Справа № 709/2301/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 грудня 2016 року смт.Чорнобай
Чорнобаївський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді - Левченка В.В.,
за участі секретаря - Нікітенко В.Г.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представників відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Чорнобай адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_5 звернувся до суду з даним позовом посилаючись на те, що він є інвалідом з дитинства ІІ групи та з 05 червня 2013 року почав отримувати пенсію у звязку з втратою годувальника, відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» за померлих батьків. Проте, цього ж дня, він звернувся із заявою щодо переходу на пенсію в разі втрати годувальника за померлого батька, інваліда Великої Вітчизняної війни, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», але управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі (далі - УПФУ в Чорнобаївському районі) йому було відмовлено, мотивуючи тим, що у нього немає необхідних документів.
Після його поїздки до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області його перевели на пенсію по Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з 23 жовтня 2015 року він почав отримувати цю пенсію.
02 вересня 2016 року він звернувся до УПФУ в Чорнобаївському районі з заявою про перерахунок йому пенсії у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , але листом №3775/03 від 09 вересня 2016 року УПФУ в Чорнобаївському районі йому відмовило в перерахунку пенсії.
Посилаючись на те, що відмова УПФУ в Чорнобаївському районі в перерахунку пенсії є неправомірною, позивач, уточнивши позовні вимоги, просить суд визнати неправомірними дії УПФУ в Чорнобаївському районі щодо відмови йому у перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зобов'язати УПФУ в Чорнобаївському районі здійснити перерахунок пенсіїта стягнути з відповідача різницю в пенсії за період з 01.01.2015 року по 22.10.2015 року.
Позивач в судове засідання не зявився, представник позивача в судовому засіданні позов підтримала, просила задовольнити на підставах викладених у позовній заяві.
Представники відповідача в судовому засіданні заперечували проти задоволення позову, просили відмовити оскільки дійсно тривалий час не могли знайти пенсійну справу батька позивача, де б було підтвердження інвалідності батька позивача. Лише у жовтні 2015 року були отримані всі необхідні документи та з 23.10.2015 р. позивач був переведений на цей вид пенсії, а тому вимоги про перерахунок пенсії за попередні періоди не підлягають до задоволення.
Судом встановлені наступні обставини справи та визначені відповідно до них правовідносини.
З 10 червня 1976 року позивачу ОСОБА_5 призначено пенсію по інвалідності як інваліду II групи з дитинства відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 року.
05 червня 2013 року ОСОБА_5 звернувся до УПФУ в Чорнобаївському районі з заявою про переведення його на пенсію по втраті годувальника (як кругла сирота) відповідно до ст.36 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09 липня 2003 року, надавши відповідні документи згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року.
З 05 червня 2013 року ОСОБА_5 переведено на пенсію по втраті годувальника за обох батьків.
Також, судом встановлено, що з 2013 року позивач ОСОБА_5 намагався перевестися на пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"та знайти необхідні документи для призначення пенсії, оскільки його батько - ОСОБА_6 був інвалідом Великої Вітчизняної війни.
Так, з листів, наданих на звернення позивача ОСОБА_5, УПФУ в Чорнобаївському районі від 28.04.2014 р., 02.12.2015 р., 09.09.2016 р., управління з питань праці і соціального захисту населення Чорнобаївської районної державної адміністрації від 02.12.2015 р., вбачається, що документи, які підтверджують статус померлого батька позивача, як інваліда війни були знайдені у пенсійній справі дочки ОСОБА_6 від іншої дружини - ОСОБА_7, а пенсію отримувала опікун ОСОБА_7 - ОСОБА_8. У вказаній пенсійній справі дійсно мається витяг з огляду МСЕК від 30.04.1954 р. серії Г №045474 про визнання ОСОБА_6 інвалідом ІІІ групи, поранення повязане з перебуванням на фронті (а.с.10-15).
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст.10 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії, призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно до ст.29 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09 квітня 1992 року пенсії в разі втрати годувальника сімям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сімям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сімї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду" №497 від 11.04.2002 р. затверджений Порядок передачі функцій з призначення і виплати пенсій органами праці та соціального захисту населення органам Пенсійного фонду у Вінницькій, Волинській, Житомирській, Запорізькій, Івано-Франківській, Кіровоградській, Луганській, Одеській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Херсонській, Черкаській, Чернівецькій областях та м.Севастополі. Пункт 2 Порядку регулює порядок передачі функцій з призначення і виплати пенсій. Підпункт 1 пункту 2 Порядку передбачає, що органи праці та соціального захисту населення передають за актом приймання - передачі, зокрема, архівні пенсійні справи, закриті протягом трьох останніх років.
Тобто, до управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі були передані архівні пенсійні справи за 1999 - 2001 роки. Архівні пенсійні справи за 1984 рік, тобто коли помер батько позивача, до управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі не передавались.
Отже, для призначення пенсії в разі втраті годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ОСОБА_5 необхідно було надати довідку МСЕК про визнання померлого ОСОБА_6 інвалідом.
У жовтні 2015 року управління з питань праці і соціального захисту населення Чорнобаївської районної державної адміністрації передало до управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі архівну пенсійну справу померлого ОСОБА_6 та з 23.10.2015 р. ОСОБА_5, переведений на пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач тривалий час намагався перевестися на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" про що свідчать його численні звернення, позивач не ставився до свого порушеного права зневажливо, а тому пропущений строк звернення до суду підлягає поновленню, адії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, позовні вимоги в частині визнання дій неправомірними та перерахунку пенсії є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню, в межах заявлених позовних вимог.
Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача різниці в пенсії, то суд вважає, що дана позовна вимога не підлягає до задоволення, оскільки права позивача в цій частині ще не є порушеними, право звертатися до суду з такими вимогами виникне у позивача після перерахунку його пенсії та лише у разі відмови відповідача виплатити вказану різницю.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а тому, у відповідності до ст.94 КАС України, судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп. підлягає стягненню з відповідача на користь держави.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.94, 158-163 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_5 до управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області щодо відмови ОСОБА_5 у перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09 квітня 1992 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителю ІНФОРМАЦІЯ_2, з 01 січня 2015 року по 22 жовтня 2015 року, у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09 квітня 1992 року, з урахуванням раніше проведених виплат, з проведенням коригування вказаних виплат.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області на користь держави судовий збір у розмірі 551,20 грн. (пятсот пятдесят одна гривня 20 копійок).
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 12 грудня 2016 року.
Суддя Чорнобаївського
районного суду ОСОБА_9