КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 750/8143/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Жук М.І.
Суддя-доповідач: Бужак Н.П.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Бужак Н.П.
Суддів: Костюк Л.О., Троян Н.М.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Київського міського військового комісаріату на постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 04 жовтня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Київського міського військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, -
У С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернувся до Деснянського районного суду м. Чернігова з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Київського міського військового комісаріату, в якому просив: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та Київського міського військового комісаріату щодо не вжиття заходів для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 згідно статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених і військової служби, та деяких інших осіб» та положень наказу Міністра оборони України від 27.01.2016 року № 44 з урахуванням премії 450 % посадового окладу 01.03.2016 року; зобов'язати Київський міський військовий комісаріат подати до Головног управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.03.2016 року для перерахунку пенсії з урахуванням премії у розмірі 450 % посадового окладу; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві з 01 березня 2016 року здійснити перерахунок розміру пенсії призначеної згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням премії у розмірі 450 % посадового окладу відповідно до наказу Міністра оборони України № 44 від 27.01.2016 року та здійснити відповідні виплати.
Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 04 жовтня 2016 року позов задоволено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, відповідачі подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
В матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення апеляційних скарг, а особиста участь сторін у розгляді справи не обов'язкова.
З огляду на викладене, колегія суддів визнала можливим розглянути справу в порядку письмового провадження, як це передбачено ст. 197 КАС України.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 є інвалідом війни 2-ї групи, перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення».
З 01.01.2008 року до складу його грошового забезпечення для нарахування пенсії входить премія 10% посадового окладу. Пенсія позивачу нараховувалася та виплачувалася Київським міським військовим комісаріатом, а з 01.01.2007 року виплачується Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві.
Відповідно до підпункту 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 року № 1294 Міністру оборони України надано право здійснювати преміювання військовослужбовців у розмірі не менш як 10% посадових окладів.
Позивачу, як особі, звільненій з військової служби, Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві з 01.01.2008 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії зроблено перерахунок пенсії з урахуванням премії 10% посадового окладу, яку він отримує по даний час (а.с.7).
Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року передбачено, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, та іншими органами, перелік яких додається. Міністр оборони України своїм наказом № 44 від 27.01.2016 року встановив з 01.01.2016 року відповідній категорії військовослужбовців премію у розмірі 450 відсотків посадового окладу.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач отримав право на перерахунок пенсії 01 січня 2016 року у зв'язку із прийняттям Міністерством оборони України наказу від 27.01.2016 року № 44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 року».
Колегія суддів не погоджується з висновком суду попередньої інстанції щодо задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини четвертої ст. 63 Закону України № 2262-XII від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто, за цією нормою права підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393", затвердженого Постановою КМ України, № 45 від 13.02.2008 року перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Отже, для перерахунку пенсії розміри окремих видів грошового забезпечення повинні змінюватися законодавчими актами.
Накази Міністрів не відносяться до поняття законодавства України, про що зазначено в рішенні Конституційного Суду України №12рп-98 від 09.07.1998 року.
Таким чином, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Отже, існує єдиний порядок перерахунку пенсій у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення, в тому числі відповідно до частини третьої ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно п.п. 2 п. 5 Порядку про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, затвердженого постановою КМ України, № 1294 від 07.11.2007 року надати право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, зокрема здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
На виконання цієї постанови Міністр оборони України наказом № 44 від 27.01.2016 року врегулював окремі питання виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України за рахунок збільшення (зменшення) премій і у межах видатків, передбачених на грошове забезпечення військовослужбовців у 2016 році.
При цьому, в наказі зазначено, що він прийнятий відповідно до постанови КМ України № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 року (зі змінами) і протокольного рішення КМ України № 3 від 20.01.2016 року.
Тобто, наказ Міністра оборони України № 44 від 27.01.2016 року має індивідуальний і тимчасовий характер (на 2016 рік), а також обмежений вже передбаченими у кошторисі Міністерства оборони України видатками на грошове забезпечення військовослужбовців у 2016 році, встановленому на підставі Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік», він є відомчим документом і відповідно не є законодавчим актом, а тому даний документ не може бути застосований органами Пенсійного фонду України і не може бути правовою підставою для перерахунку пенсії відповідно до правил ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Нових нормативних актів починаючи з 01.01.2008 року, які б визначали нові розміри грошового забезпечення КМ України не приймав, а на підставі зазначеної вище постанови позивачу було перераховано пенсію з 01.01.2008 року.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, оскільки у даному випадку відсутні правові підстави для перерахунку розміру пенсії призначеної згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням премії у розмірі 450 % посадового окладу відповідно до наказу Міністра оборони України № 44 від 27.01.2016 року.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З урахуванням зазначеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що є підставою для скасування судового рішення.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її в частині та прийняти нову постанову суду в цій частині.
Таким чином, апеляційні скарги підлягають задоволенню, а рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає (ч.10 ст. 183-2 КАС України).
Керуючись ст. ст. 160, 183-2, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Київського міського військового комісаріату задовольнити.
Постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 04 жовтня 2016 року скасувати та ухвалити у справі нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Київського міського військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: Бужак Н.П.
Судді: Костюк Л.О.
Троян Н.М.
Головуючий суддя Бужак Н.П.
Судді: Костюк Л.О.
Троян Н.М.