Постанова
Іменем України
Справа 712/10611/16-а
Провадження 2а/712/597/16
09 грудня 2016 року
Соснівський районний суд м. Черкаси в складі
головуючого-судді - Марцішевської О.М.,
при секретарі - Вдовенко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкаси Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в м.Черкасах, посилаючись на те, що перебуває на обліку в УПФУ в м.Черкасах та отримує пенсію по віку відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, на які нараховувались та були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки про заробітну плату, до якої не були включені на момент її видачі матеріальна домопома та інші виплати, отримувані позивачем в період роботи, а саме - матеріальна допомога на оздоровлення 1166,46 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань 1223,02 грн., індексація заробітної плати 79 грн. Після отримання в серпні 2016 року уточнюючої довідки про виплачені суми заробітної плати в період роботи позивачка 25.08.2016р. звернулася до УПФ в м.Черкаси про здійснення перерахунку пенсійної виплати в розмірі 90% від заробітної плати з урахуванням вказаних сум матеріальної допомоги та інших виплат, однак відповідач відмовив у здійсненні даного перерахунку з мотивів, що вказані суми виплат не відносяться до заробітної плати, також зазначав, що після призначення пенсії згідно внесених змін до Закону "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90% від заробітної плати. Просить визнати відмову проведення перерахуну пенсії протиправною, зобов'язати УПФУ в м. Черкасах Черкаської області здійснити з дати призначення перерахунок з урахуванням матеріальної допомоги та інших виплат, з яких сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 90% від суми заробітної плати та забезпечити її виплату в подальшому, а також стягнути судові витрати.
В судове засідання позивачка не з"явилась, подала заяву про розгляд справи за її відсутності, підтримала позовні вимоги та просила позов задоволити.
Представник відповідача у наданому суду запереченні не визнала заявлені позивачем вимоги та просила відмовити у задоволенні позову за безпідставністю.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, приходить до наступного.
Відповідно до ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень тому числі органів державної влади. Встановлено, що позивачка перебуває на обліку в УПФУ в м. Черкасах Черкаської області як пенсіонер та отримує пенсію по віку згідно Закону України " Про державну службу", що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 від 08.11.2005 р. Розмір пенсії позивача був призначений у розмірі 90% від заробітної плати, на які нараховувались та були сплачені страхові внески на занальнообов'язкове державне пенсійне страхування, однак при обчисленні розміру пенсії не були враховані матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація які на думку відповідача не входять до структури заробітної плати, тому відповідачем відмовлено у перерахунку пенсійної суми з урахуванням вказаних виплат.
За змістом статті 37 Закону України " Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Частиною другою статті 33 Закону України " Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за безперервну сумлінну працю, індексація, яка є частиною заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця. Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За змістом наведених норм, суд приходить до висновку, що пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, інших виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з поданою позивачем для перерахунку довідкою про заробітну плату від 22.08.2016р., на вказані виплачені працівнику суми нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується довідкою про зарплату, тому відмову у перерахунку пенсійної суми з урахуванням зазначених виплат не можна визнати обгрунтованою на законі.
Таким чином, позов підлягає до задоволення в межах передбаченого ст.99 КАС України шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду, що передує зверненню до суду з даним позовом, тобто з 14.03.2016р., оскільки підстави для поновлення строку звернення до адміністративного позову відсутні, закони та інші нормативно-правові акти публікуються в офіційних друкованих виданнях та є відкритими для ознайомлення громадянами щодо їх прав та обов'язків.
Що стосується змін законодавства щодо призначення пенсій, суд виходить з того, що закон не має зворотної дії в часі та не поширюється на правовідносини, які виникли до його прийняття. Звернення позивачки до пенсійного органу в 2016 році стосувалось не призначення пенсії, а перерахунку раніше призначеної в 2005 році пенсії в розмірі 90% від заробітної плати з урахуванням інших виплат, а тому вказаний перерахунок має здійснюватись в раніше призначеному відсотковому розмірі та підстави для зменшення його при перерахунку пенсійної виплати відсутні.
На підставі викладеного та керуючись ст. 1,2 Закону України "Про оплату праці", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 37 статті 37 Закону України " Про державну службу" , ст.ст. 2, 10, 11, 69-72, 86, 183-2 КАС України суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов задоволити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо відмови перерахунку пенсії з урахуванням виплат матеріальної допомоги та інших виплат, з яких сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок з 14.03.2016р. пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону "Про державну сліжбу" в розмірі 90% з урахуванням на підставі довідки Департаменту економічного розвитку і торгівлі Черкаської обласної державної адміністрації від 22.08.2016р. № 1136/бух складових заробітної плати - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії до моменту здійснення перерахунку.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м.Черкаси Черкаської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551,20 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Головуючий: