Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 грудня 2016 р. Справа №805/3456/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 11 год. 50 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Крилової М.М., при секретарі судового засідання Смирновій Ю.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» до Спецілізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби про скасування рішення № 0000174200/166/10/28-03-42 від 08.09.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, -
В С Т А Н О В И В:
Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Спецілізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби (далі за текстом - СДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку МГУ ДФС) про скасування рішення № 0000174200/166/10/28-03-42 від 08.09.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Заявлені вимоги позивач обґрунтовував тим, що 08.09.2016 СДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку МГУ ДФС прийнято рішення №0000174200/166/10/28-03-42 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в розмірі 1 621 521,23 грн. Позивач вважає вказане рішення відповідача безпідставним оскільки відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» за невиконання обов’язків платника єдиного внеску в період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у п. 9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» не застосовуються.
Крім того, в позовній заяві зазначено, що до 17.02.2015 позивач був зареєстрований за адресою: 83086, м. Донецьк, вул. Донецька – 38, а з 17.02.2015 переміщений до м.Краматорська (пров. Земляний-2а), Донецької області. У зв’язку з чим, позивач вважає, що відповідачем неправомірно прийнято рішення про застосування штрафних санкцій. З вказаних підстав просив скасувати спірні рішення.
Представник позивача через відділ діловодства та документообігу суду надав заяву про розгляд справи за його відсутністю.
Від представника відповідача до суду надійшли письмові заперечення, в обґрунтування яких зазначено, що ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Згідно з Законом № 2464, до платників за порушення законодавства про збір та облік єдиного внеску застосовуються штрафні санкції та нараховується пеня на суму недоїмки. Так відповідачем за несвоєчасну сплату позивачем єдиного внеску за період з січня 2014 року по січень 2015 року та за січень – грудень 2015 року винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0000174200/166/10/28-03-42 від 08.09.2016, яким застосовано штрафні санкції в розмірі 397102,74 грн. та 801 596,17 грн., та нараховано пеню в розмірі 422822,32 грн. При цьому, зазначено, що у зв’язку з тим, що ч. 9 ст. 25 Закону № 2464 забороняється передача платника ЄВ своїх обов’язків з його сплати третім особам, тому в акті камеральної перевірки не взято до уваги платежі щодо сплати ЄСВ НВП ОКП «Донецьктеплокомуненерго». З вказаних підстав представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовної заяви.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» є юридичною особою, включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємстві за № 03337119, місцезнаходження: 84307, Донецька область, місто Краматорськ, пров.Земляний, буд. 2, про що свідчить електронний витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Судом встановлено, що Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» є платником єдиного внеску згідно з п. 1 ч. 1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Відповідно до довідки про взяття на облік платника податків від 03.11.2016 №1628091400025, Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» взятий на облік у контролюючих органах з 18.06.2001 за № С/Д 28, та перебуває на обліку у відповідача.
Як вбачається з матеріалів справи, 01.06.2001 між позивачем (Виконавець) та Державним підприємством інженерний центр «Техно-Ресурс» (Центр) укладено договір про спільну діяльність №152 (далі по тексту – Науково-виробничий підрозділ ОКП «Донецьктеплокомуненерго»).
Відповідно до п.п. 2.2. п. 2 договору, Виконавець здійснює розрахунки з державою по податках і обов’язкових зборах, робить обов’язкові виплати і розрахунки з кредиторами, виплату іншій стороні її частку прибутку.
Відповідно до Положення про науково-виробничий підрозділ, НПП не є юридичною особою, є платником податків, веде окремий облік пов'язаний з виконанням договору та користується товарними знаками Підприємства та Центру.
Договір про спільну діяльність № 152 від 01.06.2001 взятий на облік платника податків за № 203795039 18.06.2001 за № С/Д 28 до контролюючого органу в ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків за формою №4-ОПП. На теперішній час перебуває на обліку в СДПІ з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків за формою № 4-ОПП від 03.11.2016 №1628091400025.
Тобто, зазначений договір зареєстрований в контролюючому органі, тому повинен враховуватися в податковій інспекції.
Відповідно до довідки про облік персоналу науково-виробничого підрозділу з антикорозійного захисту і теплогідроізоляції обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», науково-виробничий підрозділ діє на підставі Положення від 12.06.2001, не є юридичною особою та входить до складу ОКП «Донецьктеплокомуненерго» згідно з Договором про спільну діяльність від 01.06.2001 № 152. Розробка та затвердження штатного розпису, прийом, переведення та звільнення працівників НВП здійснюється у загальному обліку персоналу ОКП «Донецьктеплокомуненерго».
В матеріалах справи містяться звіти позивача про сплату до бюджету сум єдиного внеску за період з грудня 2013 року по листопад 2015 року, які подавались до контролюючого органу за всіх працівників підприємства, реєстри платіжних документів зі сплати єдиного соціального внеску за спірний період та платіжні доручення. та сертифікат Торгово-промислової палати України від 28.08.2014 №2644 про настання обставин непереборної сили, відповідно до якого ТПП засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) ОКП «Донецьктеплокомуненерго» з 02.07.2014, зокрема, щодо обов’язку платника податків, а саме сплати податків і зборів в строки та у розмірах, встановлених нормативно-правовими актами.
10.08.2016 СДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку МГУ ДФС проведено камеральну перевірку Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» з питання своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за грудень 2013 року, квітень-грудень 2014 року, січень-квітень 2015 року та червень-листопад 2015 року.
За результатами проведеної перевірки 10.08.2016 СДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку МГУ ДФС складено акт «Про результати камеральної перевірки ОКП «Донецьктеплокомуненерго» з питання своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за грудень 2013 року, квітень – грудень 2014 року, січень – квітень 2015 року та червень – листопад 2015 року».
Як вбачається зі змісту вказаного акту перевірки, зокрема, розділу 4 «Висновок», за результатами перевірки встановлено несвоєчасна сплата підприємством сум єдиного внеску.
25.08.2016 не погоджуючись з актом камеральної перевірки позивач надав податковому органу заперечення до акту перевірки. Висновком податкового органу від 06.09.2016 №137/10/28/-03-42 акт перевірки залишено без змін.
На підставі акту перевірки від 10.08.2016 СДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку МГУ ДФС винесено рішення № 0000174200/166/10/28-03-42 від 08.09.2016 про застосування штрафних санкцій у розмірі 397 102,74 грн. та 801 596,17 грн. за період з січня 2014 року по січень 2015 року та за січня – грудень 2015 року та нарахування пені у розмірі 422 822,32 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Не погоджуючись зі спірним рішенням позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із даним позовом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України (далі за текстом - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» від 04.07.2013 № 406-VII до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VI (далі за текстом - Закон №2464-VI) та ПК України внесено зміни, відповідно до яких право адміністрування єдиного внеску, яке раніше було у органів Пенсійного фонду України, передано органам доходів і зборів.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі за текстом – Закону № 2464) платниками єдиного внеску є: роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно з п. 1 ст. 1130 Цивільного кодексу України, за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов'язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові.
У відповідності до ч. 2 ст. 1134 ЦК України ведення бухгалтерського обліку спільного майна учасників може бути доручено ними одному з учасників.
Відповідно до абз. 6 п.п.14.1.139 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України для цілей оподаткування дві чи більше особи, які здійснюють спільну діяльність без утворення юридичної особи, вважаються окремою особою у межах такої діяльності.
Облік результатів спільної діяльності ведеться платником податку, уповноваженим на це іншими сторонами згідно з умовами договору, окремо від обліку господарських результатів такого платника податку.
Отже, платником єдиного внеску під час виконання договорів про спільну діяльність без утворення юридичної особи є уповноважена особа – один з учасників такого договору про спільну діяльність без утворення юридичної особи, на якого згідно з умовами договору про спільну діяльність без утворення юридичної особи покладено обов’язок нарахування, утримання та внесення податків і зборів до бюджету.
Відповідно до ч. 1 ст. 80 ЦК України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.
Згідно з частинами 1-3 ст. 95 ЦК України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій.
Представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.
Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.
Таким чином, відокремлений підрозділ юридичної особи може здійснювати всі або частину функцій юридичної особи.
Згідно з п. 1 та п. 12 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
У відповідності до ч. 10 та ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум (у редакції до 2015 року). Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (у редакції з 01.01.2015).
Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 доповнено розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» пунктом 9-3 (у наступному 9-4).
Відповідно до п. 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 2464: «Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов’язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов’язків платника єдиного внеску в період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Суд зазначає, що у спірних правовідносинах, у розумінні вказаної норми та враховуючи положення ст. 25 Закону № 2464 відповідальність, штрафні та фінансові санкції - це штраф та/або пеня.
Таким чином, пункт 9.4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 2464 пов'язує звільнення платників єдиного внеску від штрафу та/або пені за невиконання обов’язків платника єдиного внеску в період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції з наявністю двох умов, це перебування на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція та штраф та/або пеню застосовано до платника за невиконання обов’язків платника єдиного внеску в період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції.
За приписами абзаців першого та другого ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому, платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Відповідно до п. 6 ч.1 ст. 1 вказаного Закону недоїмка – це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Таким чином, штрафні санкції та пеня не є складовою недоїмки з єдиного внеску.
Суд також зазначає, що для звільнення від штрафу та/або пені, на відміну від звільнення від сплати недоїмки зі сплати єдиного внеску, подання окремих заяв про звільнення від штрафу та/або пені, сертифікатів Торгово-промислової палати, тощо – не потребується, та пунктом 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 не передбачено.
Разом із тим, в матеріалах справи міститься сертифікат Торгово-промислової палати України від 28.08.2014 № 2644 про настання обставин непереборної сили, згідно з яким ТПП засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) ОКП «Донецьктеплокомуненерго» з 02.07.2014, зокрема щодо обов’язку платника податків, а саме сплати податків і зборів в строки та у розмірах, встановлених нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Донецьк та м. Краматорськ.
Дію вказаного розпорядження зупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1079-р від 05.11.2014.
Вказані розпорядження втратили чинність згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України №1275-р від 02.12.2015 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України».
Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1275-р, до зазначених населених пунктів, зокрема, належить м. Донецьк та м. Краматорськ.
Як вже встановлено судом вище, Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго», яке раніше було розташовано у м. Донецьку, а після переміщення розташоване за адресою: 84307, Донецька область, місто Краматорськ, пров.Земляний, буд. 2, знаходиться на обліку в контролюючому органі, який розташований на території населеного пункту, визначеного переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводиться антитерористична операція.
З 14.04.2014 та на момент розгляду даної справи, антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014 не закінчилась.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що позивач виконав усі вимоги законодавства, що є підставою для звільнення останнього у період з 14.04.2014 по грудень 2015 року від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов’язань щодо сплати єдиного внеску.
Таким чином, Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» є платником єдиного внеску, який визначений статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», та який перебуває на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014, яка на даний час триває.
З огляду на дію п. 9.4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 2464, суд дійшов висновку, що СДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку МГУ ДФС неправомірно застосовані штраф та пеня за період з 14.04.2014 по грудень 2015 року, а тому в цій частині спірне рішення підлягає скасуванню.
Щодо скасування спірного рішення в частині застосування штрафу та нарахування пені за період з грудня 2013 року по квітень 2014 року суд зазначає наступне.
Як зазначено у Висновку податкового органу від 06.09.2016 № 137/10/28/-03-42, в акті камеральної перевірки не взято до уваги платежі щодо сплати єдиного соціального внеску Науково-виробничим підрозділом ОКП «Донецьктеплокомуненерго», оскільки ч. 9 ст. 25 Закону № 2464 забороняється передача платниками єдиного внеску своїх обов’язків з його сплати третім особам.
Відповідно до ч. 9 ст. 25 Закону № 2464, передача платниками єдиного внеску своїх обов'язків з його сплати третім особам заборонена, крім випадків, передбачених законодавством.
Відповідно до письмових пояснень представника позивача, за договором про спільну діяльність № 152 від 01.06.2001 обов’язок із ведення обліку і сплати податків покладено на ОКП «Донецьктеплокомуненерго». При цьому, наймані працівники, що працюють в НВП ОКП «Донецьктеплокомуненерго» прийняті до складу працівників ОКП «Донецьктеплокомуненерго». Штатний розпис керівників, службовців і фахівців, робітників НВП ОКП «Донецьктеплокомуненерго» входить до складу загального штатного розпису ОКП «Донецьктеплокомуненерго». Тому, сплата єдиного соціального внеску, подання звіту про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне страхування до органів доходів і зборів та Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого на користь платника податку, і сум утриманого з них податку) подається юридичною особою ОКП «Донецьктеплокомуненерго».
НВП ОКП «Донецьктеплокомуненерго» самостійно здійснював оплату єдиного соціального внеску з власного розрахункового рахунку одночасно з виплатою заробітної плати, при зазначенні в платіжному доручення в полі призначення платежу зазначено код ЄДРПОУ юридичної особи.
Як вже зазначалось судом вище, у відповідності з п. 1 ст. 1130 Цивільного кодексу України, за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов'язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові.
Частиною 2 ст. 1134 ЦК України передбачено, що ведення бухгалтерського обліку спільного майна учасників може бути доручено ними одному з учасників.
Відповідно до ч. 1 ст. 80 ЦК України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Та у відповідності до ч.ч. 1-3 ст. 95 ЦК України відокремлений підрозділ юридичної особи може здійснювати всі або частину її функцій.
Таким чином, відокремлений підрозділ юридичної особи не є третьою особою у відповідності до норм ЦК України.
Як вже було встановлено судом вище, 01.06.2001 між позивачем (виконавець) та Державним підприємством інженерний центр «Техно-Ресурс» (центр) укладено договір про спільну діяльність №152 (далі по тексту – Науково-виробничий підрозділ ОКП «Донецьктеплокомуненерго»).
Відповідно до п.п. 2.2. п. 2 договору, Виконавець здійснює розрахунки з державою по податках і обов’язкових зборах, робить обов’язкові виплати і розрахунки з кредиторами, виплату іншій стороні її частку прибутку.
Відповідно до Положення про науково-виробничий підрозділ, НПП не є юридичною особою, є платником податків, веде окремий облік пов'язаний з виконанням договору та користується товарними знаками Підприємства та Центру.
Таким чином, на підставі договору та положення про НВП та у відповідності до норм чинного законодавства Науково-виробничий підрозділ ОКП «Донецьктеплокомуненерго» має право здійснювати всі або частину функцій ОКП «Донецьктеплокомуненерго».
Судом встановлено, що НВП ОКП «Донецьктеплокомуненерго» сплачено єдиний соціальний внесок за грудень 2013 року в загальній сумі 113 274,99 грн., про що свідчить виписка з ПАТ «Банк Форум». Відповідно до якої, за платіжним дорученням №1645 від 10.01.2014 сплачено суму єдиного внеску в сумі 4017,97 грн., за платіжним дорученням №1644 від 14.01.2014 сплачено суму єдиного внеску в сумі 9 936,40 грн., за платіжним дорученням № 1646 від 14.01.2014 сплачено суму єдиного внеску в сумі 99320,62 грн.
Отже, викладене вище підтверджує факт своєчасності сплати суми єдиного внеску позивачем.
При цьому, сплата єдиного внеску НВП ОКП «Донецьктеплокомуненерго» не заперечується СДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку МГУ ДФС, про що свідчить Висновок податкового органу від 06.09.2016 № 137/10/28/-03-42.
З огляду на вищевикладене, СДПІ з обслуговування великих платників податків у м.Донецьку МГУ ДФС неправомірно не було взято до уваги платежі щодо сплати єдиного соціального внеску Науково-виробничим підрозділом ОКП «Донецьктеплокомуненерго», тому спірне рішення в частині застосування до ОКП «Донецьктеплокомуненерго» штрафу та нарахування пені за період з грудня 2013 року по квітень 2014 року також підлягає скасуванню.
За таких обставин, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» до СДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку МГУ ДФС про скасування рішення № 0000174200/166/10/28-03-42 від 08.09.2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Відповідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Повний текст постанови виготовлений 12.12.2016.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 8 - 11, 94, 99, 158-163, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» до Спецілізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби про скасування рішення № 0000174200/166/10/28-03-42 від 08.09.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску – задовольнити.
Скасувати рішення Спецілізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби №0000174200/166/10/28-03-42 від 08.09.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в розмірі 1 621 521,23 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Спецілізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби на користь Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» витрати зі сплати судового збору в сумі 24 322 (двадцять чотири тисячі триста двадцять дві) гривень 82 копійки.
Постанова прийнята в нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини постановлені 07.12.2016. Повний текст постанови буде виготовлений у відповідності до ст. 160 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Крилова М.М.