Справа № 522/18927/16-а
Н.п. 2а/522/960/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2016 року Приморський районний суд м. Одеси
в складі : головуючого судді Загороднюка В.І.
при секретарі Міневич Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
07.10.2016 р. позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії та просить визнати дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку раніше призначеної йому пенсії протиправними; зобов'язати ГУПФУ в Одеській області зробити перерахунок його пенсії з 2014 року та виплатити її йому; визнати дії ГУПФУ в Одеській області щодо ненадання рішення про відмову в перерахунку пенсії противоправними; визнати дії ГУПФУ в Одеській області щодо ненадання інформації згідно Закону України „Про Інформацію противоправними.
При цьому позивач посилається на те, що 13 вересня 2013 року, він звільнений на пенсію за станом здоровя із Управління Служби безпеки України в Одеській області, на підставі Наказу Голови Служби Безпеки №1060-ОС. Загальна вислуга років, на момент звільнення, складає 26 років 2 місяці і 29 днів.
З 24 вересня 2013року йому була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб. При обчисленні пенсії йому було враховано його грошове забезпечення за останньою посадою.
01 вересня 2016 року, він звернувся із письмовою заявою до відповідача, про перерахунок пенсії. 16 вересня 2016 року, він отримав Лист-відповідь від відповідача на його заяву за № 1028/Б-11 від 15.09.2016 р. У своїй відповіді відповідач його повідомив, що оскільки Урядом (Кабінетом Міністрів України) рішення щодо зміни грошового забезпечення після 01.01.2014 року не приймалися, повідомлення СБУ про підстави для перерахунку пенсії до ПФУ не надходили та довідка про розмір грошового забезпечення для проведення йому перерахунку до головного управління не надавалась, тому для проведення перерахунку пенсії підстав немає.
В судове засідання представник позивача не зявився, надав суду заяву про те, що позов підтримує та просить розглянути справу за його відсутністю.
Представник відповідача - ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області в судове засідання не зявився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутністю, в задоволенні позову просить відмовити в повному обсязі та надав суду письмові заперечення на позов.
Дослідивши матеріали справи, повно і всебічно зясувавши обставини, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволеннюз наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно витягу з наказу Управління Служби безпеки України в Одеській області № 277-ОС від 20.09.2013 року майора ОСОБА_1, співробітника Служби безпеки України, звільненого наказом Голови Служби безпеки України від 13 вересня 2013 року № 1060-ОС за підпунктом „а пункту 61 та підпунктом „б пункту 63 (за станом здоровя) Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України в запас Служби безпеки України з правом носіння військової форми одягу з 23 вересня 2013 року. Загальна вислуга років, на момент звільнення, складає 26 років 2 місяці і 29 днів.
Позивач перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та з 24 вересня 2013року йому була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
01.09.2016 р. позивач звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про перерахунок його пенсії у звязку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 1028/Б-11 від 15.09.2016 р. ОСОБА_1 було повідомлено, що йому відмовлено в перерахунку пенсії.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення субєкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом, або узвязку із введеннямдля них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх тримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував своє право визначати розміри посадових окладів, зокрема Міністру оборони України та Голові Служби безпеки України, тому накази останніх про встановлення таких окладів військовослужбовцям є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовцям у звязку зі зміною розміру однієї зі складових грошового забезпечення.
Відповідно до Наказу Голови Служби безпеки України від 23 січня 2008 року № 35 ДСК «Про затвердження Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30 січня 2008 року за №71/14762 із змінами (далі - Інструкція), Інструкція визначає порядок та умови виплати грошового забезпечення та виплат компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України.
Розмір грошового забезпечення у тому числі, розмір преміального фонду визначається окремо на кожний бюджетний рік і затверджується нормативно-правом актом Служби безпеки України, що регулює основні напрямки бюджетної політики Служби безпеки України на відповідний рік та є підставою для перерахунку пенсії.
Наказом Міністра оборони України від 27 січня 2016 року № 44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році» передбачено суттєве підвищення грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно із ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина третя статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Таким чином, дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії слід визнати протиправними та зобов'язати ГУПФУ в Одеській області зробити перерахунок пенсії позивача з 2014 року та виплатити її йому.
В частині щодо визнання дій ГУПФУ в Одеській області щодо ненадання рішення про відмову в перерахунку пенсії противоправними та визнання дії ГУПФУ в Одеській області щодо ненадання інформації згідно Закону України „Про Інформацію противоправними вимоги задоволенню не підлягають оскільки Законом України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 та Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 13.02.2008 № 45, якими у своїй діяльності керується головне управління не передбачено винесення Головними управліннями Пенсійного фонду України рішення про відмову у перерахунку пенсії. Крім того, як вбачається з матеріалів справи відповідачем надавалися позивачу письмові відповіді на його заяву щодо перерахунку його пенсії.
Керуючись ст.ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», ст.ст. 94, 159-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 2014 року.
В іншій частині позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її отримання. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя
29.11.2016