Постанова № 63336083, 29.11.2016, Корольовський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
29.11.2016
Номер справи
296/3836/16-а
Номер документу
63336083
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 296/3836/16-а

2-а/296/207/16

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 листопада 2016 р. м.Житомир

Корольовський районний суд м. Житомира в складі:

головуючого-судді Галасюка Р.А.,

секретаря Могилевець В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №327 справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укртрансрейл» до Виконавчого комітету Житомирської міської ради, треті особи: Тетерівська сільська територіальна громада Житомирського району Житомирської області, Житомирська районна державна адміністрація, Товариство з обмеженою відповідальністю «Житомиркомунсервіс», КП «Житомирводоканал» Житомирської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В :

ТОВ «Укртрансрейл» звернулось до суду з позовом в якому просить визнати протиправним і скасувати рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради № 888 від 16.12.2015 р. «Про проведення конкурсів на визначення кращих інвестиційних проекті будівництва гідроелектростанції на річці Тетерів в м. Житомир та селі Дениші Житомирського району Житомирської області» в частині проведення конкуру на визначення кращого інвестиційного проекту будівництва електростанції на річці Тетері в селі Дениші Житомирського району Житомирської області (з усіма змінами та додатками до такого рішення), з огляду на те, що виконкомом перевищено повноваження під час прийняття оспорюваного рішення, оскільки він є виконавчим органом, створеним міськрадою, що представляє відповідну територіальну громаду у межах міста Житомира. Також ТОВ «Укртансрейл» як єдине підприємство, яке має оформлену в оренду земельну ділянку саме під будівництво Денишівської МГЕС та має всі необхідні для цього дозволи не матиме жодної можливості у забезпеченні роботи такої МГЕС, якщо виконкомом буде віддано право користування зазначеним водоскидним отвором для будь-кого іншого. Крім того встановлено суттєві неузгодженості в обєктах, вказаних у оскаржуваному рішенні та у конкурсній документації, розробленій і затвердженій на виконання такого рішення, також під час прийняття рішення порушено вимоги Закону України «Про доступ до публічної інформації». Таким чином, позивач вважає, що таке рішення в частині, що стосується конкурсу на визначення кращого інвестиційного проекту будівництва електростанції на річці Тетерів в селі Дениші Житомирського району Житомирської області є протиправним і таким, що підлягає до скасування.

В судовому засіданні представники позивача заявлені вимоги підтримали з підстав, зазначених в позовній заяві і просили їх задовольнити.

Представники відповідача (т.2-а.с.14,21) в судове засідання не зявились, проте заява про зайнятість у іншому судовому засіданні надійшла лише від одного з них (т.2-а.с.20).

Представники третіх осіб також в судове засідання не зявились, лише від представника КП «Житомирводоканал» надійшло клопотання про неотримання матеріалів судової справи, однак приймаючи до уваги вимоги ч.2 ст.53, ч.2 ст.54 КАС України, суд дійшов висновку про те, що представник вказаної третьої особи не скористався своїми правами, згідно п.п.2,9 ч.3 ст.49 КАС України. Інші треті особи, будучи належно сповіщеними про час і місце розгляду справи, не забезпечили участь своїх представників у розгляді справи.

З огляду на викладене, суд в порядку ст.128 КАС України розглянув справу у відсутність вищевказаних осіб.

Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши письмові докази у матеріалах справи в їх сукупності, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи із таких міркувань.

Як вбачається з матеріалів справи, 08.04.2016 року виконавчий комітет Житомирської міської ради розмістив оголошення про те, що «...Виконавчий комітет Житомирської міської ради приймає пропозиції на ... право користування правим донним водоскидним отвором гідротехнічної споруди, що знаходиться на річці Тетерів в селі Дениші Житомирського району Житомирської області - лот 2. Для отримання конкурсної документації та детальної інформації слід звертатись на адресу департаменту економічного розвитку Житомирської міської ради...Конкурсні пропозиції приймаються до 29 квітня 2016 року».

Вказана обставина стверджується дослідженими в судовому засіданні оголошенням про те, що відповідач приймає пропозиції, що розміщений на сайті Житомирської міської ради від 08.04.2016 року (т.1-а.с.56).

ТОВ «Укртрансрейл» отримало детальну інформацію відносно вищевказаного конкурсу та дізналося, що такий конкурс було вирішено провести рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради №888 від 16.12.2015 р. «Про проведення конкурсів на визначення кращих інвестиційних проектів будівництва гідроелектростанцій на річці Тетерів в місті Житомир та селі Дениші Житомирського району Житомирської області», яким з метою збільшення обсягів залучення інвестицій в економіку міста та зменшення залежності міста від зовнішніх енергоресурсів, відповідно до ст.ст.27,28,129 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет міської ради, зокрема, вирішив:

1) провести конкурси на визначення кращих інвестиційних проектів будівництва гідроелектростанцій на річці тетерів в місті Житомир та селі Дениші Житомирського району Житомирської області та затвердити Положення про умови проведення конкурсу з визначення кращих інвестиційних проектів будівництва гідроелектростанцій на річці Тетерів в місті Житомир та селі Дениші Житомирського району Житомирської області;

2) створити конкурсну комісію з визначення кращих інвестиційних проектів будівництва гідроелектростанцій на річці тетерів в місті Житомир та селі Дениші Житомирського району Житомирської області у складі, згідно з додатком 2;

3) призначити головою конкурсної комісії першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1;

4) встановити термін проведення конкурсу до 05.02.2016 р.;

5) департаменту економічного розвитку міської ради за підсумками проведеного конкурсу до 10.02.2016 року підготувати проекти рішень сесії міської ради щодо підтримки реалізації відповідних інвестиційних проектів будівництва гідроелектростанцій та оприлюднити дані проекти рішень на сайті міської ради.

В подальшому виконавчим комітетом Житомирської міської ради рішенням №32 від 20.01.2016 р. було внесено зміни до вищевказаного рішення виконавчого комітету міської ради № 888 від 16.12.2015 р., шляхом виключення пункту 6.6.8 Положення про умови проведення конкурсу з визначення кращих інвестиційних проектів будівництва гідроелектростанцій на річці Тетерів в місті Житомир та селі Дениші Житомирського району Житомирської області.

Позивач вказує, що виконавчий комітет Житомирської міської ради є виконавчим органом, створеним Житомирською міською радою, як органом місцевого самоврядування, що представляє відповідну територіальну громаду - жителів, об'єднаних постійним проживанням у межах міста Житомир. І тому будь-які рішення, які приймає виконавчий комітет Житомирської міської ради повинні стосуватися виключно тих питань, які віднесені Законом до відання такого виконавчого органу в межах міста Житомир.

Вирішення ж питань, які стосуються будь-яких інших територіальних громад, не перебуває в межах повноважень виконавчого комітету Житомирської міської ради.

Так за наслідками ознайомлення із змістом рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради №888 від 16.12.2015 р. «Про проведення конкурсів на визначення кращих інвестиційних проектів будівництва гідроелектростанцій на річці Тетерів в місті Житомир та селі Дениші Житомирського району Житомирської області» вбачається, що виконавчим органом Житомирської міської ради без наявності будь-яких на те повноважень прийнято рішення, яке стосується села Дениші Житомирського району.

З облікової картки по селу Дениші Житомирського району, розміщеної на сайті Верховної Ради України, вбачається, що село Дениші, як адміністративно-територіальна одиниця не входить до складу міста Житомир, а являється складовою частиною Тетерівської сільської територіальної громади. Зазначене підтверджується і статутом Тетерівської сільської ради обєднаної територіальної громади, розміщеним на офіційному сайті зазначеної територіальної громади (http://teterivska.gromada.org.ua/statut-13-37-22-10-02-2016/), і обліковою карткою по Тетерівській сільській раді обєднаної територіальної громади, розміщеною на сайті Верховної Ради України.

Зі змісту статуту Тетерівської сільської ради обєднаної територіальної громади вбачається, що жителі, об'єднані постійним проживанням у межах сіл, що обєдналися у вказану територіальну громаду, включаючи село Дениші, здійснюють місцеве самоврядування через органи місцевого самоврядування, які обираються цією обєднаною територіальною громадою, а не будь-якою іншою.

Вирішення будь-яких питань, віднесених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень органів місцевого самоврядування, щодо села Дениші Житомирського району віднесено до повноважень та компетенції Тетерівської сільської ради обєднаної територіальної громади, а не виконавчого комітету Житомирської міської ради.

Таким чином, виконавчий комітет Житомирської міської ради своїм рішенням про проведення конкурсу на визначення кращого інвестиційного проекту будівництва гідроелектростанцій на річці Тетерів в селі Дениші, в обхід інтересів територіальної громади села Дениші та її права на самостійне визначення у встановленому чинним законодавством порядку шляху розвитку своєї територіальної громади, вийшовши за межі своїх повноважень, має намір прийняти рішення, яке згідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» має приймати лише Тетерівська сільська рада обєднаної територіальної громади, до складу якої входить село Дениші. Те, що територіальна громада села Дениші має намір та власне волевиявлення на самостійне визначення та вирішення питань, які віднесені чинним законодавством до повноважень органів місцевого самоврядування, в тому числі по здійсненню інвестиційних програм, які стосуються села Дениші - свідчать і відомості з офіційного сайту Тетерівської сільської ради обєднаної територіальної громади, де в розділі «Інвестиційні пропозиції» наведено значний перелік інвестиційних пропозицій, в тому числі і по селу Дениші (http://teterivska.gromada.org.ua/investicijni-propozicii-10-53-ll-ll-02-2016/).

За ст. 16 Закону України «Про інвестиційну діяльність» від 18.09.1991 р. (№1560-ХІІ) органи місцевого самоврядування у межах своїх повноважень здійснюють регулювання інвестиційної діяльності на своїй території, в тому числі шляхом погодження питань про створення виробничих і соціальних об'єктів, використання природних ресурсів суб'єктами інвестиційної діяльності.

Як вбачається з вищевказаного, оскаржуване рішення №888 від 16.12.2015 р. (зі змінами) в частині, що стосується села Дениші було прийнято виконавчим комітетом Житомирської міської ради не на підставі, не у спосіб та не в межах повноважень, що передбачені Конституцією України та законами України.

Крім того, оскаржуване рішення є таким, що прийняте з порушенням принципів добросовісності, обґрунтованості та пропорційності, що вбачається у наступному.

За п.4.11. Регламенту виконавчого комітету Житомирської міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету №260 від 07.04.2011 р., встановлено, що проекти рішень, що можуть вплинути на конкуренцію, зокрема щодо встановлення і зміни правил поведінки на ринку, або такі, що можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції на відповідних ринках, подаються при умові попереднього їх погодження з Житомирським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України.

Ще з 2011 року Житомирською обласною державною адміністрацією здійснювалася активна робота по залученню у Житомирську область інвесторів, які б в рамках програми підвищення енергоефективності, побудували та запустили у роботу обєкти малої гідроенергетики.

ТОВ «Укртансрейл» як субєкт господарювання, який спеціалізується на діяльності у галузі малої гідроенергетики, одразу зголосилося прийняти участь у такому проекті, за наслідками чого було здійснено великий обсяг роботи, необхідний у такій діяльності, зокрема: отримано від Житомирської облдержадміністрації схвалення інвестиційної програми ТОВ «Укртансрейл»; отримано технічні умови від КП «Житомирводоканал» щодо використання водосховища Денищівське при проектування, будівництві та роботі Денишівської МГЕС (малої гідроелектростанції); підписано договір з ПрАТ «Тернопільводопроект» на розробку ТЕО будівництва Денишівської МГЕС; отримано розпорядження голови Житомирської облдержадміністрації №291 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; підписано договір з КП «Житомирводпроект» на виконання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду під будівництво Денишівської МГЕС; підписано з Житомирською облдержадміністрацією меморандуму про співпрацю у будівництві Денишівської МГЕС; отримання погодження комісії з розгляду питань, повязаних з погодженням документації із землеустрою Житомирської райдержадміністрації проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та направлено на експертизу в Держземагентство України; отримано позитивний висновок Державного агентства земельних ресурсів України; отримано лист від КП «Житомирводоканал» про відсутність заперечень проти підключення та необхідність реконструкції існуючих електромереж і ТП; укладено договір оренди земельної ділянки між Житомирською райдержадміністрацією та ТОВ «Укртрансрейл»; здійснено публікацію заяви про наміри та заяви про екологічні наслідки; отримано позитивний висновок ДП «Укрдержбудекспертизи» до проекту будівництва Денишівської МГЕС та екологічної експертизи; за наслідками розширеного засідання Житомирської обласної ради з питань залучення інвестицій підписано ще один меморандум з Житомирською облдержадміністрацією про співпрацю; вдруге видано та підтверджено технічні умови використання водосховища с. Дениші.

З вище вказаного вбачається, що ТОВ «Укртрансрейл» протягом останніх пяти років в рамках своєї господарської діяльності як інвестор здійснило значний обсяг роботи для того, щоб отримати всі необхідні дозвільні документи та здійснити підготовчі дії для забезпечення можливості початку будівництва Денишівської МГЕС та має інтерес щодо здійснення цього будівництва. Жоден інший субєкт господарювання не виконав всіх вищевказаних дій, в тому числі щодо отримання в орендне користування земельної ділянки поблизу водоскидного отвору гідротехнічної споруди, що знаходиться на річці Тетерів у с. Дениші. Приймаючи до уваги вказане, оскаржуване рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради, яким оголошено конкурс на кращий інвестиційний проект по будівництву гідроелектростанції у с. Дениші, а по факту виставлено на конкурс Лот 2 «право користування правим донним водоскидним отвором гідротехнічної споруди, що знаходиться на річці Тетерів у с. Дениші», не просто суттєво впливає на конкуренцію між субєктами господарювання, але фактично призводить до усунення і спотворення конкуренції в сфері малої гідроенергетики, адже ТОВ «Укртрансрейл» як єдине підприємство, яке має оформлену в оренду земельну ділянку саме під будівництво Денишівської МГЕС та має всі необхідні для цього дозволи не матиме жодної можливості у забезпеченні роботи такої МГЕС, якщо виконавчим комітетом Житомирської міської ради буде віддано право користування зазначеним водоскидним отвором для будь-кого іншого.

Таким чином, оскаржуване рішення фактично позбавляє ТОВ «Укртансрейл» можливості здійснення господарської діяльності і виконання інвестиційної програми, погодженої з Житомирською облдержадміністрацією та порушує права та інтереси позивача в частині здійснення господарської діяльності та забудови отриманої в оренду земельної ділянки.

Саме ж оскаржуване рішення свідчить про вчинення відповідачем, як органом влади, антиконкурентних узгоджених дій, що прямо заборонено ч.3 ст.15 Закону України «Про захист економічної конкуренції».

Так, за ч.2 ст.15 Закону України «Про захист економічної конкуренції» серед іншого до антиконкурентних дій органів влади, органів місцевого самоврядування віднесено прийняття будь-яких актів (рішень, наказів, розпоряджень, постанов тощо), надання письмових чи усних вказівок, укладення угод або будь-які інші дії чи бездіяльність, які призвели або можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції, дія, внаслідок якої окремим суб'єктам господарювання або групам суб'єктів господарювання створюються несприятливі чи дискримінаційні умови діяльності порівняно з конкурентами; дія, якою встановлюються не передбачені законами України заборони та обмеження самостійності підприємств, у тому числі щодо придбання чи реалізації товарів, ціноутворення, формування програм діяльності та розвитку, розпорядження прибутком.

Як видно з вказаного, прийняття оскаржуваного рішення відповідачем може призвести до усунення чи спотворення конкуренції в сфері малої гідроенергетики в с. Дениші Житомирського району, адже фактично таке рішення створює для позивача у цій справі нездоланні перешкоди у його діяльності по будівництву Денишівської МГЕС та використанні у її роботі потоку води річки Тетерів.

Зазначене якраз і засвідчує відсутність дотримання принципів обґрунтованості та пропорційності, адже зрозуміло, що виконавчим комітетом Житомирської міської ради взагалі не враховувалося ні регіональної програми енергоефективності на 2010-2014 роки, ні Програми відновлення обєктів малої гідроенергетики Житомирської області на 2010-2015 роки, ні інвестиційної програми ТОВ «Укртрансрейл», схваленої Житомирською облдержадміністрацією, ні прав та інтересів субєктів господарювання, які вже діють в сфері малої гідроенергетики у Житомирській області.

Крім цього оскаржуваним рішенням було порушено принцип добросовісності, оскільки рішенням виконкому №888 від 16.12.2015 р. було вирішено провести конкурс на визначення кращого інвестиційного проекту будівництва гідроелектростанції на річці Тетерів в селі Дениші Житомирського району Житомирської області (тобто обєктом є саме визначення інвестиційного проекту по будівництву ГЕС), але у п.1.4. Конкурсної документації для учасників конкурсу щодо визначення кращих інвестиційних проектів будівництва гідроелектростанцій на річці Тетерів в місті Житомир та селі Дениші Житомирського району Житомирської області, в інформації про предмет конкурсу вказано, що таким предметом є «першочергове право на укладення договору користування гідротехнічною спорудою або їх частиною, що є власністю територіальної громади міста Житомира: Лот 2. Правий донний водоскидний отвір гідротехнічної споруди, що знаходиться на річці Тетерів в селі Дениші Житомирського району Житомирської області» (тобто у конкурсній документації вказується абсолютно інший обєкт ніж було визначено рішенням виконкому).

Зазначені суттєві неузгодженості в обєктах, вказаних у оскаржуваному рішенні та у конкурсній документації, розробленій і затвердженій на виконання такого рішення, свідчать про те, що субєкт владних повноважень порушив принцип добросовісності та оголошуючи конкурс здійснює свідоме введення в оману субєктів господарювання та громадськість щодо справжнього обєкту такого конкурсу, а це відповідно впливає на те, хто саме буде приймати участь у такому конкурсі та порушує права всіх третіх осіб на отримання від субєкта владних повноважень достовірної, повної та вичерпної інформації відносно обєкту оголошеного конкурсу.

Відповідач, прийнявши оскаржуване рішення фактично втрутився у господарську діяльність КП «Житомирводоканал» та порушив при цьому вимоги ст.23 Господарського кодексу України, якою встановлено, що органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження щодо суб'єктів господарювання виключно в межах, визначених Конституцією України, законами про місцеве самоврядування та іншими законами та ч.4 ст.23 ГК України, якою заборонено незаконне втручання органів та посадових осіб місцевого самоврядування у господарську діяльність суб'єктів господарювання.

КП «Житомирводоканал» є комунальним підприємством і балансоутримувачем греблі в с. Дениші Житомирського району Житомирської області на праві господарського відання. Здійснюючи право господарського відання, підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном та його частинами, яким в даному випадку є донний водоскидний отвір, на свій розсуд, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству, статуту та рішенням засновника та органу управління майном. Власником даного майна є громада м. Житомира в особі Житомирської міської ради. Відповідно до статуту КП «Житомирводоканал», оприлюдненому на сайті Житомирської міської ради, керівнику даного підприємства надано всі повноваження для управління підприємством та майном переданим на баланс. Будь-яких заборон керівнику щодо розпорядження по даному обєкту (греблі) ні в статуті підприємства, ні у виключних повноваженнях засновника та органу управління майном не передбачено.

За п.5.3. Статуту КП «Житомирводоканал» встановлено вичерпний перелік повноважень органу управління майном, яким є виконавчий комітет Житомирської міської ради, а саме до них віднесено: затвердження фінансових планів та здійснення контролю за їх реалізацією; надання дозволів на передачу з балансу майна; заслуховування звітів про роботу керівника підприємства.

Як вбачається з вказаного, засновником (Житомирською міською радою) не віднесено до повноважень виконавчого комітету права на оголошення конкурсів щодо передачі в користування обєктів, які перебувають на балансі КП «Житомирводоканал».

Згідно ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

За ч.3 ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття. Аналогічна норма закріплена і п.5.10 Регламенту виконавчого комітету Житомирської міської ради, затвердженого рішенням виконкому №260 від 07.04.2011 р., яким встановлено, що належним чином погоджені проекти рішень міськвиконкому оприлюднюються не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

При цьому Закон України «Про доступ до публічної інформації» не містить виключень щодо проектів рішень органів місцевого самоврядування, які підлягають оприлюдненню у вищевказані строки, а відповідно така вимога поширюється на всі проекти рішень виконавчого комітету. Як вбачається з офіційного сайту Житомирської міської ради проект рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради «Про проведення конкурсів на визначення кращих інвестиційних проектів будівництва гідроелектростанцій на річці Тетерів в місті Житомир та селі Дениші Житомирського району Житомирської області» було оприлюднено 11.12.2015 року за 5 календарних днів до дати прийняття такого рішення, а не за 20 робочих, як це встановлено вищевказаною нормою Закону, який є обовязковим до виконання. Аналогічне порушення було допущено відповідачем і під час прийняття рішення №32 від 20.01.2016 р., яким вносилися зміни до рішення виконавчого комітету міської ради №888 від 16.12.2015 р.. Так, проект рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 16.12.2015 № 888» було оприлюднено на сайті міської ради 31.12.2015 р., тобто за 20 календарних днів, а не за 20 робочих днів як це встановлено Законом.

Викладені обставини, свідчать про чергове порушення відповідачем під час прийняття оскаржуваного рішення як Регламенту та вищевказаних норм чинного законодавства, так і ст.3 Європейської хартії місцевого самоврядування, що також свідчить про протиправність оскаржуваного рішення відповідача.

Також відповідачем порушено права та інтереси позивача. Як вказує позивач, протягом останніх пяти років ТОВ «Укртрансрейл» працювало над отриманням всієї необхідної дозвільної документації, технічних умов, містобудівних вимог та обмежень, розробленням проектно-вишукувальних робіт, проходженням експертиз та виконанням проекту будівництва міні ГЕС на річці Тетерів у с. Дениші Житомирського району, і 30.11.2015 р. через центр надання адміністративних послуг, після отримання всіх цих документів, підприємством у встановленому порядку було подано до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Житомирській області декларацію про початок будівельних робіт по будівництву малої ГЕС у Житомирській області, Житомирському район, с. Дениші, (№ ЖТ 083153372406). Будівництво малої ГЕС у с.Дениші планувалося з метою виробництва електроенергії за рахунок існуючого скиду води із Денишівського водосховища. Оскільки, скид води здійснюється у вказаному місці саме через правий донний водоскидний отвір гідротехнічної споруди, що знаходиться на річці Тетерів у с. Дениші, то будь-яке обмеження у користуванні цим отвором, в тому числі передача його в користування будь-якому іншому субєкту господарювання, не просто створить для ТОВ «Укртрансрейл» труднощі, а фактично взагалі унеможливить роботу малої ГЕС у с. Дениші. Спеціалістами КП «Житомирводоканал» (юридичної особи на балансі та обслуговуванні якої перебуває гребля та Денишівське водосховище) детально вивчивши звернення ТОВ «Укртрансрейл» на виконання доручення Житомирської міської ради було розроблено та видано специфічні технічні умови підключення до правого донного водоскидного отвору греблі на річці Тетерів в с.Дениші, і саме виконання таких технічних умов було головною умовою, що давало право позивачу розробляти проект та будувати міні ГЕС, адже інших шляхів отримання води для роботи міні ГЕС біля даного обєкта (греблі) не має. Так, позивач вказує, що на здійснення вищевказаних підготовчих робіт ТОВ «Укртрансрейл» вже витратило більше одного мільйона гривень, уклало відповідні договори та угоди з різними постачальними та субпідрядними організаціями, що мають здійснювати будівельні роботи по Денишівській МГЕС, а відповідно, оскаржуване рішення відповідача та його виконання призведуть не тільки до зупинення всіх робіт по будівництву Денишівської МГЕС (адже у разі відсутності можливості користуватися донним водоскидним отвором втрачається весь сенс у будівництві такої ГЕС), але і до заподіяння збитків для ТОВ «Укртрансрейл» як у вигляді вже понесених витрат на цей обєкт, так і у вигляді штрафів та санкцій, що можуть бути застосовані у звязку із розірванням договорів з постачальниками та субпідрядниками. Крім того, за наслідками зазначеного ТОВ «Укртрансрейл» не отримає очікуваних доходів, які повинно було отримати від роботи малої ГЕС у с. Дениші, та на отримання яких була спрямована вся господарська діяльність товариства протягом останніх пяти років.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. За ч.2 цієї статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, враховуючи всі вищенаведені обставини, а також те, що відповідачем не доводилось в суді правомірність рішення, що оспорюється, з урахуванням вимог ст.19 Конституції України та ст.2 КАС України, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд вважає, що адміністративний позов ТОВ «Укртрансрейл» підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8-11,70,71,86,87,158-163,167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Товариство з обмеженою відповідальністю «Укртрансрейл» задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради № 888 від 16 грудня 2015 року «Про проведення конкурсів на визначення кращих інвестиційних проектів будівництва гідроелектростанцій на річці Тетерів в місті Житомир та селі Дениші Житомирського району Житомирської області» в частині проведення конкурсу на визначення кращого інвестиційного проекту будівництва електростанцій на річці Тетерів в селі Дениші Житомирського району Житомирської області (з усіма змінами та додатками до такого рішення).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Житомирської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Укртрансрейл» понесені судові витрати у виді сплати судового збору у сумі 1378,00 гривень.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира, з врахуванням застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу (проголошенні при закінченні розгляду справи вступної та резолютивної частини постанови), протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків апеляційного оскарження.

Суддя Р. А. Галасюк