Справа № 357/11841/16-а
2-а/357/576/16
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 грудня 2016 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючий суддя Дмитренко А. М. ,
при секретарі Боженко Т. В.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Білій Церкві залі суду № 1 справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України у Білоцерківському районі Київської області про визнання протиправним рішення та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом посилаючись на те, що він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії, в березні 2016 року звернувся до відповідача щодо призначення йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але йому було в цьому відмовлено в звязку з тим, що не збереглися первинні документи, які підтверджують його роботу в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. А тому позивач просив суд визнати дії відповідача протиправними; зобовязати відповідача призначити йому пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з моменту звернення за призначенням пенсії.
В судовому засіданні позивач уточнив позовні вимоги і просив суд визнати протиправним рішення управління ПФУ в Білоцерківському районі від 26.04.2016 року № 238 про відмову у призначенні йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ; зобовязати відповідача призначити та виплачувати йому пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку з моменту виникнення права на пенсію з 09.03.2016 року.
Представник відповідача позов не визнав, в суді пояснив, що позивач дійсно звернувся 10.03.2016 року до управління ПФУ в Білоцерківському районі за призначенням пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки позивачем не було надано жодних первинних документів, які підтверджують період його роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що є необхідною умовою для призначення такої пенсії, то відповідачем було правомірно йому відмовлено у призначенні пенсії за віком, рішення відповідача винесено з дотриманням умов чинного законодавства, а тому є законним та обґрунтованим.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, оглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов обґрунтований і підлягає до задоволення з наступних підстав.
Як встановлено по справі, позивач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований і проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1986 року 3 категорії, 10.03.2016 року звернувся із письмовою заявою до управління ПФУ в Білоцерківському районі щодо призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за рішенням відповідача від 26.04.2016 року за № 238 йому було відмовлено в призначенні цієї пенсії в звязку з тим, що він не надав первинних документів, якими підтверджується факт його роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що є необхідною умовою для призначення такого виду пенсії.
Наведене стверджується копіями паспорта позивача /а.с.18-19/, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році категорії 3 серії А № 021762 від 14.01.1993 року /а.с.20/, заяви позивача до управління ПФУ в Білоцерківському районі /а.с.55/ та рішення про відмову у призначенні пенсії /а.с.25-27 /.
Відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, - які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році, - на 5 років.
Згідно ст.10 цього Закону учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Як передбачено п.5 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 20.01.97 р. № 51, та згідно ст.14 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській
АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 1 до 14, у 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році, видаються посвідчення потерпілого 3 категорії. Відповідно до ч.4 ст.65 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та п. 10 вказаного вище Порядку видача посвідчень провадиться МНС, РМ республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.
Як передбачено ч.3 ст.65 Закону та п.2 вищенаведеного Порядку, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом, іншими актами законодавства.
Отже, документом, який надає право на користування пільгами, передбаченими Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в т.ч. і пільгами на призначення пенсії за ст.55 цього Закону, згідно вищенаведених правових норм є посвідчення потерпілого.
З матеріалів справи вбачається, що позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії, що підтверджується копією відповідного посвідчення, на що вказано вище.
Згідно ст.15 наведеного вище Закону підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Аналогічне положення міститься в п.10 Порядку, де зазначено про те, що посвідчення видаються: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із
зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Як встановлено судом, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 3 на імя ОСОБА_1 було видане Київською облдержадміністрацією на підставі довідки учбово-дослідного господарства Білоцерківського сільськогосподарського інституту від 29.12.1992 року № 188 про підвищену оплату праці за роботу в зоні відчуження у період з 09.09.1986 року по 10.09.1986 року. Посвідчення перереєстроване Тимчасовою комісією з питань проведення перевірки правильності видачі посвідчень «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» /протокол № 39 засідання комісії від 28.05.1998 року/, що вбачається з відповіді Департаменту соціального захисту населення Київської ОДА від 15.03.2016 року на запит УПФУ у Білоцерківському районі /а.с.52/ та з копії довідки № 188 від 29.12.1992 року /а.с.40/, в якій зазначено про те, що позивачу за період роботи в с. Кошаровка, Копачі, Старолісся з 09.09.1986 року по 10.09.1986 року виплачено заробітну плату в підвищеному розмірі в сумі 16 крб.40 коп. /коефіцієнт 3/.
Отже, оскільки саме уповноважений орган при прийнятті рішення про видачу посвідчення перевіряє надані для цього документи, то уповноваженим органом було підтверджено факт участі ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Ні на час звернення позивача із заявою про призначення пенсії до відповідача, ні на час розгляду справи в суді, факту необґрунтованої видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії позивачу уповноваженим на те органом встановлено не було.
Відповідно до п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення /перерахунку/ пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 року за № 22-1 /в редакції постанови правління ПФУ від 07.07.2014 року № 13-1/, зареєстрованого в Мінюсті України 27.12.2005 року за № 1566/11846, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, в т.ч. посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Отже, згідно наведеної вище правової норми особа, яка звертається за призначенням пенсії за віком згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має надати крім посвідчення потерпілого відповідної категорії, ще один з документів, на які вказано в п.2.1 Порядку.
В судовому засіданні встановлено, що позивачем було надано при зверненні до відповідача посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії та довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122.
Таку довідку видано позивачу 06.02.2012 року Навчально-науково-дослідним центром Білоцерківського державного аграрного університету /а.с.39/.
Згідно копії трудової книжки позивача /а.с.21-24/, з 13.12.1983 року по 31.01.1989 року він працював водієм учбово-дослідного господарства Білоцерківського сільськогосподарського інституту, яке в послідуючому було реорганізовано в Навчально-науково-дослідний центр Білоцерківського державного аграрного університету, що вбачається з довідки про перейменування від 06.02.2012 року № 5 /а.с.51/.
А тому суд вважає, що відповідачем необґрунтовано не прийнято до уваги при вирішенні питання про призначення пенсії позивачу довідку форми № 122 для підтвердження періоду його роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, оскільки ця довідка складена у відповідності з вимогами діючого законодавства та за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях.
Таким чином, позивачем було надано відповідачу всі необхідні документи для призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, передбачені нормами чинного законодавства, а саме: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, подання інших документів про період роботи в зоні відчуження вказаним вище Порядком не вимагається; інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, подаються тоді, коли відсутня довідка форми 122.
Позивачем також додатково було надано відповідачу наступні документи: протокол засідань трудового колективу учбово-дослідного господарства Білоцерківського сільськогосподарського інституту від 11.03.1991 року, протокол загальних зборів учгоспу Білоцерківського державного аграрного університету від 03.04.1998 року, якими підтверджено факт участі працівників, в т.ч. і позивача, у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році /а.с.28-29, 32-34/; список учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС учбово-дослідного господарства Білоцерківського сільськогосподарського інституту /а.с.30-31/.
Судом встановлено, що відповідачем відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком в звязку з тим, що позивачем не було надано жодних первинних документів, які підтверджують період його роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Але суд вважає таку відмову необґрунтованою, оскільки позивачем було надано відповідачу всі необхідні документи для призначення йому пенсії за віком згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачені діючим законодавством, яке регулює спірні правовідносини.
Крім того, в даному випадку фактично під сумнів відповідачем поставлено правомірність видачі уповноваженим органом посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії, а перевірка цих фактів виходить за межі компетенції відповідача.
Саме така позиція була викладена у постанові Верховного Суду України від 21.11.2006 року та в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 21.10.2010 року по справі № К-42596/09.
В звязку з наведеним суд вважає протиправною відмову відповідача у призначенні позивачу пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, оскільки, як зазначено вище в постанові, він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році 3 категорії, посвідчення видане уповноваженим органом, а наявність посвідчення свідчить про те, що позивач працював в зоні відчуження в 1986 році.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, суд вважає за необхідне зобовязати відповідача призначити та виплачувати позивачу пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, починаючи з 09.03.2016 року, тобто, з моменту виникнення права на пенсію, оскільки звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк.
Рішення про відмову у призначенні позивачу пенсії винесено відповідачем 26.04.2016 року, з позовною заявою позивач звернувся 18.10.2016 року, про що свідчить Інформація відстеження пересилання поштових відправлень.
Керуючись ст.ст. 10, 14,15, 55, 65 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, постановою КМУ від 20 січня 1997 року № 51 Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Порядком подання та оформлення документів для призначення /перерахунку/ пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 року за № 22-1, зареєстрованого в Мінюсті України 27.12.2005 року за № 1566/11846 /в редакції постанови правління ПФУ від 07.07.2014 року № 13-1/, ст.ст. 6, 17, 69, 99, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним рішення управління Пенсійного Фонду України у Білоцерківському районі Київської області від 26.04.2016 року за № 238 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобовязати управління Пенсійного Фонду України у Білоцерківському районі Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з дня виникнення права на пенсію з 09 березня 2016 року та забезпечити її виплату.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя ОСОБА_2