Постанова № 63348962, 10.11.2016, Франківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
10.11.2016
Номер справи
465/4730/16-а
Номер документу
63348962
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

465/4730/16-а

П О С Т А Н О В А

Іменем України

10.11.2016 року Франківський районний суд міста Львова у складі:

головуючої судді Мартинишин М.О.

при секретарі Потюк В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львова адміністративну справу за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова

про визнання протиправну відмову та зобовязання до вчинення дій, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся з адміністративним позовом в суд до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова про визнання протиправну відмову та зобовязання до вчинення дій, посилаючись на те, що він 06.06.2016 року звернувся в управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова з письмовою заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1. Однак, управлінням Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова рішенням від 25.07.2016р. № 12657/03-20 відмовлено йому у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1. Однак його період його робота з 01.05.1993 року по 07.05.2007 року складає 15р. 6дн. із зайнятістю на виробництвах і роботах лакофарбової продукції із застосуванням органічних розчинників: лаків та їх сумішей, що підлягає до зарахування для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2. Тому вважає, що відмова у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах є протиправною та порушує його конституційні права на пенсійне забезпечення. Вважає такі дії відповідача незаконними, а тому звернувся до суду за захистом свого права.

Просить позов задовольнити.

Позивач в судове засідання не зявився, подав заяву про слухання справи у його відсутності, позов підтримує повністю, просить такий задоволити, а тому суд вважає, що справу слід слухати у його відсутності на підставі наявних у справі даних чи доказів, достатніх для постановлення рішення.

Представник відповідача у судовому засіданні адміністративний позов заперечив, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на те, що вони діяли в межах повноважень, наданих їм законами України та підзаконними нормативно-правовими актами та з підстав, які зазначені в письмовому запереченні, який надав суду під час засідання.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку, що позов підлягає до задоволення, з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 працював у Орендному підприємстві "Львівський лакофарбовий завод" (25.11.1993 році перейменоване Відкрите акціонерне товариство "Львівський лакофарбовий завод", ДП "Львівполіфарб" ВАТ "Львівський лакофарбовий завод"); Товаристві з обмежене відповідальністю "Лаковар", що підтверджується копією трудової книжки (а.с.8-12), а саме:

01.05.1993 - прийнятий на посаду слюсаря - ремонтника 4 розряду цеху лаків емалей на ефірах целюлози ОП "Львівський лакофарбовий завод";

01.04.1998 - слюсар - ремонтник цеху лаків і емалей на ефірах целюлози "Львівполіфарб" ВАТ "Львівський лакофарбовий завод";

01.04.2000 - звільнений по переводу в ТзОВ "Львівполіфарб";

01.04.2000 - прийнятий на посаду колориста 6 розряду цеху лаків і емалей ефірах целюлози ТзОВ "Львівполіфарб";

01.06.2001 - звільнений з роботи по переводу в ТзОВ "Лаковар";

01.06.2001 - прийнятий на посаду слюсаря - ремонтника 5 розряду цеху лаків на кондсмолах ТзОВ "Лаковар;

07.05.2007 - звільнений за власним бажанням за ст. 40 КЗпП України (скорочення штату працівників).

06.06.2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова з заявою про призначення йому пенсії за віком по списку № 1 на підставі ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Рішенням Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова від 25.07.2016р. № 12657/03-20 ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки не підтверджуються умови, передбачені Списками № 1 і № 2 так як уточнюючі довідки підприємств або їх правонаступників позивачем не представлені, а відповідно до інформації Головного управління статистики у Львівській області від 12.07.2016 Відкрите акціонерне товариство "Львівський лакофарбовий завод" знаходиться за адресою: м. Львів, Шевченківський район, вул. Хімічна, 4. Інформація про ліквідацію в ЄДРПОУ відсутня. (а.с.13-14).

Згідно з положеннями пункту «а» статті 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім випадку, коли пенсії призначаються з більш раннього строку, зокрема, пенсії за віком призначаються з дня досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Як передбачено ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності передзаконом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як зазначив Пленум Вищого адміністративного суду України у п.1 Постанови від «06» березня 2008 року №2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ», під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, повинні перевіряти їх відповідність усім зазначеним вимогам.

Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суб'єкти владних повноважень зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Міністерство праці та соціальної політики України наказом від 18.11.2005р. №383 затвердило Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Пунктом 3 Порядок застосування списків № 1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період робот на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року.

Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені» постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 року № 10, а саме розділом VIIІ "Хімічне виробництво" підрозділом 1 позицією 10 80А010 передбачені робітники керівники і спеціалісти підприємств хімічної промисловості, зайняті повний робочий день у виробництвах органічних розчинників; лаків та їх сумішей; емалей.

Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року № 162, а саме розділом VII "Хімічне виробництво" підрозділом 1 позицією 1080А010 передбачені робітники, керівники і спеціалісти підприємств хімічної промисловості, зайняті повний робочий день у виробництвах лакофарбованої продукції із застосуванням органічних розчинників, лаків та їх сумішей; емалей при умові атестації робочих місць, щ передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442.

Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчислені стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів від 16.01.2003 року № 36, а саме розділом VIІІ "Хімічне виробництво" підрозділом А позицією 8А.1 передбачені працівники, зайняті виробництвах і на роботах лакофарбованої продукції із застосуванням органічних розчинників, лаків та їх сумішей, емалей

Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 р. №461, а саме розділом VIII «Хімічне виробництво» підрозділом І передбачені працівники підприємств хімічної промисловості зайняті у виробництвах органічних розчинників, лаків та їх сумішей, емалей.

Відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, право на пенсію на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком №1 (36-2003-п) виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах: жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченої о статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам.

Відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ. право на пенсію на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за списком виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах: жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими мовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.

Згідно з Постановою Верховної Ради України «Про порядок введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1931-XIІ над 06 грудня 1991 року, до затвердження Кабінетом Міністрів України списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, діють наявні списки.

Відповідно до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, яка визначає порядок призначення пільгових пенсій особам, які мали право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію нього Закону в п. «б» зазначено, що особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Таким чином, період роботи ОСОБА_1 з 01.05.1993 року по 07.05.2007 року надає йому право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1.

Згідно ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМ України від 12 серпня 1993 року № 637, визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Пунктом 20 зазначеного Порядку передбачено, що в разі відсутності у трудовій книжці відомостей що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Таким чином подання уточнюючих довідок здійснюється лише у випадках неправильного або нечіткого заповнення трудової книжки, або у разі відсутності відповідних записів у ній.

Відповідно до довідки Головного управління статистики у Львівській області №20-09/1497 від 17.10.2012 р., інформація про ліквідацію ВАТ „Львівський лакофарбовий завод" у ЄДРПОУ відсутня.

Крім цього, суд встановлено, що у ЄДРПОУ взагалі відсутня інформація про реєстрацію такою юридичної особо у зв'язку з тим, що на час створення підприємства такий реєстр не діяв. Вказане також підтверджується, витягом ЄДРПОУ від 13.07.2016 року, що таких записів не знайдено(а.с.30)

Разом з тим, як видно із ухвали господарського суду Львівської області від 25.05.2004 р., ВАТ „Львівський лакофарбовий завод" ліквідовано, провадження у справі про банкрутство вказаного підприємства припиненою(а.с.31).

Судом також встановлено факт ліквідації у 2004 р. ВАТ „Львівський лакофарбовий завод" без правонаступника, проте із незалежних від ОСОБА_1 надання ним УПФ в Франківському районі м. Львова відповідної довідки не є можливим.

Проте, необхідності у передачі документів ОСОБА_1 на розгляд Комісії з питань підтвердження пільгового стажу роботи при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, відповідно до Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженогопостановою Правління Пенсійного фонду України №18-1 від 10.11.2006 р., немає, оскільки трудова книжка та архівні матеріали(а.с.33-35), наказ №33 від 01.03.1994 року(а.с.36-40) про роботу позивача ОСОБА_1 підтверджують його трудовий стаж, котрий дає йому право на пенсію на пільгових умовах, що відповідає п.1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній», затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України №637 від 12 серпня 1993 року.

Враховуючи наведене, а також те, що відмовляючи у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах, відповідач посилався лише на вищевказані підстави, які не знайшли свого підтвердження у судовому засіданні, позовні вимоги є обґрунтованими. При цьому, представником відповідача не надано суду будь-яких доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови призначеної пенсії за віком на пільгових умовах за Списках №1 відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини першої статті 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.ст.11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Відповідно до п. 1, 2 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення із зазначення способу його здійснення та про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших субєктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєктів владних повноважень.

З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.

Керуючись, ст.ст. 2, 6, 8, 9,11, 17, 18, 69-71, 86, 104, 128, 158-163, 167, 186 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно пункту «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», починаючи з 07 березня 2016 року.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Франківський районний суд міста Львова шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя Мартинишин М.О.