Постанова № 63363377, 16.11.2016, Шевченківський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Дзержинський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
16.11.2016
Номер справи
638/11671/16-а
Номер документу
63363377
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СПРАВА № 638\11671\16-а

2-а\638\401\2016

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2016 року Дзержинський районний суд міста Харкова в складі головуючого судді Штих Т.В., секретаря Чаленко Н.О., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Національної поліції України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, звернувся до Дзержинського районного суду міста Харкова та зазначає, що 06.04.1995 року його було зараховано на посаду оперуповноваженого ДСВЕЗ до Ленінського РВМ ХМУ УМВС України в Харківській області, з присвоєнням спеціального звання лейтенанта міліції. 01.07.1996 році присвоєне спеціальне звання старшого лейтенанта міліції. 20.05.1997 році призначено на посаду оперуповноваженого Відділення оперативних розробок відділу тактичної розвідки і оперативних розробок у сфері кредитно - фінансової і банківської системи УБОЗ УМВС України в Харківській області. 11.08.1997 року призначено на посаду оперуповноваженого Харківського відділу по боротьбі з організованою злочинністю ( м. Харків) УБОЗ УМВС України в Харківській області. 01.10.1999 році присвоєно спеціальне звання капітан міліції. 27.06.2000 році призначено на посаду старшого оперуповноваженого 2-го відділення міжрайонного відділу по боротьбі з організованою злочинністю у м. Зміїв та Балаклеї УБОЗ УМВС України в Харківській області. 07.08.2001 року призначено на посаду старшого оперуповноваженого 1-го відділення міжрайонного відділу по боротьбі з організованою злочинністю у м. Зміїв та Балаклеї УБОЗ УМВС України в Харківській області. 01.11.2002 році присвоєно спеціальне звання майор міліції. 17.06.2003 році призначено на посаду начальника Ізюмського відділу по боротьбі з організованою злочинністю ( м. Ізюм ) УБОЗ УМВС України в Харківській області. 13.09.2004 року призначено на посаду першого заступника начальника - начальника штабу Жовтневого РВ ХМУ УМВС України в Харківській області. 10.12.2004 році присвоєно спеціальне звання підполковника міліції. 25.11.2005 року призначено на посаду начальника Дергачівського РВ УМВС України в Харківській області. 26.09.2008 року призначено на посаду начальника Краснокутського РВ ГУМВН України в Харківській області. 06.02.2009 року призначено на посаду заступника начальника з кадрового забезпечення Дзержинського РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області. 27.10.2010 року був звільнений за наказом № 157 о/с від 27.10.2010 року у відставку за ст. 65 п. «А» (віком). Кадровим підрозділом йому була нарахована вислуга, яка складає у календарному обчисленні 20 років 01 місяць 20 днів, у пільговому обчисленні - 24 роки 10 місяців 09 днів. Останні два роки, перед звільненням на пенсію, йому не виплачували матеріальної допомоги на рішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення при виході у чергові відпустки. До того ж доводилось заступати на добові чергування, в середньому три рази на місяць відповідальним від керівництва РВ, але компенсації за понаднормові годи роботи, нічні він не отримував.

Він, вважає, що з самого початку, фінансовим підрозділом Дзержинського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області у грошовому атестаті про призначенні пенсії від 08.11.2010 року № 338, навмисно, невірно була вказана вислуга років. Не вказано середньомісячне грошове утримання для нарахування пенсії, а у довідці про місячне грошове утримання записано, що грошове утримання складається з трьох надбавок, розмір яких для нарахування пенсії не виведено, звідки взяті цифри середньомісячних додаткових видів грошового утримання Пенсійним фондом позивачеві не відомо. Згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС України позивача звільняють у відставку за ст. 65 . п. «А» /за віком/, але призначають пенсію за вислугу років, а не за віком. Що суперечить, як вважає позивач, цьому положенню, а є висновком ст.64 п. «А» даного положення, та позбавляє позивача прав проїзду у деяких видах громадського транспорту. У грошовому атестаті №338 від 08.11.2010 року вказано, що його вислуга складає 19 років 03 місяці 24 дні, таким чином зменшивши вислугу на п»ять років, що відобразилось на зменшенні вихідної допомоги при звільненні на пенсію. До того ж позивач вважає, що фінансовим підрозділом навмисно не включені матеріальна допомога на рішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення, відсутні доплати за понаднормові та роботу у нічний час. Таким чином, позивач вважає, що посадовими особами фінансового підрозділу Дзержинського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області він був позбавлений гідного середньомісячного грошового утримання при нарахуванні пенсії за віком.

З довідки № 355 від 06.04.2011 року, яку позивач отримав на його письмовий запит від Головного Управління пенсійного фонду України в Харківській області про розмір пенсії та підстави її нарахування позивачеві стало відомо, що ПФУ нараховує йому пенсію за вислугу років, не врахувавши всіх додаткових видів грошового утримання, вирахувавши мінімальний розмір пенсії. Таким чином позивач вважає, що посадовими особами Головного Управління пенсійного фонду України в Харківській області навмисно не виправлялись допущені помилки, та не проводились перерахунки його пенсії відповідно до діючих законодавчих актів, грубо порушуючи права на гідне пенсійне утримання.

Позивач в уточненій позовній заяві просить визнати дії відповідача незаконними та неправомірними, зобовязати ГУНПУ в Харківській області внести відомості до його грошового атестату враховуючи всі надбавки, зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 28.10.2010 по 01.07.2016 року відповідно до нового розміру пенсії, за наданими розрахунками і чинним законодавством, зобовязати ГУ ПФУ в Харківській області стягнути різницю не сплаченої пенсії за період з 28.10.2010 по 01.07.2016 року.

В судове засідання позивач не зявився, надав до суду заяву, де просив розглядати справу за його відсутність.

Представники відповідачів не зявились, про час та дату судового засідання повідомлялись належним чином, причину неявки суду не повідомили. Суд вважає можливим розглядати справу за їх відсутності.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Так, постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 01.03.2012 року по справі №2011/3864/2012 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України Харківській області здійснити виплату пенсії за вислугу років з 28.10.2010 року по 01.06.2011 року враховуючи всі надбавки.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 04.04.2013 року апеляційну скаргу головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області задоволено частково. Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 01.03.2012 року скасовано. Прийнято нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 28.10.2010 року по 14.08.2011 року залишено без розгляду. В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.

Вимоги позивача, зазначені в адміністративному позові за даною справою, є аналогічними до вимог позову, за результатом, розгляду якого Дзержинським районним судом м. Харкова прийнято постанову та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду року по справі №2011/3864/2012.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини з питань призначення перерахунку та виплати пенсій, які зазначені позивачем у адміністративному позові Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» N 2262-ХІІ від 09.04.1992.

Відповідно до ч.3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічмані військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особі які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові ви грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірі установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленої Кабінетом Міністрів України.

Перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з яких сплачується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, є вичерпним, одноразові додаткові види грошового забезпечення не зазначені.

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського склад прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 року N 393 (в редакції, яка діяла на час призначені пенсії позивачу), встановлено, що пенсії обчислюються з таких видів грошової забезпечення: :

-відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячне надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірам установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

-щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпеченню та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській Снасті згідно пп. 5 п.4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правлінню Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року N 28-2 здійснює призначення (перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького склад та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно зі статтею 99 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" та Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» з 01.01.2007 року на органи Пенсійного фонду України покладені лише функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій військовослужбовцям, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб (звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року, та зареєстрованого Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/13402, документи для призначення та проведення перерахунку подаються до органів Пенсійного фонду Україні уповноваженими структурними підрозділами силових структур.

Тобто, повноважень щодо внесення змін в документи, які були надані на позивача УДСО при ГУМВС України в Харківській області, у органів Пенсійного фонду України не має.

В матеріалах пенсійної справи міститься грошовий атестат № 338 від 08.11.2010 року та довідка про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1, згідно яких розмір грошового забезпечення становить: Посадовий оклад - 1150,00 грн.; Оклад за військовим званням - 130,00 грн.; Надбавка за вислугу років 35% - 448,00 грн.; Надбавка за виконання особливо важких завдань 50%; Надбавка за таємність - 10%, Премія 25%.

Грошовий атестат № 338 від 08.11.2010 року, виданий УДСО при ГУМВС України і Харківській області, та довідка про додаткові види грошового забезпечення не містять грошову допомогу на оздоровлення, доплату за службу в нічний час та у святкові дні одноразову вихідну допомогу, грошову допомогу для вирішення соціально-побутових питань, разових премій (заохочень), разових премій по підсумках роботи за квартал/рік надбавку за інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади та оперативно-службову діяльність, компенсацію за службу у понаднормовий час.

Із зазначеним атестатом позивач ознайомився ще у серпні 2010 року та під підпис погодився з тим, що відомості, подані в атестаті, є правильними.

Крім того, згідно п.п. 3 п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Пре упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 року № 1294 (в редакції на час призначення пенсії) надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при щорічній основній відпустці у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Пунктом 9 Постанови № 1294 зазначено, що видатки, пов'язані з набранням чинності цією постановою, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у державному бюджеті для утримання державних органів.

Аналіз вищезазначених нормативно-правових документів, дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, доплата за службу в нічний час та у святкові дні, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, надбавка за інформаційно- аналітичне забезпечення органів державної влади та оперативно-службову діяльність, компенсація за службу у понаднормовий час мають тимчасовий характер, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вони не включаються до складу грошового забезпечення при звільненні з військової служби.

В матеріалах пенсійної справи не міститься жодних документів, що підтверджують роботу ОСОБА_1 в нічний час та в святкові дні.

Таким чином, при призначенні пенсії, на підставі довідки, наданої Управлінням Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області, головним управлінням ПФУ в Харківській області додержані вимоги ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п. 7 постанови КМУ № 393 від 17.07.1992р.

Згідно ст. 69 Закону України «Про Конституційний Суд України» N 422/96-ВР від 16.10.1996 року рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.

В рішенні Конституційного Суду України від 13.05.2015 року №4-рп/2015 зазначено: «Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій. Згідно з частиною третьою статті 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.

Положеннями першого речення частини третьої статті 63 Закону передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку. Так, усі призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку, у тому числі, у зв'язку із введенням для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Аналіз наведених положень Закону вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).

Конституційний Суд України наголошує, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

Отже, перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.

Аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 Закону дає підстави стверджувати, що слова "надбавок, доплат, підвищень" є вставленою конструкцією словосполучення "нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення", яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.

З огляду на наведене Конституційний Суд України дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, а встановлений у положеннях першого речення частини третьої статті 63 Закону перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним».

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України.

Виходячи з сутності судового захисту в порядку адміністративного судочинства судовому захисту підлягає лише порушене право сторони з боку суб'єкта владних повноважень. Оскільки обов'язок по підготовці та наданню документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсій покладений на структурні підрозділи відповідний Міністерств, з яких звільнені особи, то на даний час такий об'єкт порушеного права відсутній, а тому не можна визнавати протиправними рішення, дії, бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, та як наслідок зобов'язувати його вчиняти певні дії. Такий спір може виникнути лише після спрямування або отримання головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області відповідної довідки від УДОС при ГУМВС України в Харківській області.

Відповідно до ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду з того самого спору і між тими самими сторонами, провадження у справі підлягає закриттю.

Крім того, чинне законодавство обмежує строк звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Так, відповідно до частини 1 статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною 2 цієї статті визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Що стосується вимог позивача щодо зобов'язання головного управління провести перерахунок пенсії з 28.10.2010 року необхідно зазначити, що ОСОБА_1, починаючи з 2010 року був обізнаний про порушення його прав (на його думку), та мав змогу звернутися до суду за їх захистом.

Відповідно до положеннями частини 1 статті 100 КАС передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що виноситься ухвала.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1В необґрунтовані та безпідставні, такі, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 49, 51, 99, 100, 157,161,163 Кодексу адміністративного судочинстві України, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Національної поліції України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії в частині зобовязання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 28.10.2010 по 18.01.2016 року залишити без розгляду.

В іншій частині в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Національної поліції України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії відмовити.

Судові витратив вважати сплаченими позивачем.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд міста Харкова шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту оголошення.

Суддя Штих Т.В.