Постанова № 63317202, 09.12.2016, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2016
Номер справи
431/2678/16-а
Номер документу
63317202
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

3.7

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 грудня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 431/2678/16-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Смішливої Т.В.,

при секретарі судового засідання Ларіній П.Є.,

за участю позивача ОСОБА_1.,

представника відповідача - ОСОБА_2, дов. № 31/12/7-2095

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС в Луганській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

24 жовтня 2016 року ОСОБА_1 (далі також-позивач, ОСОБА_1,) звернувся до Старобільського районного суду Луганської області із позовом до Регіонального сервісного центру МВС в Луганській області (далі також- відповідач РСЦ МВС у Луганській області), в якому просив визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перереєстрації транспортного засобу на нового власника за довідкою-рахунком автомобіля вантажний/фургон ГАЗ 6611 VIN ХТН661100М0671778 номер шасі ХТН 661100М0671778, маса повна 5800 кг, маса власна 3508 кг, категорія ТЗ С1, обєм двигуна 4250, 1991 року випуску, бензин або газ, кількість місць (сид./ст.) 2 кількість циліндрів 8, кількість дверей 3 та зобовязати відповідача здійснити перереєстрацію транспортного засобу на нового власника за довідкою-рахунком автомобіля вантажний/фургон ГАЗ 6611 VIN ХТН661100М0671778 номер шасі ХТН 661100М0671778, маса повна 5800 кг, маса власна 3508 кг, категорія ТЗ С1, обєм двигуна 4250, 1991 року випуску, бензин або газ, кількість місць (сид./ст.) 2 кількість циліндрів 8, кількість дверей 3.

В обґрунтування позовних вимого позивачем зазначено, що відповідачем безпідставно, в порушення норм законодавства, відмовлено позивачу у здійсненні державної перереєстрації транспортного засобу, на нового власника за довідкою- рахунком, придбаним у Луганської обласної організації мисливців і рибалок, з посиланням на пункт 8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 за № 1388 (надалі Порядок), у звязку з тим, що придбаний транспортний засіб було знято з обліку та до теперішнього часу не зареєстровано, а переобладнання (крім переобладнання для роботи на газових паливах), відчуження, передача права користування і (або) розпорядження придбаних транспортних засобів, не зареєстрованих у підрозділах сервісних центрів МВС не допускається. Позивач вважає, що ним витримані всі вимоги щодо можливості перереєстрації транспортного засобу.

Позивач у судовому засіданні надав пояснення, аналогічні викладеному у позові, та просив суд задовольнити позовні вимоги повністю.

Представник відповідача позов не визнав, пояснив, що транспортний засіб ГАЗ 6611, 1991 року випуску, знято з обліку 28.12.1993 МРЄО Марківського РОВД у звязку відбуттям до Луганська для обласної ради УСРСР, після чого не був поставлений на облік у відповідному реєстраційному підрозділі до теперішнього часу, а відчуження, передача права користування і (або) розпорядження придбаних транспортних засобів, не зареєстрованих у підрозділах сервісних центрів МВС не допускається відповідно до пункту 8 Порядку. Також відповідач вважає, що транспортний засіб реалізовано з порушенням п. 44 Порядку, тому як на комісію не приймаються транспортні засоби які не зареєстровані в уповноваженому органі МВС, у звязку з чим просив відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі. Аналогічна позиція викладена в письмових запереченнях (а.с. 38-39, 62-65)

Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд встановив таке.

Судом встановлено, що постановою всеукраїнської ради українського товариства мисливців та рибалок № 10-4 від 25.06.2014 надано дозвіл Луганській обласній організації українського товариства мисливців та рибалок на реалізацію автомобіля ГАЗ -66-11, 1992 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, шасі ХТМ 006611 м 0671778, двигун 456263 (а.с. 8).

Луганська обласна організація українського товариства мисливців та рибалок наказом від 01.10.2014 прийняла рішення про реалізацію через комісійні магазини автомобіль ГАЗ -66-11, 1992 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, шасі ХТМ 006611М0671778, двигун 456263 (а.с. 9).

Згідно квитанції до прибуткового касового ордеру від 06.10.2014 Луганська обласна організація українського товариства мисливців та рибалок отримала від ОСОБА_1 три тисячі гривень за автомобіль ГАЗ 6611 (а.с. 10).

Відповідно до накладної від 06.10.2014 Луганська обласна організація українського товариства мисливців та рибалок передала ОСОБА_1 автомобіль ГАЗ -66-11, 1992 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, шасі ХТМ 006611М 0671778, вартістю 3000,00 грн, у тому числі ПДВ (а.с. 10).

Згідно довідки-рахунок серії ВІА № 775623 від 08.10.2014 ОСОБА_1 продано та видано грузовий автомобіль ГАЗ -66-11, шасі 0671778, свідоцтво про реєстрацію (технічний паспорт) ВШ 526400, вартістю три тисячі грн. (а.с. 11).

З метою державної перереєстрації вказаного транспортного засобу ОСОБА_1 звернувся до Регіонального сервісного центру МВС в Луганській області № 4443 із заявою № 92601696 від 31.05.2016, додавши до заяви довідку-рахунок ВІА № 775623 від 08.10.2014 та акт на переобладнання № 003249 від 31.05.2016 (а.с. 13).

Відповідачем 31.05.2016 відмовлено в перереєстрації транспортного засобу на підставі пункту 8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 за № 1388, у звязку з тим, що переобладнання, відчуження, передача права користування і (або) розпорядження придбаних транспортних засобів, не зареєстрованих у підрозділах сервісних центрів МВС не допускається. Автомобіль знято з обліку 28.12.1993 у звязку з відбуттям до м. Луганська та до теперішнього часу не зареєстровано.

Вказане рішення відповідача зазначено безпосередньо на заяві позивача про перереєстрацію автомобіля (а.с. 13)

Суд зазначає, що правовідносини з приводу предмету адміністративного позову між позивачем та відповідачем були врегульовані положеннями законодавства, чинними на час виникнення спірних правовідносин.

Згідно з частиною 9 статті 34 Закону України "Про дорожній рух" власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів. На транспортні засоби оформляються та видаються реєстраційні документи, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України, та закріплюються номерні знаки, які відповідають вимогам стандартів. Закупівля за державні кошти бланків реєстраційних документів та номерних знаків для транспортних засобів здійснюється відповідно до вимог законодавства тими органами, на які покладений обов'язок щодо їх реєстрації.

Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків, встановлюється Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 № 1388.

Відповідно до п. 2 Порядку № 1388 цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх.

Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.

Положеннями п. 7 цього Порядку передбачено, що власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).

Експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані (не перереєстровані) в уповноважених органах МВС та без номерних знаків, що відповідають державним стандартам, а також ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах або знищені чи підроблені, забороняється.

Згідно абз. 1 п. 8 Порядку № 1388 державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України "Про дорожній рух").

Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є засвідчені підписом відповідної посадової особи, що скріплений печаткою, зокрема, довідка-рахунок за формою згідно з додатком 1, видана суб'єктом господарювання, діяльність якого пов'язана з реалізацією транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери.

Для державної реєстрації транспортних засобів, що перебували в експлуатації і зняті з обліку в уповноважених органах МВС, крім зазначених у цьому пункті документів, що підтверджують правомірність їх придбання, подається свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт) та копія реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу на пластиковій основі, з відміткою уповноваженого органу МВС про зняття транспортного засобу з обліку. Переобладнання (крім переобладнання для роботи на газових паливах), відчуження, передача права користування і (або) розпорядження придбаних транспортних засобів, не зареєстрованих у уповноважених органах МВС, не допускається. (абз. 17 п. 8 Порядку № 1388).

Тобто, абз. 17 п. 8 Порядку № 1388 прямо вказує на те, що для державної реєстрації транспортних засобів, що перебували в експлуатації і зняті з обліку в уповноважених органах МВС, крім зазначених у цьому пункті документів, подається свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт) з відміткою уповноваженого органу МВС про зняття транспортного засобу з обліку.

Також, вказаним Порядком передбачено, що під час проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортні засоби (крім випадків реєстрації нових транспортних засобів, перереєстрації транспортних засобів у звязку із зміною найменування та адреси юридичних осіб, прізвища, імені чи по батькові, місця проживання фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, вибракування їх у цілому) підлягають огляду фахівцями експертної служби МВС з метою звірення ідентифікаційних номерів їх складових частин з номерами, зазначеними в поданих власником для реєстрації документах. За результатами огляду в документах, які подаються для державної реєстрації, робиться відповідна відмітка або складається акт огляду. Експертне дослідження транспортного засобу і реєстраційних документів на транспортний засіб (інших документів, які є підставою для реєстрації транспортного засобу) проводиться за заявою власника з метою визначення справжності ідентифікаційних номерів транспортного засобу і реєстраційних документів. Експертне дослідження проводиться фахівцями експертної служби МВС або судовими експертами державних спеціалізованих установ, які мають присвоєну в установленому Законом України Про судову експертизу порядку кваліфікацію судового експерта з правом проведення досліджень за відповідними експертними спеціальностями.

За результатами дослідження складається висновок експертного дослідження, який додається до документів, що подаються для державної реєстрації. Установлення відповідності конструкції, перевірка за Єдиним державним реєстром МВС та автоматизованою базою даних про розшукувані транспортні засоби проводяться уповноваженими особами сервісного центру МВС.

Позивачем надано суду висновок експертного дослідження № 13/150/1613 від 31.05.3016, з якого вбачається, що номер двигуна НОМЕР_2, номер рами (шасі) ХТМ 006611М 0671778, наданого для дослідження транспортного засобу ГАЗ 6611 не змінювалися. Бланк наданого на дослідження документу «Техпаспорт» серія ВШ № 526400 відповідає бланкам, які є в офіційному обігу (а.с. 12).

Вказаний висновок експертного дослідження № 13/150/1613 від 31.05.3016 надавався позивачем відповідачу під час звернення із заявою про перереєстрацію транспортного засобу, що не заперечується представником відповідача.

Перереєстрація транспортних засобів проводиться у разі отримання свідоцтва про реєстрацію замість утраченого або не придатного для користування, зміни їх власників, місця стоянки, місцезнаходження або найменування власників - юридичних осіб, місця проживання або прізвища, імені чи по батькові фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, а також у разі зміни кольору, переобладнання транспортного засобу чи заміни кузова, інших складових частин, що мають ідентифікаційні номери (абз. 1 п. 33 Порядку № 1388).

При перереєстрації транспортних засобів у разі зміни їх власників зняття з обліку таких транспортних засобів не проводиться (абз. 2 п. 33 Порядку № 1388).

Як встановлено судом, згідно довідки-рахунок серії ВІА № 775623 від 08.10.2014 ОСОБА_1 придбав автомобіль ГАЗ 6611, 1992 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, шасі ХТМ 006611М 0671778, двигун 456263, на законних підставах, а тому є власником даного автомобіля.

За приписами статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Статтею 317 Цивільного кодексу України встановлено, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Згідно з статтею 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до статті 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним.

Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (стаття 328 Цивільного кодексу України).

Суд зазначає, що ОСОБА_1 набув право власності на автомобіль при цьому протиправність набуття права власності не встановлена судом та не випливає із закону.

Не проведення перереєстрації автомобіля, що належить ОСОБА_1 на праві власності, позбавляє останнього можливості експлуатувати транспортний засіб, а отже й користуватись своєю власністю за її призначенням, чим порушуються його права власника.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідно до довідки-рахунок, ОСОБА_1 має беззаперечне право перереєструвати на своє ім'я автомобіль ГАЗ 6611, однак факт того що зазначений автомобіль не зареєстрований у відповідному реєстраційному підрозділі, позбавляють позивача можливості перереєструвати автомобіль ГАЗ 6611 на своє ім'я, чим у свою чергу грубо порушуються права позивача, як власника, вільно користуватись та розпоряджатись належним йому майном.

З огляду на викладене, суд вважає, що звернення позивача до суду з позовом про зобов'язання відповідача здійснити перереєстрацію права власності на вищезазначений автомобіль ГАЗ 6611, є належним способом захисту прав та інтересів позивача, які він вважає порушеними, оскільки судом достовірно встановлено наявність порушеного права позивача як власника, вільно користуватись та розпоряджатись належним йому майном; позивачем доведено суду обставини правомірності набуття ним права володіння, користування та розпорядження автомобілем ГАЗ 6611, а отже у суду наявні правові підстави для задоволення позову.

Суд звертає увагу на те, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства, адміністративний суд здійснює перевірку відповідності їх прийняття (вчинення) критеріям, передбаченим частиною третьою статті 2 КАС України.

Зокрема, рішення державного органу повинно бути чітким, конкретним, з посиланням на подані документи і зрозумілим не тільки особі, що його прийняла.

Суд зазначає, що оскільки відповідач у рішенні від 31.05.2016 про відмову у здійсненні перереєстрації автомобіля за позивачем послався лише на п. 8 Порядку № 1388 та відмовив у проведенні перереєстрації лише у звязку з тим, що автомобіль знято з обліку 28.12.1993 у звязку з відбуттям до м. Луганська та до теперішнього часу не зареєстровано, суд перевіряє правомірність саме зазначеного рішення та вказаної підстави його прийняття.

Таким чином, посилання представника позивача на недотримання порядку прийняття автомобіля на комісію та подальша реалізація зазначеного автомобіля позивачу через ФОП ОСОБА_3 з порушенням, на думку відповідача, Порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1200 від 11.11.2009, суд вважає неприйнятними, а тому не вбачає необхідності їх перевіряти.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

На переконання суду відповідач не довів обґрунтованості прийнятого рішення про відмову у перереєстрації автомобіля за позивачем та обставин, що стосуються заперечень проти заявлених позовних вимог.

Згідно з частиною 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 11, 71, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії посадових осіб Регіонального сервісного центра МВС України у Луганській області щодо відмови 31.05.2016 ОСОБА_1 у перереєстрації транспортного засобу на нового власника за довідкою-рахунком автомобіля ГАЗ 6611 VIN ХТН661100М0671778.

Зобовязати Регіональний сервісний центр МВС України у Луганській області здійснити перереєстрацію транспортного засобу ГАЗ 6611 VIN ХТН661100М0671778, 1991 року випуску, на нового власника ОСОБА_1 за довідкою-рахунком.

Стягнути з Регіонального сервісного центра МВС України у Луганській області (код 40112343, 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Б. Ліщини, 37-Н) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, і.н. НОМЕР_3) судові витрати у розмірі 1102,40 грн. (одна тисяча сто дві гривні 40 коп).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанову у повному обсязі складено та підписано 09 грудня 2016 року.

Суддя ОСОБА_4