Справа № 686/19984/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2016 року Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області у складі
головуючої судді Мороз В.О.,
за участю секретаря Козельської Г.В.
розглянувши у письмовому провадженні в м. Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобовязання до вчинення дій,
встановив :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про: визнання протиправними дії управління ПФУ у м. Хмельницькому у здійсненні перерахунку урахованих сум матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати та компенсацій за невикористану відпустку у розмірі 80 %; зобовязання управління ПФУ у м. Хмельницькому здійснити перерахунок урахованих у розмір пенсій сум матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати та компенсацій за невикористану відпустку у розмірі 90 % з 19.12.2013 року; визнання протиправними дії управління ПФУ у м. Хмельницькому щодо відмови у в перерахунку пенсії як державному службовцю; зобовязання управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому перерахувати та виплатити пенсію у розмірі 90 % у звязку із збільшенням заробітної плати працюючого державного службовця на підставі довідки від 14.09.2016 року № 02-13/1535 про заробітну плату.
Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду від 12 жовтня 2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 було залишено без руху, оскільки позивачем не було сплачено судовий збір.
08.11.2016 року позивач зменшив позовні вимоги та просив визнати протиправними дії управління ПФУ у м. Хмельницькому у здійсненні перерахунку урахованих сум матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати та компенсацій за невикористану відпустку у розмірі 80 %. Зобовязати управління ПФУ у м. Хмельницькому здійснити перерахунок урахованих у розмір пенсій сум матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати та компенсацій за невикористану відпустку у розмірі 90 % з 19.12.2013 року.
Свої вимоги мотивує ти, що перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому. 07.04.2011 р. йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% від заробітної плати. 19.06.2014 р. він звернувся в Хмельницький міськрайонний суд з проханням зобовязати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому нарахувати пенсію з 07.04.2011р., включивши до суми заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально- побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та компенсації за невикористану частину відпустки. Міськрайонний суд постановив і Вінницький апеляційний адміністративний суд підтвердив його прохання і зобовязав управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому здійснити перерахунок пенсії з 19.12.2013 р. з урахуванням вищезазначених сум. Відповідач здійснив йому перерахунок пенсії з 19.12.2013 р., але ураховані суми матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку увійшли у суму перерахованої пенсії у розмірі 80%.
Дію управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому вважає протиправною, тому що ураховані вищезазначені суми у суму пенсії, яка призначена йому у розмірі 90%, повинні увійти теж у розмірі 90%. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони покращують становище особи.
Ухвалою суду від 23.11.2016 р. позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобовязання до вчинення дій в частині вимог за період з 19.12.2013 року по 10.04.2016 р., залишено без розгляду.
Позивач в судове засідання не зявився направив заяву про розгляд справи у його відсутності, зменшені позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не зявилася, направила суду заяву про розгляд справи у відсутності представника відповідача із запереченням проти позову, вказавши, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у № 213-VIII у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно доЗаконів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутату України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України та з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Також, відповідач вказав у запереченні на те, що відповідно доЗакону України «Про державну службу», в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначався Кабінетом Міністрів України, а на даний час відсутня постанова КМУ про здійснення перерахунку раніше призначених пенсій.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому.
07.04.2011 р. йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% від заробітної плати.
Відповідно до постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21.11.2014 р. зобовязано Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії державного службовця за період з 19.12.2013 р. з урахуванням сум матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальних допомог для вирішення соціально- побутових питань, сум індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку, згідно довідки від 14.05.2014 року.
03.11.2016 року позивач не погоджуючись із тим, що ураховані суми матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку увійшли у суму перерахованої пенсії у розмірі 80%, звернувся до відповідача із заявою про перерахунок у розмірі 90 %.
Проте, управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому листом № 887/г-12 від 07.11.2016 р. відмовило позивачу у перерахунку, посилаючись на те, що постановою суду не встановлено розмір відсотка, який слід застосовувати при обчисленні пенсії, тому згідно діючого законодавства перерахунок пенсії проведено у розмірі 80 %.
Суд вважає, що відповідачем неправомірно, всупереч вимогам чинного законодавства було відмовлено в здійсненні позивачу перерахунку пенсії з зазначених нею у заяві підстав.
Згідно з ч.1ст. 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.
Так, ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першоюстатті 1 Закону України «Про оплату праці»встановлено, що заробітна платаце винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частиною 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу»,встановлено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Ст. 41 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених нормотримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога та індексація доходів громадян входять до системи оплати праці позивача як державного службовця та мали бути враховані при обчисленні розміру її пенсії.
При цьому, за змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотківзаробітноїплати.
Так, відповідач у лист від 07.11.2016 року відмовляючи у такому перерахунку, не обґрунтував з чого саме УПФ виходило при визначенні розміру 80 %.
Статтею 71 КАСУкраїнипередбачено, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано до суду доказів правомірності своїх дій при відмові позивачу щодо відмови в перерахунку пенсії у розмірі 90 %, в письмових запереченнях також не надано жодного обґрунтування з приводу такої відмови, а тому суд приймає до уваги письмові пояснення позивача та вважає їх обґрунтованими в частині визнання протиправними дії управління ПФУ у м. Хмельницькому та зобовязання управління ПФУ у м. Хмельницькому здійснити перерахунок урахованих у розмір пенсій сум матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати та компенсацій за невикористану відпустку у розмірі 90%.
Разом з тим, суд вважає за необхідне визначити період з якого необхідно здійснити перерахунок пенсії позивача. Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 07.11.2016 року, а відповідно до вимог статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією. Так, згідно з пункту 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року№ 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії за відповідною заявою.
Таким чином, право позивача підлягає захисту з моменту його звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного, ст. ст. 8, 19, 22, 46, 55, 92 Конституції України, ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці», та керуючись ст.ст. 6, 7, 9, 11, 71, 86, 99, 158-163, 167, 254 КАС України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому здійснити перерахунок урахованих ОСОБА_1 у розмір пенсій сум матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати та компенсацій за невикористану відпустку у розмірі 90 % з 07.11.2016 року.
В іншій частині відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Управління пенсійного фонду України в м. Хмельницькому на користь ОСОБА_1 275,60 грн. судового збору.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя :