Ухвала суду № 63320281, 09.12.2016, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
09.12.2016
Номер справи
927/1124/16
Номер документу
63320281
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

Господарський суд Чернігівської області

Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua

=====

УХВАЛА

про порушення провадження у справі про банкрутство

"09" грудня 2016 р. справа № 927/1124/16

За заявою голови ліквідаційної комісії боржникаБОРЖНИК: Комунальне підприємство «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» 16600, м. Ніжин Чернігівської області, вул. Чернігівська, 128про порушення справи про банкрутство Суддя А.С.Сидоренко

Представники:

від боржника: ОСОБА_1 голова ліквідкомісії (розпорядження від 21.03.2016р. № 65)

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Головою ліквідаційної комісії комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» (надалі боржник) подана заява про порушення справи про банкрутство на підставі ст. ст. 11, 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (надалі Закон про банкрутство).

В обґрунтування поданої заяви боржник вказує, що під час ліквідації боржника не у звязку з процедурою банкрутства встановлено неможливість задовольнити вимоги кредиторів на загальну суму 2 353 491,56 грн., а тому він був зобовязаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство.

Ухвалою господарського суду Чернігівської області від 02.12.2016р. вказана вище заява була прийнята до розгляду з призначенням підготовчого засідання.

Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважного представника боржника, господарський суд ВСТАНОВИВ:

Комунальне сільськогосподарське підприємство «Флора» зареєстроване рішенням виконавчого комітету Ніжинської міської ради Чернігівської області від 03.06.1999р., про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб підприємців внесені відомості за № 1 063 120 0000 000438.

Рішенням 45 сесії Ніжинської міської ради Чернігівської області шостого скликання від 14.11.2013р. № 5-45/2013 «Про зміну найменування комунального сільськогосподарського підприємства «Флора» та затвердження Статуту», у звязку з розширенням сфери господарської діяльності підприємства та з метою приведення статутних документів у відповідність з діючим законодавством, згідно ст. ст. 43, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Ніжинської міською радою вирішено змінити назву комунального сільськогосподарського підприємства «Флора» на комунальне підприємство «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою», а також затвердити Статут останнього.

Згідно п. п. 1.2, 1.4, 1.5, 10.1 та 10.4 10.6 Статуту комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою», затвердженого рішенням 45 сесії Ніжинської міської ради Чернігівської області шостого скликання від 14.11.2013р. № 5-45/2013, власником підприємства є територіальна громада м. Ніжина в особі Ніжинської міської ради Чернігівської області.

Засновник Ніжинська міська рада Чернігівської області (надалі Засновник), якому підпорядковується комунальне підприємство.

Підприємство створене на базі майна структурного підрозділу, виробничого управління житлово комунального господарства цеху по озелененню міста у відповідності до діючих законодавчих та нормативних актів України, розпорядженням виконавчого комітету Ніжинської міської ради № 159 від 03 червня 1999р.

Підприємство є субєктом господарювання комунальної форми власності.

Реорганізація і ліквідація підприємства проводиться за рішенням Засновника підприємства, а у випадках, передбачених законодавством України, за рішенням суду або Господарського суду.

Підприємство ліквідується також у випадку, зокрема визнання його банкрутом за рішенням суду або Господарського суду згідно із законодавством України.

Ліквідація підприємства здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється Засновником або уповноваженим ним органом, а в разі визнання підприємства банкрутом створення і порядок роботи ліквідаційної комісії, а також умови ліквідації самого підприємства визначаються Законом України «Про банкрутство».

Орган, який створює ліквідаційну комісію, встановлює порядок і строки ліквідації підприємства, а також визначає термін подачі заяв кредиторів, який не може бути меншим двох місяців з моменту оголошення про ліквідацію підприємства.

Ліквідаційна комісія або орган, що проводить ліквідацію, оцінює наявне майно підприємства, визначає його дебіторів, розраховується з його кредиторами, складає ліквідаційний баланс і подає його Засновнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію, на затвердження.

Згідно ч. 1 ст. 59 Господарського кодексу України, припинення субєкта господарювання здійснюється відповідно до закону.

Юридична особа припиняється, зокрема, в результаті ліквідації (ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України).

У відповідності з п. 1 ч. 1, ч. 3 ст. 110 Цивільного кодексу України, юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.

Відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону про банкрутство, боржник зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство, зокрема, у разі якщо під час ліквідації боржника не у зв'язку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі.

Частиною 1 ст. 95 Закону про банкрутство встановлено, що якщо вартості майна боржника юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобовязаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

Обовязковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.

За змістом ч. ч. 1, 3, 5 ст. 105 Цивільного кодексу України, учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.

Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.

Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

У відповідності з ч. ч. 1, 2, 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань», інформаційна взаємодія між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів у випадках, визначених цією статтею, здійснюється інформаційно-телекомунікаційними засобами в електронній формі у порядку, визначеному Міністерством юстиції України спільно з відповідними державними органами.

Технічний адміністратор Єдиного державного реєстру в день проведення реєстраційної дії забезпечує передачу до інформаційних систем:

центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує єдину державну податкову політику та державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, - відомостей про проведення такої реєстраційної дії;

Пенсійного фонду України - відомостей про проведення реєстраційної дії щодо державної реєстрації рішення про припинення юридичної особи, початок проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, державну реєстрацію припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;

Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку - відомостей про проведення реєстраційної дії щодо державної реєстрації рішення про припинення юридичної особи, початок проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Відомості з Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію припинення юридичної особи та її відокремленого підрозділу, відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації, державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця є підставою для зняття їх з обліку в органах державної статистики, державної фіскальної служби, Пенсійного фонду України та/або вчинення інших дій відповідно до законодавства.

Положеннями п.п. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України передбачено, що початок процедури припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи підприємця є підставою для здійснення документальної позапланової перевірки.

Згідно п. п. 11.1, 11.5, 11.9 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011р. № 1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011р. за № 1562/20300 (в редакції, чинній на момент прийняття на 8 сесії Ніжинської міської ради Чернігівської області сьомого скликання рішення «Про припинення юридичної особи за рішенням засновника шляхом ліквідації комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою»), платник податків зобов'язаний повідомляти контролюючі органи за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов'язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації).

Дані про прийняття рішення щодо припинення юридичних осіб, відомості щодо яких містяться в Єдиному державному реєстрі, контролюючі органи отримують від державних реєстраторів у порядку взаємного обміну інформацією з реєстрів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, та Центрального контролюючого органу.

У звязку з ліквідацією або реорганізацією платника податків контролюючі органи розпочинають та проводять процедури, передбачені цим розділом, у разі одержання, зокрема, відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи.

Призначається та розпочинається перевірка, у разі ліквідації юридичної особи за рішенням засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу, не пізніше десяти робочих днів з дати публікації повідомлення про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи.

Відповідно до ч. ч. 3, 4, 8 ст. 111 Цивільного кодексу України, під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб.

У випадках, установлених законом, ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Рішенням 8 сесії Ніжинської міської ради Чернігівської області сьомого скликання «Про припинення юридичної особи за рішенням засновника шляхом ліквідації комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» від 18.02.2016р. № 3-8/2016 вирішено, зокрема:

припинити діяльність комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» шляхом його ліквідації;

делегувати міському голові повноваження щодо створення ліквідаційної комісії (затвердження персонального складу) та здійснити ліквідаційну процедуру відносно комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» у відповідності до чинного законодавства;

доручено даній ліквідаційній комісії вжити організаційно-правових заходів, передбачених чинним законодавством, щодо ліквідації комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою», у т.ч.:

у встановленому порядку повідомити державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про рішення щодо ліквідації комунального підприємства, зазначеного у п. 1 цього рішення;

здійнити інвентаризацію майна, що належить комунальному підприємству, яке ліквідується, та після закінчення строку для предявлення вимог кредиторами скласти проміжний ліквідаційний баланс комунального підприємства, зазначеного у п. 1 цього рішення, та подати його на затвердження Ніжинській міській раді;

після завершення розрахунків з кредиторами скласти ліквідаційний баланс, який подати на затвердження Ніжинській міській раді;

у встановленому порядку подати документи, визначені Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», державному реєстратору для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про припинення комунального підприємства, зазначеного у п. 1 цього рішення, згідно з чинним законодавством;

встановлено, що кредитори мають право заявляти свої вимоги протягом двох місяців з дня оприлюднення повідомлення про ліквідацію комунального підприємства на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізовує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;

встановлений термін проведення ліквідації комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» - 6 місяців з дня прийняття цього рішення.

Розпорядженням міського голови м. Ніжина Чернігівської області від 21.03.2016р. № 65 «Про створення ліквідаційної комісії» була створена ліквідаційна комісія по ліквідації юридичної особи комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» у складі, зокрема арбітражного керуючого ОСОБА_1 голова ліквідаційної комісії. Ліквідаційній комісії доручено, зокрема забезпечити проведення заходів, передбачених чинним законодавством України, спрямованих на ліквідацію юридичної особи.

22 березня 2016 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань внесено запис про рішення засновника комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» щодо припинення юридичної особи шляхом ліквідації; строк, визначений засновником для заявлення кредиторами своїх вимог 29.05.2016р.

Під час ліквідації ліквідатором проводилась інвентаризація майна боржника.

Рішенням 18 сесії Ніжинської міської ради Чернігівської області сьомого скликання «Про затвердження ліквідаційного звіту та балансу комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» від 22.11.2016р. № 18-18/2016 затверджений ліквідаційний звіт та баланс комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» на 2015 рік, з якого вбачається, що боржник має поточні зобовязання на загальну суму 2 353,5 тис. грн., у т.ч. кредиторську заборгованість за товари, роботи, послуги в сумі 972,8 тис. грн., поточні зобовязання за розрахунками, зокрема, з бюджетом в сумі 1 380,7 тис. грн. При цьому, вартість активів боржника становить лише 857,4 тис. грн., у т.ч. основні засоби 23,0 тис. грн., інші необоротні активи 805,4 тис. грн., дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги 29,0 тис. грн.

Враховуючи вищевикладене, господарський суд дійшов висновку про те, що боржником дотримано порядок ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України та існують ознаки неоплатності боржника. За таких обставин, наявні підстави для порушення провадження у справі про банкрутство боржника.

У відповідності з ч. 3 ст. 7 Закону про банкрутство, залежно від категорії боржника, виду його діяльності та наявності у нього майна господарський суд застосовує загальний, спеціальний або спрощений порядок провадження у справі про банкрутство. Спрощений порядок застосовується під час ліквідації банкрута без застосування процедур розпорядження майном та санації.

Керуючись ст. ст. 7, 11, 16, 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

Порушити провадження у справі про банкрутство комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» (код 30046479).

Ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Розгляд питання щодо наявності підстав для визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури призначити в судовому засіданні на 20 грудня 2016 року на 11 год. 30 хв. у приміщенні господарського суду за адресою: м. Чернігів, проспект Миру, 20, каб. № 24.

Копії цієї ухвали надіслати боржнику, Ніжинському міськрайонному суду Чернігівської області (16600, м. Ніжин Чернігівської області, вул. Шевченка, 57 а), Чернігівському окружному адміністративному суду (14005, м. Чернігів, вул. Київська, 23), Ніжинському міськрайонному відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (16600, м. Ніжин Чернігівської області, площа Заньковецької, 4), Ніжинській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області (16600, м. Ніжин Чернігівської області, вул. Поштова, 2), реєстраційному відділу виконавчого комітету Ніжинської міської ради (16600, м. Ніжин Чернігівської області, вул. Яворського, 7) та відділу з питань банкрутства Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (14005, м. Чернігів, проспект Миру, 49 а, к. 703).

Суддя Сидоренко А.С.