Номер провадження 2-а/754/562/16
Справа №754/11038/16-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 грудня 2016 року Деснянський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Галась І.А.
при секретарі Ленській Т.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
06.09.2016 року позивач звернувся з вказаним адміністративним позовом до суду, в якому просить:
- визнати протиправними дії та рішення Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві від 17.08.2016р., щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 11.08.2016р. за № 18-1150зп;
- зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в м. Києві здійснити з 16.08.2016р. позивачу перерахунок пенсії відповідно до ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на момент призначення пенсії) в розмірі 90 % від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Генеральної прокуратури України від 11.08.2016р. за № 18-1150зп без обмеження її максимального розміру. Одночасно просив стягнути з відповідача витрати по оплаті судового збору.
Свої вимоги мотивував тим, що він є пенсіонером та перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного Фонду України в м. Києві, з 2001 року отримує пенсію призначену за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». 17.08.2016р. листом заступника начальника Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві йому було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213
В судове засідання позивач не з'явився, у поданій до суду заяві просив розгляд справи проводити без його участі.
Представник відповідача Лівобережного об'єднання Управління Пенсійного фонду України в м. Києві в судове засідання не з'явився, письмових запереч не подавав.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що позивачу було призначено пенсію як працівнику органів прокуратури із розрахунку 90% місячного заробітку.
В своїй позовній заяві ОСОБА_1 посилається на те, що 15.08.2016р. р. він звернувся з заявою до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві для проведення перерахунку пенсії, призначеної у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці Генеральної прокуратури України від 11.08.2016р. за № 18-1150зп.
Листом від 17.08.2016 року вих. № 10773/09/Х-919/1 Лівобережне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в м. Києві повідомило позивача, що враховуючи положення Закону України " Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення " № 213-VIII від 02.03.2015р.підстав для проведення перерахунку пенсії відсутні.
Таку відмову суд вважає протиправною з наступних причин.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті змінювалась.
Так, відповідно до частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Факт нарахування пенсії із розрахунку 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку відповідачем не заперечується.
Законом України від 8 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668-VІ), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Зокрема, відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції Закону № 3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
За таких обставин суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а відтак внесені у подальшому зміни до ст. 50-1 Закону щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, висловленою у постановах від 10.12.2013 року у справі № 21-348а13 та від 17.12.2013 року у справі № 21-445а13.
Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, до спірних правовідносин підлягає застосуванню саме норми законодавства, які були чинні на момент їх виникнення.
Посилання відповідача, в листі від 17.08.2016р., на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань пенсійного забезпечення», яким скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, пенсії яким призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» судом оцінюється критично, оскільки закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Позивачу пенсія була призначена в 2001 році, тобто до набрання чинності вказаним законом.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
Щодо позовних вимог позивача про перерахунок та виплату у пенсії з 16.08.2016р. року, то суд враховує наступне.
Згідно ч.4 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Крім того, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Враховуючи вищевикладене проведення перерахунку пенсії позивачу необхідно проводити з 01.08.2016 року.
Згідно з частиною першою статтею 267 КАС суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За змістом статей 163, 207, 232 КАС цим правом наділені суди усіх інстанції, якщо вони приймають постанову.
Відповідно до частини другої статті 267 КАС за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від десяти до тридцяти мінімальних заробітних плат.
Керуючись ст.ст. 17, 19, 158, 159, 160-163 КАС України, Закону України «Про прокуратуру», суд
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії та рішення Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві від 17.08.2016р., щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 11.08.2016р. за № 18-1150зп.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 з 01.08.2016р. перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції станом на 10.01.2002р.) з розрахунку 90 % від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Генеральної прокуратури України від 11.08.2016р. за № 18-1150зп без обмеження розміру такої пенсії десятьма прожитковими мінімумами установленими для осіб, які втратили працездатність.
Стягнути з Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 551 грн. 20 коп.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в м. Києві подати до суду звіт про виконання постанови Деснянського районний суду м. Києва від 07.12.2016 року в частині перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 за один місяць.
Попередити Лівобережне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в м. Києві про наслідки не подання звіту про виконання постанови, що передбачені чинним законодавством.
Встановити Лівобережному об'єднаному управлінню Пенсійного Фонду України в м. Києві місячний строк з моменту набрання постановою Деснянського районний суду м. Києва від 07.12.2016 року законної сили для подання звіту про виконання судового рішення.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя:
.