УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2016 р.Справа № 610/3052/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Старосуда М.І.
Суддів: Лях О.П. , Яковенка М.М.
при секретарі судового засідання Жданюк А.О. за участю представника позивача - ОСОБА_1
представників відповідача - Мельника В.М., Матвієнко Ю.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області, ОСОБА_4 на постанову Балаклійського районного суду Харківської області від 27.10.2016р. по справі № 610/3052/16-а
за позовом ОСОБА_4
до Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області
про визнання незаконним рішення сесії, зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернулась до Балаклійського районного суду Харківської області з позовом до Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області, в якому просила суд:
- визнати незаконним рішення VIV сесії VII скликання Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області від 7 липня 2016 № 253-VII «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель комунальної власності для ведення фермерського господарства в межах с. Довгалівка»;
- зобов'язати Савинську селищну раду Балаклійського району Харківської області затвердити зазначений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель комунальної форми власності для ведення фермерського господарства загальною площею 54,8162га в межах с. Довгалівка та надати цю земельну ділянку їй у користування.
Постановою Балаклійського районного суду Харківської області від 27.10.2016р. зазначений адміністративний позов задоволено частково.
Визнано незаконним рішення VIV сесії VII скликання Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області від 7 липня 2016 № 253-VII «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель комунальної власності для ведення фермерського господарства в межах с. Довгалівка».
Зобов'язано Савинську селищну раду Балаклійського району Харківської області переглянути заяву ОСОБА_4 від 21 червня 2016 року (вх. № 127) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у користування.
В іншій частині позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить змінити оскаржувану постанову та повністю задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, ст.162 КАС України та ст.123 Земельного кодексу України, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та залишити позовну заяву без розгляду або закрити справу.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального права, а саме: Закону України «Про землеустрій», що призвело до невірного вирішення справи.
В судовому засіданні апеляційної інстанції представник позивача та представники відповідача підтримали доводи апеляційних скарг.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України оскаржувана постанова переглянута в межах апеляційних скарг.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 4 серпня 2014 року в Савинській селищній раді Балаклійського району Харківської області зареєстровано клопотання в порядку ч. 2 ст. 123 ЗК України позивача ОСОБА_4 про надання їй дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель комунальної власності з метою одержання в користування для ведення фермерського господарства в межах с. Довгалівка орієнтовною площею 61,2 га на умовах оренди на 49 років.
Вказане клопотання відповідачем до теперішнього часу не розглянуто та відповідне рішення не прийнято.
Відповідно до вимог частини 3 статті 123 ЗК України без надання дозволу відповідача ОСОБА_4 5 вересня 2014 року уклала з ТОВ «АКР-2008» договір на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а 11 вересня 2014 року в порядку ч. 3 ст. 123 ЗК України ОСОБА_4 письмово повідомила Савинську селищну раду Балаклійського району Харківської області про замовлення розроблення документації із землеустрою без надання дозволу відповідача, додавши договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки з ТОВ «АКР-2008» від 05.09.2014 року.
23 вересня 2014 року в процесі виготовлення проекту землеустрою Савинська селищна рада Балаклійського району Харківської області в особі селищного голови погодила межі земельної ділянки, а 10.10.2014 року проект землеустрою був погоджений відділом Держземагенства у Балаклійському районі.
12.02.2016 року позивач подала проект землеустрою до селищної ради із заявою про надання земельної ділянки у користування.
Рішенням сесії від 18.02.2016 року позивачу було відмовлено в затверджені проекту землеустрою, однак вказане рішення було визнано незаконним Балаклійським районним судом Харківської області 06.05.2016 року та зобов'язано відповідача переглянути заяву позивача.
21 червня 2016 року позивач подала до Савинському селищному голові проект землеустрою із заявою про затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки в оренду терміном на 49 років.
Рішенням VIV сесії VII скликання Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області від 7 липня 2016 № 253-VII «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель комунальної власності для ведення фермерського господарства в межах с. Довгалівка» ОСОБА_4 відмовлено в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель комунальної власності для ведення фермерського господарства загальною площею 54,8162га в межах с. Довгалівка.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що приймаючи оскаржуване рішення відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені законами України, оскільки відповідач фактично не розглянув заяву позивача в частині надання їй земельної ділянки в оренду терміном на 49 років та не прийняв в цій частині відповідне рішення.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначений статтею 123 ЗК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), частиною 2 якої передбачено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 3 статті 123 ЗК України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
З рішення VIV сесії VII скликання Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області від 7 липня 2016 № 253-VII, яким відмовлено позивачу в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель комунальної власності для ведення фермерського господарства в межах с. Довгалівка» вбачається, що підставами для прийняття такого рішення стали порушення: ст. 123 ЗК України - не отримання дозволу селищної ради на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та ч.ч. 6-7 ст. 118, ч. 1 ст. 122, ч.ч. 1-4 ст.ст. 123, 124, ч. 1 ст. 185, ст.ст 186, 181-1 ЗК України, ст.ст. 22, 28, 50 Закону України «Про землеустрій».
Згідно до ч. 13 ст. 123 ЗК України, підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
В оскаржуваному рішенні наведений лише перелік норм законодавства без розкриття суті невідповідності проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, тобто воно є неконкретним.
А посилання відповідача в рішенні на ст. 123 ЗК України - не отримання дозволу селищної ради на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, є безпідставним, оскільки в даному випадку відповідно до вимог ч. 3 ст. 123 ЗК України позивач правомірно замовила розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо протиправності відмови відповідача у затвердженні проекту землеустрою про відведення земельної ділянки та необхідності переглянути заяву позивача про затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки в оренду терміном на 49 років у відповідності до вимог чинного законодавства з урахуванням висновків суду, оскільки відповідач не розглянув заяву позивача про затвердження проекту землеустрою відповідно до вимог ч. 3 ст. 123 ЗК України та в порушення ч.ч.6,10 ЗК України не розглянув заяву позивача частині надання їй земельної ділянки в оренду терміном на 49 років та не прийняв в цій частині відповідне рішення.
Таким чином, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційних скарг з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова Балаклійського районного суду Харківської області прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права, що обумовлює залишення апеляційних скарг без задоволення, а постанови суду - без змін.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційні скарги Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області, ОСОБА_4 залишити без задоволення.
Постанову Балаклійського районного суду Харківської області від 27.10.2016р. по справі № 610/3052/16-а залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі - з 12.12.2016 року.
Головуючий суддя (підпис)Старосуд М.І.Судді(підпис) (підпис) Лях О.П. Яковенко М.М.