Справа № 373/2039/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2016 рокуПереяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області, діючи як адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Керекези Я.І.
при секретарі Хоменко Н.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Переяслав-Хмельницький справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Переяслав-Хмельницького обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 17.11.2016 звернувся до суду із позовом і просить визнати неправомірною відмову Переяслав-Хмельницького обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в перерахунку його пенсії державного службовця в розмірі 84% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, у звязку з підвищенням з 01.12.2015 року заробітної плати начальника відділу Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації Київської області та зобовязати Переяслав-Хмельницьке обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити з 01 грудня 2015 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця в розмірі 84 відсотки заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям у звязку із набранням чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013.
Посилається на те, що з 03.09.2008 перебуває на обліку в Переяслав-Хмельницькому обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію державного службовця в розмірі 84 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. В звязку з тим, що з 01.12.2015 було підвищено розмір посадового окладу за останнім місцем його роботи на державній службі, він звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії. Відповідач своїм листом № 141/Б-01 від 09.11.2016 відмовив йому у вищезазначеному перерахунку, посилаючись на те, що з 01.05.2016 набрав чинності Закон України № 889-УІІІ від 10.12.2015 «Про державну службу», відповідно до якого втратив чинність Закон України № 3723-ХІІ від 16.12.1993 «Про державну службу». Разом з тим на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 622 від 14.09.2016 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000, якою було передбачено умови та порядок перерахунку пенсій у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Вважає, що відмова відповідача є необґрунтованою, незаконною та такою, що грубо порушує його права на соціальний захист та пенсійне забезпечення..
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не зявився, направив заяву, в якій позовні вимоги підтримав, просить їх задовольнити та розглянути справу без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про розгляд справи повідомлений належним чином, про що в матеріалах справи є розписка. Направив на адресу суду письмові заперечення на позов, якими позовні вимоги не визнав, зазначивши, що з 01.05.2016 р. набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-УІІІ від 10.12.2015 р. Відповідно до п.2 Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 р., а також ст.371 вказаного Закону. Відповідно до ст.90 Закону № 889-УІІІ, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до вимог Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», який не містить підстав для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців. Так як позивач подав заяву про перерахунок пенсії після 01.05.2016 р., то Управлінням обґрунтовано відмовлено в проведенні такого перерахунку.
Проаналізувавши заперечення відповідача, вивчивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Переяслав-Хмельницькому обєднаному УПФ України Київської області та отримує пенсію державного службовця, яка йому призначена з 03.09.2008 р., відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993. Розмір його пенсії становить 84% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Пенсія призначена з заробітної плати за посадою начальника відділу Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації Київської області.
Відповідно до довідки № 88 від 31.10.2016 Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації Київської області, сума заробітної плати начальника відділу Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації Київської області, з якої призначено пенсію ОСОБА_1, з 01.12.2015 становить 3 272,97 грн.
З листа відповідача від 09.11.2016 за № 141/Б-01 вбачається, що позивачу відмовлено в перерахунку пенсії на підставі вищевказаної довідки, посилаючись на зміни в законодавстві, якими скасовано спеціальні пенсії державним службовцям, а також порядок та умови їх перерахунку.
На переконання суду положення нормативно-правових актів, на які посилається відповідач, відмовляючи позивачу в перерахунку пенсії, можуть стосуватися лише тих державних службовців, які вийшли на пенсію після 01.05.2016 дати набрання чинності новим Законом України «Про державну службу» № 889-19 від 10.12.2015, оскільки ним не передбачені спеціальні умови пенсійного забезпечення осіб, які є державними службовцями та працюють на нових умовах.
Як встановлено вище, позивачу пенсія призначена та виплачується з 03.09.2008 за Законом України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 (із змінами на час призначення пенсії), а тому з цього часу він набув обсяг прав та гарантій щодо пенсійного забезпечення, визначених цим Законом.
Згідно з ч. 2 ст. 3 Конституції України права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обовязком держави.
В досліджуваній ситуації ОСОБА_1, вступивши на державну службу, склав присягу та взяв на себе високий рівень відповідальності перед державою, погодився на обмеження висунуті державою, та прийняв умови оплати праці, які диктувала держава. В свою чергу держава спеціальним законом про державну службу від 16.12.1993 гарантувала достойне пенсійне забезпечення державним службовцям, які мають стаж роботи понад десять років при звільненні з державної служби у звязку з виходом на пенсію з правом підвищення такої пенсії у разі змін в оплаті праці державних службовців. Відтак, державний службовець та держава перебували в зобовязальних відносинах один перед одним, без обмеження строком. Натомість, коли ОСОБА_1 пропрацював на державній службі та отримав право на гарантоване державою пенсійне забезпечення, держава, в послідуючому, відмовилась від своїх зобовязань перед ним та такими ж державними службовцями, що розцінюється судом як недодержання державних соціальних гарантій, звуження обсягу прав та свобод людини.
Відповідно до ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ, (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України.
Суд вважає твердження відповідача про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, з посиланням на набрання чинності Законом України «Про державну службу» № 889-УІІІ від 10.12.2015 р., необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Але таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст.58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність.
Таким чином, новий порядок призначення та виплати пенсій, встановлений Законом України № 889-УІІІ від 10.12.2015 не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія до набрання ним чинності, оскільки редакція цього Закону звужує права позивача в частині розміру нарахування пенсії. А тому, до даних спірних правовідносин слід застосовувати норми Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 в редакції чинній на час призначення пенсії.
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтями 22 та 64 Конституції України, норми яких є нормами прямої дії, гарантовано право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, в тому числі Законом України «Про державну службу».
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини , на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
За правилами ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень, обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обовязок відповідачем в даній справі не виконаний.
Відтак позовні вимоги позивача в частині визнання протиправними дій відповідача та зобовязання провести перерахунок пенсії, суд вважає обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною пятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 07.11.2016 року, тобто до 15 числа місяця. Тому, він має право на перерахунок пенсії з 01.11.2016 року, а не з 01.12.2015 року, як зазначено у позовній заяві.
У відповідності до ст. 94 КАС України, судові витрати присуджуються з відповідача субєкта владних повноважень на користь позивача ОСОБА_1 в розмірі сплаченого ним судового збору при зверненні до суду з даним позовом.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 , ст.ст. 8, 9, 10, 11, 71, 94, 99, Ч. 6 ст. 128, 159-163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Переяслав-Хмельницького обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Переяслав-Хмельницького обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1.
Зобовязати Переяслав-Хмельницьке обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити ОСОБА_1 з 01 листопада 2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця в розмірі 84 відсотки заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям у звязку із набранням чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013.
Стягнути з Переяслав-Хмельницького обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд з одночасним надісланням апелянтом копії скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Я.І.Керекеза