ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" грудня 2016 р. Справа № 1809/1467/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Боршовського Т.І.,
за участю секретаря судового засідання Савченко Н.В.
представників позивача Курча В.В., Греська В.В.,
представника відповідача Ференса О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Калуш-Транс"
про зобов'язання забезпечити допуск до здійснення перевірки,-
ВСТАНОВИВ:
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (надалі - позивач, Управління ДСНС в Івано-Франківській області) звернулося до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Калуш-Транс" (надалі - відповідач, ТзОВ «Калуш-Транс»), в якому просить суд зобов'язати відповідача забезпечити посадовим особам позивача допуск до здійснення планової перевірки щодо додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту будівель, споруд, приміщень та території за адресою: Івано-Франківська область, місто Калуш, вулиця Б.Хмельницького, 84.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно плану-графіку проведення перевірок Управлінням ДСНС в Івано-Франківській області було заплановано в період з 10.10.2016 року до 21.10.2016 року провести планову перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту ТзОВ «Калуш-Транс». Про проведення вказаної планової перевірки відповідача було заздалегідь повідомлено, однак 18.10.2016 року посадових осіб Управління ДСНС в Івано-Франківській області не було допущено до її проведення.
В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги та просили позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні позов визнав. Зокрема суду пояснив, що про проведення планової перевірки ТзОВ «Калуш-Транс» було повідомлено належним чином, однак він як директор з 12.10.2016 року по 25.10.2016 року перебував у відпустці, а заступник з охорони праці Калин П.М., якого було уповноважено бути присутнім під час проведення планової перевірки з питань додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту ТзОВ «Калуш-Транс», з 13.10.2016 року по 26.10.2016 року перебував на лікарняному. Таким чином, представник відповідача в судовому засіданні зобов'язався допустити посадових осіб Управління ДСНС в Івано-Франківській області до проведення запланованої перевірки ТзОВ «Калуш-Транс».
Розглянувши адміністративний позов, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши надані суду письмові докази та інші матеріали справи, суд встановив таке.
Згідно плану-графіку здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки об'єктів суб'єктів господарювання Управління ДСНС в Івано-Франківській області на ІV квартал 2016 року, затвердженого заступником начальника Управління з державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту 19.09.2016 року, позивач запланував в період з 10.10.2016 року до 21.10.2016 року проведення планоої перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту ТзОВ «Калуш-Транс» (а.с. 34-37).
23.09.2016 року Калуський міськрайонний відділ Управління ДСНС в Івано-Франківській області видав наказ № 24 «Про перевірку з питань пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктів господарювання», в додатку до якого передбачено проведення планової перевірки відповідача (а.с. 8-9).
Повідомлення про проведення вказаної перевірки від 23.09.2016 року № 2243/22-16 Калуський міськрайонний відділ Управління ДСНС в Івано-Франківській області направив 26.09.2016 року на адресу державної реєстрації місцезнаходження ТзОВ «Калуш-Транс» рекомендованим листом з повідомленям про вручення (а.с. 11-12).
04.10.2016 року позивач видав посвідчення № 1193 на проведення перевірки, згідно якого планову перевірку відповідача уповноважені здійснювати: головний інспектор відділу державного нагляду (контролю) в сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту Деркач Р.М., провідний інспектор відділу державного нагляду (контролю) в сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту Перегіняк Н.В., головний інспектор Калуського міськрайонного відділу Управління ДСНС в Івано-Франківській області Серветник І.М. При цьому, перевірці підлягають приміщення і територія ТзОВ «Калуш-Транс», розташованих за адресою: вулиця Б.Хмельницького, 84, місто Калуш, Івано-Франківська область (а.с. 10).
18.10.2016 року уповноважені на здійснення перевірки особи прибули за вказаною адресою для здійснення планової перевірки приміщення і територія ТзОВ «Калуш-Транс», однак вказаних посадових осіб Управління ДСНС в Івано-Франківській області не було допущено до об'єкта перевірки та не забезпечено участі у проведенні даної перевірки уповноважених осіб ТзОВ «Калуш-Транс». Наведені обставини підтверджуються актом про недопущення до проведення планової перевірки від 18.10.2016 року (а.с. 13), який складений вищевказаними посадовими особами позивача в присутності заступника директора ТзОВ «Калуш-Транс» з технічних питань Фіновича І.С., який відмовився надавати будь-які пояснення та підписувати вказаний акт.
Даний акт про недопущення посадових осіб Управління ДСНС в Івано-Франківській області до проведення планової перевірки від 18.10.2016 року був направлений цього ж дня рекомендованим листом на адресу відповідача (а.с. 14).
19.10.2016 року т.в.о. начальника Калуського міськрайонного відділу Управління ДСНС в Івано-Франківській області звернувся з рапортом до начальника Управління ДСНС в Івано-Франківській області, в якому вказав вищевказані обставини та просив позивача звернутися до суду з відповідним позовом про зобов'язання ТзОВ «Калуш-Транс» забезпечити допуск працівників Управління ДСНС в Івано-Франківській області до здійснення планової перевірки щодо додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту будівель, споруд, приміщень та території за адресою: Івано-Франківська область, місто Калуш, вулиця Богдана Хмельницького, 84 (а.с. 15).
Вирішуючи даний спір суд виходив з таких мотивів та норм права.
Частиною 1 статті 66 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Відповідно до підпункту 57 пункту 4 Указу Президента № 20/2013 від 16.01.2013 року «Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» ДСНС України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.
Таким чином, органи державного нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки є контролюючими органами, які діють у складі Державної служби України з надзвичайних ситуацій та здійснюють заходи державного нагляду (контролю) у відповідності до вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року № 1052 та Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки», затвердженого наказом МВС України від 02.11.2015 року № 1337, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.11.2015 року за №1467/27912.
Відповідно до приписів статті 64 Кодексу цивільного захисту України, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області реалізує повноваження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки (Державної служби України з надзвичайних ситуацій).
Згідно підпункту 27 пункту 4 Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області, затвердженого наказом ДСНС України № 175 від 13.04.2016 року Управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території організовує та здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи державного нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання.
В свою чергу, відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Частинами 1 та 2 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.
Як встановлено судом вище, Калуський міськрайонний відділ Управління ДСНС в Івано-Франківській області 23.09.2016 року видав наказ № 24 «Про перевірку з питань пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктів господарювання», в додатку до якого передбачено проведення планової перевірки відповідача (а.с. 8-9). При цьому, 04.10.2016 року позивач також видав посвідчення № 1193 на проведення планової перевірки ТзОВ «Калуш-Транс» (а.с. 10).
Згідно з частини 4 статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу. Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю). Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограммою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку. Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.
В даному випадку повідомлення про проведення вказаної перевірки від 23.09.2016 року № 2243/22-16 Калуський міськрайонний відділ Управління ДСНС в Івано-Франківській області направив 26.09.2016 року на поштову адресу ТзОВ «Калуш-Транс» рекомендованим листом з повідомленям про вручення (а.с. 11-12).
Предстаник відповідача в судовому засідання підтвердив про його завчасне оповіщення про проведення планової перевірки ТзОВ «Калуш-Транс» в період з 10.10.2016 року до 21.10.2016 року.
Таким чином, право суб'єкта господарювання не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу, яке передбачено вищевказаною частиною 4 статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», не могло бути використаним в даному випадку відповідачем, оскільки ТзОВ «Калуш-Транс» отримало повідомлення про здійснення планової перевірки.
Згідно статті 11 Закону України «Про основні зазсади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» серед обов'язків суб'єкта господарювання зазначено й обов'язок щодо допуску посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду.
Аналогічна вимога міститься і в пункті 6 розділу І Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, затвердженого наказом МВС № 1337 від 02.11.2015 року (надалі - Порядок № 1337).
Так, відповідно до пункту 6 розділу І Порядку № 1337, суб'єкти господарювання зобов'язані безперешкодно допускати посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів для здійснення огляду (обстеження) будівель, приміщень, споруд, устаткування, території, надавати для ознайомлення документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) у зазначеній сфері, а також їх копії у разі необхідності в порядку, визначеному законодавством.
Як встановлено судом вище, 18.10.2016 року уповноважені на здійснення перевірки працівники Управління ДСНС в Івано-Франківській області прибули до ТзОВ «Калуш-Транс» для здійснення планової перевірки приміщення і території за адресою: Івано-Франківська область, місто Калуш, вулиця Богдана Хмельницького, 84, однак вказаних посадових осіб не було допущено до об'єкта перевірки та не забезпечено участь у проведенні даної перевірки уповноважених осіб відповідача.
Згідно пункту 11 розділу ІІІ Порядку № 1337 у разі якщо суб'єкт господарювання не допускає посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки в цілому чи до окремих приміщень об'єкта перевірки, яка здійснюється в установленому законодавством порядку, посадовою особою, яка здійснює перевірку, складається акт про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки.
В матеріалах справи міститься копія акту про недопущення до проведення планової перевірки від 18.10.2016 року, який складений вищевказаними посадовими особами позивача в присутності заступника директора ТзОВ «Калуш-Транс» з технічних питань Фіновича І.С., який відмовився надавати будь-які пояснення та підписувати вказаний акт (а.с. 13).
В судовому засіданні предстаник відповідача - директор ТзОВ «Калуш-Транс» визнав позов, пояснивши суду, що з 12.10.2016 року по 25.10.2016 року перебував у відпустці. Особа, яку було уповноважено бути присутнім під час проведення планової перевірки з питань додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту ТзОВ «Калуш-Транс» - заступник з охорони праці Калин П.М., з 13.10.2016 року по 26.10.2016 року перебував на лікарняному.
Суд погоджуючись з доводами відповідача про наявність об'єктивних перешкод в неможливості вказаних посадових осіб бути присутніми під час перевірки, однак, все ж таки вважає, що відсутність уповноваженої особи відповідача для участі в проведенні планової перевірки ТзОВ «Калуш-Транс» не може слугувати підставою для недопущення посадових осіб Управління ДСНС в Івано-Франківській області до проведення планової перевірки з питань додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту ТзОВ «Калуш-Транс», оскільки відповідач зобов'язаний був забезпечити для участі в проведенні перевірки іншого представника, або в належній формі, завчасно довести до відома позивача вказані обставини та клопотати про перенесення строку проведення перевірки, чого вчинено не було.
Відповідно до абзацу 5 пункту 9 розділу ІІІ Порядку, посадові особи Державної служби України з надзвичайних ситуацій або її територіальних органів під час здійснення перевірок мають право звертатися у встановленому законом порядку до суду у випадку недопущення посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки в цілому чи до окремих приміщень об'єкта перевірки, яка здійснюється в установленому законодавством порядку, з вимогою щодо зобов'язання суб'єкта господарювання забезпечити допуск до здійснення перевірки в цілому або частини приміщень об'єкта перевірки.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку задовольнити позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області до ТзОВ "Калуш-Транс" повністю та зобов'язати відповідача забезпечити посадовим особам Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області допуск до здійснення планової перевірки щодо додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту будівель, споруд, приміщень та території за адресою: Івано-Франківська область, місто Калуш, вулиця Богдана Хмельницького, 84.
Відповідно до частин 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по сплаті судового збору не підлягають відшкодуванню позивачу.
Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Калуш-Транс" (код 32364186, місцезнаходження: 77300, Івано-Франківська область, місто Калуш, вулиця Богдана Хмельницького, 84) забезпечити посадовим особам Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (код 38555228, місцезнаходження: 76018, Івано-Франківська область, місто Івано-Франківськ, вулиця Франка, 6) допуск до здійснення планової перевірки щодо додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту будівель, споруд, приміщень та території за адресою: Івано-Франківська область, місто Калуш, вулиця Богдана Хмельницького, 84.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.
Постанова складена в повному обсязі 09.12.2016 року.