Постанова № 63338936, 06.12.2016, Пирятинський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
06.12.2016
Номер справи
544/1188/16-а
Номер документу
63338936
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 544/1188/16-а

№ пров. 2-а/544/20/2016

Номер рядка звіту 81

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 грудня 2016 року м. Пирятин

Пирятинський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого - судді Сайко О.О.,

за участі секретаря Костенко Т.В.,

позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2 (фізичної особи), представника відповідача ОСОБА_3В.(представника державної установи),

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду на вул. Соборна, 41 адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі Полтавської області про визнання рішення управління ПФУ в Пирятинському районі Полтавської області № 16 від 07.09.2016 незаконним,

У С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 у листопаді 2016 року звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі Полтавської області (далі -УПФ в Пирятинському районі Полтавської області), в якому просив суд визнати дії відповідача щодо відмови йому у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 ЗУ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи неправомірними.

В обґрунтування вимог вказує про те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, про що йому було видане відповідне посвідчення.

У вересні 2016 позивач звернувся до управління із відповідною заявою про призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку. Відповідач відмовив у призначенні пенсії з мотивів відсутності довідки за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, а також первинних документів, виданих за місцем роботи, що підтверджують відомості по нарахуванню заробітної плати за період роботи у зоні відчуження та відсутність в наказі від 21.08.1986 №87 відомостей про направлення в зону відчуження. Вважає таке рішення відповідача безпідставним, оскільки відповідно до чинного законодавства передбачено, що при призначенні пенсії за віком з урахуванням ст. 55 ЗУ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи для підтвердження періодів роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС також можна приймати документи, передбачені Постановою КМУ від 21.01.1997 №51, у тому числі і довідку про підвищену оплату праці в зоні відчуження ( із зазначенням кількості днів і населеного пункту, яку позивач подав.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позов у повному обсязі, просив скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі № 16 від 07.09.2016 про відмову у призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком та зобовязати управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі призначити ОСОБА_4 державну пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та пояснив, що він працював водієм вантажних автомобілів Пирятинського АТП-15343 та з 20 по 30 серпня 1986 року був відряджений для перевезення речей в район Чорнобиля в зону відчуження відповідно до наказу директора АТП-15343. У подальшому він отримав статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії. У вересні 2016 він звернувся до управління із відповідною заявою про призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку, проте відповідачем відмовлено у призначенні пенсії за відсутності документів, які підтверджують роботу в зоні відчуження.

Представник відповідача УПФ в Пирятинському районі Полтавської області у судовому засіданні позов не визнав та вказував на те, що управлінням правомірно було відмовлено в призначенні пенсії, оскільки позивач не надав документи, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 за №1566/11846, зокрема довідки про період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за встановленою формою або інші первинні документи, у яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Надані позивачем документи -відомість по нарахуванню зарплати за серпень та вересень 1986 року не містить даних про проведення підвищеної оплати праці ОСОБА_1 за роботу в зоні відчуження в 1986 році та не підтверджує дані довідки від 17.02.1993 №1\4-40, наказ №87 від 21.08.1986 року свідчить про відрядження ОСОБА_1 в Київське АТП з 20 по 30 серпня 1986 року для перевезення продуктів. Тому уважає, що вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не відповідають чинному законодавству, у звязку з чим просив відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у запереченнях.

Суд, заслухавши позивача та його представника, представника відповідача, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 у період з 23 лютого 1981 по 07 листопада 2008 року працював у Пирятинському АТП 16040, якому у 1986 році було присвоєно індекс 15343, про що свідчить копія трудової книжки серії БТ-І №7665565, видана 23.02.1981 (а.с. 28-29).

Згідно довідки 1/4-40 від 17.02.1993 ОСОБА_1за роботу у населеному пункті м. Чорнобиль у зоні відчуження за період з 20 серпня по 30 серпня 1986 року, по місцю роботи в Пирятинському АТП-15343 по відомості № 12 за серпнень місяць 1986 року виплачена заробітна плата в розмірі 70,50 крб. з урахуванням коефіцієнта два відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради № 207-7 від 10.06.1986 року (а.с.5).

20.04.1993 року ОСОБА_1 видане посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 р. 2 категорії серії А № 013592 (а.с.4).

05.02.2010 року ОСОБА_1 досяг 50 річного віку (а.с.25).

У вересні 2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного Фонду України в Пирятинському районі Полтавської області із заявою про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст. 55 Закону, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС.

Рішенням управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі №16 від 07.09.2016 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком з урахуванням положень ст.55 ЗУ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у звязку із відсутністю документів, що підтверджують в установленому законодавством порядку (первинними документами) періоду роботи в зоні відчуження (а.с.3).

Відповідно ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової ирати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно до ст. 49 Закону пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів- на 10 років.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 14 Закону для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали:, які у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів - визначена категорія 2.

За правилами ст. 15 Закону підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

При цьому, призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Статтею 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та Потерпілий від Чорнобильської катастрофи є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Відповідно до підпункту г п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 за №1566/11846 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, що посвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Враховуючи те, що позивач, звернувшись до управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі Полтавської із заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", подав всі можливі документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, а також те, що надані документи підтверджують особливий статус позивача, а саме те, що ОСОБА_1 в період з 20.08 по 30.08. 1986 року брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження м. Чорнобиль, за що отримав заробітну плату у двохкратному розмірі, суд прийшов до висновку про наявність у позивача права на призначення йому пенсії відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Слід зазначити, що такі документи, як посвідчення про відрядження, довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів, населеного пункту), є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, на підставі яких видаються посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

На підставі викладеного, ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, керуючись статтями 7- 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі № 16 від 07.09.2016 про відмову у призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком відповідно до ч.1 ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, державну пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ч.1 ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Пирятинський районний суд Полтавської області, шляхом подання апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня її проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набуває законної сили після розгляду справи.

Головуючий