ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 грудня 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/2625/16
Категорія: 7.1 Головуючий в 1 інстанції: Харченко Ю. В. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Вербицької Н.В., Джабурія О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 червня 2016 року у справі за адміністративним позовом Державної служби геології та надр України до приватного підприємство «Вогуп» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами, -
В С Т А Н О В И В:
31.05.2016р. Державна служби геології та надр України звернулася до суду з позовом до приватного підприємства «Вогуп» (далі - ПП «Вогуп») про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу ПП «Вогуп» на користування надрами №4432 від 29.07.2013р.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ПП «Вогуп» порушено законодавство у сфері надрокористуання, тому, на думку позивача, наявні законодавчо передбачені підстави для анулювання судом спеціального дозволу ПП «Вогуп» на користування надрами від 29.07.2013р. №4432.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 22.06.2016р. у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на неповне зясування судом першої інстанції обставин справи та порушення норм матеріального, процесуального права, просить постанову суду скасувати і ухвалити нову про задоволення позовних вимог.
Згідно із п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки у судове засідання, належним чином повідомлені про розгляд справи, не прибули сторони, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, 29.07.2013р. Державною службою геології та надр України, на підставі протоколу проведення аукціону з продажу спеціального дозволу на користування надрами від 18.06.2013р. №6, договору купівлі-продажу спеціального дозволу на користування надрами від 18.06.2013р. №6-2/13, ПП «Вогуп» видано спеціальний дозвіл на користування надрами №4432 з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки вапняків, затвердження запасів корисної копалини ДКЗ України.
29.07.2013р. між ПП «Вогуп» та Державною службою геології та надр України укладено угоду про умови користування надрами з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин, відповідно до п.п.1.1 якої Держгеонадра надає надрокористувачу право користування ділянкою надр з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин, а надрокористувач зобовязаний виконувати та дотримуватися умов користування ділянкою надр, передбачених дозволом, цією угодою та нормами діючого законодавства.
Згідно з наявним у матеріалах справи витягом з переліку надрокористувачів щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у ІІІ кварталі 2015 року, який є додатком до наказу Держгеонадр України «Про затвердження плану проведення перевірок надрокористувачів у ІІІ кварталі 2015року» від 25.06.2015р. №174, предметом перевірки ПП «Вогуп» є дотримання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини).
Судом зясовано, що 26.06.2015р. Державною службою геології та надр України на адресу ПП «Вогуп» надіслано повідомлення про проведення планової перевірки №7717/13/14-15, у якому зазначено, що відповідно до пункту 8 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2011року №1294, у строк з 20 по 24 липня 2015року посадовими особами Державної служби геології та надр України буде проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування ПП «Вогуп», якому надано спеціальний дозвіл на користування надрами №4432 від 29.07.2013р.
Означене повідомлення Державної служби геології та надр України отримано ПП Вогуп 09.07.2015р., про що свідчить наявне у матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
01.07.2015р. Азовсько-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю на адресу ПП «Вогуп» надіслано направлення на проведення перевірки №21.
21.07.2015р. фахівцями Азовсько-Чорноморського міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю складений акт про недопущення до перевірки №9/4432, у якому зазначено, що посадовим особам Азовсько-Чорноморського міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю відмовлено у проведенні перевірки у звязку з відсутністю керівництва ПП «Вогуп» за адресою реєстрації.
З матеріалів справи вбачається, що 21.07.2015р. Азовсько-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю на адресу ПП «Вогуп» надіслано припис №9/4432, яким ПП «Вогуп» у термін до 07.08.2015р. зобовязано надати начальнику Азовсько-Чорноморського міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю копії документів щодо дотримання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення.
Вказаний припис отримано ПП «Вогуп» 24.07.2015р., про що свідчить наявне у матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
26.08.2015р. Азовсько-Чорноморський міжрегіональний відділ Департаменту державного геологічного контролю звернувся до Голови Державної служби геології та надр України із поданням про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №4332 від 29.07.2013р., у якому зазначено, що станом на 26.08.2015р. ПП Вогуп не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування щодо: допуску посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), та надання документів.
У звязку з чим, Державною службою геології та надр України 04.09.2015р. винесено наказ «Щодо анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень» №271, пунктом 2 якого зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами.
Зокрема, відповідно до наявного у матеріалах справи витягу з переліку спеціальних дозволів на користування надрами, дія яких зупинена, який є додатком №2 до наказу Держгеонадр України від 04.08.2015р. №271, Державною службою геології та надр України зупинено дію дозволу №4432 від 29.07.2013р., та надано ПП Вогуп 30 календарних днів для усунення порушень.
14.09.2015р. Державною службою геології та надр України на адресу ПП Вогуп надіслано лист №11969/В/14-15, яким до відома адресата доведено, що за результатом планової перевірки наказом Державної служби геології та надр України від 04.09.2015р. №271 зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами №4432 від 29.07.2013р, наданого ПП Вогуп з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки вапняку ділянки Василівська, та надано 30 календарних для усунення порушень. Також, в означеному зверненні зазначено, що інформацію щодо усунення порушень необхідно надати до Азовсько-Чорноморського міжрегіонального відділу Державної служби геології та надр України, а у разі ненадання інформації у визначений термін, буде розглянуто питання щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами.
Вказаний лист отримано ПП «Вогуп» 25.09.2015р., про що свідчить наявне у матеріалах справи відповідне рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
09.11.2015р. Азовсько-Чорноморський міжрегіональний відділ Департаменту державного геологічного контролю звернувся до Голови Державної служби геології та надр України із поданням про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4332 від 29.07.2013р., у якому зазначено, що станом на 09.11.2015р. ПП Вогуп не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування щодо: допуску посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), та надання документів.
У звязку з чим, 11.12.2015р. Державною службою геології та надр України на адресу ПП Вогуп надіслано лист №16477/В/14-15 про розгляд питання щодо подальшої дії спеціального дозволу. Згідно з частиною 2 статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку. Внаслідок чого викладено прохання щодо надання до Держгеонадр України у 15-денний строк власної позиції (згоди/незгоди) на припинення права користування надрами ділянки Василівська, згідно із спеціальним дозволом на користування надрами №4432 від 29.07.2013р.
Вищеозначене послугувало підставою для звернення Державної служби геології та надр України до суду з даною позовною заявою.
Перевіривши матеріали справи, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.
Підстави припинення права користування надрами визначенні ст.26 Кодексу України про надра, відповідно до якої право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Згідно з пунктом 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011року №615 (зі змінами та доповненнями) право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі: 1) відсутності потреби у подальшому користуванні надрами; 2) відмови надрокористувача від права користування надрами; 3) ліквідації юридичної особи або смерті фізичної особи - підприємця, фізичної особи, що є власниками дозволу; 4) встановлення рішенням суду факту подання надрокористувачем свідомо неправдивих відомостей, підробних документів; 5) використання надр не за призначенням; 6) визнання дозволу недійсним у судовому порядку; 7) визнання недійсним у судовому порядку аукціону, за результатами якого надано дозвіл; 8) вилучення в установленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр; 9) невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк; 10) припинення без поважних причин робіт, передбачених дозволом, більш як на два роки, а у разі, коли дозвіл надано на користування нафтогазоносними надрами, - більш як на 180 днів; 11) коли суб'єкт господарської діяльності протягом двох років, а щодо нафтогазоперспективних площ, родовищ нафти і газу - 180 календарних днів та газу (метану) вугільних родовищ - одного року з початку дії дозволу без поважної причини не розпочав користування надрами; 12) припинення дії договору оренди (концесії) цілісного майнового комплексу, укладеного надрокористувачем, якому надано дозвіл відповідно до підпункту 8 пункту 8 цього Порядку, крім випадку набуття у власність об'єкта оренди (концесії).
Припинення права користування надрами здійснюється шляхом прийняття Держгеонадрами наказу, а Радою міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження про анулювання дозволу.
Відповідно до пункту 25 зазначеного Порядку, про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього орган з питань надання дозволу видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011року №391/2011, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає у встановленому порядку спеціальні дозволи, в т.ч. на видобування корисних копалин; зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами, поновлює їх дію.
Отже, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що за наявності передбачених законом підстав право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування. Припинення права користування надрами здійснюється шляхом прийняття Держгеонадрами наказу. Про анулювання дозволу орган з питань надання дозволу видає наказ.
Між тим, у судовому ж порядку право користування надрами припиняється лише у випадках: 1) якщо користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 2) якщо використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 3) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами - у разі незгоди користувачів.
У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.
Таким чином, право припинити користування надрами належить до компетенції органу, який надав надра у користування, при цьому, таким органом видається наказ про анулювання дозволу, а суд може припинити право користування надрами лише у разі незгоди користувачів в указаних вище випадках.
Об'єднуючою ознакою цих випадків є неналежне використання права, зокрема, використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення строків виконання певних робіт тощо.
Отже, закон чітко передбачає умови та підстави припинення права користування надрами безпосередньо за власним рішення органу, який надав надра у користування, та підстави для звернення до суду задля вирішення цього питання.
Вивчивши матеріали справи, судом апеляційної інстанції встановлено, що Азовсько-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України була проведена перевірка ПП «ВОГУП», однак за результатами перевірки складений акт про недопущення до перевірки № 9/4432 від 21.07.2015р., яким встановлено, що керівництво, заступник керівника або уповноважені особи надрокористувача, третя особи на момент перевірки відсутні; за зазначеною адресою Одеська область, Біляївський район, м.Біляївка, вул.О.Кошового, 2-а, відсутній офіс приватного підприємства; за наявним номером телефону (НОМЕР_1, ОСОБА_1) надрокористувач не відповідає на дзвінки. /а.с.23-24/
Дослідивши акт перевірки, судова колегія зазначає, що з його змісту не вбачається, в чому саме полягає порушення чинного законодавства щодо користування надрами, в чому саме полягає використання надр не задля мети, для якої вони були надані. Також, в матеріалах справи відсутні докази дослідження земельної ділянки, яка була надана ПП «Вогуп» для користування та порушення її стану, невідповідність її використання наданій меті.
Крім того, згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадський формувань, засновниками ПП «Вогуп» є ОСОБА_1 (Одеська область, Біляївський район, м. Біляївка, вул. Комінтерна, 24) та ОСОБА_2 (АДРЕСА_1), які володіють статутним капіталом підприємства в рівних частках. /а.с.37/
При цьому вся поштова кореспонденція, яка надсилалася судом першої та другої інстанції на адресу ПП «Вогуп», яке зареєстровано за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1 (тобто за адресою засновника ОСОБА_1В,), поверталася до суду з відзнакою «адресат помер».
Судом апеляційної інстанції встановлено, що згідно актового запису про смерть №1406 від 14.12.2015р. ОСОБА_1 помер 13.12.2015р. /а.с.138/
Таким чином, при зверненні до суду позивачем не надані докази щодо порушень користування надрами ПП «Вогуп»; щодо незгоди ПП «Вогуп» з припинення дозволу в добровільному порядку; не зясовані питання правонаступництва, в звязку зі смертю одного з засновків ПП «Вогуп», тому відсутні підстави задоволення позовних вимог.
Відповідно до вищевикладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального закону та вирішив справу по суті правильно, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст.200 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга залишенню без задоволення.
Керуючись, ст.ст. 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 червня 2016 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: А.В. Крусян
Суддя: Н.В. Вербицька
Суддя: О.В. Джабурія