Номер справи 220/2054/16-а
Номер провадження 2-а/220/22/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2016 року Великоновосілківський районний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Якішиної О.М.
при секретарі Черняковій В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Велика Новосілка Донецької області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області про визнання незаконними дій щодо відмови у призначенні соціальної допомоги при народженні дитини та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
02.11.2016 року ОСОБА_1 звернулась з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області про визнання дій відповідача щодо відмови у призначенні соціальної допомоги при народженні дитини незаконними, зобов'язання Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області призначити та виплатити допомогу при народженні дитини; стягнути з відповідача на її користь сплачений нею судовий збір у розмірі 551,20 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що вона з червня 2014 року по квітень 2016 року проживала в АР Крим. 08 липня 2014 вона народила дитину, народження якої було зареєстровано Відділом ДРАЦС Ялтинського міського управління юстиції в АРК. Оскільки територія АР Крим є тимчасово окупованою територією, всі документи, що видаються на її території, є недійсними. У квітні 2016 року вона повернулась з АРК та стала проживати в АДРЕСА_1 Рішенням Великоновосілківського районного суду Донецької області від 01.06.2016 р. встановлено факт народження нею дитини жіночої статі, на підставі чого 02.06.2016 року вона отримала свідоцтво про народження дитини, після чого 23.09.2016 р. звернулась до відповідача з заявою про призначення та виплату допомоги при народженні дитини, але 11.10.2016 року отримала повідомлення про відмову у наданні державної допомоги. В усній формі їй пояснили, що відмовлено в зв'язку з пропуском строку на звернення, оскільки вона мала звернутися з заявою не пізніше 12 місяців з дня народження дитини. Вважає дії відповідача неправомірними, оскільки вона не звернулась за допомогою з поважних причин.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали та пояснили, що відповідно до ст. 11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини. При цьому жодних виняткових обставин щодо подовження цього терміну чи його відновлення законом не передбачено. Відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини. Позивач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області з пропуском встановленого законом строку, в зв'язку з чим їй було відмовлено у призначенні допомоги. Враховуючи викладене, вважають дії Управління праці та соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області такими, що відповідають вимогам діючого законодавства, а тому просили відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, вислухавши позивача, представників відповідача, дослідивши надані докази, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно із копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1, виданого Великоновосілківським РВУМВС України в Донецькій області 02.03.2006 р., ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 12-13).
23 вересня 2016 року позивач звернулася до Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області із заявою про виплату допомоги при народженні дитини.
З копії повідомлення про відмову у наданні соціальної допомоги сім'ям з дітьми, виданого 11 жовтня 2016 року Управлінням соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області, вбачається, що ОСОБА_1 не має права на допомогу при народженні дитини. При цьому підстав, з яких позивачу відмовлено у наданні такої допомоги з посиланнями на норму закону, зазначене повідомлення не містить (а.с. 6).
З наданого представником відповідача повідомлення без дати вбачається, що позивачу відмовлено у призначенні допомоги при народженні дитини згідно постанови КМУ від 27.12.2001 р. № 1751 п.12 абзац 1 та роз'яснено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини (а.с. 23).
З представленої суду копії рішення Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області від 11.10.2016 р. вбачається, що ОСОБА_1 відповідно до її заяви від 23.09.2016 р. не має права на допомогу при народженні дитини ОСОБА_2. Причини відмови не зазначені (а.с. 31).
Згідно ст.10 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.
Відповідно до ч.7 ст.11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Відповідно до п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року (із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 59 від 04.02.2009року) «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.
Суд зазначає, що позивачем дійсно пропущений вищезазначений строк звернення за призначенням допомоги при народженні дитини.
Однак, суд враховує також те, що позивач з об'єктивних причин не мала змоги звернутися до відповідача з даною заявою, оскільки мешкала на тимчасово окупованій території, свідоцтво про народження дитини позивач отримала тільки 02 червня 2016 року, тобто вже після спливу дванадцятимісячного строку після народження дитини (а.с. 10).
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 виданого 23.07.2014 р. Відділом ДРАЦС Ялтинського міського управління юстиції в АРК, позивач 08 липня 2014 народила дитину ОСОБА_2 (а.с. 7).
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року № 1207-VII будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Рішенням Великоновосілківського районного суду Донецької області від 01.06.2016 р. встановлено факт народження позивачем ОСОБА_1 дитини жіночої статі (а.с. 8-9).
02.06.2016 р. позивач отримала свідоцтво про народження дитини, видане Великоновосілківським районним відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (а.с. 10).
Позивач отримав свідоцтво про народження доньки після отримання рішення про встановлення факту народження. Вищезазначені причини суд вважає поважними.
Крім того, суд звертає увагу, що позивачем заявлений позов фактично в інтересах дитини для її належного матеріального забезпечення.
Відповідно до ч.7 ст.7 Сімейного Кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до пункту 1 статі 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (в редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року), яку ратифіковано Постановою Верховної Ради України № 789-XII від 27.02.1991 р., в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Таким чином, суд зазначає, що, з урахуванням інтересів дитини та обставин, встановлених судом, позивач має право на звернення до органу соціального захисту населення за призначенням допомоги при народженні дитини та отримання цієї допомоги, а тому суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи задоволення позовних вимог, суд стягує за рахунок бюджетних асигнувань з Управління праці та соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551,20 грн.
Керуючись ст. ст. 11, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Скасувати рішення Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області від 11.10.2016 року про відмову в призначенні допомоги при народженні дитини ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області призначити та виплатити ОСОБА_1 державну допомогу при народженні доньки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 р., відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Великоновосілківський районний суд Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.М. Якішина