Справа № 638/13392/16-а>
Провадження № 2-а/638/499/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.12.2016 року м. Харків
Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Рибальченко Л.М.,
за участю секретаря судового засідання Котяш Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Дзержинського районного суду м. Харкова адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова
про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова, в якому просить:
- визнати протиправними дії та скасувати рішення УПФУ в Дзержинському районі м.Харкова щодо відмови в проведенні перерахунку призначеної пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року;
- зобов'язати УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року провести перерахунок призначеної пенсії за вислугу років у розмірі 53 % від суми місячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-519 від15.06.2016 року з 01.01.2016 року без обмеження її максимального розміру та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона з 16.07.2013 року отримує пенсію за вислугу років та перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова та отримує пенсію відповідно доЗакону України «Про прокуратуру». Пенсія була їй призначена та нарахована з посадового окладу на посаді прокурора Прокуратури Жовтневого району м. Харкова при вислузі 14 повних років роботи на прокурорських посадах на час звернення , згідно із ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789, в редакції чинній на час призначення їй пенсії. Постановою КМ України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» працівникам органів прокуратури було збільшено посадові оклади. На підставі зазначеної постанови вона звернулась до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії в зв»язку з підвищенням посадових окладів працівникам органів прокуратури, проте листом від 07.07.2016 року УПФУ у Дзержинському районі м. Харкова відмовив їй у проведенні їй такого перерахунку. Крім того, позивач зазначає, що перерахунок необхідно провести з 01.01.2016 року, оскільки підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури , яке тягне за собою зміну розміру призначених пенсій було здійснено Кабінетом Міністрів України з 01.12.2015 року. Також просить стягнути з Державного бюджету України на її користь 551,20 грн. судових витрат.
ВідповідачОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова подав до суду письмові заперечення, в яких просить в задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування своїх заперечень зазначає, що 16.06.2016 року позивач звернувся до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії відповідно доЗакону України «Про прокуратуру»на підставі довідки прокуратури Харківської області від 15.06.2016 року № 18-519. Листом УПФУ у Дзержинському районі м. Харкова від 07.07.2016 року позивачеві відмовлено у здійснені перерахунку пенсії на підставі довідки від 15.06.2016 року № 18-519, оскільки відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми пенсійного забезпечення особам, яким пенсії призначаються, серед іншого, на підставіЗакону України «Про прокуратуру». У звязку з наведеним з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначенихЗаконом України «Про прокуратуру», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Суд, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, дійшов висновку про часткове задоволення позову з огляду не таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 16.07.2013 року отримує пенсію за вислугу років та перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова та отримує пенсію відповідно доЗакону України «Про прокуратуру».
16.06.2016 року позивач звернувся до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії відповідно доЗакону України «Про прокуратуру»на підставі довідки прокуратури Харківської області від 15.06.2016 року № 18-519.
Листом УПФУ у Дзержинському районі м. Харкова від 07.07.2016 року позивачу відмовлено у здійснені перерахунку пенсії на підставі довідки від 15.06.2016 року № 18-519, оскільки відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми пенсійного забезпечення особам, яким пенсії призначаються, серед іншого, на підставіЗакону України «Про прокуратуру». У звязку з наведеним з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначенихЗаконом України «Про прокуратуру», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Відповідно до частини першої статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»(в редакціїЗакону України від 09.06.2013 року № 1789 -12 «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», чинній на час призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року -21 рік, у тому числі на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від розміру їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до яких включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права (пенсія призначається в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати незалежно від стажу роботи).
Законом України від 27 березня 2014 року № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», який набрав чинності в цій частині 01 травня 2014 року, зменшено відсоток пенсії від суми місячної заробітної плати з 80 % до 70 %.
Згідно з частиною 13статті 50-1 Закону №1789-ХІІобчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина 18статті 50-1 Закону №1789-ХІІв редакції Закону станом на жовтень 2014 року).
Таким чином, перерахунок пенсії, призначеної до 01 жовтня 2014 року проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії.
Згідно з ч. 1ст. 58 Конституції Українизакони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесеніЗаконом № 3668-VІзміни достатті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІщодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ.
Положеннямистатті 22 Конституції Українипередбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Пунктом 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно дозаконів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якоюКонституція Українивиокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно дост. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, ОСОБА_2 державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а1) та від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13).
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає право на такий перерахунок, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесеніЗаконом України № 213-VIII від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»зміни до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттямЗакону № 213-VIII від 02.03.2015 рокуне зазнали.
Таким чином, посилання відповідача на п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно доЗакону України «Про прокуратуру», є необґрунтованими, оскільки, виходячи з визначеного позивачем предмету спору, а також дії закону в часі означена норма на спірні правовідносини не розповсюджується.
Відповідно до ч.2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відмовляючи позивачеві 07.07.2016 року в перерахунку пенсії на підставі довідки від 15.06.2016 року № 18-519 ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова діяло всупереч вимог чинного законодавства, а тому позовні вимоги про визнання протиправним рішення ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно ч.4ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"перерахунок призначеної пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Таким чином, враховуючи дату звернення позивача до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії 16.06.2016 року, пенсія позивача на підставі довідки прокуратури Харківської області від 15.06.2016 року №18-519 підлягає перерахунку з 01.07.2016 року.
Враховуючи наведене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з 01.07.2016 року.
При цьому суд зазначає, що, у відповідності до ч. 17ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. № 1789-XIIперерахунок призначенихпенсій провадитьсязпершого числа місяця,що йде за місяцем,в якому настали обставини,що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Однак, з 15.07.2015 р. набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014р., яким було скасовано Закон України "Про прокуратуру" від 05.11.1991р. № 1789-XII, в тому числі ч. 17 ст. 50-1, а томуприписи вказаного закону, щодо порядку перерахунку пенсії, застосуванню не підлягають. Відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Між тим, Кабінетом Міністрів України не прийнято постанови щодо врегулювання порядкуперерахунку пенсії працівникам прокуратури.
Строки перерахунку призначеної пенсії врегульовані ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" у відповідності до вимог якої перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Таким чином, за приписами ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії позивача за зазначеною довідкою, поданою ним 16.06.2016 року необхідно провести з 01.07.2016р., іншого порядку перерахунку пенсії не встановлено.
Крім того, суд зазначає, щоЗаконом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»до статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»внесено нову норму (друге речення частини п'ятнадцятої), згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з пунктом 2розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом,не поширюється на пенсіонерів, яким пенсіяпризначенадо набрання чинності цим Законом.
Пенсіонерам, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії, встановлений цим Законом,виплата пенсії(з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною)здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьоїстатті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії, встановленому цим Законом.
Оскільки пенсія позивача призначена до набрання чинності вищевказаним Законом, то пенсія підлягає виплаті без обмеження її максимального розміру.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує у відповідності дост. 94 КАС України.
Відповідно до ч.1 статті 94 якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Отже, суд присуджує на користь позивача до стягнення суму судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова.
Керуючись ст.ст.6-14,86,94,159,161 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії та скасувати рішення ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку розміру пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії.
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова здійснити з 01.07.2016 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки прокуратури Харківської області від 15.06.2016 року за №18-519 в розмірі 53% від суми місячного заробітку без обмеження її максимального розміру та провести відповідні виплати з урахуванням вже виплаченої суми пенсії.
В решті позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень - ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору у розмірі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя-