Постанова № 63333338, 12.12.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.12.2016
Номер справи
815/5643/16
Номер документу
63333338
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/5643/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2016 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши у приміщенні суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ТЕКА до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області №243 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 13.10.2016 року,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю ТЕКА до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області №243 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 13.10.2016 року.

В судовому засіданні 02.12.2016 року представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив задовольнити їх, виходячи з того, що у відповідача були відсутні повноваження щодо прийняття оскаржуваної постанови станом на 13.10.2016 року та не заявив клопотань про витребування додаткових письмових доказів, допиту свідків чи експертів по цій справі. Представник відповідача Департаменту ДАБІ в Одеській області був сповіщений належним чином про день, час та місце слухання справи (а.с.76), але в судове засідання не прибув без поважних причин, а тому суд, на підставі положень ч.6 ст.128 КАС України ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження 12.12.2016 року за наявними в справі письмовими доказами та запереченнями.

Дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановлює наступні факти та обставини:

Відповідач - Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, на підставі положень ст.13 Закону України «Про архітектурну діяльність» є спеціально уповноваженим органом державної виконавчої влади та згідно ст.10 цього ж Закону здійснює повноваження щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення проектування й будівництва обєктів житлової та іншої забудови, а тому позовні вимоги щодо оскарження його актів, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, п.1 ч.2 ст.17, ст.104 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ТЕКА» є власникам нежитлової будівлі, яка розташована за адресою: м.Одеса, вул.Маршала Говорова, 7-А, що підтверджується Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 07.06.2013 року.

Відповідно до статей 36,39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466, та Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461, встановлено декларативний принцип на отримання права на виконання підготовчих робіт і будівельних робіт та прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, що належать до І - III категорій складності.

З метою ефективного та безпечного використання нежитлової будівлі, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Маршала Говорова, 7-А, у власній господарській діяльності, товариство з обмеженою відповідальністю «ТЕКА» у відповідності до вимог чинного законодавства України звернулось до проектної організації ТОВ «Архітектурно-Проектна Група «Грані» з метою виготовлення проектної документації для реконструкції вказаної нежитлової будівлі.

ТОВ «Архітектурно-Проектна Група «Грані» на замовлення ТОВ «ТЕКА» було виготовлено Проект «Реконструкція нежитлової будівлі, розташованої за адресою: м.Одеса, вул.Маршала Говорова, 7-А».

Вказаний Проект пройшов відповідну перевірку у державному підприємстві «Укрдержбудекспертиза» в Одеській області, за результатами якої складено Експертний звіт № 16-22-12-16 від 13.09.2016 року.

16.09.2016 року ТОВ «ТЕКА» заповнено і подано через Центр надання адміністративних послуг Одеської міської ради до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області два примірники декларації про початок виконання будівельних робіт щодо реконструкції нежитлової будівлі, розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Маршала Говорова, 7-А, за формою, наведеною у додатку 5 до Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466.

06.10.2016 року ТОВ «ТЕКА» засобами поштового звязку від Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області отримано супровідний лист від 29.09.2016 року № 1015-05/1-15615, до якого додані Акт перевірки вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 29.09.2016 року, Припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 29.09.2016 року та Протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 29.09.2016 року.

З вказаних документів вбачається, що головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області - ОСОБА_1 проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ТОВ «ТЕКА» за адресою: м. Одеса, вул. Говорова, 7-А, за результатами якої зроблено висновок про те, що ТОВ «ТЕКА» (ідентифікаційний код: - 30587315) самовільно виконано будівельні роботи з реконструкції за адресою; м.Одеса, Приморський район, вул. Маршала Говорова, 7-А, чим порушено ч. 1 ст.34, ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», про що складено Акт перевірки вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 29.09.2016 року, Протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 29.09.2016 року та внесений Припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 29.09.2016 року.

13.10.2016 року Головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області - ОСОБА_1 за результатами розгляду Акту перевірки вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 29.09.2016 року, Припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 29.09.2016 року та Протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 29.09.2016 року винесено Постанову №243 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 13.10.2016 року, відповідно до якої ТОВ «ТЕКА» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.4 ч.3 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф в сумі 130500,00 грн.

Проаналізувавши оскаржуваний акт субєкту владних повноважень, з огляду на положення ч.3 ст.2 КАС України, суд приходить до висновку про те, що їх прийняття не відповідає законові з таких підстав.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про архітектурну діяльність» державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на стадії проектування, розміщення та будівництва архітектурних обєктів субєктами архітектурної діяльності.

Відповідно до п.9-1 Перехідних положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що:

1)на період до утворення (визначення) місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування органів державного архітектурно-будівельного контролю повноваження, визначені цим Законом, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду;

2)органи державного архітектурно-будівельного контролю утворюються (визначаються) Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями і органами місцевого самоврядування виходячи з можливостей та потреб відповідних територій;

3)органи державного архітектурно-будівельного контролю діють на підставі примірного положення про них, Затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до цього закону;

4)за зверненням відповідного органу місцевого самоврядування до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, створюється спільна комісія з передачі відповідної документації та вирішення питань, повязаних з утворенням та функціонуванням органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Орган державного архітектурно-будівельного контролю починає здійснювати повноваження, визначені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства", на наступний день після затвердження акта спільної комісії.

Відповідно до п.2 ч.3 ст.7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності до органів державного архітектурно-будівельного контролю належать виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.

03.10.2016 року в рамках децентралізації системи держархбудконтролю повноваження щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів по обєктах І-IV категорії, розташованих в межах міста Одеси, а також щодо складання протоколів про вчинення правопорушень і актів перевірок, накладення штрафів відповідно до законодавства Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області передані Управлінню державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради.

Таким чином, починаючи з 04.10.2016 року та станом на дату прийняття оскаржуваної постанови №243 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 13.10.2016 року у Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області були відсутні повноваження щодо накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, оскільки такі повноваження були передані Управлінню державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради.

Вказана позиція цілком узгоджується зі змістом Настанови щодо створення місцевих органів держархбудконтролю щодо процедурних аспектів утворення місцевих органів держархбудконтролю визначення потреб і можливостей до складу документів, які передаються, включаються: дозвільні справи (матеріали, на підставі яких здійснювалася реєстрація повідомлень, декларацій, видача дозволів та сертифікатів, внесення змін до них, скасування чи анулювання прийнятих рішень, інших матеріалів, які стосуються набуття прав на виконання підготовчих та(або) будівельних робіт та прийняття обєктів в експлуатацію); справи, сформовані за результатами планових і позапланових перевірок обєктів будівництва; матеріали судових проваджень, а також, за необхідності, інші документи і матеріали, необхідні для виконання Інспекцією покладених на неї повноважень.

Таким чином, справа, сформована за результатом позапланової перевірки обєкта будівництва, розташованого за адресою: м.Одеса, вул.Маршала Говорова, 7-А, повинна була бути передана 03.10.2016 року від Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради для прийняття відповідного рішення за результатами проведеної перевірки.

Враховуючи, що під час офіційного зясування обставин справи судом встановлено відсутність у відповідача повноважень щодо прийняття оскаржуваної постанови від 13.10.2016 року №243, що згідно положень ч.3 ст.2 КАС України дає змоги прийти до висновку про протиправність оскаржуваного акту субєкту владних повноважень, а тому, на підставі положень ч.2 ст.162 КАС України, суд повинен задовольнити заявлені позовні вимоги повністю визнати протиправним та скасувати оскаржений акт субєкту владних повноважень.

Судові витрати розподілити за правилами ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати постанову Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області №243 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 13.10.2016 року.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня виготовлення та підписання повного тексту постанови.

Суддя Єфіменко К.С.