Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 553/3834/16-а
Провадження № 2-а/553/139/2016
П О С Т А Н О В А
Іменем України
08.12.2016 рокум. Полтава
Ленінський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді - Парахіна Є.В.,
при секретарі - Остапченко Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
У листопаді 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Полтавського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії, в якому вказує, що він отримує пенсію за вислугою років у розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати на посаді старшого прокурора відділу нагляду за виконанням законів спецпідрозділами та іншими державними органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією прокуратури Полтавської області, відповідно до ст. 50-1Закону України "Про прокуратуру".Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів" від 09 грудня 2015 року № 1013підвищено розміри заробітної плати працівникам прокуратури. У вересні 2016 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, призначеної згідно ст. 50-1Закону України "Про прокуратуру", але відповідач безпідставно відмовив йому в перерахунку пенсії.
Просить визнати протиправними дії Полтавського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови в перерахунку пенсії, зобовязати Полтавське обєднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок пенсії починаючи з 01 січня 2016 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 19.08.2016 року № 18-464/вих 16, у звязку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчого працівників, згідно ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (1789-XII) та здійснити відповідні виплати з урахуванням нарахованих сум, а також стягнути з відповідача на його користь судовий збір.
Ухвалою суду від 08.12.2016 року позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови у перерахунку пенсії та зобовязання здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії у розмірі 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників, на підставі довідки № 18-464/вих 16 від 19.08.2016 року, яка була видана прокуратурою Полтавської області, згідно ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум за період з 01.01.2016 року по 09.05.2016 року залишено без розгляду
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, надавши заяву з проханням проводити розгляд справи без його участі.
Представник відповідача, будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, не повідомивши про причини неявки.
Суд, дослідивши матеріали справи, повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна доводити ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків , встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Полтавському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області та з 21 серпня 2001 року отримує пенсію за вислугою років у розмірі 90 відсотків від заробітної плати, призначену на підставі Закону України "Про прокуратуру". До виходу на пенсію позивач працював на посаді старшого прокурора відділу нагляду за виконанням законів спецпідрозділами та іншими державними органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією прокуратури Полтавської області, що підтверджується копією його трудової книжки.
Відповідно до прокуратури Полтавської області від 19.08.2016 року № 18-464/вих 16, виданої ОСОБА_1, він дійсно працював в прокуратурі Полтавської області на посаді старшого прокурора відділу заробітна плата для нарахування пенсії в межах максимальної на 01.12.2015 року складається: посадовий оклад 1996 грн. 00 коп., класний чин 135 грн. 00 коп., вислуга років 639 грн. 30 коп., інші виплати, передбачені чинним законодавством 6243 грн. 70 коп., а всього 9014 грн. 00 коп.
23 вересня 2016 позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії в зв'язку з підвищенням посадових окладів відповідно допостанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів" від 09 грудня 2015 року № 1013, згідно з якоюпідвищено розміри заробітної плати працівникам прокуратури.
Рішенням Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України (Подільського району) № 405 від 28.09.2016 року відмовлено позивачу в перерахунку пенсії з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року, відповідно до якого уразі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру", в обґрунтування рішення послався на відсутність у чинному пенсійному законодавстві правових норм щодо проведення перерахунку пенсій.
Згідност. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.
В ч. 1ст. 2 КАС Українипередбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч. 2ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь - які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльностіКонституцієючи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Крім того, відповідно до ч. 1ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідно частини 2ст. 71 КАС Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Стаття 46 Конституції Українивстановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно ч. ч. 12, 17 ст. 50-1Закону України "Про прокуратуру"(в редакції чинній на момент призначення пенсії) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09 грудня 2015 року № 1013визначено, щоу межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, повязаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), розміри яких затверджено: додатками 1-37, 43-1, 43-1, 48-55 допостанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів".
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 рокуу разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно доЗакону України "Про прокуратуру".
Посилання відповідача на пункт 5Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015 року, відповідно до якого у разі неприйняття до 1 червня 2015року законущодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно доЗакону України "Про державну службу", є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку раніше призначених пенсій.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цьогоЗаконув часі, суд виходить із того, що згідно зістаттею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, повязані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якоюКонституція Українивиокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно достатті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави повязана з ризиком для життя і здоровя, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
До вказаного висновку щодо застосування норм матеріального права прийшов Верховний Суд України у постановах від 10 грудня 2013 року справа № 21-348а13, від 06 жовтня 2015 року справа № 21-2432а15.
На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що позивач ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури, при цьому, розмір пенсії позивача має обчислюватися відповідно до ст. 50-1Закону України "Про прокуратуру", в редакції на час призначення пенсії, тапостанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09 грудня 2015 року № 1013.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що внаслідок відмови в проведенні перерахунку пенсії за заявою позивача, призначеної відповідно доЗакону України "Про прокуратуру" у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури відповідачем порушене право позивача на здійснення такого перерахунку, гарантоване законодавством, яке підлягає відновленню. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплати пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогахзакону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є протиправною.
Згідност. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті35, частиною другою статті38, частиною третьою статті42і частиною п'ятою статті 48цьогоЗакону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Оскільки позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 23 вересня 2016 року, пенсія підлягає перерахунку з 01 жовтня 2016 року.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню - в частині визнання протиправною відмови Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області у перерахунку позивачу призначеної пенсії, а також щодо покладення обовязку на відповідача здійснити перерахунок та виплатити донараховану пенсію з 01.10.2016 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.6-12,159-161 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Полтавського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії -задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Полтавського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.
Зобовязати Полтавське обєднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01 жовтня 2016 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 19.08.2016 року № 18-464/вих 16, у звязку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчого працівників, згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09 грудня 2015 року № 1013.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Полтави шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави ОСОБА_2