Постанова № 63315676, 09.12.2016, Диканський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
09.12.2016
Номер справи
529/1212/16-а
Номер документу
63315676
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 529/1212/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(в порядку скороченого провадження)

09 грудня 2016 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді Гвоздика А. Є. у приміщенні Диканського районного суду в смтДиканька, розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Решетилівського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Полтавській області про визнання неправомірними дій та зобов'язати вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИВ:

28. 11. 2016 року позивач звернулась до суду з вищевказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Диканському районі Полтавської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% із заробітної плати державного службовця. Позивач звернувся до відповідача 02. 09. 2016 року з заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням зазначеної в поданій довідці: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди по Постанові КБМ України № 212 та індексації заробітної плати, суми яких були зазначені у колонці «інші виплати». 08. 09. 2016 відповідач ОСОБА_2 об'єднане управління пенсійного фонду України Полтавської області листом за № 15/к-02 відмовило у перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди по Постанові КБМ України № 212 та індексації заробітної плати, суми яких були зазначені у колонці «інші виплати». Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексації грошових доходів громадян нею отримано і з них сплачені страхові внески, а тому мають враховуватись при розрахунку пенсії.

Враховуючи викладене, позивач просить визнати неправомірними та протиправними дії Решетилівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Полтавської області під час обчислення позивачу заробітної плати державного службовця щодо не врахування до її складу матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди по Постанові КБМ України № 212 та індексації грошових доходів громадян. Зобов'язати відповідача провести позивачу донарахування пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% із заробітної плати державного службовця та включити до її складу - матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди по Постанові КБМ України № 212 та індексації грошових доходів громадян, з яких утримані внески до Пенсійного фонду України згідно довідки виданої Державною фінансовою інспекцією в Полтавській області за № 16-11-3-14/3763 від 21. 07. 2016 року. Зобов'язати відповідача з 01. 08. 2016 року проводити виплату пенсії позивачу на основі проведеного перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від суми заробітної плати та інших виплат - матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди по Постанові КБМ України № 212 та індексації грошових доходів громадян, з яких утримані внески до Пенсійного фонду України згідно довідки виданої Державною фінансовою інспекцією в Полтавській області за № 16-11-3-14/3763 від 21. 07. 2016 року. Стягнути з відповідача суму недоплаченої позивачу пенсії з 27. 01. 2005 року.

Ухвалою суду від 28. 11. 2016 відкрито скорочене провадження за позовом ОСОБА_1 до Решетилівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання неправомірних дій та зобов'язання провести донарахування пенсії державному службовцю, з 27. 01. 2005 року.

В письмових запереченнях, представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначаючи, що ОСОБА_2 об'єднане управління пенсійного фонду України Полтавської області діяло в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами та не порушувало прав позивача. За наведених обставин просить відмовити позивачу у задоволені адміністративного позову.

Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Враховуючи наведене та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Решетилівському об'єднаному управлінні пенсійного фонду України Полтавської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% із заробітної плати державного службовця

При виході на пенсію, позивачем була подана довідка про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» № 16-11-3-14/3763 від 21. 07. 2016 року.

Відповідачем при обчисленні пенсії не було враховано матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, винагороди по Постанові КБМ України № 212 та індексації грошових доходів громадян, з яких утримані внески до Пенсійного фонду України.

Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди по Постанові КБМ України № 212 та індексації грошових доходів громадян, з яких утримані внески до Пенсійного фонду України згідно довідки про складові заробітної плати № 16-11-3-14/3763 від 21. 07. 2016 року.

Листом № 15/к-02 від 08. 09. 2016 року відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди по Постанові КБМ України № 212 та індексації грошових доходів громадян, суми яких були зазначені у колонці «інші виплати», посилаючись на те, що зазначені виплати не є складовою заробітної плати державного службовця і не враховується при обчисленні пенсії. Також, відповідач зазначив, що з 01. 06. 2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених ЗУ Про державну службу не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 ЗУ «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, аналізуючи зазначені положення, суд дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, винагорода включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Аналогічну правову позицію зі спірного питання висловив Верховний Суд України, зокрема, у постановах від 14 та 28 травня 2013 року (справи №№ 21-125а13, 21-97а13 відповідно).

Оскільки, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, та інші виплати, з яких утримані внески до Пенсійного фонду мають враховуватись при обчисленні розміру пенсії, суд вважає, що відмова відповідача у перерахунку пенсії позивачу, як державному службовцю з урахуванням вищезазначених виплат є протиправною.

При цьому, суд вважає, що вимоги позивача про перерахунок пенсії підлягають задоволенню з моменту її звернення до управління з такою заявою про перерахунок, а саме з 02. 09. 2016, а не з дня призначення пенсії, оскільки на момент призначення нею належна довідка не подавалась.

Суд також зазначає, що вимоги позивача щодо подальшого врахуванням 90% від суми заробітної плати з урахуванням всіх її складових, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування при наступному черговому перерахунку розміру пенсії не підлягають задоволенню, оскільки суд не розглядає спір на майбутнє, тобто щодо порушення права, яке ще не наступило.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп. сплачений нею при подачі даного позову до суду.

На підставі ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст. ст. 9, 11,159, 160, 162 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати неправомірною та протиправною відмову Решетилівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області у донарахуванні та виплаті призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням як складових заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди по Постанові КБМ України № 212 та індексації заробітної плати.

Зобов'язати ОСОБА_2 об'єднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області з 02. 09. 2016 року здійснити донарахування пенсії ОСОБА_1, державного службовця у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням складових заробітної плати - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди по Постанові КБМ України № 212 та індексації заробітної плати.

Зобов'язати ОСОБА_2 об'єднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області з 02. 09. 2016 року здійснити виплату донарахованої пенсії ОСОБА_1, державного службовця у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням складових заробітної плати - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди по Постанові КБМ України № 212 та індексації заробітної плати.

Стягнути з Решетилівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Постанова суду винесена в порядку скороченого провадження підлягає негайному виконанню.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Диканський районний суд Полтавської області, шляхом подання апеляційної скарги в 10-ти денний строк з моменту отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Головуючий: