Постанова № 63336626, 08.12.2016, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
08.12.2016
Номер справи
359/8204/16-а
Номер документу
63336626
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

дата документу :

Провадження №2-а/359/411/2016

Справа №359/8204/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

08 грудня 2016 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді Журавського В.В.

при секретарі Алфімовій І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бориспіль адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бориспільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій субєкта владних повноважень протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Наприкінці жовтня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом, яким просить визнати неправомірними дії Бориспільського обєднаного УПФУ Київської області щодо відмови йому в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також зобовязати Бориспільське обєднане УПФУ Київської області зарахувати в його пенсійний стаж роботу з 26 квітня 1986 року по 27 квітня 1986 року, тобто повних два дні протягом, яких він був безпосередньо зайнятий та виконував службові обовязки, повязані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та призначити та виплатити пільгову пенсію з дати звернення за нею, тобто з 11 листопада 2015 року. Позовні вимоги обґрунтував тим, що він являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Після аварії на ЧАЕС в період з 26 квітня 1986 року по 27 квітня 1986 року він був безпосередньо зайнятий та виконував службові обовязки, повязані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Після повернення з зони відчуження позивач отримав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році другої категорії. Незважаючи на це, Бориспільським обєднаним УПФУ Київської області було відмовлено ОСОБА_1 в призначені пенсії із зниженням пенсійного віку як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС у звязку з відсутністю документів про роботу в зоні відчуження і рекомендовано звернутись до суду.

Сторони у судове засідання не зявилися. ОСОБА_1 надав до суду заяву, в якій зазначив, що адміністративний позов підтримує, просить суд його задовольнити та проводити розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача ОСОБА_2 надала до суду письмові заперечення, в яких просила відмовити в задоволенні адміністративного позову. В обґрунтування своїх заперечень вказала на те, що при зверненні за призначенням пенсії позивачем не було надано довідку ф-122 та первинні документи, які стверджують період роботи в зоні відчуження та ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах адміністративної справи, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії. На даний час ОСОБА_1 виповнилось 52 роки, що підтверджується копією посвідчення, серії А №367808 та копією паспорта громадянина України, виданого на імя позивача (а.с.5-7, 9).

11 листопада 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Бориспільського обєднаного УПФУ Київської області з заявою про призначення йому пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку.

Проте, рішенням Бориспільського обєднаного УПФУ Київської області №4876 від 17 грудня 2015 року йому було відмовлено у призначенні пенсії за віком. Оскільки, позивачем не надано первинні документи, що підтверджують роботу у зоні відчуженні (а.с.16).

За загальним правилом, передбаченим ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Разом з тим, у відповідності до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів мають право на призначенням їм пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років.

З копії наказу Бориспільського автотранспортного підприємства 31017 від 13 червня 1986 року №89 к вбачається, що ОСОБА_1Є відряджено в м. Припять Київської області для евакуації населення строком на 2 дні з 26 квітня по 27 квітня 1986 року включно (а.с.13-14).

Зі змісту довідки №39 від 18 грудня 2014 року, виданої ПАТ «Автотранспорта акціонерна співдружність» вбачається, що ОСОБА_1 був безпосередньо зайнятий на роботах, що передбачені постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 29 грудня 1987 року №1497-878 та постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 06 червня 1986 року №665-195, які дають право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до списку №1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173, з 26 квітня по 27 квітня 1986 року (а.с.10).

Тобто фактично у зоні відчуження позивач знаходився з 26 квітня 1986 року по 27 квітня 1986 року, тобто повних 2 дні.

Згідно з п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», для визначення права на зниження пенсійного віку та призначення пенсії за віком подаються наступні документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Видача таких довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами організаціями (військоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - місцевими Радами народних депутатів на цих територіях. Визначення рівнів забруднення, доз опромінення, відновлення їх шляхом розрахунку здійснюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідних державних органів та обласних державних адміністрацій.

Крім цього, як розяснив Вищий адміністративний суд України в Узагальненні судової практики розгляду справ про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; про пільгове оподаткування суб'єктів господарювання, що діють на територіях, які зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи від 01 січня 2007 року, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи. Відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, призначаються лише учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи.

З огляду на викладене, суд вважає необхідним визнати неправомірною відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії із зниженням пенсійного віку та зобов'язати Бориспільське обєднане УПФУ Київської області зарахувати в пенсійний стаж позивача роботу по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за період часу з 26 квітня 1986 року по 27 квітня 1986 року, зобовязати відповідача призначити позивачу пенсію за віком з 11 листопада 2015 року.

До вищевказаних висновків суд приходить також враховуючи те, що ОСОБА_1 не пропущено строк звернення до суду з вказаним позовом.

У відповідності до ч.2 ст.99 ЦПК України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

За правилами ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

З досліджених письмових матеріалів справи вбачається, що рішенням УПФ України в м. Борисполі та Бориспільському районі №4876 від 17 грудня 2015 року ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії. Проте, враховуючи ту обставину, що вказане рішення УПФ України в м. Борисполі та Бориспільському районі від 17 грудня 2015 року, було отримано позивачем лише 28 вересня 2016 року, що підтверджується підписом ОСОБА_1 на примірнику вказаного рішення.

З огляду на це, строк звернення до суду з вказаним адміністративним позовом ОСОБА_1 не пропущено.

На підставі викладеного та керуючись ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч.1 ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч.1 ст.158, ст.159, ч.1-ч.3 ст.160, ст.ст.161-163 КАС України, адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії Бориспільського обєднаного управління Пенсійного фонду Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Зобовязати Бориспільське обєднане управління Пенсійного фонду Київської області зарахувати в пенсійний стаж ОСОБА_1 роботу з 26 квітня 1986 року по 27 квітня 1986 року протягом яких був безпосередньо зайнятий та виконував роботи, повязані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Зобовязати Бориспільське обєднане управління Пенсійного фонду Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 11 листопада 2015 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя: підпис

З оригіналом згідно:

Суддя Бориспільського міськрайонного суду В.В. Журавський