 року ВАТ «Одесаліфт» проведено позачерговий технічний огляд, 18.09.2014 року проведено періодичний технічний огляд ТОВ «СЕРВІС-МЕНЕДЖМЕНТ» (а.с.63-65, 167-170);

- №2541 (м. Одеса, вул. Комітетська, буд. 17/19), 30.05.2007 року ВАТ «Одесаліфт» проведено позачерговий технічний огляд, 18.09.2014 року проведено періодичний технічний огляд ТОВ «СЕРВІС-МЕНЕДЖМЕНТ» (а.с.66-68);

- №2045 (м. Одеса, вул. Мельницька, буд. 10), 15.09.2017 року проведено періодичний технічний огляд ТОВ «СЕРВІС-МЕНЕДЖМЕНТ» (а.с.73-74,164-166);

- №5651 (м. Одеса, вул. Б.Хмельницького, буд. 36), 23.09.2014 року проведено періодичний технічний огляд ТОВ «СЕРВІС-МЕНЕДЖМЕНТ»(а.с.75-78);

- №5589 (м. Одеса, вул. Скісна, буд. 78), 11.01.2016 року проведено періодичний технічний огляд ТОВ «СЕРВІС-МЕНЕДЖМЕНТ»(а.с.79-82);

- №5587 (м. Одеса, вул. Скісна, буд. 78), 11.01.2016 року проведено періодичний технічний огляд ТОВ «СЕРВІС-МЕНЕДЖМЕНТ»(а.с.83-86) ;

- №5588, 11.01.2016 року проведено періодичний технічний огляд ТОВ «СЕРВІС-МЕНЕДЖМЕНТ»(а.с.87-90).

До суду з боку відповідача надані акти періодичного технічного огляду ліфтів реєстр №2045, 2541, 2540, 2542, 5651, 6559, 6833, 5589, 5588, 5587 (а.с.192-213).

При цьому протягом судового розгляду справи до суду не надано паспортів ліфтів реєстр № 5244 (м. Одеса, вул. Бугаївська, буд. 46/3), 5245 ( м. Одеса, вул. Бугаївська, буд. 46/3), 4025 (м. Одеса, вул. Бугаївська, 46а), 1041 (м. Одеса, вул. Головковського, буд. 62), 1043 (м. Одеса, вул. Головковського, буд. 62), 1637 (м. Одеса, вул. Середня, буд. 61), 1998 (м. Одеса, пров. Банний, буд. 3), 1999 (м. Одеса, пров. Банний, буд. 3), 3905 (м. Одеса, вул. Банківська, буд. 143), 3906 (м. Одеса, вул. Банківська, буд. 143), 3907 (м. Одеса, вул. Банківська, буд. 143), 3908 (м. Одеса, вул. Банківська, буд. 143).

Листами від 19.09.2016 року №15/01-33-6739 та від 29.11.2016 року №15/01-33-8589 (а.с.232-236) позивач просив відповідача повідомити чи були уповноважені ВАТ «Одесаліфт» (дати проведення позачергових технічних оглядів - 12.04.2007, 30.05.2007) та ТОВ «Будтехсервіс-Голосіїво» (дата проведення позачергового технічного оргяду-09.09.2008).

Як вже встановлено судом, Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України ТОВ «Одесаліфт», ВАТ «Одесаліфт» видавались дозволи на виконання робіт з підвищеної небезпеки за переліком, в тому числі, технічний огляд (крім первинного та позачергового у разі закінчення граничного строку експлуатації, виникнення аварії), випробування, монтаж, ремонт, реконструкція підіймальних споруд та їх елементів, а саме: ліфтів пасажирських, вантажних, лікарняних вітчизняного та закордонного виробництва (а..с.217-223).

Відповідач вказує, що 26.08.2008 року було здійснено модернізацію ліфта реєстр №2045.

Суд зазначає, що Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 1 вересня 2008 р. N 190 затверджено Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів (далі Правила №190), які поширюються на всіх суб'єктів господарювання незалежно від форм власності, які здійснюють виготовлення, монтаж, експлуатацію, ремонт, реконструкцію та модернізацію ліфтів, підйомників та їх складових частин.

Пунктом 3.1. Правил визначено, що вони встановлюють вимоги до будови, виготовлення, монтажу, налагодження, проведення технічного огляду та експертного обстеження, експлуатації, ремонту, реконструкції та модернізації ліфтів, підйомників та їх складових частин.

Відповідно до п.4.4. Правил №190 модернізація - внесення змін у конструкцію ліфтів чи підйомників, які підвищують їх безпечність, технічний рівень і поліпшують економічні характеристики шляхом заміни окремих складових частин на більш сучасні, у тому числі заміна системи керування, за умови збереження основних технічних характеристик ліфта чи підйомника.

При цьому згідно п.9 Порядку №687 позачерговий технічний огляд устатковання проводиться у разі: введення його в експлуатацію після ремонту, реконструкції або модернізації; перерви в експлуатації більш як на 12 місяців; демонтажу та встановлення на новому місці; закінчення граничного строку експлуатації (із застосуванням видів робіт, що не використовувалися під час експертного обстеження); експлуатаційної чи деградаційної відмови, виявлення зносу (механічного або корозійного), залишкової деформації, тріщин, інших пошкоджень складових частин, деталей або їх елементів; аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру. В інших випадках позачерговий технічний огляд устатковання проводиться відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці або за ініціативою роботодавця. У разі закінчення граничного строку експлуатації, аварії або отримання пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру, виявлення зносу (механічного або корозійного), залишкової деформації, тріщин, інших пошкоджень складових частин, деталей або їх елементів, що перевищують допустимі значення, позачерговий технічний огляд устатковання проводиться за наявності позитивного висновку експертного обстеження.

Таким чином, однією із підстав проведення позачергового технічного огляду є модернізація.

Однак з копії технічного паспорту ліфта реєстр №2045 судом встановлено, що позачерговий технічний огляд з підстав проведення модернізації не здійснювався.

З боку відповідача до суду надано реєстр уповноважених осіб, які мають право проводити позачерговий технічних огляд (а.с.127-139). Як встановлено судом ТОВ «СЕРВІС-МЕНЕДЖМЕНТ», ВАТ «Одесаліфт», ТОВ «Будтехсервіс-Голосіїво» до нього не увійшли.

Згідно п. 9.2.1 Правил №190 у процесі експлуатації ліфти підлягають технічним оглядам і експертним обстеженням.

У відповідності до п.п.9.7.15 Правил №190 робота ліфта не дозволяється, якщо, зокрема, не проведено технічний огляд або експертне обстеження ліфта; закінчився зазначений у паспорті термін роботи ліфта.

Суд зазначає, що відповідачем не надано до суду доказів наявності у ВАТ «Одесаліфт» та ТОВ «Будтехсервіс-Голосіїво» дозволів на проведення позачергового технічного огляду. При цьому суд погоджується з доводами позивача, що відповідачем, який є балансоутримувачем майна та несе відповідальність за його експлуатацію, порушено норми чинного законодавства з безпечної експлуатації ліфтів, що несе собою пряму загрозу життю та здоровю людей по експлуатації ліфтів реєс. №№ 2540, 2541, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Комітетська, буд. 17/19; реєс. № 2045, який розташований за адресою: м. Одеса, вул. Мельницька, буд. 10; реєс. №№ 5244, 5245, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Бугаївська, буд. 46/3; реєс. № 4025, який розташований за адресою: м. Одеса, вул. Бугаївська, 46а; реєс. №№ 5587, 5588, 5589, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Скісна, буд. 78; реєс. № 5651, який розташований за адресою: - м. Одеса, вул. Б.Хмельницького, буд. 36; реєс. №№ 1041, 1043, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Головковського, буд. 62; реєс. № 1637, який розташований за адресою: м. Одеса, вул. Середня, буд. 61; реєс. №№ 1998, 1999, які розташовані за адресою: м. Одеса, пров. Банний, буд. 3; реєс. №№ 3905, 3906, 3907, 3908, які розташовані за адресою: - м. Одеса, вул. Банківська, буд. 143.

Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 №826 (далі - Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устатковання підвищеної небезпеки.

Частиною 5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо відсутності порушень щодо експлуатації ліфтів реєстр. №№5587, 5588 та 5589, оскільки термін служби ліфту, починається не з дати введення його в експлуатацію, а з дати виготовлення.

Враховуючи зазначене, а також порушення законодавства, викладені в акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничої об'єкта), у зв'язку з виникнення загрози життю та/або здоров'ю людей, а також з метою недопущень спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, суд вбачає підстави для повного зупинення виконання робіт по експлуатації: ліфтів реєс. №№ 2540, 2541, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Комітетська, буд. 17/19; реєс. № 2045, який розташований за адресою: м. Одеса, вул. Мельницька, буд. 10; реєс. №№ 5244, 5245, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Бугаївська, буд. 46/3; реєс. № 4025, який розташований за адресою: м. Одеса, вул. Бугаївська, 46а; реєс. №№ 5587, 5588, 5589, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Скісна, буд. 78; реєс. № 5651, який розташований за адресою: - м. Одеса, вул. Б.Хмельницького, буд. 36; реєс. №№ 1041, 1043, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Головковського, буд. 62; реєс. № 1637, який розташований за адресою: м. Одеса, вул. Середня, буд. 61; реєс. №№ 1998, 1999, які розташовані за адресою: м. Одеса, пров. Банний, буд. 3; реєс. №№ 3905, 3906, 3907, 3908, які розташовані за адресою: - м. Одеса, вул. Банківська, буд. 143.

В матеріалах справи також міститься паспорт ліфта №2542, з якого вбачається, що 18.09.2014 року проведено періодичний технічний огляд ТОВ «СЕРВІС-МЕНЕДЖМЕНТ» (а.с.69-71. 175-177).

Зважаючи на те, що у розділу №V акту перевірки не встановлені порушення щодо ліфту №2542, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобовязання комунального підприємства Житлово-комунальний сервіс Хмельницький повного зупиення виконання робіт по експлуатації: ліфта: реєс. №2542 не підлягають задоволенню.

Окрім того, як встановлено судом з копії листа відповідача від 11.07.2016 року №1049, який отримано позивач 11.07.2016 року, ліфт реєстр. №1638 замінено.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобовязання комунального підприємства Житлово-комунальний сервіс Хмельницький повного зупиення виконання робіт по експлуатації: ліфта: реєс. №1639 також не підлягають задоволенню

Таким чином, адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області підлягає частковому задоволенню.

У відповідності до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 69-71, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний Головного управління Держпраці в Одеській області до комунального підприємства Житлово-комунальний сервіс Хмельницький про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду задовольнити частково.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зобовязання комунального підприємства Житлово-комунальний сервіс Хмельницький повністю зупинити виконання робіт по експлуатації: ліфтів: реєс. №№ 2540, 2541, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Комітетська, буд. 17/19; реєс. № 2045, який розташований за адресою: м. Одеса, вул. Мельницька, буд. 10; реєс. №№ 5244, 5245, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Бугаївська, буд. 46/3; реєс. № 4025, який розташований за адресою: м. Одеса, вул. Бугаївська, 46а; реєс. №№ 5587, 5588, 5589, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Скісна, буд. 78; реєс. № 5651, який розташований за адресою: - м. Одеса, вул. Б.Хмельницького, буд. 36; реєс. №№ 1041, 1043, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Головковського, буд. 62; реєс. №№ 1637, який розташований за адресою: м. Одеса, вул. Середня, буд. 61; реєс. №№ 1998, 1999, які розташовані за адресою: м. Одеса, пров. Банний, буд. 3; реєс. №№ 3905, 3906, 3907, 3908, які розташовані за адресою: - м. Одеса, вул. Банківська, буд. 143, у звязку із загрозою життю та здоровю людей.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Допустити до негайного виконання постанову суду в частині застосування заходів реагування.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено та підписано суддею 12.12.2016 року.

Суддя Вовченко O.A.