ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
06 грудня 2016 р. Справа № 902/821/16
Господарський суд Вінницької області у складі головуючого судді Маслія І.В., при секретарі судового засідання Василишеній Н.О.
За участю представників сторін:
позивача : ОСОБА_1, представник за довіреністю;
відповідача : ОСОБА_2, представник за довіреністю;;
Розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу
за позовом:Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Вінницягаз" (пров. Костя Широцького, буд. 24, м. Вінниця, 21012)
до:Ямпільської міської ради (вул. Жовтнева, 94/2, м. Ямпіль, 24500)
про визнання рішення недійсним
ВСТАНОВИВ :
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Вінницягаз" звернулося до Господарського суд Вінницької області з позовом до Ямпільської міської ради в якому просить суд визнати незаконним та скасувати Рішення 5 сесії 7 скликання Ямпільської сільської ради Ямпільського району Вінницької області від 24 березня 2016 року № 165 «Про нову редакцію рішення 60 сесії 6 скликання від 11.06.2015 року № 1923 «Про дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ПАТ по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз» по вул. Щорса, 1 в м. Ямполі».
Свої позовні вимоги Позивач мотивує тим, що оскаржуване Рішення 5 сесії 7 скликання Ямпільської сільської ради Ямпільського району Вінницької області від 24 березня 2016 року № 165 «Про нову редакцію рішення 60 сесії 6 скликання від 11.06.2015 року № 1923 «Про дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ПАТ по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз» по вул. Щорса, 1 в м. Ямполі» було прийнято з порушеннями норм чинного законодавства.
Так, вказаним рішенням відповідачем припинено право Ямпільського управління по експлуатації газового господарства ПАТ «Вінницягаз» постійного користування земельною ділянкою загальною площею 1,5232 га в м. Ямполі та визнано таким, що втратив чинність державний акт на право постійного користування землею Серія ВН №000008, виданий Ямпільською міською радою 16.03.1994 р. Даний акт був виданий відповідно до Рішення Ямпільської міської Ради народних депутатів від 11 березня 1994 року № 40 дане рішення є чинним. При цьому, за твердження позивача, рада не дотрималася приписів норм чинного законодавства, а саме: ст. 13 Земельного кодексу України та ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», оскільки за цими нормами не передбачено повноважень органу місцевого самоврядування в частині припинення прав юридичних та фізичних осіб, у тому числі прав на постійне користування земельними ділянками. З огляду на це та відповідно до п. 1.2.2 постанови Пленуму ВГСУ «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» №6 від 17.05.2011р. ( зі змінами і доповненнями) позивач має право, виходячи з положень ст. 152 ЗК України, захиститися в господарському суді як постійний землекористувач у спосіб щодо оцінки оспорюваного рішення відповідача на предмет відповідності його (рішення) чинному законодавству.
Ухвалою суду від 26 вересня 2016 року за вказаним позовом порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 19 жовтня 2016 року.
Розгляд справи неодноразово відкладався.
20 жовтня 2016 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення позову заперечив. Зазначивши, що всі рішення прийняті міською радою, які стосуються земельної ділянки ПАТ «Вінницягаз» приймались за відповідними заявами підприємства та враховуючи положення ст. 92 Земельного кодексу України, а також те, що ПАТ «Вінницягаз» не підпадає ні під одне з положень даної статті, вбачає не можливим перебування в постійному користуванні земельної ділянки у ПАТ «Вінницягаз».
Ухвалою від 09.11.2016 року продовжено строк вирішення спору на 15 днів відповідно до ст. 69 ГПК України та призначено судове засідання на 06.12.2016 року.
В судове засідання зявились усі представники сторін.
Дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.
Відповідно до рішення Ямпільскої міської ради народних депутатів від 11.03.1994р. № 40 Ямпільскому управлінню по експлуатації газового господарства для обслуговування виробничих будівель в постійне користування було надано 1,5232 га землі згідно з планом землекористування, про що засвідчує Державний акт на право постійного користування землею серія ВН 000008 (а.с. 13,15), зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею 16.03.1994р. за № 5. План зовнішніх меж землекористування (а.с. 14), що є невід'ємною частиною Державного акту, містить план-схему земельної ділянки: площею 1,5232 в м. Ямполі.
Акціонерне товариство з газопостачання та газифікації «Вінницягаз» засноване відповідно до Указу Президента України «Про корпоратизацію державних підприємств» від 15.06.93 року №210/93 на підставі наказу № 103 Державного комітету по нафті і газу України від 11.03. 94 р. шляхом перетворення державного підприємства з газопостачання та газифікації «Вінницягаз» у відкрите акціонерне товариство. Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Вінницягаз" є новим найменуванням Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Вінницягаз" відповідно до вимог Закону України «Про акціонерні товариства».
Наведені обставини жодна зі сторін не спростовує.
Навпаки, факт реорганізації шляхом перетворення Ямпільского управління по експлуатації газового господарства у ПАТ по газопостачанню та газифікації "Вінницягаз" послугувало підставою для прийняття рішення 5 сесії 7 скликання Ямпільскої міської ради Ямпільського району Вінницької області від 24 березня 2016 року № 165 «Про нову редакцію рішення 60 сесії 6 скликання від 11.06.2015 року № 1923 «Про дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ПАТ по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз» по вул. Щорса, 1 в м. Ямполі».
Рішенням № 165 від 24 березня 2016 року рада вирішила, зокрема:
1.Припинити право постійного користування земельною ділянкою Ямпільскому управлінню по експлуатації газового господарства загальною площею 1,5232 га в м. Ямполі у звязку з реорганізацією шляхом перетворення даного підприємства у ПАТ по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз».
2.Вважати таким, що втратив чинність державний акт на право постійного користування землею Серія ВН № 000008 виданий Ямпільскою міською радою 16.03.1994 року.
3.Надати дозвіл ПАТ по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз» на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) в оренду для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництво та розподілення газу) по вул.. Щорса, 1 (нова назва вул.. Затишна) в м. Ямполі, площею 1,5232 га;
4.Технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки замовити в організації, яка має ліцензію на виконання даного виду робіт.
5.Вважати такими що втратили чинність рішення 60 сесії 6 скликання від 11.06.2015 року № 1923 «Про дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ПАТ по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз» повул. Щорса, 1 в м. Ямполі» та рішення 62 сесії 6 скликання від 08.09.2015 року № 1990 «Про внесення змін у рішення 60 сесії 6 скликання від 11.06.2015 року № 1923 «Про дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ПАТ по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз» по вул. Щорса, 1 в м. Ямполі».
6.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань земельних ресурсів, навколишнього середовища, раціонального використання надр (ОСОБА_3В.).
Не погоджуючись з рішенням Ямпільської міської ради від 24 березня 2016 року №165 Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Вінницягаз" звернулось до суду з даним позовом.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав пояснення викладені у відзиві на позовну заяву та просив суд у задоволенні позову відмовити зокрема з наступних підстав:
-всі рішення прийняті міською радою, які стосуються земельної ділянки ПАТ «Вінницягаз» приймались за відповідними заявами підприємства;
-враховуючи положення ст. 92 Земельного кодексу України, а також те, що ПАТ «Вінницягаз» не підпадає ні під одне з положень даної статті, вбачає не можливим перебування в постійному користуванні земельної ділянки у ПАТ «Вінницягаз».
За таких обставин представник відповідача вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Заслухавши учасників судового процесу, повно, всебічно і обєктивно дослідивши в сукупності надані у справу докази, надавши їм юридичну оцінку суд прийшов до висновку що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 19 Земельного кодексу України (який діяв під час набуття Ямпільским управлінням по експлуатації газового господарства права постійного землекористування) надання земельних ділянок у користування здійснюснюється на підставі рішень обласних, районних, міських, селищних і сільських Рад народних депутатів за проектами відведення цих ділянок.
Право власності або право постійного користування землею, згідно ст. 23 Земельного кодексу України 1990 року, що діяв до 01.01.2002р., посвідчується державними актами, які видавалися і реєструвалися сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів. Форми державних актів затверджуються Верховною Радою України.
Як вбачається з матеріалів справи, Ямпільське управління по експлуатації газового господарства, правонаступником якого є позивач, мав правові підстави для постійного землекористування земельною ділянкою загальною площею 1,5232 га, яка знаходиться в м. Ямполі по вул. Щорса, 1, для обслуговування виробничих будівель.
Відповідно до пункту 6 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України 2001 року, що набрав чинності з 01.01.2002р., громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 1 січня 2008 року переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них.
Рішенням Конституційного Суду України № 5-рп/2005 від 22.09.2005 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення: пункту 6 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України щодо зобов'язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди без відповідного законодавчого, організаційного та фінансового забезпечення та пункту 6 Постанови Верховної Ради України "Про земельну реформу" від 18 грудня 1990 року № 563-XII з наступними змінами в частині щодо втрати громадянами, підприємствами, установами і організаціями після закінчення строку оформлення права власності або права користування землею раніше наданого їм права користування земельною ділянкою. Набуття права власності на земельну ділянку, яка перебуває у користуванні, в загальному порядку, не передбачає встановлення обмеження щодо строків набуття цього права. Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження форм державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою" від 2 квітня 2002 року № 449 раніше видані державні акти на право приватної власності на землю, державні акти на право власності на землю та державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними і підлягають заміні в разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб.
Рішенням Конституційного Суду України № 5-рп/2005 від 22.09.2005 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення й п. 6 Постанови Верховної ради України від 18.12.1990 р. № 563-XII "Про земельну реформу", в частині щодо втрати громадянами, підприємствами, установами і організаціями після закінчення строку оформлення права власності або права користування землею раніше наданого їм права користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є: а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; в) припинення діяльності державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; д) систематична несплата земельного податку або орендної плати.
При цьому за приписами п. 3, п. 4 ст. 142 Земельного кодексу України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки, власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.
Докази про те, що постійний землекористувач-позивач добровільно відмовився від спірної земельної ділянки, підтвердження не знайшли.
Відповідно до ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим кодексом.
При цьому п. 10 ст. 148 Земельного кодексу України передбачає, що у разі незгоди користувача з вилученням земельної ділянки питання вирішується в судовому порядку.
Знаходження ж об'єктів нерухомості на земельній ділянці, в разі зміни ними (об'єктами нерухомості) власників підпадає під дію регулювання ст. 120 Земельного кодексу України, за ч. 2 якої якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Спірна земельна ділянка знаходяться під об'єктами нерухомості, які належать на праві власності позивачу, а отже на неї поширюється положення ч. 2 ст. 120 ЗК України.
В даному випадку органом місцевого самоврядування прийнято рішення про переведення до земель запасу міської ради земельну ділянку, яка перебуває, у постійному користуванні позивача (на якій розміщені будівлі), для обслуговування будівель, без вилучення їх, що за загальними положеннями суперечить вимогам ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України.
Відповідачем не надано суду доказів: а) добровільного звернення позивача щодо припинення права постійного землекористування на спірну земельну ділянку, б) настання будь-якого з юридичних фактів, передбачених п. "б"-"д" ст. 141 Земельного Кодексу України, в) наявності судового рішення щодо вилучення спірної земельної ділянки із постійного користування позивача.
Переведення Ямпільською місцевою радою до земель запасу міської ради спірної земельної ділянки, а отже припинення органом місцевого самоврядування права постійного землекористування земельною ділянкою (п. 1 спірного рішення) та як наслідок визнання таким, що втратив чинність державний акт на право постійного користування землею (п.2 спірного рішення) не відповідають основним принципам земельного законодавства, викладеним у ст. 5 Земельного Кодексу України, в якій встановлено забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави та забезпечення гарантій прав на землю, та ст. 153 Земельного Кодексу України, в якій визначені гарантії права власності на земельну ділянку.
При цьому ст. 154 та ст. 155 Земельного Кодексу України містить пряму заборону щодо втручання органів місцевого самоврядування без рішення суду у здійснення власником повноважень щодо володіння, користування і розпорядження належною йому земельною ділянкою або встановлювати непередбачені законодавчими актами додаткові обов'язки чи обмеження та встановлено відповідальність органів місцевого самоврядування за шкоду, заподіяну їх неправомірним втручанням у здійснення власником повноважень щодо володіння, користування і розпорядження земельною ділянкою, та за видання актів, які порушують права власників земельних ділянок.
Спірна земельна ділянки і на даний час використовуються позивачем для обслуговування будівель.
Згідно із ст. 155 Земельного Кодексу України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним повністю чи в певній частині.
У пункті 2 роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 р.№ 02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" ( зі змінами і доповненнями) зазначено, що підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.
З огляду на це п.1 та п. 2 Рішення 5 сесії 7 скликання Ямпільскої міської ради Ямпільського району Вінницької області від 24 березня 2016 року № 165 підлягають визнанню недійсними.
Щодо визнання недійсними п.3,4,5,6 Рішення 5 сесії 7 скликання Ямпільскої міської ради Ямпільського району Вінницької області від 24 березня 2016 року № 165 слід відмовити оскільки вони прийняті відповідачем відповідно до положень Земельного кодексу та на підставі заяви позивача.
В матеріалах справи наявна заява позивача подана до відповідача 05.06.2015 року про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою на земельну ділянку ПАТ «Вінницягаз», яке використовується відповідно до державного акту на право постійного користування.
Стаття 123. Земельного кодексу України передбачає порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, зокрема: надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою. Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ч. 2 ст.49 ГПК України, судові витрати зі сплати судового збору підлягають віднесенню на відповідача.
Керуючись ст.ст. 4-2 - 4-4, 32 - 34, 43, 49, 82, 84, 85, 115, 116 ГПК України, -
ВИРІШИВ :
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати недійсними п.1 «про припинення права постійного користування земельною ділянкою» та п. 2 «про втрату чинності Державного Акту на право постійного користування земельною ділянкою Серії ВН № 000008 від 16.03.1994 року» Рішення 5 сесії 7 скликання Ямпільської міської ради Ямпільського району Вінницької області від 24 березня 2016 року № 165 «Про нову редакцію рішення 60 сесії 6 скликання від 11.06.2015 року № 1923 «Про дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ПАТ по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз» по вул. Щорса, 1 в м. Ямполі»
3. У позові щодо визнання недійсним п. 3, 4, 5, 6, Рішення 5 сесії 7 скликання Ямпільської міської ради Ямпільського району Вінницької області від 24 березня 2016 року № 165 відмовити.
4. Стягнути з Ямпільської міської ради (вул. Жовтнева, 94/2, м. Ямпіль, 24500, код 03772660) на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Вінницягаз" (пров. Костя Широцького, буд. 24, м. Вінниця, 21012, код 03338649) 1378,00 грн. судового збору.
5. Копію рішення направити відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України 09 грудня 2016 р.
Суддя Маслій І.В.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - відповідачу (вул. Жовтнева, 94/2, м. Ямпіль, 24500)