Ухвала суду № 63358393, 06.12.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
06.12.2016
Номер справи
805/2967/15-а
Номер документу
63358393
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

06 грудня 2016 року м. Київ К/800/33387/16

Суддя Вищого адміністративного суду України Черпак Ю.К., розглянувши матеріали касаційної скарги Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2016 року у справі за позовом Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" в особі структурного підрозділу Виробничої одиниці обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" "Святогірське багатогалузеве комунальне господарство" до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування рішення про застосування санкцій та нарахування пені,

встановив:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2016 року, позов задоволено. Скасовано рішення Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області № 0008401705 від 29 травня 2015 року про нарахування штрафних санкцій та пені.

Судами встановлено, що Обласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго» є юридичною особою, яка перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, як платник єдиного внеску, що підтверджується випискою з Єдиного держаного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Виробнича одиниця Обласного комунального підприємства Донецьктеплокомуненерго" - "Святогірське багатогалузеве комунальне господарство" є відокремленим підрозділом Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго» без статусу юридичної особи, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (реєстраційний номер №05-04/137) та витягом з Єдиного держаного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, перебуває на податковому обліку у відповідача, про що свідчить довідка форми № 4-ОПП про взяття на облік платника податків від 11 липня 2008 року № 303/1/29-14-17.

Слов'янська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області є суб'єктом владних повноважень, на яке чинним законодавством покладено владні управлінські функції стосовно контролю у сфері податкових правовідносин, у тому числі, щодо питань адміністрування єдиного внеску.

29 травня 2015 року відповідачем, на підставі частини 10 та пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» прийнято рішення № 0008401705 про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21 січня 2015 року по 26 лютого 2015 року, а саме: штраф у розмірі 45068,26 грн (10 % своєчасно не сплачених сум єдиного внеску) та пеню у розмірі 7018,64 грн (0,1% від суми недоїмки), разом - 52086,90 грн. До рішення № 0008401705 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) єдиного внеску додано розрахунок штрафних санкцій.

12 червня 2016 року позивач звернувся до начальника Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області зі скаргою (вих. № 635/2395) на рішення відповідача № 0008401705 від 29 травня 2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, в якій просив скасувати це рішення, оскільки воно є необрунтованим, таким, що прийняте без врахування положень діючого законодавства України, однак 21 липня 2015 року Головним управлінням Державної фіскальної служби у Донецькій області скаргу позивача залишено без задоволення, а рішення відповідача - без змін.

Судові рішення мотивовані тим, що оскільки Виробнича одиниця Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" - "Святогірське багатогалузеве комунальне господарство" є платником єдиного внеску визначеним статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та перебуває на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014", то, в даному випадку, до нього не застосовуються відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за невиконання обов'язків платника єдиного внеску у спірний в цій справі період.

Станом на час виникнення спірних правовідносин та розгляду даної справи, антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 не закінчилась.

Спірні правовідносини, регулюються нормами Податкового кодексу України (далі - ПК), Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VІ від 08 липня 2010 року (далі - Закон № 2464-VІ), Законом України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" № 1669-VII від 02 вересня 2014 року (далі - Закон № 1669-VII) та іншими нормативно-правовими актами стосовно спірних правовідносин.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 року затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, згідно з додатком до якого, до зазначених населених пунктів належить, зокрема, м. Слов'янськ Донецької області. 05 листопада 2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1079-р, яким зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 та розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р затверджено новий перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого також включено м. Слов'янськ Донецької області. Пунктом 3 наведеного розпорядження визнані такими, що втратили чинність розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 та від05 листопада 2014 року № 1079-р.

Відокремлений підрозділ Виробничої одиниці обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" "Святогірське багатогалузеве комунальне господарство" здійснює свою діяльність в межах населеного пункту, на території якого здійснювалася антитерористична операція, а саме, м. Слов'янськ Донецької області, яке відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців є основним місцем реєстрації Виробничої одиниці обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" "Святогірське багатогалузеве комунальне господарство".

Підставою для звільнення від виконання обов'язків платника єдиного внеску є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом № 2464-VI за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Судами встановлено, що 04 листопада 2014 року, тобто не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції, як визначено Законом № 2464 для сплати зобов'язань по єдиному внеску, позивач звернувся до начальника Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області із заявою (вих. № 1099/1899), в якій просив звільнити Виробничу одиницю "Святогірське багатогалузеве комунальне господарство" від виконання обов'язків по нарахуванню, сплаті та подачі звітності по обов'язковому платежу - єдиний соціальний внесок на період проведення Антитерористичної операції.

Статтею 10 Закону № 1669 визначено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), які мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Сертифікатом (висновком) Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» від 28 серпня 2014 року, який зареєстрований за вих. № 2644/05-4, відповідно підпунктів 100.4, 100.5 статті 100 ПК засвідчено настання обставин непереборної сили Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» з 02 липня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької та Луганської областей та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів. Також зазначено, що на момент видачі сертифікату Торгово-промисловою палатою України обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо.

Аналогічний Сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України № 603 за вих. № 3228/05-4 від 19 вересня 2014 року про настання обставин непереборної сили отримано відокремленим підрозділом Виробничої одиниці Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" "Святогірське багатогалузеве комунальне господарство" із засвідченням обставин непереборної сили з 02 червня 2014 року.

Суди попередніх інстанцій виходили з того, що відокремленим підрозділом Виробничої одиниці Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" "Святогірське багатогалузеве комунальне господарство" дійсно несвоєчасно та не в повному обсязі сплачувався єдиний внесок у період з 21 січня 2015 року по 26 лютого 2015 року, проте у період невиконання обов'язків платника єдиного внеску, позивач здійснював господарську діяльність на території населених пунктів, які включено до Переліку населених пунктів, на території яких провадиться антитерористична операція та в силу вимог Закону № 1669 був звільнений від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 № 2464-VІ на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану, тому відповідач не мав права нараховувати позивачу штрафні санкції та пеню у загальному розмірі - 52 086,90 грн.

У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати судові рішення та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що Сертифікати (висновки) Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили від 28 серпня 2014 року № 2644/05-а та від 19 вересня 2014 року № 3228/05-4 не звільняють позивача від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно з пунктом 4 частини другої статті 213 КАС України касаційна скарга має містити обґрунтування вимог особи, що подає касаційну скаргу, із зазначенням того, у чому полягає порушення норм матеріального чи процесуального права та як вони вплинули на правильність вирішення справи.

Відповідно до положень пункту 5 частини п'ятої статті 214 КАС України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.

Виходячи зі змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки заявник не навів підстав, які б дозволили вважати, що суди неправильно застосували норми матеріального або процесуального права.

Керуючись статтями 211, 213, пунктом 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2016 року у справі за позовом Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" в особі структурного підрозділу Виробничої одиниці обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" "Святогірське багатогалузеве комунальне господарство" до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування рішення про застосування санкцій та нарахування пені.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Ю.К. Черпак