Постанова № 63316784, 06.12.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2016
Номер справи
805/3597/16-а
Номер документу
63316784
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 грудня 2016 р. Справа №805/3597/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови: 12 год. 08 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючий суддя Куденков К.О.;

секретар судового засідання: Притула С.С.

за участю:

представника позивача: ОСОБА_1,

представника відповідача: не зявився,

представника третьої особи: ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» до Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Комунальний заклад охорони здоровя «Добропільська лікарня інтенсивного лікування», про скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» (надалі ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля») звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_3 дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Комунальний заклад охорони здоровя «Добропільська лікарня інтенсивного лікування» (надалі третя особа), про скасування рішення №82 від 12.09.2016 року про повернення коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування у розмірі 21488,42 грн.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 листопада 2016р. у справі замінено відповідача ОСОБА_3 дирекцію Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на Донецьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (надалі відповідач, ДО ФССзТВП).

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що підприємство не несе відповідальності за недоліки в оформлені листків непрацездатності та у ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» були відсутні підстави для відмови застрахованим особам у надані допомоги по тимчасовій непрацездатності. Також позивач вважає, що відновлення працездатності у застрахованої особи виникає саме з того дня, який зазначений у листку непрацездатності у графі «Стати до роботи».

Представник позивача у судовому засіданні адміністративний позов підтримала та просила позовні вимоги задовольнити повністю.

Відповідач надав письмові заперечення на адміністративний позов, якими просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не повязаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Крім того, відповідач посилається на встановлення порушення ч.1 ст.31 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування» в частині призначення комісією із соціального страхування та виплати за рахунок коштів Фонду допомоги по тимчасовій непрацездатності на підставі листків непрацездатності, виданих з порушенням встановленого порядку. Відповідач зазначає, що єдиною і необхідною умовою, що підтверджує наявність права на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності, є належним чином виданий та оформлений листок непрацездатності. У звязку з цим, відповідач вважає, що позивач у порушення вимог чинного законодавства нарахував та сплатив допомоги по тимчасовій непрацездатності за листками непрацездатності, які були видані та оформлені неналежним чином.

Представник відповідача до судового засідання не зявився, у письмових запереченнях зазначив клопотання про розгляд справи без участі представника ОСОБА_3 дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Представник третьої особи у судовому засіданні надала пояснення, з яких випливає, що встановлені відповідачем недоліки листків непрацездатності виникли внаслідок неуважності відповідних застрахованих осіб.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача та третьої особи, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.

ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» зареєстроване у якості юридичної особи, ідентифікаційний код: 37014600, місцезнаходження: 85043, Донецька область, м. Добропілля, м. Білицьке, вул. Красноармійська, б.1А, що підтверджується довідкою АБ №531354 з ЄДРПОУ від 16.01.2013р. та випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 25.09.2015р.

ДО ФССзТВП зареєстроване у якості юридичної особи, ідентифікаційний код: 21955772, місцезнаходження: 87510, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Луніна, б.89, та має відокремлений (структурний) підрозділ ОСОБА_3 дирекцію ДО ФССзТВП, про що зазначено у відомостях з Єдиного державного реєстру, безоплатний доступ до яких забезпечується на підставі Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 10.06.2016р. № 1657/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 червня 2016р. за № 839/28969.

ОСОБА_3 дирекцією ДО ФССзТВП проведено планову перевірку дотримання порядку використання виділених коштів Фонду соціального страхування України в період з 01.07.2015р. по 30.06.2016р. у ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля», за наслідками якої складено відповідний акт перевірки від 06.09.2016р.

За вказаним актом перевірки від 06.09.2016р. встановлено порушення дотримання порядку використання страхових коштів загальнообовязкового державного соціального страхування на суму 14 325,61 грн.

На підставі вказаного акта ОСОБА_3 дирекцією ДО ФССзТВП прийнято спірне рішення №82 від 12.09.2016 року про повернення коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, за яким загальна сума фінансових (штрафних) санкцій за порушення порядку використання страхових коштів становить 21 488,42 грн., у тому числі 14 325,61 грн. сума неправомірно витрачених страхових коштів та штраф у розмір 7 162,81 грн. (50%) неправомірно витрачених страхових коштів.

В акті перевірки від 06.09.2016р. зазначено, що:

- ОСОБА_4 непрацездатності №360216 з 10.12.2015 року по 28.12.2015 року виданий ОСОБА_5, у листку непрацездатності підкреслюється слово «первинний», чітко вказуються: назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я (повністю), що підтверджуються штампом, але не підтверджено печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності», також в графі «Стати до роботи» вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом, але не засвідчується печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності», що є порушенням пунктів 3.1. та 3.13. Інструкції № 532. Сплачена допомога за рахунок коштів Фонду у сумі 4 808,44 грн. Протокол засідання комісії із соціального страхування № 1 від 29.01.2016 року, заява-розрахунок від 09.02.2016 року, отримано страхових коштів від Фонду 16.02.2016 року, сплачено застрахованій особі 17.02.2016 року;

- ОСОБА_4 непрацездатності №868533 з 14.08.2015 року по 20.08.2015 року виданий ОСОБА_6, у листку непрацездатності підкреслюється слово «первинний», чітко вказуються: назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я (повністю), що підтверджуються штампом, але не підтверджено печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності», також в графі «Стати до роботи» вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом, але не засвідчується печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності», що є порушенням пунктів 3.1. та 3.13. Інструкції № 532. Сплачена допомога за рахунок коштів Фонду у сумі 222,72 грн. Протокол засідання комісії із соціального страхування № 84 від 31.08.2015 року, заява-розрахунок від 09.09.2015 року, отримано страхових коштів від Фонду 16.09.2015 року, сплачено застрахованій особі 18.09.2015 року;

- ОСОБА_4 непрацездатності №250447 з 02.10.2015 року по 30.10.2015 року виданий ОСОБА_4, у листку непрацездатності підкреслюється слово «продовження», чітко вказуються: назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я (повністю), але не підтверджуються штампом закладу охорони, що є порушенням пункту 3.1. Інструкцій № 532. Сплачена допомога за рахунок коштів Фонду у сумі 3 196,96 грн. Протокол засідання комісії із соціального страхування № 87 від 30.11.2015 року, заява-розрахунок від 08.12.2015 року, отримано страхових коштів від Фонду 15.12.2015 року, сплачено застрахованій особі 17.12.2015 року;

- ОСОБА_4 непрацездатності №228083 з 27.01.2016 року по 25.02.2016 року виданий ОСОБА_7, у листку непрацездатності підкреслюється слово «продовження», чітко вказуються: назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я (повністю), але не підтверджуються штампом закладу охорони, що є порушенням пункту 3.1. Інструкцій № 532. Сплачена допомога за рахунок коштів Фонду у сумі 2 368,50 грн. Протокол засідання комісії із соціального страхування № 3 від 29.02.2016 року, заява-розрахунок від 04.03.2016 року, отримано страхових коштів від Фонду 15.03.2016 року, сплачено застрахованій особі 17.03.2016 року;

- ОСОБА_7 непрацездатності №142788 з 07.04.2016 року по 15.04.2016 року, виданий ОСОБА_8 у листку непрацездатності виправлення помилки у тексті не підтверджено печаткою заклад охорони здоров'я «Для листків непрацездатності», що є порушенням пункту 4.5. Інструкції № 532. Сплачена допомога за рахунок коштів Фонду у сумі 1 204,44 грн. Протокол засідання комісії із соціального страхування № 4 від 15.04.2016, заява-розрахунок від 05.05.2016 року отримано страхових коштів від Фонду 13.05.2016 року, сплачено застрахованій особі 16.05.2016 року;

- ОСОБА_7 непрацездатності №231792 з 21.07.2015 року по 07.08.2015 року, виданий ОСОБА_9, у листку непрацездатності підкреслюється слово «первинний», чітко вказуються: назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я (повністю), але не підтверджуються штампом та не підтверджено печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності», також в графі «Стати до роботи» вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом, але не засвідчується печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності», що є порушенням пунктів 3.1. та 3.13. Інструкцій № 532. Сплачена допомога за рахунок коштів Фонду у сумі 2 280,20 грн. Протокол засідання комісії із соціального страхування № 9 від 15.09.2015року, заява-розрахунок від 07.10.2015 року, отримано страхових коштів від Фонду 15.10.2015 року, сплачено застрахованій особі 19.10.2015 року.

Також в акті перевірки від 06.09.2016р. зазначено, що листок непрацездатності №248394 (в акті помилково зазначено №«8248394») виданий ОСОБА_10 (продовження) з 01.01.2016 року по 20.01.2016 року, медико-соціальною експертною комісією встановлена III група інвалідності з 23.06.2015 року. Призначена та виплачена допомога по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів Фонду за 20 робочих днів, а повинно було сплачено 19 робочих днів. Зайво сплачена допомога за рахунок коштів Фонду за 1 день у сумі 244,35 грн. Протокол засідання комісії із соціального страхування № 3 від 29.02.2016 року, заява-розрахунок від 04.03.2016 року, отримано страхових коштів від Фонду 15.03.2016, сплачено застрахованій особі 17.03.2016 року.

У звяжу з наведеними обставинами особами, які здійснювали перевірку, наведено висновок про порушення порядку використання коштів Фонду на загальну суму 14 325,61 грн.

До суду надані вказані листки непрацездатності.

Представник позивача надала пояснення, за якими наведені в акті перевірки недоліки щодо оформлення листків непрацездатності були усунуті під час перевірки.

Також суд зазначає, що недоліків в заповненні листків непрацездатності самим позивачем в акті перевірки не встановлено.

Частиною шостою ст.15 Закону України від 23 вересня 1999 року №1105-XIV «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування» передбачено, що у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.

Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

За приписами абзаців першого та другого ч.2 ст.22 вказаного Закону передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не повязаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Оплата перших пяти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не повязаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч.1 ст.23 «Підстави для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності» Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування» встановлено, що допомога по тимчасовій непрацездатності не надається: 1) у разі одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею злочину; 2) у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоровю з метою ухилення від роботи чи інших обовязків або симуляції хвороби; 3) за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи; 4) за час примусового лікування, призначеного за постановою суду; 5) у разі тимчасової непрацездатності у звязку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного спяніння або дій, повязаних з таким спянінням; 6) за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у звязку з навчанням.

В акті перевірки від 06.09.2016р. не встановлено вказаних обставин для відмови у наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності.

За приписами ч.3 ст.30 вказаного Закону передбачено, що рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності, яке затверджується правлінням Фонду.

У відповідності до ч.1 ст.31 вказаного Закону встановлено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоровя, за погодженням з Фондом.

Пунктом першим Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004р. №532/274/136-ос/1406, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2004р. за №1456/10055, визначено, що листок непрацездатності (далі - ЛН) - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.

Лицьовий бік бланка ЛН заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником з медичною освітою. Зворотний бік бланка ЛН заповнюється за місцем роботи застрахованої особи. Записи в ЛН здійснюються розбірливим почерком, без помарок, синім, фіолетовим або чорним чорнилом.

Пунктами 2 та 3 вказаної Інструкції передбачено, що насамперед заповнюється корінець ЛН.

Далі заповнюється частина лицьового боку ЛН, що видається непрацездатному.

Пунктами 3.1 та 3.13 вказаної Інструкції передбачено, що підкреслюється слово "первинний" або "продовження" із зазначенням номера та серії попереднього ЛН у разі його продовження. Чітко вказуються: назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я (повністю), що підтверджуються штампом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності"; дата видачі ЛН (цифрою вказується число, після чого літерами - назва місяця, цифрою вказується рік), прізвище, ім'я, по батькові непрацездатного (повністю); число повних років (цифрами); стать підкреслюється; місце роботи: назва і місцезнаходження підприємства, установи, організації (повністю).

У графі "Стати до роботи" вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності". У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється "Продовжує хворіти" та зазначається номер нового ЛН.

Пунктом 4.5 вказаної Інструкції передбачено, що у разі помилок у тексті здійснюється виправлення тексту, що підтверджується записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності".

На бланку ЛН дозволяється не більше двох виправлень.

При цьому, у пп.2.3 п.2 Наказу від 03.11.2004р. №532/274/136-ос/1406, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2004р. за №1454/10053, вказано керівникам органів та закладів охорони здоров'я незалежно від форм власності здійснювати контроль за виконанням цієї Інструкції у підвідомчих закладах.

Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена Наказ Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001р. №455 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2001р. за №1005/6196, визначає порядок і умови видачі, продовження та обліку документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, здійснення контролю за правильністю їх видачі, про що зазначено в преамбулі цієї Інструкції.

Пунктами 8.1 8.3 вказаної Інструкції передбачено, що контроль за виконанням цієї Інструкції закладами охорони здоров'я усіх відомств здійснюють у межах своєї компетенції Міністерство охорони здоров'я України, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, профспілки та їх об'єднання.

Відповідальність за стан організації та якості експертизи тимчасової непрацездатності, зберігання та облік документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, несе керівник закладу охорони здоров'я.

За порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, лікарі несуть відповідальність згідно з законодавством України.

Пунктом 2.2 Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 23.06.2008 №25, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008р. за №636/15327, передбачено, що комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов'язана: - приймати рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг; - приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення виплати його (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Підпунктом 3.1.1 п.3.1 вказаного Положення передбачено, що комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства: приймає рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах, на поховання) і передає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо. Приймає рішення про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково). Перевіряє правильність видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Суд звертає увагу на те, що наведені приписи вказаного Положення і ч.3 ст.30 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування» розрізнюють такі повноваження комісії 1) прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення та 2) розгляд підстави і правильності видачі листків непрацездатності.

Статтею 23 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування», яка визначає підстави для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності, не передбачено такої підстави, як недоліки в оформленні закладом охорони здоровя листка непрацездатності.

Положенням про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням та Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування» вказаним комісіям не надано повноважень щодо надіслання закладу охорони здоровя листка непрацездатності або його повернення застрахованій особі з метою виправлення відповідних недоліків та, відповідно, не ненадання допомоги по тимчасовій непрацездатності до виправлення цих недоліків.

Суд зазначає, що Інструкцією про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров'я України, Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян та Положенням про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоровя України від 09.04.2008р. №189, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04 липня 2008р. за №589/15280, - не передбачено здійснення контролю за правильністю видачі листків непрацездатності комісіями (уповноваженим) із соціального страхування, які створюються на підприємстві.

При цьому, суд звертає увагу на те, що за приписами ч.1 ст.31 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування» порядок такого контролю встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоровя, за погодженням з Фондом, а не самим Фондом.

Таким чином, незважаючи на надання частиною 3 ст.30 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування» комісіям (уповноваженому) підприємства компетенції розглядати підставу і правильність видачі листків непрацездатності, законодавець не встановив наслідків реалізації цієї компетенції при наявності окремих недоліків в оформленні цих листків непрацездатності та не визначив такої підстави для відмови у наданні застрахованій особі допомоги по безробіттю, як наявність недоліків в оформленні листка непрацездатності.

Також суд зазначає, що відповідач не зазначив яким чином повинен був діяти позивач у спірних правовідносинах з метою ефективного забезпечення права застрахованих осіб на своєчасне отримання відповідної допомоги.

Враховуючі наведене та те, що позивач усунув недоліки листків непрацездатності, на підтвердження чого надав відповідні листки непрацездатності до суду, а також те, що в акті перевірки або у наданих письмових запереченнях відповідач не вказує на відсутність у наведених застрахованих осіб права на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності з передбачених законодавством підстав, суд дійшов висновку про необґрунтованість твердження відповідача про порушення позивачем порядку використання страхових коштів Фонду.

За наведених обставин суд вважає неправомірним покладення на позивача відповідальності за видачу застрахованим особам закладами охорони здоровя листків непрацездатності з певними недоліками, які були усунуті.

Щодо листка непрацездатності серія АГУ №248394 виданий ОСОБА_10 суд зазначає, що у графі "З якого числа" зазначено 01.01.2016р., у графі "До якого числа включно" зазначено 20.01.2016р., у графі "Стати до роботи" зазначено 21.01.2016р., також маються відомості про огляд МСЕК 21.01.2016р.

Відповідно до абзацу першого п.3.12 та абзацу першого п.3.13 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності передбачено, що у графі "Звільнення від роботи" у першому стовпчику "З якого числа" дата видачі ЛН (число, місяць, рік) позначається арабськими цифрами; у другому стовпчику "До якого числа включно" дата продовження ЛН (число і місяць) позначається літерами; у четвертому стовпчику "Підпис та печатка лікаря" продовження або закриття ЛН підтверджується підписом та печаткою лікаря.

У графі "Стати до роботи" вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності".

Таким чином, вказаним листком непрацездатності підтверджено 20 днів непрацездатності, а саме починаючи з 01.01.2016р. по 20.01.2016р. включно. Суд зазначає, що огляд МСЕК було здійснено після закінчення цього періоду непрацездатності.

Враховуючі наведені приписи, та положення ч.2 ст.22 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування», суд вважає, що відповідачем не надано обґрунтування щодо необхідного розрахунку за вказаним листком непрацездатності 19 днів, а не 20 днів.

На підставі наведеного, суд вважає, що в цій частині відповідачем також не доведено наявності порушення позивачем порядку використання страхових коштів Фонду.

З урахуванням викладеного, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю.

Позивачем надане до суду платіжне доручення №2116639143 від 29.09.2016р. про сплату судового збору у розмірі 1378,00 грн. за подання позовної заяви.

Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, стягненню на користь позивача підлягає 1378,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» до Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Комунальний заклад охорони здоровя «Добропільська лікарня інтенсивного лікування», про скасування рішення задовольнити повністю.

Скасувати рішення ОСОБА_3 дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про повернення коштів фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування №82 від 12 вересня 2016 року у розмірі 21488 (двадцять одна тисяча чотириста вісімдесят вісім) гривень 42 (сорок дві) копійки.

Стягнути на користь «ДТЕК Добропіллявугілля» (ідентифікаційний код: 37014600, місцезнаходження: 85000, Донецька область, місто Добропілля, місто Білицьке, вулиця Красноармійська, 1а) за рахунок бюджетних Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (ідентифікаційний код: 21955772; 87510, Донецька область, місто Маріуполь, проспект Луніна, будинок 89) суму судових витрат у розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошено у судовому засіданні 06 грудня 2016 року, повний текст постанови буде виготовлений протягом пяти днів з дня завершення судового розгляду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 09 грудня 2016 року.

Суддя Куденков К.О.