Постанова № 63329793, 12.12.2016, Індустріальний районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
12.12.2016
Номер справи
644/6485/16-а
Номер документу
63329793
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Суддя Бугера О. В.

Справа № 644/6485/16-а

Провадження № 2-а/644/160/16

12.12.2016

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 грудня 2016 року Орджонікідзевський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді Бугери О.В.

за участю секретаря Ілова А.В.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м.Харкова про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, 09.08.2016 року звернулася до суду з позовною заявою в порядку адміністративного провадження, в якій просить:

1)Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному (Орджонікідзевському) районі м. Харкова щодо відмови у перерахунку пенсії згідно з чинним законодавством у розмірі 86 відсотків від більшої заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, яка зазначена у колонці «інші виплати» у довідці Головного управління статистики у Харківській області від 16.06.2016 №08-246, та заяви від 24.06.2016;

2) зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному (Орджонікідзевському) районі м. Харкова здійснити перерахунок із збереженням відсотка (86%) від суми заробітної плати та виплату пенсії як державному службовцю з 22.03.2010 довічно з урахуванням у складі заробітку виплат, які зазначені у колонці «інші виплата» у довідці Головного управління статистики у Харківській області про складові заробітної плати (інші виплати за останні 24 календарні місяці роботи), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», від 16.06.2016 №08-246, а саме: матеріальну допомогу для оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати у загальній сумі 7455,32 грн., з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, що підтверджується цією довідкою.

В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 з 22.03.2010 року одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 86% від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування за даними довідок, передбачених чинним законодавством для розрахунку пенсії як державному службовцю, а саме: довідка про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років ) від 19.03.2010 №15/268; довідки про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи (надбавки та премії) від 19.03.2010 №15/269 та №15/27. 24.06.2016 року позивач звернулася з заявою до Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному (Орджонікідзевському) районі м.Харкова з проханням перерахувати пенсію як державному службовцю згідно з чинним законодавством з урахуванням виплат, які зазначені у колонці «інші виплати» у довідці Головного управління статистики у Харківській області про складові заробітної плати (інші виплати за останні 24 календарні місяці роботи), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», від 16.06.2016 №08-246, а саме: матеріальну допомогу для оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати. Відповідно до цієї довідки загальна сума заробітної плати у колонці «інші виплати» становила 7455,32 грн., з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, що підтверджується цією довідкою. На засіданні комісії з розгляду питань, повязаних з призначенням та виплатою пенсій Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному (Орджонікідзевському) районі м.Харкова (витяг рішення комісії від 04.07.2016 №20), позивачу відмовили в перерахунку пенсії від більшої заробітної плати з врахуванням матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати відповідно довідки від 16.06.2016 №08-246, посилаючись до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VІІІ, та у звязку з наведеним позивач змушена звернутись до суду.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала повністю та просила їх задовольнити, в своїх поясненнях посилалися на обставини, викладені в позові.

В судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову заперечувала, надала письмові заперечення проти позову, які були долучені до справи.

Представник відповідача в запереченнях проти позову та своїх поясненнях, посилалась на те, що ОСОБА_1 з 22.03.2010 року перебуває на обліку в управлінні, і отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 86% від суми заробітної плати. Для перерахунку пенсії позивач звернулася до управління з відповідною заявою від 29.06.2016 р. та долучила довідки про складові заробітної плати № 08-110/245 від 16.06.2016 року та № 08-110/246 від 16.06.2016 року, де вказується надбавка за роботу з таємними документами, високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат; інші виплати. Дана заява розглядалась на засіданні комісії 04.07.2016 року, під час якого було прийнято рішення про відмову в задоволенні заяви ОСОБА_1 (витяг рішення комісії № 20 від 04.07.2016 року), що міститься в матеріалах пенсійної справи позивачки № 199515. Постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії визначено розмір заробітку для обчислення пенсії. Порядок визначення заробітної плати для перерахунку та умови проведення перерахунку пенсії були передбачені п.4 та п.5 вказаної постанови, які були виключені на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів. ОСОБА_3 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII (далі - ОСОБА_3 № 213) в прикінцевих положеннях зазначає, що Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом підготувати та подати до 1 травня 2015 року на розгляд Верховної Ради України проект закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних (крім пенсій військовослужбовців і наукових працівників), на загальних підставах; забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону; забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом (п. 4). У разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України Про державну службу, Про прокуратуру, Про судоустрій і статус суддів, Простатус народного депутата України, Про Кабінет Міністрів України, Про судову експертизу, Про Національний банк України, Про службу в органах місцевого самоврядування, Про дипломатичну службу, Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України (п. 5). Під нормами пенсійного забезпечення варто розуміти й проведення перерахунків вказаних пенсій. На сьогодні закон про призначення усіх видів пенсії не був прийнятий. Управління правомірно відмовило ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії відповідно до наданих довідок. З 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", Про дипломатичну службу, Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України Управління не призначає, а раніше призначені відповідні пенсії - не перераховуються. Крім того, в своїх позовних вимогах ОСОБА_1 просить суд зобовязати Управління провести перерахунок з урахуванням у складі заробітку такі виплати: матеріальну допомогу для оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати. Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (чинний на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» - заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Відповідно до ч. 5 ст. 37 цього Закону, визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Нормативним актом, що регламентує цей порядок є постанова Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року (далі - постанова). У відповідності з ч. 4 постанови - у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року № 432 «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» визначається на підставі документів, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Згідно з ч. 5 постанови - перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Таким чином, ОСОБА_3 України «Про державну службу» та постанова Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року не передбачають включення в розрахунок заробітної плати суми матеріальної допомоги та індексації. Також в своєму адміністративному позові ОСОБА_1 просить провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації з розрахунку 86% від загального доходу, нарахованого при роботі на державній службі, але відповідно до ст. 37 Закону України Про державну службу (Пенсійне забезпечення державних службовців) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Крім того, позивачкою пропущено встановлений Кодексом адміністративного судочинства України шестимісячний строк звернення до суду за захистом своїх прав.

В судовому засіданні, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, матеріали пенсійної справи, подані сторонами докази, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Позивач ОСОБА_1 з 22.03.2010 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова, і отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 86% від суми заробітної плати.

24.06.2016 року позивач звернулася з письмовою заявою до Управління про здійснення перерахунку її пенсії з урахуванням виплат по матеріальній допомозі та індексації, які не були враховані раніше, а також з урахуванням збереження відсотків для нарахування пенсії, зазначеної в 2010 році./а.с.45/

Згідно витягу з рішення комісії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова № 20 від 04.07.2016 року ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії, з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 р. № 213-VIII у разі неприйняття до 01 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року засовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до законів України Про державну службу, Про прокуратуру, Про судоустрій і статус суддів, Про судову експертизу, Про Національний банк України, Про службу в органах місцевого самоврядування, Про дипломатичну службу, Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, а отже з 01.06.2015 року пенсії відповідно до наведених законів не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються./а.с.6/

Відповідно достатті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Відповідно до ч. 1ст. 99 КАС Україниадміністративнийпозовможебутиподано в межах строку звернення до адміністративного суду,встановленогоцимКодексом або іншими законами.

Згідно ч.2ст. 99 КАС Українидля звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з ч. 2ст.87 Закону України "Про пенсійне забезпечення"сумипенсії,неодержанісвоєчаснозвиниоргану, що призначає або виплачує пенсію, виплачуютьсязаминулийчасбез обмеження будь-яким строком.

Відповідно до ч. 2ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

З врахуванням вказаних норм Закону без обмеження будь-яким строком мають виплачуватися лише нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію.

Предметом розгляду у цій справі є позовні вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок, нарахування та виплату недоотриманої та не нарахованої пенсії, а тому вищевказані норми Закону до цих правовідносин застосовуватись не можуть.

Правовідносини в даній справі повинні розглядатися, в першу чергу, виходячи з правомірності або неправомірності дій чи бездіяльності органу владних повноважень, на звернення для оскарження якихКодексом адміністративного судочинствапередбачено шість місяців.

Отже, враховуючи дату звернення позивача до суду, шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період за який позивач просить суд захистити його права, суд приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту з 09.02.2016 року.

Відповідно до ч.1ст. 100 КАС Україниадміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

З матеріалів справи таких підстав не вбачається. Доказів поважності пропуску строку на звернення до суду з позовом позивачем не надано.

Отже, позовні вимоги в частиніздійснення перерахунку пенсії за період з 22.03.2010 року по 08.02.2016 року підлягають залишенню без розгляду.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР Про оплату праці (далі ОСОБА_3 №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до частини шостої та частини сьомої статті 33 Закону України «Про оплату праці» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці, виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обовязків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки, доплати, а також матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII Про пенсійне забезпечення (далі ОСОБА_3 № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування (далі ОСОБА_3 № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, рішення Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова від 04.07.2016 року №20 щодо відмови в проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премій, надбавок з 09.02.2016 року є протиправним.

Посилання відповідача на ОСОБА_3 України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213, а саме що з 1 червня 2015 року пенсії не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, судом не приймаються до уваги, з огляду на наступне.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року внесено зміни до ч. 4 ст. 37 Закону України "Про державну службу" та визначено, що тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: особам, на яких поширюється дія цього Закону, пенсії, призначені відповідно до цієї статті, не виплачуються.

Водночас, положення статті 37-1 вказаного Закону, які визначають порядок та умови для перерахунку пенсії державних службовців, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року змінені чи скасовані не були.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 58 Конституції України, ст.ст. 2, 17-19, 99, 100, 158-162 КАС України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково. Адміністративний позов ОСОБА_1 про зобов'язання провести перерахунок пенсії державного службовця з моменту призначення з 22.03.2010 року по 08.02.2016 року залишити без розгляду.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова щодо відмови в проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії згідно з чинним законодавством у розмірі 86% від більшої заробітної плати з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, що зазначена у колонці «Інші виплати» у довідці Головного управління статистики у Харківській області від 16.06.2016 року №08-246 та заяви від 24.06.2016 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова за №20 від 04.07.2016 року в частині відмови в проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м.Харкова здійснити перерахунокта виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця із збереженням відсотка 86% від суми заробітної плати з урахуванням у складі заробітку виплат, як зазначені у колонці «Інші виплати» у довідці Головного управління статистики у Харківській області від 16.06.2016 року №08-246 про складові заробітної плати (Інші виплати за останні 24 календарні місяці робота), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, починаючи з 09.02.2016 року.

Повний текст рішення виготовлено 12.12.2016 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду, через Орджонікідзевський районний суд м.Харкова.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

останова суду першої інстанції набирає чинності після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Головуючий: суддя О.В. Бугера