Лугинський районний суд Житомирської області
Справа № 281/471/16-а
Провадження по справі № 2-а/281/49/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2016 року смт Лугини
Суддя Лугинського районного суду Житомирської області Денисюк І.І., розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Овруцького обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати дії відповідача щодо відмови в призначенні йому пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на пять років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними, зобовязати призначити йому пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на пять років та здійснити нарахування і виплату пенсії, починаючи з 29.06.2016.
Мотивує свої вимоги мотивує тим, що він потерпілий від Чорнобильської катастрофи першої категорії. З 1988 року проживав та працював в м. Овруч, Житомирської області, а згодом переїхав на постійне місце проживання до ІНФОРМАЦІЯ_1 де і по теперішній час працює та проживає, вважає, що має право на призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зіст. 183-2 КАС Українибез проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Від Овруцького об'єднаного УПФ України в Житомирської області надійшли заперечення на позов, відповідно до яких відповідач позов не визнає, в звязку з тим, що право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», мають особи визнані потерпілими 2, 3, 4 категорії при наявності посвідчення відповідної категорії, тому просить відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю.
Дослідивши матеріали справи та зібрані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Овруцькому об'єднаному УПФ України в Житомирській області з 01.12.1997 та отримує пенсію по другій групі інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, обчислену відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується листом Головного УПФ України в Житомирській області №7386/Г-п від 01.09.2016.
Позивач звернувся до Овруцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Житомирської області з заявою про перепризначення та перерахунок йому з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Відповідно до листа № 1077/04-08 від 25.07.2016 відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії, як потерпілому 1 категорії, керуючись Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зазначив, що ОСОБА_1 є потерпілим 1 категорії, а призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, визначеним Законом, мають право особи, визнанні потерпілими 2, 3, 4 категорії при наявності посвідчення відповідної категорії.
З матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що позивач з 1990 року і на даний час зареєстрований та постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, яке згідноПостанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 рокувіднесено до зони радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Документами, що підтверджують право позивача на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку є: паспорт громадянина України серії ВМ 509254 від 14.04.1998 виданий Лугинським РВ УМВС України в Житомирській області; довідка до акта огляду МСЕК серії ЖИА №077000 від 22.09.2008; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи серіїА №093106(категорія 1) від 16.12.1997.
А також суд вважає за необхідне визнати належними та допустимими доказами проживання та роботи позивача в зоні гарантованого добровільного відселення наступні документи, які були надані позивачем: трудова книжка, яка стверджує що місцем роботи позивача з 10.02.1986 і весь цей час була зона гарантованого добровільного відселення, довідка Лугинської селищної ради, що позивач з 31.08.1990 і по теперішній час зареєстрований і проживає в смт Лугини.
Статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до п. 2ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"(далі - Закон №796-ХІІ) особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленогост. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема потерпілим від Чорнобильської катастрофи - особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років на 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи,- але не більше 6 років. Згідно примітки до зазначеної статті початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 рокунезалежно від часу проживання або роботи в цей період.
За змістом ч. ч. 3, 4ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"підставою для визначеннястатусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про періодпроживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Виходячи з приписів зазначеної правової норми та доказів наданих позивачем вбачається, що останній станом на 01.01.1993 прожив та працював у зоні гарантованого добровільного відселення більше 3 років, а тому має право на зниження пенсійного віку на пять років.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"регулюються Порядком, затвердженимпостановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1(далі - Порядок).
Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженогоПостановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 рокудокумент, який засвідчує особливий статус особи, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09.03.1988 року, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування, (при призначенні пенсії із застосуванням нормст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи")
З матеріалів справи вбачається, що при зверненні до Пенсійного фонду, позивачем надані усі необхідні документи які передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Будь-яких зауважень щодо їх змісту та форми відповідач не має, а тому відмова у призначенні ОСОБА_1 пенсії із зменшенням пенсійного віку є протиправною.
Так,звертаючись до відповідача за призначенням пенсії із зменшенням пенсійного віку позивач посилався на те, що перерахунок пенсії по інвалідності на пенсію за віком має для нього істотне фінансове джерело існування, оскільки внаслідок захворювання повязаного з аварією на ЧАЕС він тричі на тиждень проходить курс лікування за власний рахунок. Зазначена обставина не позбавляє позивача права на пенсію із зниженням пенсійного віку, оскільки факт його проживанняу зоні гарантованого добровільного відселення більше 3 років станом на 01.01.1993 року, та з 01.01.1993 року по день звернення за призначенням пенсії, не оспорюється.
У звязку з поданням позивачем усіх необхідних документів для призначення пенсії, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги і в частині зобовязання відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно дост. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 29.06.2016.
Керуючись вимогами ст. ст. 71, 86, 158, 159, 160-163, 186 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Овруцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії - задоволити.
Визнати протиправними дії Овруцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії згідно вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Овруцьке обєднане управління Пенсійного фонду України Житомирської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на пять років, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 29 червня 2016 року.
Зобов'язати Овруцьке обєднане управління Пенсійного фонду України Житомирської області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на пять років, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"починаючи з 29 червня 2016 року.
Постанова може бути оскаржена в Житомирський апеляційний адміністративний суд через Лугинський районний суд Житомирської області, протягом десяти днів з дня проголошення.
Суддя І.І. Денисюк