05.12.2016 Справа № 497/1945/16-а
Провадження № 2-а/497/42/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.12.2016 року Болградський районний суд Одеської області
в складі: головуючого - судді Раца В.А.
секретарі - Божевій І.Д.
за участю сторін: позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Воловяшко Т.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Болграді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання видати довідку про заробітну плату, -
ВСТАНОВИВ:
10.10.2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області та просить постановити рішення яким визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Болградському районіщодо відмови у видачі йому довідок про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію та зобов'язати відповідача видати йому довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію за грудень 2015 року з урахуванням останнього підвищення посадових окладів державних службовців згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та за травень 2016 року. В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що він працював начальником управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області і 17.04.2014 року був звільнений із займаної посади на підставі ч. 1 ст. 38 КЗпП України в зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності та на даний час перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області та отримує пенсію по інвалідності 2 групи. 15.08.2016 року та 12.09.2016 року він звернувся до відповідача із заявами про видачу довідок про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, за посадою начальника управління ПФУ в Болградському районі. За наслідками розгляду даних заяв 19.08.2016 року за №15/У-3 та 24.09.2016 року за № 18/У-3 начальником управління Пенсійного фонду України у Болградському районі Одеської області були надані відповіді, згідно з якими йому відмовлено у видачі вказаної довідки. Позивач вважає, що згідно положень ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» ( в редакції, що була чинною на час призначення йому пенсії), він має право на перерахунок пенсії у зв'язку з встановленням нових розмірів посадових окладів працівників установ, закладів на організацій окремих галузей бюджетної сфери.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі та наполягає на їх задоволенні.
Відповідач Управління пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області Воловяшко Т.Д. позов не визнала, надала до суду письмове заперечення на позов, в якому просить з задоволені вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.
Вислухавши пояснення представника відповідача, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог за наступних підстав.
Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ст.11 КАС України розгляд і вирішення справи в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свобод в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Болградському районі, та отримує пенсію по інвалідності 2 групи відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, яку він отримує по теперішній час.
15.08.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, за грудень 2015 року.
За наслідками розгляду даної заяви 19.08.2016 року за №15/У-3 начальником управління Пенсійного фонду України у Болградському районі Одеської області була надана відповідь, згідно з якої ОСОБА_1 відмовлено у видачі довідки з посиланням на те, що з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються у зв'язку з тим, що згідно пункту 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 № 213 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону № 3723-ХІІ, тому підстав для видачі довідок немає.
12.09.2016 року позивач знову звернувся із заявою про видачу довідки про заробітну плату за травень 2016 рік, але 20.09.2016 року за №18/У-3 йому була надана відповідь про відмову у видачі довідки на тих самих підставах, що й раніше.
Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо відмови у видачі позивачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, суд враховує наступні положення законодавства України.
Так, статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення позивачеві пенсії, було встановлено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Отже, позивач є таким, що набув за Законом № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям.
Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865.
Так, відповідно до пункту 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013(далі - Постанова № 1013) до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме: виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, Постановою № 865, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (15.08.2016 і 12.09.2016), не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною першою статті 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «Будченко проти України» (заява №38677/06) зазначив (п.п.38-40) про те, що відсутність механізму реалізації відповідного законодавчого положення становить втручання у право особи за ст.1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Отже, відсутність на даний час механізму реалізації права на отримання довідки для перерахунок пенсії є втручанням у визначений майновий інтерес позивача за ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Тому, бездіяльність держави в особі Кабінету Міністрів України щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших законодавчих актах і тримання громадян у правовій невизначеності, слід кваліфікувати як невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Крім того, відповідно до статті 49 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.
Тобто, зазначена норма Закону безальтернативно покладає обов'язок на власника або уповноважений ним орган прийняти рішення про видачу довідки про заробітну плату працівникам, які перебували чи перебувають у трудових правовідносинах із ними.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача, що КМУ скасовано таку довідку, оскільки це не надання такої довідки порушує права людини, а вимоги щодо надання такої довідки не є вимогами про перерахунок пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України,кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На переконання суду позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а відповідачем не доведено правомірність відмови у видачі ОСОБА_1 довідки з усіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, а тому позовні вимоги про визнання протиправними дій щодо ненадання довідки та зобов'язання видати таку довідку підлягають задоволенню.
З урахуванням викладеного та керуючись ст.ст. 17, 18, 71, 159-163 КАС України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, п. 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 р. № 865, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», суд-
ПОСТАНОВИВ
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання видати довідку про заробітну плату - задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Болградському районі щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, за грудень 2015 року та травень 2016 року.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Болградський районний суд протягом 10 днів з дня прийняття постанови.
Суддя В.А.Раца