Постанова № 63359975, 30.11.2016, Ленінський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
30.11.2016
Номер справи
205/3341/16-а
Номер документу
63359975
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

30.11.2016 Єдиний унікальний номер 205/3341/16-а

справа № 2а/205/101/16

205/3341/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2016 року м. Дніпро

Ленінський районний суд м. Дніпропетровська у складі:

головуючої судді Басової Н.В.,

при секретарі Черновол О.А.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС про поновлення строку на оскарження постанови, визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, суд

ВСТАНОВИВ:

25.04.2016 року позивач звернувся до Ленінського районного суду м. Дніпропетровська з адміністративним позовом до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС про поновлення строку на оскарження постанови, визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення. В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що він є генеральним директором ПАТ «Євраз ДМЗ ім. Петровського». 22.04.2016 року позивач отримав поштою постанову про накладення адміністративного стягнення від 14.04.2016 року та протокол про адміністративне правопорушення від 06.04.2016 року. Позивач вважає, що порушення, викладені в зазначеній постанові є протиправними та такими, що не базуються на первинних бухгалтерських та податкових документах. ПАТ «Євраз ДМЗ ім. Петровського» жодним чином не порушував п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», оскільки здійснив своєчасно та в повному обсязі нарахування єдиного внеску, що підлягає сплаті за червень 2014 року та сплатив до Державного бюджету України.

Позивач просив суд поновити строк для оскарження постанови від 14.04.2016 року, оскільки зазначена постанова надійшла по пошті 22.04.2016 року; визнати протиправною та скасувати постанову Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС від 14.04.2016 року серії АА № 208543 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 у вигляді штрафу в розмірі 595,00 грн.

У своїй заяві від 30.11.2016 року представник позивача ОСОБА_1 ОСОБА_2 просила справу розглядати за її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Представник Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС в судове засідання не зявився, про дату, час та місце слухання справи повідомлявся належним чином. Про причини неявки суд не повідомив. Письмових заяв не надходило. У письмових запереченнях від 13.06.2016 року просив відмовити в задоволенні позову.

Відповідно до ст. 41 КАС України справа підлягає розгляду у порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини у справі та перевіривши їх доказами, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних підстав.

У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України, державні органи та їх посадові особи діють у спосіб, в межах повноважень та на підставах, передбачених Конституцією України та Законами України.

Згідно п. 1 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження, зокрема, рішень субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

На підставі ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Вибір громадянами способу захисту своїх прав і свобод від порушень та протиправних посягань гарантовано ч. 4 ст. 55, ст. 124 Конституції України, відповідно до якої кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань та закріплено статтями 7, 12 Загальної декларації про права людини, ст. 13 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, що згідно зі статтею 9 Конституції України є складовою національного законодавства.

В ході судового розгляду встановлено, що постановою серії АА № 208543 від 14 квітня 2016 року, прийнятою в.о. начальника Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС ОСОБА_3, на позивача накладено адміністративне стягнення за вчинення правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 165-1 КУпАП, у вигляді штрафу в сумі 595,00 грн. (а.с. 12).

Відповідно до зазначеної постанови про адміністративне правопорушення, генеральний директор ПАТ «Євраз ДМЗ ім. Петровського» ОСОБА_1 порушив порядок нарахування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а саме: не нарахована загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті по строку 21.07.2014 року в сумі 13228 779,17 грн. (а.с. 12).

Зазначену постанову було направлено позивачу поштою та було отримано ним 22.04.2016 року (а.с. 14-15).

Відповідно до ст. 289 КУпАП скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, протягом десяти днів з дня вручення такої постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

З урахуванням того, що постанова серії АА № 208543 від 14 квітня 2016 року була отримана позивачем 22.04.2016 року, суд вважає за можливе поновити позивачу строк на її оскарження.

Згідно протоколу № 12/28-01-42-38 про адміністративне правопорушення від 06 квітня 2016 року встановлено актом перевірки від 15.03.2016 року № 49/28-01-42-05393056 ПАТ «Євраз ДМЗ ім. Петровського», яке розташоване за адресою: 49064 м. Дніпропетровськ, вул. Маяковського, буд. 3, встановлено, що генеральним директором ОСОБА_1 порушено порядок нарахування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а саме: не нарахована загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті по строку 21.07.2014 року в сумі 13228 779,17 грн. (а.с. 110).

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 липня 2016 року адміністративний позов ПрАТ «Євраз ДМЗ ім. Петровького» задоволено. Визнано протиправною та скасовано вимогу Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС № ІО НОМЕР_1 від 30.03.2016 року про сплату боргу (недоїмки) у розмірі 13228 779,17 грн.; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань з Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС витрати по сплаті судового збору в розмірі 208 353,27 грн. (а.с. 122-127).

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 08 листопада 2016 року постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 липня 2016 року змінено в частині стягнення судового збору та викладено в наступній редакції Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС витрати по сплаті судового збору в розмірі 198 431,69 грн. (а.с. 137-140).

За змістом ч. 1 ст. 165-1 КУпАП порушення порядку нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, іншої звітності та відомостей, передбачених законами України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» і «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», порушення встановленого порядку використання та здійснення операцій з коштами Пенсійного фонду України, тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичну особу підприємця або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, від тридцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

На підставі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Положеннями ст. 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

При цьому, слід звернути увагу, що в матеріалах справи відсутні пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а протокол про адміністративне правопорушення не підписаний особою, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Отже, при дослідженні протоколу про адміністративне правопорушення та постанови по справі про адміністративне правопорушення судом встановлено, що позивач був притягнутий до адміністративної відповідальності без з'ясування обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність та з'ясування інших обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, зокрема, без встановлення її вини.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені положеннями Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 (Закон № 2464).

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» позивач є платником єдиного внеску. На платників збору покладений обов'язок по своєчасному та в повному обсязі нараховуванні, обчисленні і сплаті єдиного внеску (п. 1 ч. 2 ст. 6 цього Закону).

Обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок (ч. 2 ст. 9 Закону).

Частиною 7 та 10 вказаної статті встановлено, що єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку, при цьому днем сплати єдиного внеску вважається день списання банком суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду. Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця (ч. 8 ст. 9 Закону).

Матеріалами справи підтверджено, що позивачем подано «Звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування до органів доходів і зборів» за червень 2014 року засобами телекомунікаційного зв'язку через систему електронної обробки звітності М.Е.DOC 15.07.2014 року. Доказами подачі вказано Звіту є квитанція № 2 від 15.07.2014 року за номером 453090 реєстрації Звіту в Реєстрі застрахованих осіб (копія Звіту за червень 2014 року та квитанції № 2 від 15.07.2014 року наявні в матеріалах справи).

У зв'язку з виправленням помилки у прізвищі робітника підприємства ОСОБА_4 після закінчення звітного періоду, а саме 21.07.2014 року позивачем сформовано та направлено засобами телекомунікаційного зв'язку через систему електронної обробки звітності М.Е.DOC Звіт за попередній період, який містив перелік таблиць Звіту, відповідну таблицю зі статусом "скасовуюча" з відомостями, які були помилкові, та відповідну таблицю зі статусом "початкова" із зазначеними правильними відомостями на одну застраховану особу, а саме ОСОБА_4, що підтверджується квитанцією № 2 від 21.07.2014 року (копія Звіту у зв'язку з виправленням помилки та квитанція від 21.07.2014 року з реєстраційним номером в Реєстрі застрахованих осіб 652560 наявні в матеріалах справи).

В період з 02.06.2014 року по 07.08.2014 року, позивач перерахував до Державного бюджету внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в повному обсязі, що підтверджується банківськими виписками по платіжним дорученням (копії банківських виписок наявні в матеріалах справи).

Отже, матеріалами справи підтверджено, що позивач здійснив нарахування та сплатив суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування.

Зазначені обставини встановлені постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 08 листопада 2016 року.

Крім того, частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Викладене, на думку суду, свідчить про фактичну відсутність обєктивних і беззаперечних доказів наявності в діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 165-1 КУпАП.

З урахуванням викладеного, суд визнає постанову серії АА № 208543 від 14 квітня 2016 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 165-1 КУпАП і накладення на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 595,00 гривень незаконною та скасовує її у зв`язку з відсутністю в діях позивача складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 9, 19, 55, 124 Конституції України, Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ст. ст. 9-11, 165-1, 251-254, 280 КУпАП, Рішенням Конституційного Суду України від 08.04.2015 року № 3рп-2015, ст. ст. 2, 7-8, 11, 17, 41, 69-72, 86, 94, 104, 158, 159, 160-163, 167 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС про поновлення строку на оскарження постанови, визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення задовольнити.

Поновити ОСОБА_1 строк на оскарження постанови серії АА № 208543 від 14 квітня 2016 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС серії АА № 208543 від 14 квітня 2016 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 у вигляді штрафу у розмірі 595,00 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС на користь ОСОБА_1 витрати по оплаті судового збору в розмірі 551,20 грн. (пятсот пятдесят одна гривня двадцять копійок).

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Ленінський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Н.В. Басова