Ухвала суду № 63317452, 09.12.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2016
Номер справи
815/6856/16
Номер документу
63317452
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/6856/16

УХВАЛА

09 грудня 2016 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Вовченко О.А., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Командира військової частини А1546 про визнання неправомірним наказу, зупинення виконання наказу, зобовязання відповідача компенсувати заподіяну моральну шкоду та зобовязати вчинити певна дії ,-

В С Т А Н О В И В:

До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Командира військової частини А1546, в якому позивач просить суд:

- визнати причину щодо пропущення строку, передбаченого ст.88 Дисциплінарного статуту ЗС України на оскарження неправомірних дій субєкта владних повноважень поважною та поновити-зазначений строк;

- визнати наказ суб'єкта владних повноважень від 21.04.2016 №310 Про результати службового розслідування щодо притягнення до матеріальної та дисциплінарної відповідальності за шкоду заподіяну державі неправомірним;

- зупинити виконання оскаржуваного наказу субєкта владних повноважень від 21.04.2016 року №310 Про результати службового розслідування та повідомити про це командира військової частини А1546 та командира військової частини А1032

- зобовязати відповідача скасувати наказ субєкта владних повноважень від 21.04.2016 року №310 Про результати службового розслідування, як незаконного та неправомірного та повернути стягнену грошову суму 1 тис. 282 грн. 00 коп. та суму 1 тис. 423 грн. 40 коп., яка станом на 02.12.2016 стягнена на новому місті служби у військовій частині А1032;

- зобовязати відповідача компенсувати позивачу та батькові позивача заподіяну моральну шкоду у розмірі 15,0 тис. грн.;

- зобовязати субєкта владних повноважень (командира військової частини А1546) незаконно стягнені з позивача кошти та компенсацію за моральну шкоду перерахувати на особистий рахунок № 29244825509100 банківської установи ПАТ КБ «ПриватБанк».

Відповідно до п.п.3,5,6 ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч. 2 ст.106 КАС України, на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.

Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Зазначеною статтею визначаються строки звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом з метою досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом - проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. Дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах, яка дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням.

Згідно з ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з ч. 3 ст. 99 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Тобто, як вбачається з даної статті, початок місячного строку визначено альтернативно - це день, коли особа: дізналася або повинна була дізнатися про порушення. При цьому йдеться не про те, коли особа з'ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням, а про те, коли вона дізналася про ці рішення, дії чи бездіяльність.

Обґрунтовуючи клопотання про поновлення строків звернення до суду з даним адміністративним позовом, ОСОБА_1 вказує, що 08.09.2016 року він був змушений письмово звернутись до командування військової частини А1546 щодо надання йому копій матеріалів службового розслідування та витягів з наказів про накладення на позивача дисциплінарного стягнення догани та про притягнення до матеріальної відповідальності. Відповідь та копії документа, стверджує позивач, були ним отримані 15.10.2016 року. Оскільки позивач є військовослужбовцем та виконує завдання з захисту територіальної цілісності України, довгий час перебував на навчаннях, тому командиру військової частини А 1546 скаргу у місячний термін скарги надіслати не зміг.

Однак, позивач не вказує дату коли він дізнався про порушення своїх прав та в порушення ст. 06 КАС України не надав до суду доказів, на які посилається, обґрунтовуючи клопотання про поновлення строків звернення з вказаним адміністративним позовом до суду, а саме: запит від 08.09.2016 року з яким позивача письмово звернувся до командування військової частини А1546, відповідь на вказаний запит та докази того, що ОСОБА_1 перебував на навчаннях.

Відповідно до вимог ст.106 КАС України, у позовній заяві зазначаються ім'я (найменування) позивача та відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги,а в разі подання позову до кількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Так, позивач у якості відповідача зазначає Командира військової частини А1546, однак не вказує прізвище, імя та по батькові вказаної особи.

Позивач просить суд, серед іншого, зобовязати відповідача компенсувати позивачу та батькові позивача заподіяну моральну шкоду у розмірі 15,0 тис. грн. Однак, по перше, не вказує процесуальний статус свого батька, по друге, не зазначає його прізвище, імя та по батькові, по третє, не конкретизує розмір заподіяної моральної шкоди кожного з цим осіб.

Також, ОСОБА_1 просить суд зупинити виконання оскаржуваного наказу субєкта владних повноважень від 21.04.2016 року №310 Про результати службового розслідування та повідомити про це командира військової частини А1546 та командира військової частини А1032.

Однак не конкретизує особу яка, на його думку, повинна зупинити виконання наказу від 21.04.2016 року №310 Про результати службового розслідування та повідомити про це командира військової частини А1546 та командира військової частини А1032.

Відповідно до ч.3 ст.106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень.

При цьому ОСОБА_1 надав до суду лише оригінал адміністративного позову з доданими документами без його копії з додатками для відповідача.

Згідно зі ст.108 КАС України суддя, встановивши, що адміністративний позов подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає за необхідне залишити адміністративний позов без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.

Виявлені недоліки повинні бути усунені, шляхом надання до суду адміністративного позову (з примірниками для сторін) оформленого у відповідності до вимог ст. 106 КАС України, доказів звернення до суду у межах строків, визначених ст. 99 КАС України з викладом обставин, що дати коли позивачу стало відомо про порушення його прав.

Керуючись ст.ст. 105, 106, 108, 109 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Командира військової частини А1546 про визнання неправомірним наказу, зупинення виконання наказу, зобовязання відповідача компенсувати заподіяну моральну шкоду та зобовязати вчинити певна дії - залишити без руху.

Встановити позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.

У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута заявникові.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання в п'ятиденний строк з дня оголошення та (або) отримання копії ухвали апеляційної скарги.

Суддя О.А. Вовченко