ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
"11" грудня 2016 р. справа № 310/8228/16-а(2-а/310/705/16)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Мельника В.В. (доповідач),
суддів: Сафронової С.В., Чепурнова Д.В.,
при секретарі судового засідання Царьової Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Осипенківської сільської виборчої комісії Бердянського району Запорізької області
на постанову Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 07 грудня 2016 року у справі № 310/8228/16-а (2-а/310/705/16)
за позовом ОСОБА_1
до Осипенківської сільської виборчої комісії Бердянського району Запорізької області
про визнання протиправною та скасування постанови, -
встановив:
05 грудня 2016 року ОСОБА_2 (далі Позивач) звернувся до Бердянського міськрайонного суду Запорізької області з адміністративним позовом до Осипенківської сільської виборчої комісії Бердянського району Запорізької області (далі Відповідач) в якому, просив:
-визнати протиправною та скасувати постанову Осипенківської сільської виборчої комісії №10/2 від 01 грудня 2016 року;
-зобовязати Осипенківську сільську виборчу комісію зареєструвати кандидатом на посаду Осипенківського сільського голови Бердянського району Запорізької області ОСОБА_1 на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад обєднаних територіальних рад і відповідних сільських, селищних, міських голів 18 грудня 2016 року, згідно документів прийнятих від ОСОБА_1 17 листопада 2016 року( а.с.1-4).
Ухвалою Бердянського міськрайонного суду від 07.12.2016 року провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Осипенківської сільської виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови, зобовязання здійснити дії закрито в частині позовних вимог щодо зобовязання здійснити дії (а.с. 36-37).
Постановою Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 07 грудня 2016 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною та скасовано постанову Осипенківської сільської виборчої комісії №10/2 від 01.12.2016 року. (а.с.38-41)
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Відповідач - Осипенківська сільська виборча комісія Бердянського району Запорізької області звернулась до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просила рішення суду першої інстанції від 07.12.2016р. скасувати та прийняти нову постанову, котрою відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав невідповідності висновків суду фактичним обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права.
Згідно доводів апеляційної скарги, суд першої інстанції під час вирішення спору не врахував, що Осипенківською сільською виборчою комісією Бердянського району Запорізької області фактично була виконана постанова Бердянського міськрайонного суду від 23.11.2016 року у справі №310/7962/16-а, шляхом прийняття постанови №7/4 від 23.11.2016 року, якою було скасовано постанову №5/1 від 19.11.2016 року про відмову в реєстрації та зареєстровано кандидатом на посаду Осипенківського сільського голови ОСОБА_1, а тому Постанова Осипенківської сільської виборчої комісії Запорізької області від 01.12.2016 року №10/2, якою було відмовлено ОСОБА_1 в повторній реєстрації кандидата на посаду Осипенківського сільського голови відповідає вимогам Закону України «Про місцеві вибори», які не передбачають повторної реєстрації кандидата (а.с. 45-48).
Сторони по справі були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, проте в судове засідання не прибули, що відповідно до вимог ч.8 ст.177 КАС України не перешкоджає судовому розгляду справи апеляційним судом за їх відсутності.
У судовому засіданні дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що зі змісту постанови Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 23.11.2016 року вбачається, що 19 листопада 2016 року Осипенківська сільська виборча комісія Бердянського району Запорізької області постановою №5/1 відмовила ОСОБА_1 у реєстрації його кандидатом на посаду Осипенківського сільського голови Бердянського району Запорізької області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад обєднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 18 грудня 2016 року.
Зазначеною постановою адміністративний позов ОСОБА_1 до Осипенківської сільської виборчої комісії про оскарження рішення Осипенківської сільської виборчої комісії, задоволено частково: - визнано протиправними дії Осипенківської сільської виборчої комісії Запорізької області щодо прийняття рішення про відмову у реєстрації кандидатом на посаду Осипенківського сільського голови Бердянського району Запорізької області ОСОБА_1 на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 18.12.2016 року; - визнано протиправною та скасовано постанову Осипенківської виборчої комісії Запорізької області від 19.11.2016 року №5/1 «Щодо відмови в реєстрації кандидатом на посаду Осипенківського сільського голови Бердянського району Запорізької області ОСОБА_1». Зобов'язано Осипенківську сільську виборчу Запорізької області розглянути питання про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Осипенківського сільського голови Бердянського району Запорізької області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 18.12.2016 року, згідно документів, прийнятих від нього 17.11.2016 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с. 7-9).
Судами встановлено, що Осипенківською сільською виборчою комісією Бердянського району Запорізької області, відповідно до постанови Бердянського міськрайонного суду від 23.11.2016 року по справі №310/7962/16-а 2-а/310/694/16, було прийнято постанову №7/4 від 23.11.2016 року, якою скасовано постанову Осипенківської сільської виборчої комісії Бердянського району Запорізької області №5/1 від 19 листопада 2016 року а, також, прийнято рішення зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом на посаду Осипенківського сільського голови обєднаної територіальної громади.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2016 року постанову Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 23 листопада 2016 року у справі №310/7962/16-а залишено без змін (а.с. 10-11).
01.12.2016 року Осипенківською сільською виборчою комісією Бердянського району Запорізької області прийнято постанову № 10/2, в котрій зазначено, що у звязку з тим, що Осипенківською сільською виборчою комісією рішенням 7/4 від 23.11.2016 року було скасовано постанову№ 5/1 від 19.11.2016 року, таким чином на 01.12.2016 рік постанова Бардянського міськрайонного суду Запорізької області від 23.11.2016 року у справі № 310/7962/16-а вже є виконаною, законних підстав для повторної реєстрації зареєстрованого кандидата вже не має та вирішили: ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27.11.2016 року у справі № 310/7962/16-а взяти до відома (а.с. 6).
Проте, судом першої інстанції встановлено, що 02 грудня 2016 року Бердянська районна виборча комісія прийняла рішення, яким скасувала постанову №7/4 Осипенківської сільської виборчої комісії Бердянського району Запорізької області від 23 листопада 2016 року, тобто на час розгляду даної адміністративної справи Бердянським міськрайонним судом 07.12.2016р. громадянин ОСОБА_1 є таким котрого не зареєстровано кандидатом на посаду Осипенківського сільського голови.
Приймаючи рішення по суті заявлених апеляційних вимог, суд апеляційної інстанції виходить з того, що зі змісту постанови №10/2 від 01.12.2016 року вбачається, що ОСОБА_1 фактично звернувся до Осипенківської сільської виборчої комісії Бердянського району Запорізької області з заявою про його реєстрацію кандидатом на посаду Осипенківського сільського голови.
Відмовляючи в задоволенні апеляційних вимог суд керується положеннями ст. 43 Закону України «Про місцеві вибори», яким визначений порядок реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.
Частиною 4 зазначеної статті передбачено, що територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації, Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття надсилається (видається) представнику місцевої організації партії, від якої висунуто кандидата, відповідному кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови, старости або його довіреній особі, Відповідно до ч. 5 ст. 43 ЗУ «Про місцеві вибори» у разі реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости відповідна територіальна виборча комісія у триденний строк з дня прийняття рішення про реєстрацію видає представнику місцевої організації партії, від якої висунуто кандидата, кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови, старости або його довіреній особі посвідчення кандидата за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
Відповідно до ст. 46 ЗУ «Про місцеві вибори» підставами відмови в реєстрації кандидата на посаду сільського голови є: 1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним; 2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом; 3) припинення громадянства України особи; 4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; 5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону; 6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) обєднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістинного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки». Рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення видається особі, яка відповідно до частини четвертої статті 41, частини другої статті 42, частини другої статті 43 цього Закону подавала документи для реєстрації кандидата (кандидатів) в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, або кандидату особисто у строки, визначені частиною девятою статті 41, частиною четвертою статті 42, частиною четвертою статті 43 цього Закону.
Частиною 15 ст. 27 ЗУ «Про місцеві вибори» рішення виборчої комісії з розглянутого питання повинно містити: 1) найменування комісії; 2) найменування рішення, час, дату та місце його прийняття і порядковий номер; 3) мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії; 4) посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії, або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення; 5) резолютивну частину. Рішення виборчої комісії підписується головуючим на засіданні. Зміст та номер рішення повинні бути відображені у протоколі відповідного засідання комісії.
Отже, враховуючи положення ЗУ «Про місцеві вибори, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно зазначив, що постанова №10/2 від 01.12.2016 року Осипенківської сільської виборчої комісії винесена з порушеннями норм вищезазначеного Закону, а саме: у постанові відсутнє найменування рішення. Прийнято рішення про взяття до відома ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2016 року у справі №310/7962/16-а. З мотивувальної частини постанови №10/2 від 01.12.2016року Осипенківської сільської виборчої комісії Бердянського району Запорізької області вбачається, що ОСОБА_1 звернувся до Осипенківської сільської виборчої комісії Бердянського району Запорізької області з заявою про реєстрацію його кандидатом на посаду Осипенківського сільського голови Бердянського району Запорізької області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад обєднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 18.12.2016 року, але зазначена постанова не містить рішення з цього питання, а саме про реєстрацію ОСОБА_1 І, кандидатом на посаду Осипенківського сільського голови або про відмову в його реєстрації.
Крім того, в порушення вимог ст. 43 ЗУ «Про місцеві вибори» постанова не містить посилання на положення нормативно- правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії, або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення, як то передбачено ч. 15 ст. 27 ЗУ «Про місцеві вибори».
Відповідно до ч. 18 ст. 27 ЗУ «Про місцеві вибори» рішення дільничної виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване і установленому законом порядку відповідною територіальною виборчою комісією або судом. У такому випадку відповідна територіальна виборчі комісія має право прийняти рішення по суті питання.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності достатніх та необхідних правових підстав для задоволення адміністративного позову та вважає, що судом першої інстанції було повно встановлено фактичні обставини справи, правильно визначено норми матеріального і процесуального права, які підлягають застосуванню, з дотриманням вимог статті 159 КАС України.
Доводи апеляційної скарги Відповідача не спростовують висновків суду першої інстанції у цій справі, та відповідно не можуть слугувати підставою для скасування законного і обґрунтованого рішення Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 07 грудня 2016 року.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, колегія суддів апеляційного суду керується приписами ст. 94 КАС України.
Керуючись ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд,-
ухвалив:
Апеляційну скаргу Осипенківської сільської виборчої комісії - залишити без задоволення.
Постанову Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 07 грудня 2016 року у справі № 310/8228/16-а (2-а/310/705/16) - залишити без змін.
Стягнути з Осипенківської сільської виборчої комісії Бердянського району Запорізької області (код ЄДРПОУ 34127100) за рахунок бюджетних асигнувань останньої до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 606, 32 грн., здійснивши зарахування за реквізитами: Отримувач коштів: УК ДКСУ у Шевченківському районі м. Дніпро; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37989274; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м.Дніпро; Код банку отримувача (МФО):805012; Рахунок отримувача: 31217206781004; Код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя:В.В. Мельник
Суддя:С.В. Сафронова
Суддя:Д.В. Чепурнов