Рішення № 63320121, 07.12.2016, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
07.12.2016
Номер справи
918/1174/16
Номер документу
63320121
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013, м. Рівне, вул. Набережна, 26А

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2016 р. Справа № 918/1174/16

Господарський суд Рівненської області у складі суду: суддя Романюк Р.В., розглянувши справу

за позовом Заступника керівника Рівненської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Рівненської районної державної адміністрації та Рівненської обласної державної адміністрації

до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

За участю представників сторін:

від позивача (Рівненської районної державної адміністрації): не з'явився;

від позивача (Рівненської обласної державної адміністрації): Ганов О.О. (довіреність № 2852/0/01-22/16 від 10.05.2016 р.);

від відповідача: ОСОБА_3 (довіреність № 633 від 07.11.2016 року);

прокурор: Грицак Ю.М. (посвідчення № 032937 від 10.04.2015 року).

Заступник керівника Рівненської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Рівненської районної державної адміністрації та Рівненської обласної державної адміністрації звернувся до господарського суду Рівненської області з позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, укладеного 22.08.2003 р. між Рівненською районною державною адміністрацією та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1: пп. 2.3 п. 2 договору викласти в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 23,5 га, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку землі, виданого управлінням Держгеокадастру в Рівненькому районі, становить 154 735,05 грн. Орендна плата вноситься орендарем у розмірі 10 % від нормативної грошової оцінки в сумі 15 473,50 грн. в рік".

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а тому зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати та внесенню відповідних змін в договір оренди і на цій підставі просить суд внести зміни до договору оренди земельної ділянки, укладеного 22.08.2003 р. між Рівненською районною державною адміністрацією та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1

Ухвалою господарського суду Рівненської області від 02.11.2016 року порушено провадження по справі № 918/1174/16 та призначено справу до розгляду.

16.11.2016 року до суду від відповідача надійшов відзив, відповідно до якого останній вважає, що позов заступника керівника Рівненської місцевої прокуратури є передчасним, а тому просить суд у задоволенні позову відмовити.

У судовому засіданні 16.11.2016 року оголошувалася перерва.

Прокурор та представник позивача - Рівненської обласної державної адміністрації в судовому засіданні 07.12.2016 року позовні вимоги підтримав, з підстав зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні 07.12.2016 року заперечив проти позовних вимог, з підстав зазначених у відзиві на позовну заяву.

Представник позивача - Рівненської районної державної адміністрації в судове засідання 07.12.2016 року не з'явився. Проте, 07.12.2016 року до суду від Рівненської райдержадміністрації надійшло письмове пояснення, відповідно до якого останнє просить суд задоволити позовні вимоги в повному обсязі та провести розгляд справи за відсутності повноважного представника Рівненської районної державної адміністрації.

Дослідивши зібрані у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

22.08.2003 року між Рівненською районною державною адміністрацією Рівненської області (Орендодавець) та підприємцем ОСОБА_1 (Орендар) укладено Договір оренди земельної ділянки водного фонду (далі - Договір), за умовами якого, орендодавець на підставі розпорядження № 47 від 27.01.2003 року, передає, а Орендар набуває право на оренду земельної ділянки водного фонду (водний об'єкт), дальше "земельна ділянка", яка знаходиться на території Великоомелянської сільської ради Рівненського району Рівненської області, загальною площею 23,5 га., згідно з планом земельної ділянки, що додається до договору ( в тому числі: під ставками - 14,65 га; під канавами - 0,46 га; під дамбами - 3,87 га; під болотом - 4,52 га) (п.1.1 Договору).

Вказаний Договір підписаний повноважними представниками сторін, скріплено відбитками печаток останніх та посвідчений державним нотаріусом Рівненської районної державної нотаріальної контори Кутецькою В.В., зареєстрований в реєстрі № 1-1588.

Відповідно до п. 2.1. - 2.3. Договору, земельна ділянка передається в оренду для рибогосподарських потреб. Договір укладається на термін 49 (сорок дев'ять) років, починаючи з дати його реєстрації. По закінченні терміну договору орендар має переважне право на поновлення договору на новий термін. У цьому разі зацікавлена сторона повинна повідомити письмово другу сторону про бажання щодо продовження дії договору на новий термін не пізніше, ніж за два місяці до його закінчення. Строк оренди в односторонньому порядку зміні не підлягає. Орендна плата вноситься орендарем за кожне півріччя поточного року у грошовій формі в розмірі 1620,09 грн. (одна тисяча шістсот двадцять гривень дев'ять копійок), не пізніше 15 числа наступного за звітним періодом місяця. У розмір орендної плати не входить податок на землю.

Орендна плата справляється також і у випадках, якщо орендар з поважних причин тимчасово не використовує земельну ділянку за умовами договору. У разі визнання договору оренди недійсним одержана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди земельної ділянки не повертається. Розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів, тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря; у разі невиконання орендодавцем обов'язку повідомити орендарю про права третіх осіб на орендовану земельну ділянку; збільшення розмірів ставки земельного податку; в інших випадках, передбачених законодавством України (п. 2.4. Договору).

25.05.2004 року між ОСОБА_1 (Орендодавець) та ОСОБА_5 (Орендар) укладено Договір суборенди земельної ділянки водного фонду (далі - Договір суборенди), за умовами якого, орендодавець передає, а Орендар набуває право на суборенду земельної ділянки водного фонду, дальше "земельна ділянка", яка знаходиться на території Великоомелянської сільської ради Рівненського району Рівненської області, загальною площею 23,5 га., згідно з планом земельної ділянки, що додається до договору ( в тому числі: під ставками - 14,65 га; під канавами - 0,46 га; під дамбами - 3,87 га; під болотом - 4,52 га) (п. 1.1, Договору суборенди).

Згідно п. 2.1. - п. 2.3. Договору суборенди, земельна ділянка передається в оренду для рибогосподарських потреб. Договір укладається на термін - до закінчення строку, визначеного договором оренди цієї земельної ділянки, посвідченого Рівненською районною державною нотаріальною конторою 22.08.2003 р. Строк суборенди в односторонньому порядку зміні не підлягає. Орендна плата вноситься орендарем за кожне півріччя поточного року у грошовій формі в розмірі 1620,09 грн. (одна тисяча шістсот двадцять гривень дев'ять копійок), не пізніше 15 числа наступного за звітним періодом місяця. У розмір орендної плати не входить податок на землю.

01.04.2005 року між Рівненською районною державною адміністрацією Рівненської області та підприємцем ОСОБА_1 укладено договір про внесення змін в договір оренди земельної ділянки водного фонду, посвідченого Рівненською районною державною нотаріальною конторою 22.08.2003 року за р. № 1-1588, відповідно до якого сторони внесли зміни в п.п. 2.3. п. 2. Договору оренди земельної ділянки водного фонду, посвідченого Рівненською районною державною нотаріальною конторою 22.08.2003 року за р. № 1-1588, а саме: встановити орендну плату за земельну ділянку водного фонду в розмірі 10 % (десяти відсотків) від грошової оцінки земельної ділянки.

Рішенням Рівненської районної ради Рівненської області № 897 від 14.12.2012 року "Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земельної ділянки, наданої в оренду підприємцю ОСОБА_1 та перебуває в суборенді громадянина ОСОБА_5 на території Великоомелянської сільської ради", яким затверджено технічну документацію з нормативно грошової оцінки земельної ділянки площею 23,5000 га, наданої в оренду підприємцю ОСОБА_1 та перебуває в суборенді громадянина ОСОБА_5 для рибогосподарських потреб на території Великоомелянської сільської ради Рівненського району Рівненської області. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 23,5000 га становить 86453 (вісімдесят шість тисяч чотириста п'ятдесят три) гривні.

Згідно з витягом Управління Держгеокадастру у Рівненському районі Рівненської області з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, орендованої відповідачем та переданої в суборенду ОСОБА_5, з урахуванням коефіцієнта індексації, складає 154 735,05 грн.

Відповідно до п. 1 ст. 2 Земельного кодексу України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.

Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності (ст. 93 Земельного кодексу України).

У відповідності до ст. 13 та ст. 15 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Частинами 1, 2, 3 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підп. 14.1.136 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України).

Підп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з п.п. 288.1, 288.4, 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Ст. 289 Податкового кодексу України встановлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І : 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 100 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 100. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до ст. 1, ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Частиною 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

У відповідності до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

За приписами ч.ч. 1, 2 ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.

За ч. 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель", дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч. 2, ч. 3 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель").

Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Як вбачається з договору, (зі змінами внесеними від 01.04.2005 року) розмір орендної плати за земельну ділянку водного фонду сторонами визначено на рівні 10% (десяти відсотків) від грошової оцінки земельної ділянки.

Статтею 632 ЦК України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. (ч. 1, ч. 2 ст. 651 ЦК України).

У разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання (ст. 652 ЦК України).

За ч. 3 ст. 653 ЦК України, у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

За таких обставин, оскільки нормативна грошова оцінка земельної ділянки є необхідною при використанні для обчислення плати за землю і розмір нормативно грошової оцінки земельних ділянок, які складають предмет позовних вимог, прокурором визначено на підставі рішення компетентного органу, а тому позовні вимоги про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, судом визнаються обґрунтованими.

Щодо тверджень відповідача, що між позивачем - Рівненською районною державною адміністрацією та ним 18.01.2013 року було укладено договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки водного фонду, відповідно до якого сторонами встановлено орендну плату у розмірі 5 % від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, то воно не приймається судом, виходячи з наступного.

Відповідачем до суду надано договір від 18.01.2013 року про внесення змін до договору оренди земельної ділянки водного фонду, посвідченого Рівненською районною державною нотаріальною конторою 22.08.2003 року за р. № 1-1588 (із внесеними змінами згідно договору про внесення змін, посвідченого Рівненською районною державною нотаріальною конторою 01.04.2005 року за р. № 1-257), відповідно до якого, сторони внесли зміни: 1) нормативно грошова оцінка земельної ділянки площею 23,5000 га, розташованої на території Великоомелянської сільської ради, Рівненського району, Рівненської області, яка знаходиться в оренді строком на 49 (сорок дев'ять) років підприємця ОСОБА_1 для рибогосподарських потреб, становить 86453 грн. (вісімдесят шість тисяч чотириста п'ятдесят три гривні); 2) внести зміни в підпункт 2.3. пункту 2 договору оренди земельної ділянки водного фонду, посвідченого Рівненською Рівненською районною державною нотаріальною конторою 22.08.2003 року за р. № 1-1588 (із внесеними змінами згідно договору про внесення змін, посвідченого Рівненською районною державною нотаріальною конторою 01.04.2005 року за р. № 1-257) наступні зміни: встановити орендну плату за земельну ділянку, загальною площею 23,5000 га, в розмірі 5 % (п'яти відсотків) від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, що становить 4322,65 грн. (чотири тисячі триста двадцять дві гривні шістдесят п'ять копійок) щорічно; 3 ) решта умов договору від 22.08.2003 р. за р. № 1-1588 залишаються без змін.

Відповідно до частини 1 статті 16 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, чинній на момент укладення договору оренди) договір оренди земельної ділянки набирає чинності після досягнення домовленості з усіх істотних умов, підписання його сторонами і державної реєстрації.

Згідно з ч. 1 та ч. 3 статті 18 вказаного Закону України "Про оренду землі" (в редакції, чинній на момент укладення договору оренди) укладений договір оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації. Порядок та органи, що здійснюють державну реєстрацію, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 3, 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 року № 2073 "Про затвердження Порядку державної реєстрації договорів оренди землі" (в редакції, чинній на момент укладення договору) державна реєстрація договорів оренди проводиться виконавчим комітетом сільської, селищної та міської ради, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за місцем розташування земельної ділянки. Забезпечення реєстрації договорів оренди покладається на відповідні державні органи земельних ресурсів: районні відділи земельних ресурсів; Управління (відділи) земельних ресурсів у містах обласного і районного підпорядкування; Київське і Севастопольське міське управління земельних ресурсів.

Згідно ст. 210 ЦК України, правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

За таких осбтавин, враховуючи, що Договір від 18.01.2013 року про внесення змін до договору оренди земельної ділянки водного фонду, посвідчений Рівненською районною державною нотаріальною конторою 22.08.2003 року за р. № 1-1588 не зареєстровано у встановленому законом порядку, він не вважається вчиненим, а відтак твердження відповідача про зміну відсоткової ставки за згодою сторін, судом визнається безпідставним.

Крім того, відповідач у своєму відзиві на позов зазначає, що позов заступника керівника місцевої прокуратури є передчасним, оскільки не було дотримано процедури, передбаченої ч. 2 ст. 188 ГК України та ст. 30 Закону України "Про оренду землі".

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002 №15- рп/2002 визначено, що положення частини другої статті 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про задоволення позову про внесення змін в пп. 2.3 п. 2 Договору оренди земельної ділянки водного фонду, укладеного 22.08.2003 р. між Рівненською районною державною адміністрацією та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, з покладенням судових витрат на відповідача, а тому, керуючись ст. 49, ст.ст. 82-85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Внести зміни в пп. 2.3 п. 2 Договору оренди земельної ділянки водного фонду, укладеного 22.08.2003 р. між Рівненською районною державною адміністрацією Рівненської області та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, виклавши його в наступній редакції:

"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 23,5 га, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку землі, виданого управлінням Держгеокадастру в Рівненькому районі, становить 154 735,05 грн. Орендна плата вноситься орендарем у розмірі 10 % від нормативної грошової оцінки в сумі 15 473,50 грн. в рік".

3. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (33010, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Прокуратури Рівненської області (33028, м. Рівне, вул. 16 Липня, 52, код ЄДРПОУ 02910077) 1 378 (одну тисячу триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено "09" грудня 2016 року.

Суддя Романюк Р.В.