Постанова № 63290771, 08.12.2016, Вітовський районний суд Миколаївської області (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд Миколаївської області)

Дата ухвалення
08.12.2016
Номер справи
477/1827/16-а
Номер документу
63290771
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 477/1827/16-а

Провадження № 2-а/477/27/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2016 року Жовтневий районний суд Миколаївської області у складі:

головуючого судді Козаченка Р.В.,

із секретарем судового засідання Бітюковою С.В.,

за участю: позивача ОСОБА_1 (не з'явився),

його представника ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши в м. Миколаєві у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Жовтневого районного суду Миколаївської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області про визнання дій протиправними та стягнення невиплаченої пенсії,

В С Т А Н О В И В:

29 вересня 2016 року позивач звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просив дії Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області (далі УПФ) про невиплату йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи починаючи з 1 грудня 2015 року протиправними та стягнути з нього на свою користь несплачену пенсію починаючи з цієї дати.

В обґрунтування заявлених вимог посилався на те, що йому була призначена пенсія на підставі вказаної норми закону, але листом від 13 серпня 2016 року відповідач йому повідомив, що виплата пенсії зупиняється до надання ним документів, в яких було б вказано населений пункт зони відчуження, де ним проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Вважаючи такі дії протиправними просив свій позов задовольнити, оскільки всіма наданими до УПФ документами було достовірно підтверджено його право на отримання пенсії.

В судове засідання позивач не зявився, про його час ті місце був повідомлений належним чином, направив на розгляд свого представника, який позов підтримав та просив задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову, вказавши, що відповідно до абз.7 п.п.5 п.2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року, при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи до заяви про призначення пенсії за віком, зокрема, необхідно надати документ, в якому зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Але таких даних ним не було надано.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, в межах заявлених позовних вимог та на підставі наданих доказів, дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Позивач ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до посвідчення серії А № 271059, виданого 29 грудня 1991 року (а.с. 13). В ньому зазначено також, що він має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у травні і червні 1986 року, незалежно від кількості днів, з 1 липня до 31 грудня 1986 року не менше 5, у 1987 році не менше 14 робочих днів.

4 лютого 2016 року позивач звернувся до УПФ за призначенням пенсії відповідно до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка була задоволена і пенсія призначена починаючи з 1 грудня 2015 року.

В той же час, рішенням УПФ № 80 від 6 травня 2016 року виплата призначеної пенсії буда призупинена з тієї підстави, що в наданих ним документах не було зазначено населений пункт, в якому проводилися роботи за його участю, і таким чином не була підтверджена необхідна кількість днів для призначення вказаної пенсії. Зупинення виплати вчинено до надання ним підтверджуючих документів про таку інформацію.

В той же час, суд вважає, що така відмова є протиправною з огляду на наступне.

Так, статтею 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове пенсійне страхування, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, передбачено зменшення віку на 10 років.

Відповідно до статті 10 цього Закону, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень статті 65 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, документами, які підтверджують статус громадян та дають право користуватись пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи).

Позивачем було подано до пенсійного органу документи для призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а саме:

- посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, серії А № 271059, видане Миколаївської обласною державною адміністрацією Миколаївської області 29 грудня 1991 року;

- військовий квиток серії НО № 4432076, виданий 29 листопада 1984 року;

- довідка військової частини № 3003 від 14 травня 1993 року № 304;

- протокол № 7 від 7 грудня 1993 року засідання Повноважної комісії по визначенню статусу осіб, які постраждали в наслідок аварії на Чорнобильській АЕС;

- довідка Центрального архіву МВС від 6 листопада 1998 року;

- виписка з історичного формуляру військової часини № 3217;

- архівні довідка по в/ч 3217 із архівного відділу Національної Гвардії України.

З інформації у цих документів вбачаться, що позивач дійсно перебував на військовій службі у військовій частині № 3217 особовий склад якої з 26 квітня 1986 року по травень 1987 року приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження, в тому числі він особисто: в період з 2 липня 1986 року по 9 жовтня 1986 року.

Тобто він працював у зоні відчуження по ліквідації слідів Чорнобильської АЕС більше пяти робочих днів.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивач має право на пенсію на пільгових умовах згідно статті 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи зі зниженням пенсійного віку. Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі ВАСУ від 11.07.14р. у справі № К/800/21812/14.

В зв'язку з цим доводи відповідача на обов'язковість подання довідки про період (періоди) та точні населені пункти участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або інших первинних документів, в яких зазначено точний період роботи, та точний населений пункт, де такі роботи проводилися, не заслуговують на увагу, оскільки відповідно до частини 3 ст.65 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та Потерпілий від Чорнобильської катастрофи є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим законом.

До того ж, із вказаних вище документів, в їх сукупності та взаємозв'язку, вбачається, що позивачем були надані достовірні дані, які підтверджують його особисту участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи в зоні відчуження в 1986 році, тому у нього є достатньо підстав для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Посилання відповідача на те, що для призначення пенсії позивачу, відповідно до положень статті 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, необхідно представити довідку, в якій було б зазначено точний період роботи, населений пункт чи об'єкт, де конкретна особа виконувала роботи з ліківідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що визначено абз. 7 пп. 5 п. 2.1. розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року, суд вважає занадто деталізованим тлумаченням норми законодавства, яка порушує права особи на пенсійне забезпечення визначену законом.

Таким чином, призупинення відповідачем у призначенні позивачу пенсії відповідно до положень статті 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є протиправною.

Відповідно до ст. 162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, в тому числі і про: визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; зобов'язання відповідача вчинити певні дії; стягнення з відповідача коштів. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суд вважає, що його порушене право позивача необхідно захистити шляхом скасування протиправного рішення відповідача, яким зупинено виплату йому пенсії, а також зобов'язати відповідача виплатити йому пенсію з часу припинення.

В зв'язку з цим позов слід задовольнити частково, оскільки позивач згідно зі своїми позовними вимогами просив стягнути пенсію, починаючи з 1 грудня 2015 року, але з цієї дати і до часу припинення її виплати, пенсійне забезпечення він отримав.

При поданні позову позивачем судовий збір не був сплачений судовій збір в сумі 551 грн. 20 коп., тому він підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі Миколаївської області про призупинення виплати ОСОБА_1 призначеної пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яке було здійснено відповідно до рішення Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі Миколаївської області № 80 від 6 травня 2016 року.

Скасувати протиправне рішення Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі Миколаївської області № 80 від 6 травня 2016 року про призупинення виплати ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі Миколаївської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з часу припинення виплати йому такої пенсії, з врахуванням виплачених сум.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі Миколаївської області на користь ОСОБА_1 судові витрат у виді сплаченого ним судового збору в сумі 275 грн. 60 коп.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд Миколаївської області протягом 10 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги.

Суддя Р.В. Козаченко