Постанова № 63361470, 09.12.2016, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
09.12.2016
Номер справи
345/3949/16-а
Номер документу
63361470
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 345/3949/16-а

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09.12.2016 року м. Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

в складі: головуючого-судді Якиміва Р.В.

секретаря Бандури Г.М.

за участю позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Калуш справу за позовом ОСОБА_1 до Калуського обєднаного Управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій незаконними та зобовязання вчинення дій щодо перерахунку пенсії , суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач,звернувшись до суду з даним адміністративним позовом, просить визнати протиправними дії Калуського обєднаного Управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у перерахунку призначеної йому пенсії та зобовязання вчинення дій щодо перерахунку пенсії довівши до розміру прожиткового мінімуму,відповідно до ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " ,ЗУ «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» та повернути невиплачені суми із 22.03.2015 року.

В обгрунтування позову покликається на те, що він є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, отримує пенсію за віком відповідно до норм ЗУ "Про пенсійне забезпечення" зі зменшенням пенсійного віку. 22.09.2016 року він звернувася до Калуського об"єднаного управління ПФУ з вимогою здійснити перерахунок пенсії, довівши її до розміру прожиткового мінімуму відповідно до ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " ,ЗУ «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії». Проте відповідач йому відмовив. Вважає такі дії Калуського об"єднаного управління неправоміними і такими, що порушують норми чинного законодавства України.

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали просили їх задовольнити. Представник позивача вказав, що заперечення відповідача невмотивоване. Відповідач при обрахуванні йому пенсії керувався не базовим для його категорії ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а двома іншими "Про пенсійне забезпечення" та "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", за основу взявши останній, зоча відповідно до п.13 Прикінцевих положень даного Закону у разі якщо особа має право на отримання пенсію відповідно до Закону України «Про статус і і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та інших, призначається одна пенсія за її вибором. Його цього вибору відповідач позбавив. Відповідач при обрахунку державної пенсії у формулу заклав 35 років,а не 20.Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років ,а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб,які втратили працездатність ,визначеного законом.За наявності страхового стажу меншої тривалості ,ніж передбаченого ч.1 с.28 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком встановлюється в розмірі ,пропорційному наявному стажу ,виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.Обрахування пенсії мало відбуватися за формулою :1130:35*15 =484,29 грн.,а після довести до рівня прожиткового мінімуму 1130 грн.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню з підстав, викладених у запереченні. Зі змісту заперечення вбачається, що позивачеві з призначено пенсію за віком з 08.09.2015 року із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає зменшення тільки пенсійного віку особи, однак формула розрахунку розміру пенсійної виплати визначена тільки ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .Таким чином розмір пенсії позивача обчислено за нормами Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».

Позивачу призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" шифр пенсії 150.Таким чином, норми Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в частині розрахунку розміру пенсійної виплати не можуть поширюватися на виплату пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Мінімальний розмір пенсії за віком, призначеної відповідно до ст. 28 Закону України «"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" після 01.10.2011 року, за наявності у чоловіків 35 років страхового стажу, встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.09.2015 року 1074 грн. ( у позивача стаж роботи становить 15 років).

Таким чином за наявності страхового стажу меншої тривалості, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу (15 років 10 місяців), виходячи з мінімального розміру пенсії за віком. Саме тому розмір пенсії позивача становить не менше 949 грн. Крім того, оскільки із зверненням до управління про перерахунок пенсії, довівши її до розміру прожиткового мінімуму позивач не звертався і відповідь на ці питання йому не надавалась у позивача відсутні підстави оскарження дій управління.

Позивач безпідставно посилається на ст. 87 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», відповідно до якої нараховані суми пенсії, виплачуються за минулий час, але не більше як за 3 роки перед зверненням, оскільки в даній статті мова йде про вже нараховані суми пенсії, але не затребувані пенсіонером. У випадку з позивачем немає нарахованих сум пенсій, які йому не виплачені.

На підставі ч.2 ст. 56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії 20 років для чоловіків та 15 років для жінок

У позивача відповідно до трудової книжки загальний страховий стаж роботи становить 15 років 10 місяців 8 днів, що ним не оспорюється, отже у позивача відсутній необхідний установлений ч. 2 ст. 56 ЗУ мінімальний трудовий стаж для чоловіка 20 років.

Таким чином, управління при здійсненні виплати пенсії діє на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений діючим законодавством України,позов є безпідставний та не підлягає задоволенню.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши здобуті та перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, вважає, що адміністративний позов не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Зі змісту ч. З ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч. З ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом ст. 8 КАСУ в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справ з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

З матеріалів адміністративної справи встановлено про те, що ОСОБА_1 з 08.09.2015 року призначено пенсію за віком на підставі ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" (зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій відповідно до ст.55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до Розпорядження №165858 від 07.07.2016 року загальний трудовий стаж позивача становитьпонад 15 років 10 місців 8 днів.

Також судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується фотокопією посвідчення серіїА №373003.

Статтею 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом № 796-ХІІ або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Статтею 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

З пункту 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону№ 1058-IV слідує, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії зокрема і відповідно до Закону № 796-ХІІ, їй призначається одна пенсія за її вибором.

Відповідно до статті 71 Закону № 796-ХІІ дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Частиною 3 статті 55 Закону № 796-ХІІ встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Для реалізації свого права вибору на одержання пенсії, 22.09.2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою щодо розрахунку додаткової пенсії, передбаченої ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

10.10.2016 року Калуське об"єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області повідомленням за № 400/А-15 повідомило позивача ,що відповідно до ст. 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в редакції на час виникнення спірних правовідносин особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 49 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді:

а) державної пенсії;

б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в редакції на час виникнення спірних правовідносин особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Розрахунок додаткової пенсії позивачу, як потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи з 01.09.2015 року проведено відповідно до постанови КМУ № 112 від 25.03.2014 року.

Щомісячна додаткова пенсія тим, хто належить до 2 категорії становить 18 % прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність. 949,00*18% = 170,82 грн.

На підставі ч.2 ст. 56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії 20 років для чоловіків та 15 років для жінок

У позивача відповідно до трудової книжки загальний страховий стаж роботи становить 15 років 10 місяців 8 днів, що ним не оспорюється, отже у позивача відсутній необхідний установлений ч. 2 ст. 56 ЗУ мінімальний трудовий стаж для чоловіка - 20 років.

Порівнюючи положення частини 2 статті 56, статті 57 Закону № 796-ХІІ та частини 1 статті 28 Закону № 1058-IV, суд приходить до висновку, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.

Мінімальний розмір пенсії за віком, призначеної відповідно до ст. 28 Закону України «"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" після 01.10.2011 року, за наявності у чоловіків 35 років страхового стажу, встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.09.2015 року 1074 грн. ( у позивача стаж роботи становить 15 років).

Таким чином за наявності страхового стажу меншої тривалості, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу (15 років 10 місяців), виходячи з мінімального розміру пенсії за віком. Саме тому розмір пенсії позивача становить не менше 949 грн.

Таким чином, оскільки позивач, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має стаж менше 20 років, то право на пенсію в повному розмірі зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище за 75 % заробітку згідно із статтею 56 Закону № 796-ХІІ відсутнє,відмова відповідача у вказаному перерахунку пенсії із її збільшенням на 1 % за понаднормований стаж не є протиправною,а позов є безпідставним та не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.49, 55, 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.28 та ч.3 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальобов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст.8-11, 17,18, 71, 86, 94, 99, 100, 158-163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Калуського обєднаного Управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій щодо відмови у перерахунку пенсії незаконними та зобовязання вчинення дій щодо перерахунку пенсії довівши її до розміру прожиткового мінімуму - відмовити.

Постанова може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайонний суд протягом 10-ти днів з часу отримання копії постанови.

ГОЛОВУЮЧИЙ: