_____________________
Справа № 520/12858/16-а
Провадження № 2-а/520/647/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.10.2016 року Київський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Огренич І.В.
при секретарі Бусленко О.О.,
розглянувши в судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, суд, -
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звернулась до суду із адміністративним позовом та просить визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси щодо відмови у проведені перерахунку пенсії, скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси від 12.10.2016 року №108114 та зобовязати відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії у звязку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою підвищено розмір посадового окладу працюючого державного службовця на посаді начальника відділу управління соцзахисту з 01.04.2016 року на підставі довідки Департаменту охорони здоровя та соціального захисту населення. Допустити судове рішення до негайного виконання, а також зобовязати відповідача проводити в подальшому виплату пенсії у розмірі 80% з урахуванням додатково нарахованих сум, зазначених в довідці від 19.09.2016р. №974 та проведення перерахунку у звязку з підвищенням посадового окладу державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», без обмежень, встановлених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911-УІІІ. При цьому позивач посилається на те, що управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси відмовило у перерахунку пенсії з підстав зростання з 01.12.2015 року заробітної плати працюючих державних службовців у зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу, чим були порушені законні права та інтереси позивача.
Позивач до судового засідання не зявилась, надала до суду заяву в якій зазначила, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить справу розглядати у її відсутність.
Представник управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси у судовому засіданні просив у задоволенні позову відмовити з підстав викладених у запереченнях на позов, наданих до суду.
Вислухавши представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Як встановлено у судовому засіданні, ОСОБА_1 з 03.01.2001 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси, в зв'язку з чим їй була призначена пенсія державного службовця у розмірі 80 відсотків від заробітної плати відповідної державної посади та рангу.
Як вбачається з довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, ОСОБА_1 дійсно працювала у Головному управлінні праці та соцзахисту населення ОДА, заробітна плата для перерахунку пенсії з 01.12.2015 року становить 7468,56грн., в тому числі посадовий оклад 1796,00 грн.
04.10.2016 року ОСОБА_1 звернулась до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси з заявою про перерахування пенсії з 80% від середньомісячного заробітку та відповідно до довідки Головного управління праці та соцзахисту населення ОДА від 19.09.2016р. №974, у зв'язку з підвищенням посадових окладів та всіх відповідних надбавок, що відбулось з 01 січня 2016 року згідно постанови Кабінету Міністрів від 09 грудня 2015 року № 1013.
Рішенням управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси від 12.10.2016 року №108114 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії.
Ст. 37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-XII «Про державну службу» в редакції Закону, що була чинною, передбачалось, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме: виключено пункт 4 зазначеної постанови щодо перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсію призначено відповідно до Закону України «Про державну службу», у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.
При цьому, 01.04.2015 року набрав чинності Закон України від 02.03.2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
Пунктом 5 розділу III «Прикінцеві положення» цього Закону визначено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Положення пункту 5 розділу III визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) в частині скасування з 1 червня 2015 року норм щодо призначення щомісячного довічного грошового утримання відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», згідно з Рішенням Конституційного Суду № 4-рп/2016 від 08.06.2016.
В іншій частині вказаний пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» - залишився без змін та не визнавався таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Отже, з 01.06.2015 року Законом України від 02.03.2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» припинені дії норм Закону України «Про державну службу» в частині, яка стосується пенсійного забезпечення державних службовців, у тому числі ст. 37-1 цього Закону, яка регламентувала підстави для проведення перерахунку пенсії державного службовця.
01.05.2016 року набрав чинності Закон України від 10.12.2015 року № 889-VIII «Про державну службу» ч. 1 ст. 90 якого встановлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, відсутні підстави для визнання протиправним рішення відповідача від 12.10.2016 року про відмову в проведенні перерахунку пенсії позивачу на умовах Закону України «Про державну службу». Відповідно, позовна вимога позивача про зобов'язання відповідача здійснити за нормами Закону України «Про державну службу» перерахунок раніш призначеної йому пенсії за віком також не ґрунтується на вимогах чинного законодавства.
Щодо вимог позивача про виплату пенсії у подальшому, слід зазначити, що відповідно до ч. 1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, зі змісту наведеної імперативної норми вбачається, що рішення суду не може прийматись як застереження від будь-яких порушень, та не може бути умовним, а розглядати справи та приймати рішення на майбутнє, приймаючи за наявне неіснуючі порушення, суперечить приписам чинного законодавства України.
Захист прав, свобод та інтересів осіб є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Таким чином, вимоги позивача відносно зобов'язання відповідача сплачувати пенсію в подальшому, також задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-9, 11, 71, 94, 158-163, 256 КАС України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанову може бути оскаржено в Одеський апеляційний адміністративний суд шляхом подання через Київський районний суд м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Огренич І. В.