ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
08 грудня 2016 року м. Київ К/800/30459/16
Суддя Вищого адміністративного суду України Пасічник С.С., перевіривши касаційну скаргу Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Полтаві ради на постанову Октябрського районного суду міста Полтави від 05 липня 2016 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 жовтня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Шевченківської районної у місті Полтаві ради, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Полтаві ради про скасування рішення та зобов'язання поновити виплату допомоги при народженні дитини,
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_1 звернулася до Октябрського районного суду міста Полтави з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначала, що 07 серпня 2012 року їй була призначена допомога при народженні дитини відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми. У жовтні 2012 року вона виїхала за кордон, й після повернення у вересні 2015 року до України, виявила, що вказана допомога їй не нараховувалась, в зв'язку з чим 29 вересня 2015 року звернулась із заявою до Октябрської районної в м.Полтаві ради щодо зазначення підстав припинення виплати допомоги. 23 жовтня 2015 року отримала лист, в якому зазначено, що виплата допомоги при народженні дитини припинена відповідно до пункту 13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, оскільки орган праці та соціального захисту населення (державні соціальні інспектори) позбавлений можливості здійснювати контроль за цільовим використанням позивачем коштів допомоги при народженні дитини та належним утриманням дитини у зв'язку з проживанням останньої за кордоном. Вважаючи, що такі дії відповідача не узгоджуються з вимогами законодавства та змінивши позовні вимоги, просила скасувати рішення комісії по розгляду спірних питань надання державної допомоги при народженні дитини Октябрської районної у м.Полтаві ради від 23.11.2012 року про припинення з 01.12.2012 року виплати допомоги при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1; визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м.Полтаві ради щодо припинення з 01.12.2012 року виплати допомоги при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1; зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради поновити з 01.12.2012 року виплату допомоги при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та нарахувати і виплатити допомогу при народженні дитини за період з 01.12.2012 року по дату ухвалення судового рішення у справі й виплачувати її в подальшому.
Постановою Октябрського районного суду міста Полтави від 05 липня 2016 року позов задоволено частково: визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської (перейменована з Октябрської) районної у м.Полтаві ради щодо відмови у поновленні виплати державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1; зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради з 01.10.2015 року поновити ОСОБА_1 виплату допомоги при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 жовтня 2016 року рішення суду першої інстанції скасовано в частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради з 01.10.2015 року поновити ОСОБА_1 виплату допомоги при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та прийнято в цій частині нову постанову, якою зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради з 01.12.2012 року поновити ОСОБА_1 виплату допомоги при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». В іншій частині постанову Октябрського районного суду міста Полтави залишено без змін.
Не погоджуючись з прийнятими рішеннями, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Полтаві ради подало касаційну скаргу, в якій просило скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій і ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою судді Вищого адміністративного суду України від 10 листопада 2016 року касаційна скарга, з врахуванням приписів статтей 213, 214 Кодексу адміністративного судочинства України, залишалась без руху із наданням строку для усунення недоліків касаційної скарги.
У встановлений судом строк відповідач виконав вимоги ухвали суду.
Разом з тим, дослідивши касаційну скаргу та додані до неї матеріали, у відкритті провадження за касаційною скаргою необхідно відмовити з наступних підстав.
Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» відповідно до Конституції України встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що до видів державної допомоги сім'ям з дітьми, відноситься, зокрема, допомога при народженні дитини.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України (стаття 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»).
Згідно з частиною першою статті 10 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну).
Відповідно до частини першої статті 11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини.
Частиною 2 статті 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що виплата допомоги здійснюється одноразово у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта суми допомоги на першу дитину виплачується протягом наступних 24 місяців, на другу дитину - 48 місяців, на третю і кожну наступну дитину - 72 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
В частині 5 статті 11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» наведено перелік підстав припинення виплати допомоги при народженні дитини: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини; нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини; у разі виникнення інших обставин.
Відповідно ж до пункту 13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2011 рок №1751, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, виплата допомоги припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відмови отримувача допомоги від виховання дитини; нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини; перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду; усиновлення дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування; смерті дитини; смерті отримувача допомоги; виникнення інших обставин.
Контроль за цільовим використанням допомоги і створенням належних умов для повноцінного утримання та виховання дітей здійснюється головними державними соціальними інспекторами і державними соціальними інспекторами органів праці та соціального захисту населення разом з управліннями (відділами) у справах сім'ї та молоді, службами у справах дітей і органами опіки та піклування шляхом проведення моніторингу виплат і використання допомоги, вибіркового обстеження окремих сімей.
У разі встановлення факту нецільового використання коштів зазначені органи подають керівнику органу, що призначив допомогу, пропозиції щодо припинення її виплати.
Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
Отже, виходячи з наведених вимог закону, у переліку підстав, за наявності яких, припиняється виплата допомоги при народженні дитини, відсутня така підстава як відсутність отримувача допомоги разом із дитиною за зареєстрованим місцем проживання чи тимчасове перебування зазначеної особи з дитиною за межами України (за кордоном) або неможливість здійснення контролю за цільовим використанням коштів державної допомоги.
Таким чином, припинення відповідачем виплати ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини (рішення комісії по розгляду спірних питань надання державної допомоги при народженні дитини Октябрської районної в м. Полтаві ради від 23.11.2012 року) з 01 грудня 2012 року в зв'язку з неможливістю проконтролювати цільове використання коштів допомоги при народженні дитини та належне утриманням дитини, з посиланням, при цьому, на пункт 13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2011 рок №1751, порушує права позивача на гарантовану державою матеріальну підтримку сімей з дітьми, а тому рішення органу праці та соціального захисту населення від 23 листопада 2012 року в частині припинення виплати допомоги при народженні дитини суперечить вимогам законодавства. Належних доказів, у розумінні статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України, щодо встановлення відповідачем факту нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини, у підтвердження правомірності прийнятого ним рішення від 23 листопада 2012 року, останнім подано не було.
Відповідно до пункту 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, зокрема, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи та/або порушення судами норм процесуального права (а у разі оскарження судового рішення по суті - пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).
Виходячи із змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, дана касаційна скарга є необґрунтованою, оскільки не містить належних доводів в підтвердження незаконності прийнятих судами попередніх інстанцій рішень, а тому, з врахуванням наведених приписів пункту 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України, не викликає необхідності перевірки судом касаційної інстанції матеріалів справи, що в свою чергу, є підставою для відмови у відкритті касаційного провадження у справі.
Керуючись статтями 211, 214 Кодексу адміністративного судочинства України,
у х в а л и л а :
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Полтаві ради на постанову Октябрського районного суду міста Полтави від 05 липня 2016 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 жовтня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Шевченківської районної у місті Полтаві ради, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Полтаві ради про скасування рішення та зобов'язання поновити виплату допомоги при народженні дитини.
Додані до касаційної скарги матеріали повернути заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя
Вищого адміністративного суду України С.С. Пасічник