Справа № 303/7030/16-а
2-а/303/395/16
ряд. стат. звіту -106
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 грудня 2016 року м.Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
в особі : головуючого-судді Пак М.М.
секретар судового засідання Тромпак В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м.Мукачево адміністративний позов ОСОБА_1 до Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій неправомірними та зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії,-
в с т а н о в и в:
Позивач - ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій неправомірними та зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії.
Позовні вимоги мотивує тим, що з 01 листопада 2010 року, їй (ОСОБА_1А.) призначено пенсію за віком, відповідно до Закону України Про державну службу від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ в розмірі 83% від заробітної плати на посаді начальника видатків Мукачівського управління державного казначейства. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії №865 від 31 травня 2000 року. Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів, з 01 грудня 2015 року встановлені нові розміри посадових окладів працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери. У зв'язку з чим 16 листопада 2016 року вона звернулась до Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області з заявою про проведення перерахунку пенсії згідно довідки про заробітну плату №06-26/812 від 15 листопада 2016 року, виданої адміністрацією Мукачівського управління Державної казначейської служби України з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця, а саме: з 01 грудня 2015 року в розмірі 83% від заробітної плати зазначеної в довідці. Про те, Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, Листом від 18 листопада 2016 року № 166-Г/09-32 - відмовило їй в перерахунку пенсії. Дану відмову вважає незаконною, оскільки одержувані нею матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових умов, грошова винагорода та інші виплати входили до системи оплати праці державного службовця. Відмова відповідача прийняти від неї додатковий документ у пенсійну справу, а саме: довідку Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області від 26 серпня 2016 року №6137/07 та врахувати дані, що містяться в ній для проведення виправлення помилки в нарахуванні їй пенсії у 2008 році та провести відповідний перерахунок такої пенсії є неправомірною та порушує її конституційні права. Очевидним є той факт, що відповідач вчиняючи стосовно неї такі дії допустився помилки при застосуванні норм права: надав перевагу положенням законів № 3723-ХІІ та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час пріоритетну силу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин, а саме статті 41 Закону №1058-IV та стаття 66 Закону №1788-ХІІ. Тому на підставі вищенаведеного звертається до суду та просить визнати дії Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії державного службовця - неправомірними; зобов'язати Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області перерахувати їй пенсію, призначену відповідно до закону України Про державну службу, згідно довідки про заробітну плату №06-26/812 від 15 листопада 2016 року, виданої адміністрацією Мукачівського управління Державної казначейської служби України з місяця підвищення
-2-
розміру заробітної плати працюючого державного службовця, а саме: з 01 грудня 2015 року в розмірі 83% від заробітної плати зазначеної у довідці та в подальшому при підвищенні розміру заробітної плати працюючого державного службовця згідно поданої відповідної довідки.
Позивач - ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд їх задоволити з наведених у адміністративному позові підстав.
Відповідач - представник Мукачівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Закарпатської області ОСОБА_2 надіслав на адресу суду заперечення, які мотивує тим, що позоні вимоги ОСОБА_1 є направомірними з наступних підстав. По-перше, управління Фонду діє в межах Конституції України, законів України, підзаконних актів, які не суперечать чинному законодавству та інших нормативних актів, які регулюють відносини між громадянами при призначенні та перерахунку пенсії. Так, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. До 01 травня 2016 року пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване зазначеними нормами Закону України Про державну службу від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ. По-друге, згідно матеріалів пенсійної справи, позивач з 28 червня 2008 року, перебуває на обліку в управлінні Фонду, як одержувач пенсії за віком, яка призначена відповідно до Закону України Про державну службу. ОСОБА_1, 16 листопада 2016 року звернулась із заявою поданою в довільній формі в порядку Закону України Про звернення громадян про проведення перерахунку пенсії згідно довідки про заробітну плату №06-26/812 від 15 листопада 2016 року з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця, а саме: з 01 грудня 2015 року в розмірі 83% від заробітної плати зазначеної в довідці. Відповідачем листом від 18 листопада 2016 року №166-Г/09-32 згідно Закону України Про звернення громадян, надано роз'яснення про те, що керуючись ст.37-1 Закону України Про державну службу у редакції, що діє з 01 січня 2015 року, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначає Кабінет Міністрів України, відповідно до якого органами Пенсійного фонду України - пенсії не призначаються, а призначені до 01 червня 2015 року - не перераховуються. По-третє, згідно матеріалів справи, позивач 16 листопада 2016 року звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, а здійснення їй перерахунку пенсії проводиться з 01 грудня 2016 року. Тому на підставі вищенаведеного просить суд в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.
Дослідивши подані на розгляд суду документи і матеріали, всебічно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Судом встановлено, що з Довідки (про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію) за № 06-26/812 виданої Мукачівським управлінням державного казначейства, вбачається, що ОСОБА_1 працювала в Мукачівському УДК на посаді начальника відділу, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01 грудня 2015 року становить : посадовий оклад - 1723 грн., надбавка за 8 ранг - 100 грн., Надбавка за вислугу років (20%) - 364,60 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи 21,5% - 470,33 грн., премія 12% за грудень 2015 року - 318,95 грн., премія (? від середнього розміру цієї премії) 50% за листопад 2015 року - 1328,97 грн., а всього 4305,85 грн. (а.с.8)
В Листі за № 166-Г/09-32 від 18 листопада 2016 року, Мукачівське об'єднане управління пенсійного фонду України Закарпатської області в особі начальника управління ОСОБА_3, зазначає, що підстав для перерахунку ОСОБА_1 пенсії призначеної відповідно до Закону України Про державну службу, із врахуванням виплат зазначених в наданій нею Довідці про складові заробітної плати - не має (а.с.9).
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
-3-
Закон України «Про державну службу» за № 3723-ХІІ прийнятий для регулювання суспільних відносин, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу.
Відповідно до частини 2 статті 33 «Про державну службу» за № 3723-ХІІ - заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частиною 7 статті 33 Закону встановлено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Так, в пункті 3 Постанови Кабінету Міністрів України за № 865 від 31 травня 2000 року Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії зазначено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.
Відповідно до частини 2 статті 37-1 «Про державну службу» за № 3723-ХІІ - перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Необхідно також звернути увагу на зміст частини 1 статті 1 закону України Про оплату праці де зазначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу, а статтею 2 Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять : основна заробітна плата; додаткова заробітна плата та інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до пункту «а» статті 3 Закону України Про пенсійне забезпечення право на трудову пенсію мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при додержанні інших умов, передбачених цим Законом - особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, кооперативах (у тому числі за угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, або є членами колгоспів та інших кооперативів (далі іменуються - підприємства та організації, якщо не обумовлено інше), - за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Відповідно до частини 1 статті 66 Закону - до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
У свою чергу Закон України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Так, відповідно до статті 41 цього Закону, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум. Для осіб, які у період до
-4-
запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України; 3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону
Згідно з частинами 1 та 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що Мукачівське об'єднане управління пенсійного фонду України Закарпатської області при визначенні ОСОБА_1 пенсії, безпідставно не було враховано всі види оплати праці, на які утримано страхові внески на обов'язкове пенсійне забезпечення, і тому адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає до часткового задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
Керуючись ст.ст. 2, 6-14, 17, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 3,66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 33, 37-1 Закону України Про державну службу №3723-ХІІ, ст.41 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ст.46 Конституції України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії - задоволити частково.
Визнати дії Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії державного службовця - неправомірними.
Зобов'язати Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, перерахувати ОСОБА_1 пенсію, призначену відповідно до закону України Про державну службу згідно довідки про заробітну плату №06-26/812 від 15 листопада 2016 року, виданої адміністрацією Мукачівського управління Державної казначейської служби України з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця, а саме: з травня 2016 року в розмірі 83% від заробітної плати зазначеної у довідці.
Стягнути з Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, місце знаходження : м.Мукачево, вул.Миру, 151 ж, Закарпатської області (код ЄДРПОУ - 37857963) на користь Мукачівського УДКСУ Закарпатської області (код - 37958089, банк ГУДКСУ у Закарпатській області, МФО - 812016, р/р 31215206700003, код класифікації 22030001) - судовий збір в розмірі - 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Головуючий М.М.Пак