ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2016 року м. ПолтаваСправа № 816/1843/16
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Єресько Л.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Шевченко О.С.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Ковальчук І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Полтавської обласної державної адміністрації, третя особа: Публічне акціонерне товариство "Комсомольське автотранспортне підприємство № 15347" про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
17 жовтня 2016 року фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (надалі - позивач, ФОП ОСОБА_1.) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Полтавської обласної державної адміністрації (надалі - відповідач, Полтавська ОДА), третя особа: Публічне акціонерне товариство "Комсомольське автотранспортне підприємство № 15347" (надалі - третя особа, ПАТ "Комсомольське АТП № 15347") , просив:
- визнати протиправною бездіяльність конкурсного комітету при Полтавській обласній державній адміністрації щодо допущення до участі у конкурсі по визначенню пасажирських перевізників на автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області ПАТ "Комсомольське АТП-15347";
- визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету при Полтавській обласній державній адміністрації у формі протоколу від 09.08.2016 № 102, в частині визнання ПАТ "Комсомольське АТП-15347" переможцем конкурсу на автобусному маршруті загального користування № 147-11 Горішні Плавні АС - Потоки ч/з Дмитрівку (об'єкт конкурсу № 19) та укладання з ним договоруна п'ять років;
- визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Полтавської обласної державної адміністрації від 16.09.2016 № 404 "Про укладання договорів про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом" в частині укладання договору про орагнізацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом на автобусний маршрут № 147-11 Горішні Плавні АС - Потоки ч/з Дмитрівку з ПАТ "Комсомольске АТП-15347";
- зобов'язати Полтавську обласну державну адміністрацію укласти договір про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом терміном на п'ять років з автомобільним перевізником ФОП ОСОБА_1 на автобусний маршрут № 147-11 Горішні Плавні АС - Потоки ч/з Дмитрівку.
В обґрунтування позовних вимог позивач пояснював, що не погоджується із допуском конкурсним комітетом при Полтавській ОДА до участі у конкурсі по визначенню пасажирських перевізників на автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області - ПАТ "Комсомольське АТП - 15347", і як наслідок з визнанням його переможцем у конкурсі, оскільки підприємство перебуває у стадії ліквідації за рішенням засновників, а відповідно до статті 45 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, які визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб'єкта господарювання, до участі в конкурсі не допускаються.
У судовому засіданні позивач та його представник вимоги позовної заяви підтримали, просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував посилаючись на правомірність дій конкурсного комітету при Полтавській ОДА, вказував, що що ПАТ "Комсомольське АТП - 15347" на сьогодні має діючу ліцензію на провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів автобусами, має необхідний штат персоналу, матеріально-технічну базу, необхідну кількість рухомого складу та діючі договори на здійснення фінансово-господарської діяльності. При цьому зауважувала, що справа про ліквідацію (припинення) перевізника як суб'єкта господарювання, а також справа про його банкрутство може бути порушена виключно судом, а у спірному випадку ліквідація ПАТ "Комсомольське АТП - 15347" відбувається за рішенням засновників з приводу зміни форми власності та назви, що не позбавляє підприємства права здійснювати господарську діяльність в подальшому.
Представник третьої особи в судове засідання 24.11.2016 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. В судовому засіданні 18.11.2016 проти задоволення позову заперечував, пояснював, що порушення справи про ліквідацію суб'єкта господарювання є виключною прерогативою суду, а перебування ж підприємства в стадії ліквідації за рішенням власника саме по собі не є достатньою підставою для недопущення такого перевізника до участі у конкурсі.
Заслухавши пояснення позивача, представника позивача та представника відповідача дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.
Процедура підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування визначається Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-ІІІ (надалі - Закон №2344-ІІІ) та постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 № 1081 "Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування" (надалі - Порядок).
За приписами частин першої та другої статті 43 Закону №2344-ІІІ визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів).
Згідно з частинами першою, дев'ятою статті 44 Закону №2344-ІІІ організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та територіальних органів Національної поліції, а також громадських організацій у сфері автомобільного транспорту.
Як встановлено з матеріалів справи, розпорядженням голови Полтавської ОДА від 20.05.2010 № 174 затверджено склад та положення про конкурсний комітет при облдержадміністрації по визначенню пасажирських перевізників на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області (а.с. 34), з наступними змінами (а.с. 68-70).
Відповідно до п. 28 Порядку організатор або робочий орган публікує в друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс.
30.06.2016 в газеті "Село Полтавське" № 25 було опубліковано оголошення про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування є окремі автобусні маршрути загального користування, які не виходять за межі території Полтавської області.
На виконання статті 46 Закону №2344-ІІІ та пункту 29 Порядку, якими визначено перелік документів, що подаються для участі у конкурсі, ФОП ОСОБА_4 та ПАТ "Комсомольське АТП - 15347" подано відповідні пакети документів (а.с. 36-64).
09.08.2016 конкурсним комітетом при Полтавській ОДА проведено засідання конкурсного комітету при облдержадміністрації по визначенню пасажирських перевізників на автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області за результатами проведення якого вирішено визнати ПАТ "Комсомольське АТП-15347" переможцем конкурсу на автобусному маршруті загального користування № 147-11 Горішні Плавні АС - Потоки ч/з Дмитрівку (об'єкт конкурсу № 19) та укласти з ним договір терміном на п'ять років; визнати ФОП ОСОБА_1 таким, що посів друге місце у конкурсі на автобусному маршруті загального користування № 147-11 Горішні Плавні АС - Потоки ч/з Дмитрівку (об'єкт конкурсу № 19). Засідання конкурсного комітету при Полтавській ОДА оформлено протоколом (а.с. 10-11, 65-67).
Розпорядженням голови Полтавської обласної державної адміністрації від 16.09.2016 № 404 (а.с. 13-15, 71-73) зобов'язано першого заступника голови облдержадміністрації Пісоцькому А.А. укласти договори про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом терміном на п'ять років з автомобільними перевізниками, в т.ч. з ПАТ "Комсомольське АТП-15347" на автобусний маршрут № 147-11 Горішні Плавні АС - Потоки ч/з Дмитрівку (звичайний режим, дні виконання: щоденно).
ФОП ОСОБА_1 не погоджуючись з допущенням ПАТ "Комсомольське АТП-15347" до участі у конкурсі, а також з його перемогою звертався зі скаргами до голови Полтавської ОДА, оскільки вважав, що повинен бути єдиними претендентом та переможцем в конкурсі в даний маршрут, на що заступником начальника управління Полтавської ОДА повідомлено, що конкурсним комітетом при облдержадміністрації прийнято рішення про визначення переможцем конкурсу на автобусному маршруті Горішні Плавні - Потоки через с. Дмитрівка - автомобільного перевізника ПАТ "Комсомольське АТП-15347" (а.с. 12).
Враховуючи, що згідно отриманої інформації з безкоштовного витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з сайту Міністерства юстиції України щодо ПАТ "Комсомольське АТП - 15347", підприємство перебуває в стані припинення з 02.12.2013 (а.с. 16-17), позивач не погодився з допущенням до участі у конкурсі з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування ПАТ "Комсомольське АТП - 15347" та з його перемогою у конкурсі, а тому звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку позовним вимогам суд виходить з такого.
Представник відповідача в судовому засіданні пояснювала, що підприємство було допущено до участі у конкурсі, оскільки відносно підприємства не порушено справу про банкрутство чи ліквідацію. Крім цього вказала, що ПАТ "Комсомольське АТП - 15347" на сьогодні має діючу ліцензію на провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів автобусами, має необхідний штат персоналу, матеріально-технічну базу, необхідну кількість рухомого складу та діючі договори на здійснення фінансово-господарської діяльності.
Як з'ясовано з протоколу засідання конкурсного комітету при Полтавській ОДА на обговорення ставилось питання про участь у конкурсі ПАТ "Комсомольське АТП - 15347". Так, за повідомленням ФОП ОСОБА_1 ПАТ "Комсомольське АТП - 15347" перебуває в стані ліквідації. При цьому опитаний на засіданні директор ПАТ "Комсомольське АТП - 15347" Герасименко С.М. пояснив, що підприємство перебуває в стані припинення за рішенням учасників зборів (а.с. 65-67).
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадяських формувань, зроблений судом станом на 18.11.2016 (а.с. 82-87), до реєстру внесено запис № 158411000132 від 02.12.2013 про рішення засновників (учасників) юридичної особи ПАТ "Комсомольське АТП-15347" або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації.
18.10.2016 за № 15841320020000132 до цього ж реєстру внесено рішення засновників (учасників) вказаної юридичної особи або уповноваженого ним органу про відміну рішення щодо припинення юридичної особи.
19.10.2016 та 20.10.2016 внесено зміни до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах та здійснено державну реєстрацію змін до установчих документів, в т.ч. і зміну повного найменування підприємства, після чого означене підприємство іменується - Приватне акціонерне товариство "Автотранспортне підприємство № 15347", скорочено ПРАТ "АТП № 15347".
21.10.2016 до ЄДР знову внесено запис № 15841100023000132 про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації.
Перед судом поставлено питання чи підпадає ПАТ "Комсомольське АТП-15347" (ПРАТ "АТП № 15347") під обмеження для участі у вищевказаному конкурсі, встановлені ч. 2 ст. 45 Закону №2344-ІІІ, у зв'язку із прийняттям його засновниками (учасниками) рішення щодо припинення підприємства в результаті ліквідації.
Відповідно до частини другої статті 45 Закону №2344-ІІІ до участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, зокрема, які визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб'єкта господарювання.
Отже, за змістом вказаної норми справа повинна бути порушена.
Дана норма конкретизується у підпункті 2 пункту 12 Порядку, яким встановлено, що до участі у конкурсі не допускається перевізник, який визнаний банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або який перебуває у стадії ліквідації.
З аналізу наведених норм можна дійти висновку, що обмеження у вигляді не допуску до участі в означеному конкурсі поширюється на учасника у випадку порушеної відносно нього справи, пов'язаної з банкротством.
В абзаці 3 частини першої статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14.05.1992 № 2343-XII (надалі - Закон № 2343-XII) наведено визначення банкрутства - це визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність за допомогою процедур санації та мирової угоди і погасити встановлені у порядку, визначеному цим Законом, грошові вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.
При цьому стадія ліквідації у процедурі банкрутства застосовується після процедури санації, коли не можливо відновити платоспроможність підприємства.
Справи про банкрутство розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених вищевказаним Законом (ч. 1 ст. 9 Закону № 2343-XII).
Справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно становлять не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим же Законом (ч. 3 ст. 10 Закону № 2343-XII).
З порушенням процедури банкрутства господарським судом, зокрема, вводиться мораторій на задоволення вимог кредиторів, вводиться процедура розпорядження майном та призначається розпорядник майна тощо.
Інші випадки ліквідації юридичних осіб через порушення процедури в судовому порядку передбачено, зокрема, пунктами 2 та 3 частини першої статті 110 Цивільного кодексу України, а саме за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, за позовом учасника юридичної особи або відповідного органу державної влади, а також за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи в інших випадках, встановлених законом, - за позовом відповідного органу державної влади.
Матеріалами справи підтверджується, що відносно третьої особи ПАТ "Комсомольське АТП-15347" (ПРАТ "АТП № 15347") не порушувалися провадження в судовому порядку, а ні за процедурою банкрутства, а ні за іншою процедурою за зверненнями відповідних органів державної влади.
На підставі наведеного суд дійшов висновку, що на третю особу ПАТ "Комсомольське АТП-15347" (ПРАТ "АТП № 15347"), що ліквідується за рішенням засновників (учасників) або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, не поширюється обмеження для участі у конкурсі, не поширюються обмеження щодо участі у конкурсі перевізників, встановлені частиною другою статті 45 Закону №2344-ІІІ та підпунктом 2 пункту 12 Порядку.
Таким чином, протиправної бездіяльності з боку Полтавської обласної державної адміністрації під час проведення конкурсу у зв'язку із заявленою підставою позову судом не встановлено, оскаржувані рішення відповідача ґрунтуються на справедливих результатах конкурсу та відповідають вимогам законодавства.
Інших підстав для визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності позивачем не заявлено, а судом не встановлено.
Приймаючи до уваги встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими врегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову ФОП ОСОБА_1 повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Полтавської обласної державної адміністрації, третя особа: Публічне акціонерне товариство "Комсомольське автотранспортне підприємство № 15347" про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови в повному обсязі.
Повний текст постанови складено 29 листопада 2016 року.
Суддя Л.О. Єресько