08.12.2016
Справа №652/597/16-а
____2016 р.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2016 року Високопільський районний суд Херсонської області у складі: головуючого судді - Дригваль В.М.,
за участю секретаря - Гапич В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Високопілля Херсонської області в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бериславського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Високопільського районного суду Херсонської області звернувся ОСОБА_1 із адміністративним позовом до Бериславського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобовязання вчинити певні дії, посилаючись на те, що в період з 07.02.2000 року по 21.04.2010 року він працював на посаді слідчого прокуратури Великоолександрівського району Херсонської області. Наказом прокурора Херсонської області №40-0 від 21.04.2010 року його було звільнено з органів прокуратури Херсонської області за власним бажанням у звязку з виходом на пенсію за вислугою років. Починаючи з 23.04.2010 року і по даний час він перебуває на обліку в Високопільському відділі Бериславського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Херсонської області як отримувач пенсії за вислугою років, призначеної на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, що діяла станом на 23.04.2010 року, в розмірі 80% від суми місячного заробітку. 30.09.2015 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №763 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505», якою затверджено структуру й умови оплати та нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури України. Також пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності з 01.12.2015 року, зазначено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, повязаних з індексацією, надбавок, доплат, премій, з 01.12.2015 року підвищуються на 25% посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено постановою КМУ від 31.05.2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури». Отже на підставі зазначених постанов Кабінету Міністрів України у позивача як у пенсіонера органів прокуратури, виникло законне право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року. Так, 18.10.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та надав довідку з прокуратури Херсонської області про підвищення заробітної плати на посаді прокурора прокуратури (слідчого) прокуратури Херсонської області відповідно до постанов КМУ №505 від 31.05.2012 року та №1013 від 09.12.2015 року. Проте, листом від 19.10.2016 року відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії. Свою відмову відповідач мотивував тим, що ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року, яка регулює питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури, мала набрати чинності з 25.04.2015 року (через шість місяців після опублікування цього Закону). Водночас, Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» щодо відтермінування набрання чинності» від 21.04.2015 року змінив дату набрання чинності Закону з 25.04.2015 року на 15.07.2015 року. У звязку з неприйняттям до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються (перераховуються) відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Іншого законодавством не передбачено, тобто відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії. Позивач вважає дії відповідача такими, що порушують його Конституційні права, просить суд визнати дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії в розмірі 80% середньомісячної (чинної) заробітної плати неправомірними та зобовязати відповідача здійснити з 01.01.2016 року перерахунок призначеної пенсії за вислугою років з розрахунку 80% від середньої (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури, починаючи з 01.01.2016 року, без обмежень граничного розміру пенсії та здійснювати відповідні виплати, а також виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати сумою пенсії; судові витрати стягнути з відповідача.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні, позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві та виходячи із судової практики щодо подібних спорів, просить суд задовольнити їх в судовому порядку.
Представник відповідача за довіреністю(а.с.41) ОСОБА_2 в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечує, при цьому надав заперечення у письмовому вигляді (а.с.40), яке проголосив у судовому засіданні. Просить суд відмовити позивачу в задоволенні позову за його необґрунтованістю.
Заслухавши сторони, вивчивши та дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне:
- Із копії паспорту громадянина України (а.с.11-12) вбачається, що ОСОБА_1 народився 13.03.1968 року в селищі Високопілля Херсонської області, зареєстрований та проживає по вул.Банкова (Леніна), буд.71 в смт.Високопілля Херсонської області та має ІПН-2490905534 (а.с.12).
- Із копії трудової книжки (а.с.13) вбачається, що ОСОБА_1 працював на посаді слідчого в органах прокуратури Херсонської області з 07.02.2000 року по 21.04.2010 року, звідки був звільнений за власним бажанням у звязку з виходом на пенсію за вислугою років.
- Із копії посвідчення серії ААЕ №351451 (а.с.14) вбачається, що ОСОБА_1 має пенсійне посвідчення видане Пенсійним фондом України на термін з 16.06.2010 року безстроково.
- Із копії довідки прокуратури Херсонської області (а.с.15) вбачається, що станом на 01.12.2015 року сума заробітної плати для нарахування пенсії становить 4897,20 грн.
- Із копії заяви про призначення (перерахунок) пенсії від 18.10.2016 року (а.с.16) вбачається, що ОСОБА_1 подав до Бериславського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Херсонської області заяву про здійснення перерахунку пенсії за вислугою років у звязку з підвищенням заробітної плати.
- Із повідомлення Бериславського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Херсонської області №1028/02 від 19.10.2016 року (а.с.17) вбачається, що відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, обґрунтовуючи таку відмову тим, що у звязку з неприйняттям до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються (перераховуються) відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Розглянувши по суті позовні вимоги ОСОБА_1, заслухавши доводи учасників процесу, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову, з наступних підстав.
Згідно ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
На підставі ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 (позивач по справі) в період з 07.02.2000 року по 21.04.2010 року працював на посаді слідчого у Великоолександрівській прокуратурі Херсонської області, що підтверджується копією трудової книжки (а.с.13). Наказом прокурора Херсонської області №40-0 від 21.04.2010 року його було звільнено з органів прокуратури Херсонської області за власним бажанням у звязку з виходом на пенсію за вислугою років. Починаючи з 23.04.2010 року і по теперішній час він перебуває на обліку в Високопільському відділі Бериславського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Херсонської області як отримувач пенсії за вислугою років, призначеної на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, що діяла станом на 23.04.2010 року, в розмірі 80% від суми місячного заробітку. Так, позивач дізнавшись про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури, звернувся до прокуратури Херсонської області із заявою про надання довідки про суму заробітної плати для нарахування пенсії станом на 01.12.2015 року, яка згідно отриманої довідки (а.с.15) складає 4897,20 грн. Так, 18.10.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (а.с.16) та надав довідку з прокуратури Херсонської області про підвищення заробітної плати на посаді прокурора прокуратури (слідчого) прокуратури Херсонської області (а.с.15). Проте, листом від 19.10.2016 року відповідач відмовив у здійснені перерахунку пенсії (а.с.17), що в свою чергу послугувало звернення позивача за захистом своїх Конституційних прав до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить із такого.
Пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено позивача, встановлено приписами ст.50-1Закону України «Про прокуратуру».
Згідно з ч.ч.1, 2, 3 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом всього періоду на даній роботі.
У відповідності до ч.12 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч.17 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
В подальшому до ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»вносились певні зміни. Так,Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VІ від 08.07.2011до вказаної статті внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у звязку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали.
Таким чином внесені зміни до статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч.13, 18 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Згідно з пунктом 2розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Позивачу пенсія була призначена 23.04.2010 року, тобто до набрання чинності вказаним законом.
З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
При цьому, суд вважає твердження відповідача, про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, з посиланням на п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Але таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1ст.58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Відповідно до п.2розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання ) призначена до набрання чинності цим законом. Порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам встановлюється законодавством незалежно від дати призначення пенсії (щомісячного грошового утримання). Якщо внаслідок прийняття цьогоЗаконурозмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
31.05.2012 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14.06.2012, згідно якої затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та в зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року.
Таким чином новий порядок призначення та виплати пенсій, встановленийЗаконом України від 08.07.2011 року № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія до набрання ним чинності, а тому до даних спірних правовідносин слід застосовувати норми ст.50-1 Закону України (в редакції, чинній до набрання чинності Законом України від 08.07.2011 р. № 3668-VІ), оскільки редакція цього закону звужує права позивача в частині розміру нарахування пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа № 21-348а13), від 17 грудня 2013 року (справа № 21-445а13) та від 06 жовтня 2015 року (справа №21-2432а15).
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтями 22 та 64Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, гарантовано право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, в тому числіЗаконом України «Про прокуратуру».
Крім того, у Рішенні Конституційного Суду України, від 06 липня 1999 року №8-рп/99 зазначено, що зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державою права на їх соціальний захист та членів їхніх сімей.
Відтак, позовні вимоги позивача в частині визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання провести перерахунок пенсії суд вважає обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню. Перерахунок пенсії відповідач зобов'язаний провести на підставі документів пенсійної справи та додатково поданої довідки виданої прокуратурою Херсонської області №18/279 вих.16 від 26.07.2016 року, відповідно до ст.50-1Закону України «Про прокуратуру», в редакції яка діяла на час призначення пенсії, з розрахунку 80% середнього заробітку.
При цьому суд не бере до уваги посилання представника відповідача на те, що з 01.06.2015 року норми щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури, що призначалися на підставіЗакону України "Про прокуратуру", втратили чинність у зв'язку з неприйняттям закону щодо призначення усіх видів пенсій, у тому числі і спеціальних, а відтак позивач на підставі чинного законодавства не має права на перерахунок пенсії, оскільки, як вже вказувалося вище, таке права було надане йому з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а відтак не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечилост.22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.
Відповідно до ч.1ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч.2ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ч.1 ст.94 КАС України.
На підставі викладеного, ст.58 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-Х111 від 05.11.1991 р. (із змінами та доповненнями), розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», Постанови №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», від 31.05.2012 року, яка набрала чинності 14.06.2012, керуючись ст.2, ст.ст.9, 18, 69, 71, 93, 94, 97, 99, 100, 104, 158-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Бериславського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Бериславського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Херсонської областіщодо відмовиОСОБА_1у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 80% середньомісячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Херсонської області про підвищення заробітної плати за №18/279 вих.16 від 26.07.2016 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру»(зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 року №358/95-ВР), у редакції Закону, що діяла на час призначення пенсії.
Зобовязати Бериславське обєднане Управління Пенсійного фонду України Херсонської областіздійснити ОСОБА_1з 01.01.2016 року перерахунок пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру»(зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 року №358/95-ВР), у редакції Закону, що діяла на час призначення пенсії з розрахунку 80 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати згідно довідки прокуратури Херсонської області від 26.07.2016 №18/279 вих.16 без обмеження пенсії максимальним розміром та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень Бериславського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Херсонської областіна користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 ІПН:НОМЕР_1, зареєстрованого в ІНФОРМАЦІЯ_2 (Леніна), буд.71 Херсонської області, витрати на оплату судового збору в сумі 551 (Пятсот пятдесят одна) грн. 20 коп.
На постанову може бути подано апеляцію до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів через Високопільський районний суд Херсонської області, починаючи з дня проголошення постанови.
Суддя В. М. Дригваль